Cristian Bednar

Camping Saint George de langa Balchik Bulgaria

32 postări în acest subiect de discuţie despre Camping Saint George de langa Balchik Bulgaria

Camping Saint George de langa Balchik Bulgaria

Cristian Bednar

Buna dimineata si salutari din Camping Saint George de langa Balchik Bulgaria.

Este prima noastra iesire in afara tarii cu rulota si am ales locatia dupa prognoza meteo. M-am tot uitat pe Google maps la campinguri pe litoralul Marii Negre in apropierea granitei si castigatorul la puncte a fost Camping Saint George.

De la granita am mai mers aprox 50-60 km si am ajuns la fix cu Waze. Aici am gasit o bariera cu un portar care ne-a indicat sa mergem inainte si receptia va fi pe stanga intr-o engleza oarecum stricata dar ne-am inteles. La receptie, 25 leva pe zi cu tot inclus (apa, curent, loc campare, parcare, tot echipajul inclusiv catelul). Apropos, pentru cei care au catei, locatia accepta patrupedele fara taxa suplimentara.

Prima dovada insa ca oamenii nu vor sa evolueze: am cerut o harta cu campingul si facilitati, raspunsul lor: nu avem dar va pot da o harta cu toate campingurile din BG... am primit-o cu bucurie cu toate ca nu aveam nevoie de alte campinguri.

Locul de campare il alegi singur, nu au niciunfel de restrictie. Am avut oarecum noroc, am gasit unul chiar in prima linie cu priveliste minunata... marea neagra.

Robinete de apa si prize de curent sunt cateva oarecum pozitionate central, oriunde campezi ai cam 20-30 m pana la utilitati. Luminatul nocturn este cumva insuficient, in sensul in care este indicat sa ai si o mica lanterna noaptea cand te perinzi intre rulota si restaurant sau toaleta.

De la rulota la plaja sunt aproximativ 100m prin complex, insa este o placere si admiri rulotele colegilor. Am vazut cateva jucarii inmatriculate in Germania care ieseau in evidenta prin silueta si dotari in materie de scaune/mese/accesorii.

Plaja curata si populata de oameni misto, cei mai multi rulotisti probabil. Am gasit o terasa frumusica cu vedere direct la mare de unde am supravegheat vigilent nevasta in timp ce isi incalzea sangele rece ? la soare.

Preturile sunt decente, nu le-am "pozat" dar pot sa va spun ca o bere la halba este 3 leva si un suc 2.5 leva pe terasa de la plaja si aseara am mancat un bol de scoici cu 8 leva si o salata bulgareasca cu 4 leva.

In fata campingului sunt "magazine" pt articole de plaja (o umbrela era 10 leva) si pentru mancare. Am dat aprox 2 leva pentru o cutie de bere si 1.2 leva pt cutie de cola zero. 

Complexul are si piscina (cred ca este inclusa in pretul de campare), si doua cladiri de camere si apartamente de inchiriat. 

Wi-Fi la rulota nu am gasit, deci banuiesc ca nu au pentru camping insa acum roamingul in EU este gratuit deci nu mai este o prioritate, semnal 4g sa fie.

Site-ul lor este: http://saintgeorgesea.com/?lang=en

Si acum cateva poze:

 

IMG_9279.jpg

IMG_9280.jpg

IMG_9281.jpg

IMG_9282.jpg

IMG_9283.jpg

IMG_9287.jpg

IMG_9288.jpg

IMG_9292.jpg

IMG_9294.jpg

IMG_9295.jpg

IMG_9296.jpg

IMG_9297.jpg

IMG_9299.jpg

IMG_9300.jpg

IMG_9309.jpg

  • Like 4
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Mulțumim @Cristian Bednar ! :salutare!:

Sejur plăcut și vreme frumoasă în continuare! :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

Update: au wi-fi in zona restaurantului, cu o parola foarte dificila 11223344 ?. Au si loc de joaca pt cei cu copii. Aici chiar am vazut multe familii cu copii. Intrare in apa este lina si cu nisip, fara pietre. Multi nemti si multi bulgari. Cica au cea mai buna supa/ciorba de peste din Zona. Probam acum si revenim cu detalii.

IMG_1312.JPG

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

Ultima seara de camping aici. Totul a fost foarte frumos aici. Am facut si poze cu wc-urile... nu le mai postez, nota 6-7 din 10... ok daca vrei sa le folosesti. Noi am optat pentru wc-ul din dotare.

