Multam frumos tuturor de raspuns.

Postez concluziile personale ale acestei discutii, poate e nevoie pt. altcineva ulterior.

Asadar, de principiu, am studiat mai bine documentatia masinii si toate tipurile de mase si-am ajuns la concluzia ca nu voi schimba rulota intrucat:
- masa proprie a rulotei (1099 kg) + diverse acareturi (max 100 kg - foarte generos) n-o sa depaseasca niciodata cei 1200 kg masa maxima tractata (cu franare) permisa de specificatiile automobilului (maximum towable mass with centre-axle braked trailer = 1200 kg)
- mai mult de-atat, masa permisa a ansamblului (2930 kg) este suficient de generoasa a.i. sa fie acoperitor pentru situatii in care sunt carate 3-4 persoane in excursie (f. rare/putin probabile):  1255 kg auto + 1100 kg masa rulota + 400 kg greutate diversa (bagaje, persoane, etc.). Asta ar duce ansablul la maxim posibil (1300+1100+400 kg =) 2755 kg < 2930 masa maxima ansamblu tehnic permisa) - ceea ce ar fi f. putin probabil (stiindu-mi cazurile de folosire si ca suntem o familie mica da (2+1/2 persoane).

-> Plus e loc de-o marja tehnica pt vehicul (diferenta intre 2755 vs. 2930 kg) & o marja tehnica pt. rulota (1099 kg vs. 1200 kg - masa tractata maxima permisa la vehicul).

Eroarea prezentata in problema enuntata anterior era in citirea incorecta a specificatiilor masinii (greseala de incepator): masa proprie auto: 1255 kg (cu mass in running order 1235 kg) maximum laden mass/masa maxima permisa auto: 1730 kg maximum mass of the combination/masa maxima ansamblu (din specs auto): 2930 kg. masa maxima tractata (cu franare) al auto: 1200 kg masa proprie rulota: 1099 kg masa maxima tractata rulota: 1333 kg (n-o sa o umblu asa de mult niciodata - avand in vedere limitarile de tractare al auto, mai degraba, peste 50kg o sa duc in auto, nu in rulota). Multam frumos @Cristian Bednar pt. oferta - m-am descurcat cu service-ul, mi-a tractat-o persoana care s-a ocupat de service. In plus, la intoarcere am adus-o eu (pret de vreo 30 km, inclusiv pe centura & autostrada, si pe intuneric), 1a mea iesire cu rulota () si-a fost bine. Fiind totusi mega-incepator, o s-o iau usurel. Astept acum noiembrie si rezervarea la RAR s-o pot inscrie :).

Va imbratisez
 
    • Like
    2