Florin Dinu

Primul concediu cu Autorulota in Halkidiki

32 postări în acest subiect de discuţie despre Primul concediu cu Autorulota in Halkidiki

Primul concediu cu Autorulota in Halkidiki

Florin Dinu

Doresc sa va povestesc mai jos prima mea aventura in afara tarii cu noua autorulota din dotare, cumparata acum fix 3 saptamani. :)

Pe 14 august am fost la Bacau si am reusit sa imi cumpar o autorulota pe gustul meu, indeplinindu-mi astfel un vis mai vechi. Am in dotare si o rulota (pe care o voi scoate la vanzare in perioada urmatoare) cu care am facut cateva iesiri foarte frumoase dar mereu am simtit nevoia sa ma misc putin mai usor, sa scap de tevatura cu mersul la Motorhome sa umplu rulota, sa o cuplez, sa pun oglinzile, sa ma feresc de drumuri forestiere si pante ca nu le pot urca cu masina din dotare, sa nu pot sa intorc daca gresesc vreodata vreun drum, etc... asa ca am apelat la acest upgrade.

Autorulota cumparata din Bacau nu a ajuns in fata blocului cum era normal ci direct in service pentru ca avea o gramada de mici probleme de rezolvat inainte de plecare. Am dus-o la un tip care m-a ajutat si cu reparatii la rulota atunci cand am cumparat-o, Ionut Costache de la Corda Campers, un tip super rezonabil si corect in relatia cu clientii lui. Rulota a stat la el fix cat am discutat, 5 zile, pentru reparatiile necesare (inlocuit o trapa rupta, reparat frigider, reparat instalatie de apa care era sparta, schimbat pompa de apa, remasticat un tronson unde cazuse banda de etansare (nu are infiltratii totusi) dupa care am dus-o la o spalatorie profesionista pentru curatat tapiterie si saltele; doar nu puteam sa bag copiii mici din dotare in rulota, era destul de neingrijita la achizitie.

Dupa cele 2 episoade, a venit si ziua marii plecari, dimineata zilei de 25 august 2018. Traseul ales Halkidiki, bratul Sithonia. Am ales pentru prima aventura o locatie unde am mai fost in trecut si pe unde m-am mai plimbat dar la cazare, nu cu rulota. Am stabilit de acasa un traseu in care gandisem stationari de cate 2 zile alternate intre campinguri si offcampinguri.

 

Prima oprire stabilita de acasa, Statiunea Nikiti. 

Dar cum niciodata nu se potriveste socoteala de acasa cu cea de la piata, nu am reusit sa ajung pana in Nikiti, fiind foarte obosit, si am oprit pe o plaja Psakoudia Beach cu vreo 30-50km inainte gasita pe aplicatia Park4night. Acolo am gasit o plaja foarte asemanatoare cu cea de la Vadu, cu boscheti prin nisip, destul de murdara (am strans 1 sac din acela cel mai mare de gunoaie de pe plaja imediat cum ne-am instalat), dar cu apa aceia specifica Greciei, clara si frumoasa.

Am parcat direct pe nisip dupa ce m-am asigurat ca stratul de nisip era subtire si nu raman acolo. Am facut o mica baie, am mancat si ne-am culcat franti dupa 13h de condus. 

A doua zi, observ ca masina este putin scufundata in nisip, ma alertez si incerc sa o misc. Intru in masina, bag a intaia si o misc putin, cam 1m. Era totul ok...

Dupa cateva ore de stat la plaja am hotarat sa plecam si sa ne mutam intr-un camping sa ne umplem bateria si bazinele de apa. Dar... desi sunt un tip extrem de precaut, am uitat sa verific starea terenului unde doream sa intorc camperul si... ce sa vezi... intr-o secunda ma trezesc cu el pe burta pe nisip......... 3.5t afundate pana in fundul pamantului..... ma panichez si incep sa fac balans la masina din ambreiaj... si ii dau forja si forja si forja si... incepe sa iasa un mare fum din ambreiaj de am crezut ca a luat foc motorul. Am oprit repede motorul, am ridicat capota si nu pot sa va descriu ce fum iesea din ea... Am gasit un grec pe langa mine pe plaja, l-am rugat insistent sa ma ajute sa scot masina de acolo sa ma tracteze ca am copii mici in masina si bla bla, omul imi tot zicea ca nu are tractiune 4x4 si ramane si el in nisip dar pana la urma l-am convins. S-a bagat saracu sa ma scoata cu un pick-up de seama cu tata si ce sa vezi... intr-o secunda poc, si el in nisip langa mine, pe burta. Pana la urma, Dumnezeu a facut sa treaca pe langa noi un mare Navara care ne-a vazut, a oprit, si ne-a scos pe amandoi din mizerie. Am vrut sa ii dau 50 euro sa-si ia o bere, cred ca ii dadeam si mai mult la ce panica am avut, dar m-a refuzat si mi-a zis ca m-a ajutat cu placere, ca si el are rulota si stie cum e.. (apropos, primul grec pe care l-am intalnit care a facut un serviciu si nu a vrut bani :)).