Azi am fost la vestitul restaurant pentru scoici de marea neagra. Atasez meniul lor in RO (bravos) cu preturile, adresa si povestea lor.

 

PS. Azi e Sf. Marie si sotia e si Maria... deci un vin spumant la ceas de seara. NOAPTE BUNA DRAGI COLEGI

IMG_9333.jpg

IMG_9334.jpg

IMG_9335.jpg

  • Like 5
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

PS. Obligatoriu spray contra tantarilor, spirale si pastilevin interiorul rulotei. Multi tantari la drum de seara

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Felicitari @Cristian Bednar pt iesire si descriere. Din poze mi-am dat seama ca am fost pe acolo acum vreo doi ani venind de pe plaja in cautare de bere ?.

Locatia e simpatica si berea rece! 

PS. La multi ani doamnei!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Dinu

Foarte frumos pare campingul. Preturile sunt chiar foarte bune. Cred ca il vizitez si eu la anul pt un weekend prelungit

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

Buna ziua. Uite ca dupa doi ani ne vedem nevoiti sa revenim aici. Decat in GR cu frica in san la fiecare minut ca se inchide, ca mai introduc o procedura la intrare, am ajuns la concluzia ca fratii Bulgari se vor bucura de valuta noastra. Si ce se mai bucura. Citeam postarea mea de acum 2 ani, preturile sunt un pic actualizate. Pentru o noapte de cazare masina si rulota acum este 40 de leva sau 35 daca stai de la 5 nopti in sus.

Peisajul este identic, nu au facut nimic in plus in astia doi ani. Singura schimbare este la carciuma de pe plaja, care acum are noi proprietari, servesc si mancare, bunicica si relativ corecta la pret. Noi am incercat berea lor aseara, tot buna si rece, insa 4 leva, nu 3 ca acum doi ani, frape tot 4 leva.

Mult mai aglomerat ca acum 2 ani, insa gasesti totusi un loc cu vedere la mare, chiar daca esti in planul 3-4. Vorbind cu o familie din BG care avea deck in fata rulotei, am inteles ca ei iau locul pentru un an dar isi inchiriaza rulota dupa pentru doritori. Interesant business, ei erau la inceput, nu erau siguri ca renteaza tare, insa curajosi. Bravo lor, orice initiativa e bine-venita. Oricum locul pe an este 1000 euro, multicel insa dar locatia are un vibe pozitiv si personal imi place MULT mai mult decat la marea noastra.

Apa tot cu miros de sulf, insa dupa primele 2 zile te obisnuiesti si nu te mai deranjeaza. Taxa de campare include si apa, si curent si copil si masina si piscina, tot. Noi tot preferam sa stam ca in off camp, sa vad eu bateriile cum se descarca noaptea si dimineata se incarca, ne producem singuri 220v pt diverse aplicatii. Internetul lipseste in camping, ca acum 2 ani, insa cu 15 leva iti iei o cartela de 15 gb net de la primul magazin GSM ( Vivacom) din Balchik si bagat intr-un mic hot-pot generator merge impecabil. Si daca tot vorbim de Balchik, aflati ca este tot asa cum l-am lasat acum 2 ani. Faleza misto, restaurante misto dar mai piperate ca in complex, si la Balchik Palace cam aglomerat pt gustul nostru mai ales pe pandemia asta. Apropos si de pandemie, aici nimeni nu are masti, nici ospatarii nici clientii de orice fel.

Sunt si cateva echipaje din Ro, amabili si saritori, asa cum ii stim. Acum 2 ani ne-am intalnit cu un cuplu dragut din CT, el jandarm, care ne-a ajutat cu cortul and stuff, acum, alta familie din B, tot draguti si saritori, el tot jandarm, fireste, care la fel, ne-a ajutat cu setup-ul initial. Acum fara cort, doar cu marchiza, lucrurile au mers mult mai repede, insa in 2, au mers chiar pe turbo inainte.

Plaja un pic mai aglomerata decat o stiam, 30 leva pt doua sezlonguri si o umbrela, insa apa extrem de calda, lina la intrare, si foarte-foarte curata.

La grupurile lor sanitare nu am fost, banuiesc ca sunt ca acum doi ani, le dadusem nota 7 din 10 atunci, nimic din jur nu arata vre-o renovare, deci banuiesc ca sunt asa cum le-am lasat.

Pe moment cam astea sunt noutatile, drumul din Bucuresti dureaza 5.5 ore cu rulota si limitarea de 100 km/h impusa de rulota. Vama pe la Negru Voda, eram singura masina, am trecut lejer. Daca aveti intrebari, noi mai suntem cateva zile aici si va raspundem cu drag.

