• Conţinut similar

• Macsim
      de Macsim
      Salutare dragi colegi!
      Dupa 2 saptamani cu rulota in Bulgaria, incepi sa vezi tot mai multe probleme. Rulota in cauza Fleetwood Garland 165/5 din 1994. Dupa ce am tot cautat o alta rulota am ajuns la concluzia urmatoare...e mult mai interesant si satisfacator sa o reconditionez pe cea existenta. Si daca e reconditionare, am ajuns si la gandurile alea "erotice" cu upgrade-uri.
      1. Datorita varstei si a unor reparatii prost facute, au aparut infiltratii+ probleme la baie si dus...alte infiltratii. Concluzia: scot tot afara, schimbarea podelei si refacuti peretii. Intrebare ...termoizolatie tot din polistiren sau (ma incanta) spuma poliuretanica de densitate mare? Pentru spuma am un colaboraror care face asa ceva la constructii rezidebtiale.
      2. Tavanul as vrea sa il fac ceva mai gros...iarna sa pot pastra mai bine caldura.
      3. Puntea care o am acum e BPW...nu mai gasesc piese si e cea cu torsiune sau suspensia in punte...ma gandesc sa o schimb cu o punte noua de la Knot.
      4. Vreau sa trag toate instalatiile in interior. Si vreau 2 rezervoare de apa in interior...minim 30L bucata. Ma gandesc sa pun unul pe fata si unul pe spate ca sa pastrez echilibrul.ma gandesc si la un rezervor pentru ape gri cu golire exterioara...toate astea pentru a prevenii inghetul la iesirile pe timp rece.
      5. Incalzire. Pastrez boilerul Carver pe gaz si electric. La soba voi renunta in favoarea unui Webasto air top(nu variantele de pe Aliexpress ci unul nou si original). Voi incalzii si portbagajul pentru ca acolo va sta butelia de gaz si nu vreau surprize.
      6. Partea frontala si spatele reconditionate si intarite cu fibra de sticla, apoi termoizolat tot.
      7.Instalatiile de apa as vrea sa le fac noi. Ma gandesc sa folosesc tevi Rehau si totul facut pe fitinguri prin presara(presa hidraulica).
      8. Instalatiile electrice vor fi refacute complet la standardele de azi.
      In linii mari cam asta ar fi...ma mai gandesc si la o incalzire in pardoseala...dar nu ma incanta solutia electrica. Mobila o pastrez si o reconditionez. Rulota are acum 2 baterii de cate 90 Amperi. 
      Proiectul va demara la jumatatea lunii Octombrie si voi posta aici poze si filmari. 
      Pana atunci va rog pe voi sa veniti cu idei, complectari, sfaturi. 
      Buget: incep de la 5000€ si daca e cazul suplimentez...da sa nu ma afle sefa...:-))))
    • Ursu Florin
      de Ursu Florin
      Va salut. Ma bate gandul sa transform o duba in camper. Ca si marca m-am gandit la Fiat, Citroen sau Peugeot.
      Care ar fi costurile in mare fara a pune in calcul masina?
      Ma gandesca la mobila facuta pe comanda, am un prieten care se ocupa cu mobila si sigur ma va ajuta.
    • Anca Dragomirescu
      de Anca Dragomirescu
      Buna ziua,

sper ca aveti o dupa-amiaza de joi cat mai placuta!

Voi incerca sa mentionez pe scurt motivul acestui topic nou (desi posibil sa se mai fi discutat cu alte ocazii): acum 2 luni si jumatate, impreuna cu sotul meu, Razvan, am inceput un proiect de conversie al unei autoutilitare (un Citroen Jumper) in Campervan. Proiectul evolueaza bine si am documentat cat am putut noi mai bine pasii in video-uri pe care le-am postat si pe youtube si le regasiti si aici: https://www.youtube.com/channel/UCwPaqT_ojvYvMfF8_f9qtpQ 
      Pun acest link doar sa se inteleaga directia de constructie,  de materiale si culori folosite.
      In acest moment, desi nu am ajuns la zi cu video-urile, dupa cadrul patului care este gata (inclusiv cu saltea), am facut insula de bucatarie, baia si zona de living cu masuta si avem deja montat tot sistemul electric (panouri, invertor, MPPT charger ect). Insa intampinam cateva probleme cu corpurile de mobila suspendate si cu fronturile de la mobila de bucatarie. 
      Daca ne puteti recomanda companii sau persoane care se pricep si ne pot ajuta in aceasta directie, ne-ar ajuta foarte mult :). Intr-adevar, ne dorim (la fel ca orice proiect de acest fel) un rezultat frumos si cumva sa pastram directia design-ului deja setat.

Daca ne puteti ajuta cu sfaturi fie aici pe forum fie pe adresa noastra de email: bramburaperoti@gmail.com, ar fi de mare folos. 
      Va multumesc frumos pentru sprijin si la cat mai multe calatorii frumoase tuturor!

Ganduri bune,
      Anca
    • CiprianH.
      de CiprianH.
      Buna ziua tuturor.
      De curand am achizitionat si noi o rulota Elddis din 1998 care  ne-a adus doar satisfactii pana in prezent. Suntem interesti aproape in totalitate de excursiile offcamping, motiv pentru care am si optat pentru o rulota cu panouri solare pentru autonomie.

Multumsc pentru accept.
    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Pentru cei care au in dotare o englezoaica (sic!) am gasit un clip in care se prezinta un depozit cu piese necesare pentru astfel de modele de rulote.
      Site-ul cu sute de piese pentru rulote englezesti il gasiti aici: https://ktgcaravansandcampers.com/
      Singurul inconvenient este ca trebuie sa luati legatura telefonic sau prin e-mail pentru a verifica daca piesa pe care o doriti exista in depozit.

Si interviul dat de proprietarul acestui depozit catre un YouTuber din Anglia impatimit de rulotism, il gasiti aici.
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.