Cam asa arata plaja, eram singuri pe minim 500m de plaja.

 

WhatsApp Image 2018-08-25 at 19.55.14.jpeg

WhatsApp Image 2018-08-26 at 08.01.09.jpeg

  • Like 7
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Florin Dinu

Dupa ce am iesit din nisip, si cu masina full de fum de ambreiaj, dar care inca mai mergea (...), am zis sa ne mutam intr-un camping pentru a ne familiariza cu functiile camperului dar si cu comoditatea pe care ti-o ofera un camping (apa la discretie, wc, curent). Am ales Mitari Camping. Am vizitat anul trecut acest camping si mi-a placut foarte mult. In drum, am oprit la un supermarket pentru aprovizionare.

Ajunsi in camping, surpriza, acces restrictionat cu auto intre ora 13 si 17, era ora 15.30.. am lasat masina afara si ne-am dus pe plaja pana la ora 17.

Taxa pentru 2 adulti si 3 copii 28 euro pe zi cu curent si apa dar cu acces restrictionat la dusuri unde costa 30 centi 6 minute de dus. Spatii mari de campare, parcele de 7x7m, umbra din belsug, apa aproape, curent pe fiecare parcela, plaja la 2 minute de mers pe jos, grupurile sanitare vis a vis. Foarte curat si ingrijit, nu am fost niciodata la toaleta sau la spalat vase sa nu vad femeile de serviciu pe acolo la mop. Liniste deplina, imi era si jena ca eram de departe cei mai galagiosi din camping cu copiii din dotare :) plaja foarte frumoasa, cam mica, dar incapatoare.. am prins-o destul de libera noi.

Cateva fotografii mai jos din acest camping care mie mi-a placut foarte foarte mult. Daca ar avea dusurile la liber, ar fi o obtiune foarte buna, poate cea mai buna din Sithonia. (am vizitat cateva campinguri anul trecut in acea zona.

 

WhatsApp Image 2018-08-27 at 22.51.25 (1).jpeg

WhatsApp Image 2018-08-27 at 22.51.25 (2).jpeg

WhatsApp Image 2018-08-27 at 22.51.25.jpeg

WhatsApp Image 2018-08-27 at 22.51.26 (1).jpeg

WhatsApp Image 2018-08-27 at 22.51.26 (2).jpeg

WhatsApp Image 2018-08-27 at 22.51.26 (3).jpeg

WhatsApp Image 2018-08-27 at 22.51.26 (4).jpeg

WhatsApp Image 2018-08-27 at 22.51.26.jpeg

  • Like 6
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Dinu

Voiam sa mai scriu si despre urmatoarea oprire, dar vad ca s-a facut ceasul tarziu si tre sa rup usa de la birou sa fug la mare :) doar mi-am luat camper!! sunt mai mobil acum :)

La Corbu nu o sa am timp sa scriu, de cata treaba o sa am :), dar revin luni dimineata cu continuarea povestii.

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Foarte frumos! Va dorim vacanta placuta! Citind povestea,   m-am cuplat din nou cu senzatia de vacanta in Sithonia.:cu-rulota:Noi am fost pe plaja Azapiko, dar  era chiar curat-curat, chiar am remarcat faptul ca langa o plaja fara taxa erau 3 tomberoane de gunoi, ridicate zilnic.  De acolo am plecat dupa doua saptamani pentru ca incepeau sa amenajeze locul pentru festivalul Free Earth,   care a avut loc la sfarsitul lui august. O zi am stat in campingul Melissi, unde am platit 20 eur 2 adulti, masina si rulota , in full sezon. Nu am platit taxa de dus, curatenia era maxima in camping, bai dusuri. 