Sa ne vedem cu bine!

 

 

336696FF-74A5-4F56-B3DD-FB21D1FDB454.jpeg

F19BC93F-47EE-4070-8BBE-170703DA6B41.jpeg

6E5C5688-98DA-48B2-9072-F511B7D0E1E2.jpeg

4896799C-62DB-49EF-9E89-D61F6255523F.jpeg

EC2E10A6-29B8-4FD1-965A-32DAFF7BDA4B.jpeg

4E3C9E13-60DE-49A8-8F19-1F40401B8688.jpeg

332EF1B6-54BB-428C-8BC4-6BF1C2738828.jpeg

384F944B-699F-433B-A7A1-68B9A4E626FB.jpeg

57916C35-BBFC-4E02-98A1-CDD057F4E1A3.jpeg

5B68CBF9-6060-450A-8ED2-99C6D9C84B8B.jpeg

90EB7C78-DE3E-456C-A6A2-842CA78C5E2B.jpeg

EB65D180-9396-4AE0-B763-05BF4F1F3B21.jpeg

9B656996-9835-4E2B-8347-99492539A46F.jpeg

D671F97B-A0E7-44E5-BEFD-331AD93585C2.jpeg

5204D53A-7401-4C0B-9A28-AB7D72649FC0.jpeg

0B2DA042-1732-4C5F-9C1D-6801CC985F44.jpeg

CF246C62-5E6F-4DC7-A342-4B80D5996C8F.jpeg

  • Like 4
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Grigoras

Multumim de up date , din cauza postarii tale de acum 2 ani am ajuns anul trecut la Saint George. Foarte mult ne-a plăcut, poate ajungem si anul ăsta. La întoarcere am trecut cu bacul pe la Silistra cu rulota de 7 , 50 m ! Am descoperit un grup sanitar mai curat lângă piscină pe partea opusă restaurantului , dar nu are duș. Cea de lângă parcare era folosită la greu de cortisti si vei din restaurant. Concediu placut !

Trimis de pe al meu SM-A320FL folosind Tapatalk

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Felicitări și multumim pentru noutăti @Cristian Bednar ! :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi D

Salutare,

Sunt nou pe aici(si pe site si cu rulota ), incerc si eu sa inchiriez un camper  si sa "fug" in campingul asta (daca ne mai primesc bulgarii)

Cristian, poti sa-mi zici cum este cu utilitatile aici? curent, apa?cam la ce distanta sa ma pregatesc?

Eu la inceputul lui septembrie vreau sa ajung; ceva sfaturi?

Multumesc

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

@Cristi D salutare. Asa cum am scris, toate sunt incluse in pret si undeva la 20-30 m de orice 

loc de campat. Apa are conexiune normala de furtun, curentul are mufa normala de 220v.

Fac si niste poze, sa fie totul clar:

 

image.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi D

ok, multam

Cum este apa? inghesuiala pe plaja? la piscina?

Berea rece?

:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

@Cristi D inghesuiala nu, insa nici pustiu! Am postat poze de pe plaja ca sa va faceti o idee despre cum este. Berea impecabila.

La piscina nu am stat, daca tot aveam marea langa... Overall o experienta placuta. Nu e pomul laudat dar comparat cu campingurile din Ro de pe litoral, cu siguranta peste

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barbu
La 27.07.2020 la 17:48, Cristi D a scris:

Salutare,

Sunt nou pe aici(si pe site si cu rulota ), incerc si eu sa inchiriez un camper  si sa "fug" in campingul asta (daca ne mai primesc bulgarii)

Cristian, poti sa-mi zici cum este cu utilitatile aici? curent, apa?cam la ce distanta sa ma pregatesc?

Eu la inceputul lui septembrie vreau sa ajung; ceva sfaturi?

Multumesc

Și eu tot începutul lui septembrie as merge . O fi apă călduță ? Se poate plati in euro ., Trebuie și vigneta , ? Cat este distanta pe  apa cu adâncime    până în 2 m ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

@Barbu In septembrie este inca calda apa. Si noi ne vom intoarce la final de august, inceput septembrie. Atentie nu se poate plati cu card in camping. Euro sau Leva. La fel si la restaurant. Legat de vigneta, fireste ca trebuie, dar atentie ca trebuie vigneta si la rulota. Eu le-am facut online. Simplu si eficient. Este foarte lina intrarea. In primii 10-20 de metri nu ajungi inca sa iti treaca apa de piept... deci super ok.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler
La 14.08.2020 la 22:24, Cristian Bednar a scris:

@Barbu In septembrie este inca calda apa. Si noi ne vom intoarce la final de august, inceput septembrie. Atentie nu se poate plati cu card in camping. Euro sau Leva. La fel si la restaurant. Legat de vigneta, fireste ca trebuie, dar atentie ca trebuie vigneta si la rulota. Eu le-am facut online. Simplu si eficient. Este foarte lina intrarea. In primii 10-20 de metri nu ajungi inca sa iti treaca apa de piept... deci super ok.

