Gabriel I

Ploiesti - Salzburg, sau botezul nostru de rulotisti

32 postări în acest subiect de discuţie despre Ploiesti - Salzburg, sau botezul nostru de rulotisti

Ploiesti - Salzburg, sau botezul nostru de rulotisti

Gabriel I

Deabia ce pusesem la punct echipamentul de camping, adica un cort pe masina si ne propusesem ( inspirati din lecturile de pe forum ) sa facem o tura prin Austria, cand, oarecum dintr-o data, a inceput o discutie despre ce e mai ok rulota sau autorulota.

Cum , necum, ne-am trezit cumparand o rulota inmatriculata, cu o impartire destul de interesanta a spatiului.

AE0EF6E7-70C2-48AB-B978-7DE587FA1641.thumb.jpeg.f9aecd024087b46bac103b4cbf39dcc2.jpeg12F39552-7D82-450E-9572-C2D8C53DA2C9.jpeg.4b8747d749ed1b600247eaa86bb3f9fa.jpeg

 

La recomandarea unor prieteni, I-am facut rapid un update constand in montarea unui boiler Truma pe gaz/electricitate si un panou solar de 150 w. ( Care sper sa isi arate in timp utilitatea, pt ca deocamdata nu le-am folosit ?).

Cum planul de concediu era in linii mari facut , adica vrem sa inotam in lacurile din Salzkammergut si sa vedem Minimundus, am plecat dis de dimineata la drum din Ploiesti cu gand sa oprim prima data undeva dupa Sibiu.( Citisem eu pe aici pe forum o recomandare de 3-400 km pe zi cu rulota).

Pana la urma ne-am oprit fix in Szeged la un camping gasit in mers pe Google Maps.

https://g.co/kgs/KQkhiF , care camping a fost o alegere buna, cateva bazine cu apa termala, asezat pe malul raului cu o priveliste grozava dar cu un acces “ideal “ pt un incepator cu asamblu de 13 m , adica masini parcate pe stanga, curba in ac de par in panta si intrarea propiu zisa destul de ingusta fata de ce mi-as fi dorit eu ?.

AD1B5047-3681-4548-BF88-C0F9811F7A6A.jpeg.30fadc65651805d59b4031f243a6f11d.jpegA736E0AB-B614-4817-AD56-7E11828B3F91.thumb.jpeg.5cf2857ca663991ed720712bfc5a898f.jpegBineinteles ca pana ne-am instalat, balacit, uscat, imbracat ...la terasa din camping inchisese asa ca ne-am dus sa mancam in oras .

Am ramas surprins de dimensiunile campingului si de atmosfera de acolo cu atat mai mult cu cat era al doilea contact cu un camping si primul cu unul din afara tarii.

   Tot acolo am constatat ca trapa din spate care era crapata cand am cumparat rulota se injumatatise. Cum se prefigurau niste nori de ploaie am dat o fuga in Obi local de unde am luat niste folie rezistenta si o rola adeziv mai strong ca sa “sigilez “ spartura.

  In Obi nu scria nicaeri in alta limba decat maghiara insa am dat de un angajat foarte ok, care vorbea o engleza impecabila si care, dupa ce i-am istorisit patania cu trapa, m-a plimbat pe la rafturi si mi-a aratat ce aveam nevoie. 

  Nu stiu daca era rulotist sau pur si simplu un tip de treaba dar am plecat de acolo incantat iar “lucrarea “ la trapa tine si acum.

  A doua oprire a fost in Melk, Austria intr-un camping cochet ( cred ca singurul din zona).

  • Like 5
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel I

   Am ajuns in campingul din Melk http://www.faehrhaus-melk.at/, pe inserat, fix cat sa nu mai prindem restaurantul deschis, insa am fost incantati de priveliste. Pe malul Dunarii , imprejmuit de un gard viu inalt , cu o alee centrala luminata, locul arata foarte primitor.

  M-am gandit initial sa fac manevre cu masina ca sa pozitionez rulota, dar m-am razgandit rapid si am fost foarte incantat sa butonez din telecomanda mover-ului .

  Dimineata, cand 130.JPG.f85eafeb25f534254cb503fe640b1aa9.JPGam mers sa hoinarim prin oras si sa vizitam abatia Melk am descoperit ca exista o pista de biciclete de-a lungul fluviului , dar din pacate , noi eram pedestri.

151.thumb.JPG.e218de218b29efe2661b799c91b34856.JPG

 

138.JPG

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
47 minute în urmă, Gabriel Iofciulescu a scris:

   Am ajuns in campingul din Melk http://www.faehrhaus-melk.at/, pe inserat, fix cat sa nu mai prindem restaurantul deschis, insa am fost incantati de priveliste. Pe malul Dunarii , imprejmuit de un gard viu inalt , cu o alee centrala luminata, locul arata foarte primitor.