Oricum, dupa 2 saptamani  petrecute in magica Elada,   ne-am promis sa revenim in 2019. :cu-rulota:

Sa va bucurati de vacanta si sa ne spuneti si noua cum este in septembrie acolo.:multumesc!:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

Multumim pentru poze si detalii. Concediu fain in continuare

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Dinu

A treia oprire, o parcare chiar langa plaja in Neos Marmaras. Am gasit acolo dusuri, 2 grupuri sanitare publice (care erau devastate si mega jegoase dar ok sa versi caseta) si robinet de apa cu filet perfect pt a umple bazinul de apa.

Plaja curata, putin cam aglomerata, dar acceptabil, taverna langa taverna, oras f frumos de vizitat mai ales seara.

Apa curata si suficient de buna ca si adancime pt copii mici. Am stat aici 2 nopti si ne am relaxat din plin.

Nu stiu cum sa pun poze direct de pe telefon, dar revin luni de la birou.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 7.9.2018 la 16:37, Florin Dinu a scris:

..... mi-a zis ca m-a ajutat cu placere, ca si el are rulota si stie cum e..

Asa e. Intindem "mana" si-i ajutam pe :cu-rulota:  sau :autorulota: la nevoie. El pe tine , tu pe altul si poate asa...devine "lumea asta" mai buna. Oare ?

Se poate si fara bani. Omenia conteaza.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Multumim pentru prezentare si asteptamsi poze in continuare!!!:OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Multumim pentru prezentare si pentru poze.  Vacanta placuta in continuare si drumuri bune:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Dinu

Poze din Neos Marmaras

 

ab892f35-73e4-4d89-b4d6-23ebbe49c8b2.jpg

1eee60f2-2c2c-45ce-a46c-13d2cae07442 (1).jpg

911e1368-615a-4ee3-b79a-cc6774fc5dba.jpg

982a3df9-bed1-43d1-977c-abe0938da4a6.jpg

3271b42c-67a8-4fcb-86f2-13de804732a5 (1)4.jpg

150588c9-0600-469d-8e2b-1b9b9526a870 (1)12.jpg

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Dinu

Ultima poza este facuta din oras spre parcarea unde aveam autorulota parcata. Era o zona tampon intre 2 plaje private dar suficienta pentru  cele 5-6 autorulote din zona + inca 5-10 familii de greci ratacite printre noi.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Mulțumim pentru pozele atașate, descrierea călătoriei și peripețiilor trăite.

Asteptam continuarea 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Dinu

Si vine marele moment, cel in care hotaram sa ridicam ancora si sa plecam spre Azapiko, despre care citisem vreo 10 nopti despre aventurile colegilor romani dar si straini prin acele zone pe forumurile de specialitate si pe bloguri.

Imi doream sa stau la Azapiko 3 nopti. Motivez toata familia ca acea e cea mai misto plaja din Sithonia, si ca sigur o sa ne mai intalnim cu romani pe acolo sa avem activitati impreuna, noi prieteni pentru copii, etc. Oprim la hypermarketul de langa Neos Marmaras pentru cumparaturi (dupa ce mi-am umplut bazinul de apa la plecare si am  golit rezervorul de apa reziduala si caseta) si o luam la drum. Am gasit cu exactitate locul unde trebuie sa fac dreapta spre plaja, cobor, zgarii masina prin toti pomii aia pe acolo in panta (poate ca cu putin mai multa experienta evitam acest lucru totusi) si ajung jos. Acolo ce sa vezi... vreo 50 de turisti cu cortul care strangeau de zori... pana sa ma dumiresc despre ce e vorba vad si doua masini mari de politie cu vreo 10 politisti care asteptau sa stranga lumea carabalacu. Vazandu-ma, a venit un nene politist si mi-a zis calm sa evacuez zona urgent pentru ca nu e zona de campat acolo. L-am rugat sa isi mute masinile 10m mai in spate pentru ca nu aveam altundeva unde sa intorc, si m-a refuzat nervos amenintanu-ma ca daca nu ies urgent de acolo ma amendeaza pentru campat illegal (Desi nu eram campat, dar ma rog..). In  concluzie... prin hartoapele alea, 500m cu spatele pana aproape de drum.. va dati seama ce s-a intamplat cu ambreiajul meu la 3-4 zile distanta de prima aventura nefericita pentru el (pentru ambreiaj).. a iesit fum din el iar...........

In consecinta, am decis sa ma mut la urmatoarea locatie din plan, in Port Koufo.

Ajuns in Port Koufo am gasit insiruiti pe plaja vreo 7 autorulotisti si un spatiu liber intre ei. Am cerut voie sa ma bag acolo si acolo m-am bagat.