Bună ziua, si noi intenționăm să mergem din 30 august, am sunat in camping și au zis că putem plăti cu cardul, vigneta la rulota se plătește doar dacă ansamblul depășeșete  3500kg. Sper să ne vedem sănătoși

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

@Emil Vinteler noi acum am ajuns in camping. Nu este foarte plin, dar nici gol.

Acelasi tarif de 35 leva pentru mai mult de 5 nopti. Noi stam minim o saptamana, poate chiar doua daca nu arde nimic la birou. Atmosfera este impecabila. Va asteptam la o bere rece!

 

171B8E02-7789-4AD1-A4A7-2CDC449964F6.jpeg

7AD45821-C297-4734-8D56-FEF56624DA9C.jpeg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

@Cristian Bednarnoi duminică ar trebui sa ajungem, nu ști la ce ora se face check in la camping.Sper să ne vedem cu bine.:cu-rulota::salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

@Emil Vinteler Noi ammajuns de fiecare data la 16-17. Facem fix 5.5 ore din Bucuresti pana aici. Nu stiu in/out time dar pot intreba maine la receptie

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Mulțumesc și ne vedem:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Mihai

salutare @Emil Vinteler si @Cristian Bednar

 

imi puteti spune cat de aglomerat este astazi campingul ? poate si vreo 2 poze ar ajuta. sunt curios daca dupa 1 Septembrie rulotistii locali s-au retras . plaja este invadata de alge ? apa este calda ?

 

multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Apa e caldă, alge sunt în partea dreaptă a plajei în zona cu stâncă, nu e aglomerată nici plaja nici campingul. Cred că 80% sunt români. 

IMG_20200902_104219.jpg

IMG_20200831_143703.jpg

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Andrei.N
      de Andrei.N
      Ca sa citez câțiva prieteni, ce susțin ca  după o vacanță cu copiii se impune o alta vacanță in care ei sa fie in deplasare iar adulții la relaxare, soția a sugerat sa lăsăm copiii la bunici, unde au si mulți prieteni, iar noi sa mergem la relaxare preț de câteva zile. Cum știm cu toții ca vorba aceea “happy wife, happy life” este valida, am decis, ca un soț cuminte, sa mă conformez si m-am apucat sa caut informații despre campinguri.
      Cum locuiesc in București si îmi este lehamite sa parcurg DN1, mai ales in perioada concediilor, ne-am orientat sa mergem către sud. Decizia de a merge in Bulgaria a venit încă de la drumul de întoarcere dinspre Grecia, doar ca a trebuit sa revenim preț de o săptămâna prin București. Băiatul cel mare și-a dorit sa rămână singur, o săptămâna, la bunici așa ca am lăsat si rulota parcata acolo (este foarte aproape de granița cu Bulgaria).
       
      Am contemplat cu ideea de a merge la 7 lakes (referire aici), ne-ar fi plăcut sa facem drumeția către toate cele 7 lacuri, insa era distanță cam mare si am decis totuși sa rămânem aproape de casa așa ca ne-am hotărât asupra https://kapinovski.bg/en/ situat in apropiere de Veliko Tarnovo. 
       
      Drumul a fost ușor, am ajuns într-o zi de sâmbătă si am găsit loc liber fix lângă 3 echipaje, formate de oameni minunați, din România cu care ne-am împrietenit imediat. Din păcate dânșii au plecat a doua zi astfel încât am rămas doar eu cu soția.
      Brusc am realizat ca avem foarte mult timp, ne-am plictisit de drumeții, de plimbări cu bicicleta, de plimbări prin oraș, de stat la piscina.
      Cu alte cuvinte ne-am încărcat bateriile in cele 6 zile pe care le-am petrecut aici.
       
      Atașez câteva imagini si, din moment ce ne-a plăcut aici, am hotărât sa aducem si copiii la o data ulterioară.

      Locul in sine este unul minunat, poziția este fantastică. Pe malul unui rău,

      cu o cascada superba de unde mulți oameni își încearcă abilitățile de săritori, pădure vasta si munte cu altitudine mica.
       