.... am mers sa hoinarim prin oras si sa vizitam abatia Melk am descoperit ca exista o pista de biciclete de-a lungul fluviului , dar din pacate , noi eram pedestri.

 

Salut...

adaug : Pista de biciclete este luuuunga si vine tocmai din Passau (Germania) pina la Bratislava (Slovacia). Vreo 330 km , in mare parte pe ambele maluri ale Dunarii.

(Click pe Link de mai sus). Se poate combina acest traseu Bicicleta (velo) cu vapoarele care fac legatura intre Passau si Viena /Budapesta. Imi reamintesc despre emisiunile prezentate de Pro Tv despre "Autobanda Dunarea". Un reportaj cum au reusit "vecini nostri" sa ..... (n-am cuvinte).

DA , am fost anul trecut prin zona si ....DA , mi-a placut mult.

Abatia Melk

 

P.S.

Regiunea Melk (cu abatia de la Melk) recunoscuta pentru cramele /podgoriile (vin + must) dar si pentru livezile de caise/cirese.

 

DSC_7951__April_2017.JPG.41e113e25e8ccf8517043ef84c8b23ac.JPG

 

Daca esti prin zona, recomand o "pagina din istorie) : Lagarul de concentrare  Mathausen (1943- 1945 Mai)

 

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Multumesc pt completare @Mihai-Arad. Btw, ideea cu Austria ne-a venit dupa ce am citit topicul tau.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Gabriel Iofciulescu 

... find un "cunoscator" al zonei Salzkammergut , recomand ca si "Cartier General" Campingul Seecamping Appesbach din St. Wolfgang.

Seecamping Appesbach
Tel: +43 (0) 6138 2206
STR: Au 99 / A - 5360 St. Wolfgang im Salzkammergut / Austria

GPS:  47.73249 , 13.46339

De ce-l recomand ? Pentru ca l-am "folosit" de 2-3-4 ori  si pentru ca distanta pina la "sutele" de obiective este mica. Din CP (Camping) posibilitati infinite pentru drumetii montane, pentru biciclisti , pentru iubitori de sporturi nautice, pentru "iesiri " spre Salzburg si Berchtesgaden (Bayern / Germania; Deasemenea iL recomand), pentru vizitarea zonei Dachstein, ..... etc.

 

Vezi aici despre Berchtesgaden !

Aici despre Salzkammergut !  ***** stele ! sau aici !

Despre Lacul de la St. Wolfgang ! anual vizitat de peste 1 mil turisti !

 

P.S. Sper sa-ti fi fost de folos, cumva cu aceste mici informatii. Dar, la fata locului gasesti "Punct de INFORMARE turistica"  unde gasesti raspunsuri la orice fel de intrebare. Cei de acolo vorbesc curent 2-3 limbi straine ( incl. ceha sau ungara , ba chiar si ...araba).

....

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Din pacate ne-am intors deja acasa de ieri. Inainte sa plecam am citit postarea ta si am vrut sa mergem la campingul indicat de tine numai ca spuneau pe site ca sunt “full”, motiv pentru care am mers aici http://www.wolfgangblick.at/.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Nu am regretat alegerea, ne-am simtit f bine la ei. 

Punctul de informare turistica f util ( cel mentionat de tine).

Am luat de acolo un card Salzburg care si-a meritat din plin achizitia.

Si exact cum ai spus, zona a facut subiectul micilor noastre excursii in imprejurimi timp de cateva zile.90FCE7EA-8793-474D-96CE-16161DB51A5C.jpeg.a2b2802b3b61807b56de6871f95cdb24.jpegD5998041-4198-4A04-8206-B8C8F35A3A51.jpeg.0c434b7368a26e80c0173dfe1ab03bae.jpeg3BA704AF-EFE1-48E6-9FFF-77DCAB9008D6.jpeg.e5d33b33752e37d49f4ab8007ce82278.jpegCF238BB3-69A0-4FD0-B218-0B3162A2530D.jpeg.094413d244f1c8163f1aaa17d0be29ba.jpeg4E811D4A-3131-4CBB-A82E-A53EE1CB5D7C.thumb.jpeg.72e1c11348353b515907103b7d711feb.jpeg2593D4C1-E01A-4FFB-A210-BBABCE545309.thumb.jpeg.553f9abca99d3e57f3870dce1537b78d.jpeg2C3D7D56-A991-449F-87D0-A45C309CC77E.jpeg.21149200f084d6fe7dcc38633e37f5e2.jpeg

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
2 minute în urmă, Gabriel Iofciulescu a scris:

Din pacate ne-am intors deja acasa de ieri. Inainte sa plecam am citit postarea ta si am vrut sa mergem la campingul indicat de tine numai ca spuneau pe site ca sunt “full”, motiv pentru care am mers aici http://www.wolfgangblick.at/.