Mi-a placut Port Koufo maxim, peisajul, apa, linistea, plaja libera... nota 10! defapt, a fost cea mai misto oprire din acest sejur. 
Am pus cortul in fata autorulotei, pentru ca nu am store sa ma protejez de soare (inca) si am admirat la o bere rece de la umbra copiii cum se distrau in apa la numai 10 m de mine.

Aici era totusi o mica problema, apa era foarte abrupta, cam la 10m dupa ce intrai in apa era un prag  care cobora din 1.7m la o adancime foarte mare brusc (ma scufundam cat puteam de adanc si nu mai atingeam fundul, avea 4-5m cred). A trebuit sa instruiesc copiii destul de serios sa nu se duca in larg mai mult de 5m de la intrarea in apa.

Si... cateva poze

3aa4b723-9ae9-466a-929e-e6dace928a9c.jpg

05e5a522-fd43-4cd2-a8db-4163589899d3.jpg

7e354de6-5c06-4cae-be1b-24f5cc4a4ef9.jpg

46a21ce1-5619-493a-8ec2-b7038ba6f2ed.jpg

56b30c1c-5332-4544-a42a-1c909d8936a6.jpg

950473b2-b278-491d-81d1-7f4fa6b41279.jpg

ce1005d7-e20e-4155-aa73-751d34b8bc08.jpg

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

 Interesanta experiența de la prima ieșire cu autorulota ! Mulțumim pentru frumoasa prezentare a jurnalului de calatorie! :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Dinu

Odata ajunsi acolo, toti membrii familiei au votat ca le place foarte mult si sa stam 3 nopti.

In prima seara, bulgarul de langa mine imi da "fatala" scoate o lanseta si o monteaza tacticos. Imi vine sa imi smulg parul din cap ca am plecat de acasa cu 500kg de bagaje si am uitat sa imi pun si 2 bete de pescuit in masina ca doar sunt pescar profesionist.. am balconul full de scule....

Ma bag cu bulgarul in seama si imi spune ca se gasesc scule de cumparat la o benzinarie la max 20 minute de mers pe jos de la locatie. Imi fac planul sa plec a doua zi la pranz dupa scule, dupa ce adorm copiii. A doua zi de dimineata ma trezesc si dupa cafea si micul dejun aferent ma duc sa vb cu bulgarul pescar.. nu prinsese nimic... imi mai trece putin din disperarea ca nu am sculele la mine. Am stat si ne-am balacit in soare toata ziua, pana pe la 13 cand ma hotarasc sa bag copiii la somn. Cand s-au trezit, pe la 16 m-am gandit sa le dau cate un pahar de iaurt si sa ii bag in apa sa ne continuam programul de voie, cand... ce sa vezi??? scoate bulgaru din apa o dorada peste kg............ o iau razna...... vreau sa plec cat mai urgent dupa scule.. bebe mai voia un pahar de iaurt... ii dau.... si... blestem........ vine politia "no camping here please evacuate". Degeaba am incercat sa ii explic ca nu facem nimic rau, chiar ma uitam la toata lumea in jur, era super curat totul, toti aveau cosuri de gunoi, nu era un chistoc pe nicaieri... nimic... "evacuate". Toti si-au strans storurile si scaunele si au plecat... am ramas eu pana am strans cortul si tot carabalacul a durat 1h. Vreau sa spun ca nu au plecat politistii de langa mine pana cand nu am plecat. Si am vazut ca au notat numerele de la masini, probabil daca se intorceau si te gaseau acolo te amendau... 

Eram putin debusolat, nu stiam unde sa ma duc acum, nu voiam camping, dar parca si sa ma goneasca politia iar din alt loc nu as fi vrut... Intre timp ma sunase si un prieten ca e la cazare in Sarti, la vreo 10km departare, si horaresc sa ma duc acolo, sa stau in parcare.

Pe drum, surpriza (de asta am si scris mai sus ca bebe a baut 2 cani de iaurt...) i se face rau micutului si da o mare vomitatura in toata masina........ dar pur si simplu a explodat... mi-a omorat jumate din tapiteria si saltele si generatorul depozitat intre ei......... eram pe serpentine si nu aveam unde oprii, el plangea de mama focului, celorlalti li se facuse rau........ groaza, i-am ametit pe serpentine vomitati toti vreo 5 minute pana am gasit unde sa opresc sa fac putin curat... L-am spalat, am sters pe acolo si am ajuns in Sarti. Aici am gasit o parcare la vreo 3 minute de mers pe jos de la masina, publica. Nu am scos mese scaune nimic... am zis ca am masina care e parcata in parcare si nu are nimeni ce sa imi faca.