       
      Campingul este plin de copaci si este imposibil sa nu găsiți un loc umbrit. 


       
      Exista un loc de joaca cu trambuline, exista posibilitatea închirierii de biciclete, exista posibilitatea închirierii de căsuțe cât si rulote staționare ce aparțin campingului. La zona de corturi exista vetre amenajate din loc in loc unde am făcut si noi focul de cateva ori si ne-am bucurat de aerul curat si trosnitul vreascurilor. Am prins câteva zile mai friguroase si am preferat sa cinam in interiorul rulotei.

      Exista si o bucătărie care, din păcate, nu este curățată prea bine de către administrație. Chiar le-am atras atenția ca zona respectivă ar trebui menținută mai curată insa personalul de la curățenie părea ca nu da doi bani pe ceea ce le spune domnișoară tânără de la recepție, astfel încât m-am dus într-o zi si le-am arătat doamnelor cum se desfac filtrele de la hota si cum ar trebui sa le curețe deoarece era atâta grăsime pe filtrele respective încât risca sa pice in tigaie daca se dorea a se găti ceva. Totuși minusurile se opresc aici. Exista canalizare trasa la fiecare loc, astfel ca golirea casetei de toaleta este foarte facilă, dar si branșamente de apa + curent electric.
       
       
      Era sa uit de faptul ca, daca ajungeți in sezonul potrivit, locurile adiacente campingului sunt pline de rugi de unde puteți culege mure. 

       
       
      După nici 2 săptămâni am revenit împreună cu copiii, pentru câteva zile, si așa am încheiat vacanța de vara. 
       
       

    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Anul asta am ales Albania si la sugestia unor prieteni polonezi am ales Moskato Camping din Livadah Beach in apropiere de Himare. Din pacate, printr-o scamatorie demna de toata lauda, am sters mai multe poze printre care si cele pe care le-am facut in camping pentru prezentare insa gasiti informatii atat pe site, cat si pe pagina lor de facebook. 
      Conditiile sunt bune spre foarte bune, in camping lumea se respecta, si chiar daca au si o terasa in camping, dupa ora 22.00 lumea vorbeste in soapta. 
      Noi am stat in linia 1, adica din rulota pana in apa... 100 m. Am solicitat loc de campare cu umbra si am primit unul sub o copertina realizata dintr-un material textil ce parea ca ajuta la respingerea razelor solare. Am platit 33 euro/zi (2adulti+2copii), insa in banii astia ai parte si de 2 sezlonguri si o umbrela pe plaja din fata campingului care este administrata tot de proprietarii campingului. De asemenea in interiorul campingului este si un magazin destul de bine aprovizionat.
      Din ce am mai vizitat eu pe acolo, era cam cel mai dragut camping, in zona fiind inca vreo 5, dar noua asta ne-a placut.
      Turistii din camping? Multi sloveni, cehi, nemti, ici colo cate un norvegian, finlandez...
      Plaja din Livadah este o plaja cu pietre mici spre medii, dar rotunjite... Terase sunt, preturile "albaneze"... 
      PS: Am fost si la "Maldivele" Albaniei, dar sincer, nu mi-a placut la Ksamil... Lumea spune ca dupa ce au descoperit Livadah, cei din Occident prefera plaja linistita de aici in detrimentul tambalaului din Ksamil. 
      Offtopic: Am incercat sa creez un topic pentru Albania, dar n-am reusit. Poate face treaba asta un admin si muta si topicul asta acolo.
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Campinguri  din Albania
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Pentru cei aflati in tranzit spre Grecia, un popas excelent ar fi Camping Verila din statiunea Sapareva Banya. Noi am ajuns aici din intamplare, la intoarcere din Albania intrucat breteaua spre camping Kromidovo era blocata pentru asfaltare, asa ca ne-am continuat drumul. Am stat o singura noapte in camping, insa Sapareva Banya merita mai multa atentie fiind o statiune foarte draguta la poalele muntilor Rila. Locurile de campare nu sunt delimitate insa e loc destul pentru toata lumea. Noi am platit in jur de 100 lei pe noapte (2 adulti+2 copii). 
      Ce nu prea mi-a placut este accesul care la un moment dat este in panta, cu drum de tara, dar cu o abordare linistita si cu rabdare se rezolva. In camping am gasit multi nemti, cehi, dar si o rulota din Romania.
      Din pacate n-am reusit sa fac poze, dar gasiti mai multe detalii pe site.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.