 

Intotdeauna, site-urile web spun ca-s ocupate 100% dar in realitate se mai gaseste cate un loc (ex: starea vremii, situati imprevizibile...etc).

Cunosc situatia , ba chiar am apelat la astfel de Camping-uri "full" ( NU la resort-uri , unde perioada minima era de 3 sau 7 zile).

Camping-ul ales de tine e ok si are o priveliste catre Schafberg Spitze (?) , si trenuletul care urca pina la 1.700 m ! Acolo sus e ...woau !

P.S.

Asteptam sa ne povestesti mai multe di vacanta , plus imagini (daca se poate). Multumim !

:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Mihai-Arad 

Ai "tastat" mai repede.... :)

Multumim ptr poze.

Da, recunosc pestera de gheata de la Dachstein...

Card-ul ptr Salzkammer e cea mai buna afacere ptr turisti. Oportunitati & reduceri multe. Pliantele si materialele - info , deasemenea....

Frumos.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Ce ne-a incantat teribil dar nu am indraznit sa fotografiem a fost cum , incepand de pe la ora 21, 00 toata lumea incepea sa vorbeasca in soapta, fie in jurul lumanarilor cu un pahar de vin in fata fie cu nasul in tablete , laptopuri , etc.

Era o atmosfera de nu ne vedea a crede ochilor, nu prea ne explicam totusi cum nu se simte miros de gratar ( desi i-am vazut pe cate unii dotati) si cum de nu lalaie pe nicaieri cate o melodie. :)

 

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Si Wolfgangblick era destul de plin cand am ajuns noi dar ne-au gasit imediat un loc. Bineinteles ca m-au luat transpiratiile cand am vazut pe unde ar trebui sa ajung cu masina si rulota, dar miraculos am reusit sa fac asta fara nici o zgarietura :)

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Drumul de intoarcere l-am facut spre Carinthia, cu destinatia Klagenfurt - Minimundus.

Aplicatia de navigatie a vrut sa ne faca o surpriza , ne-a dus prin Turracher Höhe, cu niste privelisti de vis.

Aici nu am facut poze , ne-am bazat pe ce inregistra camera de bord, dar , bineinteles ca am uitat sa salvez filmuletele ...:)

Cu adevarat emotionant a fost urcarea , dar mai ales coborarea pantei din zona care indica 23% . 

Cert e ca dupa coborare am simtit un miros de incins, cand am oprit am observat ca incepusera sa se topeasca ornamentele de la rotile rulotei.

203.JPG.d1787ffc0eab06572211943970fc73e5.JPG

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
4 minute în urmă, Gabriel Iofciulescu a scris:

Si Wolfgangblick era destul de plin cand am ajuns noi dar ne-au gasit imediat un loc. Bineinteles ca m-au luat transpiratiile cand am vazut pe unde ar trebui sa ajung cu masina si rulota, dar miraculos am reusit sa fac asta fara nici o zgarietura :)

 

Mda, acum in full-sezon, e plin peste tot ! Vacantele la copii & concediile isi spun cuvantul in luna August. De aceea spun (stiu) ca se mai gaseste cate un loc.

Ma uitam pe "starea vremii" din ultima perioada si vad cat a fost de neobisnuit de cald (28°C - 31°C) ...la munte (p'acolo). :)

Imi imaginez cat de calda si curata  a fost apa din Lake Wolfgang see.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
Chiar acum, Mihai-Arad a scris:

 

Imi imaginez cat de calda si curata  a fost apa din Lake Wolfgang see.

Si cat de neplacut e sa iti incepi si sfarsesti ziua inotand in lac cu muntii in fata nu ? :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
15 minute în urmă, Gabriel Iofciulescu a scris:

Ce ne-a incantat teribil dar nu am indraznit sa fotografiem a fost cum , incepand de pe la ora 21, 00 toata lumea incepea sa vorbeasca in soapta, fie in jurul lumanarilor cu un pahar de vin in fata fie cu nasul in tablete , laptopuri , etc.

Era o atmosfera de nu ne vedea a crede ochilor, nu prea ne explicam totusi cum nu se simte miros de gratar ( desi i-am vazut pe cate unii dotati) si cum de nu lalaie pe nicaieri cate o melodie. :)

 

Adevarat...

Regulamentul se respecta. Oamenii intre ei se respecta. Se saluta si-si zambesc... :) Doar e...gratis , un zambet.