In sarti am gasit valuri, a fost o distractie toatala pentru copii, apa curata, plaja curata, dar cam aglomerat. Iar seara la taverne era full, desi statiunea e destul de mare. 

Atipic pana acum, am intalnit o gramada de romani aici, nu ai cum sa ii ratezi, sunt galagiosi... si noi eram.. :).

Dupa ce am iesit in oras seara sa mancam, ne-am intors la rulota sa ne culcam.. a fost horor, mirosea groaznic. Nu am mai putut sa punem gura pe lapte/iaurt/branza tot concediul dupa.. Abia am adormit... A doua zi trebuia sa plecam undeva intr-un camping sa spalam iar tapiteriile de la perne si pernele, si sa scot generatorul din masina, era ceva horror...

 

Din pacate, nu am reusit sa mai fac poze aici... ramasesem si fara baterie la telefon, m-am si luat cu altele ... si am ramas fara poze... Pacat, privelistea de pe plaja din Sarti este superba, se observa Muntele Atos in fata.

 

20180831_202202[1].jpg

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Florin Dinu , MULTUMIM pentru descrierea detaliata & poze ! :OK:

 Ah, cum de-ai uitat "sculele de pescuit" acasa? Nu cred ca esti pescar profesionist !

Eu, in tineretea mea  (p'atunci pescar mega-super-profi) aveam fir + ac pe cutia de chibrite(chibrituri) adunate. Restul era, .... maruntis.

 

P.S. As traduce primul tau concediu cu autorulota cam asa: Aventura, Aventura si iar Aventura. De trei ori cu "A" ;)

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Scena cu familia care tipa și vomita și tu care nu ai unde sa opresti pare rupta dintr-un film.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Deci, pana la urma au luat la ochi plaja Azapiko, pacat, chiar era un loc super..... Credeam ca dupa ce se termina cu festivalul  se calmeaza autoritatile, noi am stat 2 saptamani fara probleme, trecea zilnic masina pompierilor si politia pe drumul din spatele nostru si ne supraveghea, poate intre timp s-a schimbat ceva.... In Azapiko ati ajuns dupa 1 septembrie, asa e?

Ce sa-i faci, cu problemele de sanatate nu te poti pune, sunt imprevizibile, noi am plecat din cauza  unei indigestii cumplite a sotiei mele, care a facut ca micutul tau, dar in rulota. Asta in conditiile in care tot anul manca si pietre si nu are nimic, stomac de strut, ce mai. :default_doh:

Oricum, concediul vostru pana acum este foarte frumos, cu mici piedici, dar asta e viata, cu bune si rele....:OK:

Sa  sa bucurati in continuare! :multumesc!:

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Se pare ca, dupa cum spune si colegul @Emil Vinteler, autoritatile  grecesti au cam luat la ochi locurile de campare off dupa introducerea noii legi in Grecia!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin C.

Din cate se pare politia s-a pus cu fugareala peste tot. Si pe Azapiko la fel au facut si inainte de festival, dar vad ca au revenit si dupa, in plus fac acelasi lucru si pe alte plaje. Solutia ar fi sa nu stai mai mult de o zi intr-un loc ( pentru cei cu campere si asta daca se poate ). Mai nasol de noi cei cu rulote. Cred ca o sa ma reprofilez si eu pe camper cat de curand.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler
în urmă cu 2 ore, Adiciordas a scris:

Se pare ca, dupa cum spune si colegul @Emil Vinteler, autoritatile  grecesti au cam luat la ochi locurile de campare off dupa introducerea noii legi in Grecia!

Noi am fost in iulie-august, dupa ce a intrat in vigoare noua legislatie. Nu au interactionat deloc cu noi, desi, repet, stiau ca suntem acolo, pana au inceput  organizarea festivalulului.  Cred ca au perioade si perioade, cine stie ce evenimente  duc la activarea actiunii " sa fugarim turistii off camping" .:default_doh:Poate se mai aseaza lucrurile pana anul viitor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Irina Ursache

Din ce am calculat din povestire, ati ajuns pe Azapiko exact cand plecau cei de la festival; aveau dreptul sa stea pana pe 29 august acolo; se pare ca anul asta fiecare am avut ceva ghinioane in Grecia; am ras cu lacrimi la patania cu copilasii, mai ales ca abia ce ati spalat tapiteria si toate cele :) . Concedii frumoase in continuare, fara aventuri! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.