Liniste dupa ora 22:00 sau 23:00 ! Respectul fata de "vecin" , care (poate)  n-are chef s-asculte muzica. Poate a avut o zi "chinuita" cu urcarea la cota >1.800m si-si doreste linistea-muntiilor. Cat despre gratare cu "ceafa si mici" , nu exista. Focul (deschis) se face numai in gratare speciala (fara contact cu solul) ; nu stiu daca-ti trebuie "confirmarea de la Receptie pentru a face gratar ( eu, personal nu-s fan al gratarului in camping).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

As inclina sa cred ca sunt oamenii de vina,   mai putin regulamentul. Cel putin eu nu l-am citit sau daca l-am vazut nu l-am inteles ca nu pricep boaba de germana si nu prea erau " placute bilingve" si cu toate astea ne-am acomodat foarte repede in peisaj .

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
15 minute în urmă, Gabriel Iofciulescu a scris:

Drumul de intoarcere l-am facut spre Carinthia, cu destinatia Klagenfurt - Minimundus.

Aplicatia de navigatie a vrut sa ne faca o surpriza , ne-a dus prin Turracher Höhe, cu niste privelisti de vis.

Aici nu am facut poze , ne-am bazat pe ce inregistra camera de bord, dar , bineinteles ca am uitat sa salvez filmuletele ...:)

Cu adevarat emotionant a fost urcarea , dar mai ales coborarea pantei din zona care indica 23% . 

Cert e ca dupa coborare am simtit un miros de incins, cand am oprit am observat ca incepusera sa se topeasca ornamentele de la rotile rulotei.

 

Turracher Höhe .... WOAUUUUUU ! :OK:

Zona e xtraordinara ! Cei care evita taxa de A10 ( Salzburg - Villach) au aceasta "sansa" de-a vedea zona. B 95 ( sau DN 95) !

Zona greu accesibila , dar frumoasa la superlativ. Renumita ptr ski ! Peisajele-s din basm. Katschberg si Lungau !

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
3 minute în urmă, Gabriel Iofciulescu a scris:

As inclina sa cred ca sunt oamenii de vina,   mai putin regulamentul. Cel putin eu nu l-am citit sau daca l-am vazut nu l-am inteles ca nu pricep boaba de germana si nu prea erau " placute bilingve" si cu toate astea ne-am acomodat foarte repede in peisaj .

Lume multa , oameni putini  ! Spunea cineva !

Ai mare dreptate, oamenii-s de vina !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Pe siteul lor parea ca sunt pe malul lacului, in realitate intre camping si lac se interpunea o straduta si strandul public.

Totusi, in apropiere era Minimundus, un parc superb, zoo reptile si o multime de alte locuri de cascat gura.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Tranzitand Ungaria la intoarcere am oprit aici http://www.komthermal.hu/.  

A fost un fel de “ surpriza emisiunii “ pt ca nu ne asteptam sa gasim un camping f mare si linistit, anexat la un strand termal urias cu bazin de inot olimpic, topogane, bazine termale, terase, chioscuri, etc.

Pe cat de animata era zona de piscine, pe atat de linistita cea de campare.CC66556A-F844-4B30-B92F-FAAA88CAAE67.jpeg.cff34a62654eee775e3086af0cdebc4c.jpeg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Conform obiceiului am ajuns suficient de tarziu pt a mai putea comanda ceva de mancare pe la terase, desi de la balaceala ni se deschisese apetitul.

Nu prea se inghesuia nimeni sa converseze cu noi in engleza, dar, o domnisoara caruia ii repetam “ gulas, paprika “ gesticuland sugestiv ca ne e foame, ne-a indicat un mic restaurant din apropiere cu mancare traditionala pe care vi-l recomand daca vreti sa mancati bine adica gustos si picant . 

http://www.kocsispanzio.hu/hu/

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Cum pana acasa ne indica navigatorul peste 900 km am hotarat sa tragem la camping Aurel Vlaicu https://g.co/kgs/sFNKUZ despre care nu pot spune ca era nici foarte ingrijit nici neingrijit dar, una peste alta era o atmosfera ok si ne-am simtit bine.0552DC17-24DE-4596-A961-6F345B5A78FA.jpeg.6c7436a441aa241215fa2aab0c121b4d.jpeg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

In final, dupa noua zile de ruloteala, ~3300 km si multa voie buna, ne-am asezat cuminti la coada care se forma la intrarea in Azuga.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Per ansamblu, a fost o super experienta, inedita pt noi.

Ne-a facut diverse liste cu ce ar fi de inlocuit/reparat la rulota, ce dotari ne-ar mai fi utile.

Credem ca stim acum, mai bine cum sa ne organizam urmatoarele iesiri.

Pentru ca am beneficiat de multe informatii utile de pe acest forum, am descris excursia noastra in ideea ca poate le va fi de ajutor si altora.

  • Like 2
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.