Mihai A.

Masa tractabila - marje de eroare-producator

64 postări în acest subiect de discuţie despre Masa tractabila - marje de eroare-producator

Masa tractabila - marje de eroare-producator

NRLaurentiu

MMTA = masa maxima totala autorizata. Indiferent ca este pe o axa sau doua.

Masina + rulota (luand in calcul masele maxime ale fiecareia) nu trebuie sa depaseasca 3.500 Kg pentru categoria B. Depaseste, dar nu sare de 4.250 Kg = categoria B96 (asa zisul B extins). Daca sare si de aceasta valoare, atunci e cazul de categoria BE.

 

Dar, :) daca pe talonul masinii scrie ca masa maxima totala a ansamblului (adica a masinii+rulota/remorca) nu trebuie sa depaseasca o anumita valoare (de ex. 3.100 Kg), atunci rulota/remorca va trebui sa aiba: 3.100 Kg minus [MMTA auto] = x Kg. De ex. daca masina cantareste 2.450 Kg, indiferent de ce categorie de permis ai, o sa tragi ceva care cantareste maxim... 750 Kg! Adica 3.100 Kg - 2.350 Kg = 750 Kg.

Modificat de Fejer Antal
  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu
La 6/28/2020 la 21:30, NRLaurentiu a scris:

De ex. daca masina cantareste 2.450 Kg

A se citi: daca masina cantareste 2.350 Kg. Aritmetica mea... :)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

Ca sa tractam o rulota de MMA 2 tone, cu axa dubla, musai sa luam un Tuareg? Adica am un Grand Espace 4 cu MMA de 2665kg si nu ma lasa sa trag mai mult de 1500kg. Ce naiba? Vad ca Tuareg merge pana la 3.5T.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Nu neapărat Tuareg, orice altă mașină ce în carte poate trage 2 tone, dar cum legea nescrisă spune ca rulotă sa nu fie mai grea de 80% din MMT à mașini deci ar fi nevoie de o mașină ce trage minim 2400.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Grigoras

Parcă era o regula, scrisă pe undeva, ca rulota plina sa fie mai ușoară decât masina goală ! Am avut Grand Espace 4, 2, 0Turbo, benzina , 170 cai .Are masa proprie 1815 , mma 2530 , în carte scrie remorcabila 2000, dar la mențiuni specifică: masa max ansamblu 4100.Deci pot trage 1570. Masina duce, trăgeam fara probleme , un Tabbert Da Vinci de 1700kg , masina încărcată, 7 persoane , 3 biciclete pe plafon , rulota full :cort mare cu bețe , bidoane cu apa, cadac, o groaza de chestii pe care le caram , noi rulotistii... Dar unde-i lege nu-i tocmeală ! Spor !

Trimis de pe al meu SM-A320FL folosind Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

Asta-i ca si la mine imi spune ca tractabil in carlig 2000kg dar ma limiteaza la ansamblu la 1500kg. Deci e fix pix ce spune la carlig. E pus degeaba.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Carligul are anumiti parametri tehnici, iar masina, in functie de dotari/versiune, are diferite capabilitati de tractare. Deci, nu e din pix, nu e teoria conspiratiei, e calcul matematic pur si simplu.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Sper să nu greșesc.

Sa mai discutat subiectul aici.

Eu am înțeles ca masa tehnic admisibilă a ansamblului se determina prin cântărire in cazul asta.

Și mașina mea poate trage 3, 5 t conform CIV dar masa maxima a ansamblului este limitată la 6 t. 
Masa auto in ordine de mers este ~ 2350 , deci legal, pot tracta 3.5 dacă nu mașina nu cantareste mai mult de 2, 5 t.( indiferent dacă este recomandat sau nu).

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel
La 20/10/2021 la 19:35, NRLaurentiu a scris:

Carligul are anumiti parametri tehnici, iar masina, in functie de dotari/versiune, are diferite capabilitati de tractare. Deci, nu e din pix, nu e teoria conspiratiei, e calcul matematic pur si simplu.

E cam vechi raspunsul meu dar am vb cu persoane din tara ce am Grand Espace 4 inmatriculat cu acelasi motor ca al meu de 2.0 DCI si in carte ii lasa sa tracteze 2T. Pe mine doar 1.5T. Nu e ok. RAR bag seama ca trece ce vrea in carte la inmatriculare. E aceeasi masina ce naiba?

Pot face ceva modificare in CIV sa-mi urce tractare la 2T?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

La RAR, precum in orice alta institutie, sunt angajati oameni care poate au si pregatire si pasiune sau... cizmari. Daca ai nimerit la unu' din categoria a doua, este posibil ca individu' sa se fi uitat doar la model, nu si la motorizare si, ca sa nu-l traga nimeni la raspundere pentru nestiinta sa si pentru a fi "on the safe side", a ales valoarea mai mica pentru tractare. Sau poate chiar a nimerit-o pe cea buna si prietenul tau a nimerit la cel care a ales valoarea gresita. Cert este ca nimeni nu-ti poate da valoarea corecta, iar pentru greselile altora tu vei umbla mult si bine pentru a corecta, daca este cazul...

Nu stau sa cercetez istoricul tau: ai luat rulota mai grea? Cele de 1.5oo kg nu vi se potrivesc? Daca nu ati luat, nu puteti sa va mai adaptati cerintele?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Negru
23 minute în urmă, Marius Viorel a scris:

E cam vechi raspunsul meu dar am vb cu persoane din tara ce am Grand Espace 4 inmatriculat cu acelasi motor ca al meu de 2.0 DCI si in carte ii lasa sa tracteze 2T. Pe mine doar 1.5T. Nu e ok. RAR bag seama ca trece ce vrea in carte la inmatriculare. E aceeasi masina ce naiba?

Pot face ceva modificare in CIV sa-mi urce tractare la 2T?

 

Aici puteti gasi fisele tehnice pentru auto detinut , va lamuriti si eventual mergeti la RAR pentru a corecta cartea de identitate .

 

https://www.auto-data.net/ro/renault-espace-iv-phase-iv-2.0-dci-173hp-automatic-20274

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel
15 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

La RAR, precum in orice alta institutie, sunt angajati oameni care poate au si pregatire si pasiune sau... cizmari. Daca ai nimerit la unu' din categoria a doua, este posibil ca individu' sa se fi uitat doar la model, nu si la motorizare si, ca sa nu-l traga nimeni la raspundere pentru nestiinta sa si pentru a fi "on the safe side", a ales valoarea mai mica pentru tractare. Sau poate chiar a nimerit-o pe cea buna si prietenul tau a nimerit la cel care a ales valoarea gresita. Cert este ca nimeni nu-ti poate da valoarea corecta, iar pentru greselile altora tu vei umbla mult si bine pentru a corecta, daca este cazul...

Nu stau sa cercetez istoricul tau: ai luat rulota mai grea? Cele de 1.5oo kg nu vi se potrivesc? Daca nu ati luat, nu puteti sa va mai adaptati cerintele?

Nu e treaba ca nu mi se potriveste, dar as fi luat o rulota mai mare de 1450kg MMA cat am acum ca la 4 copiii e mai buna una cu axa dubla si spatiu mai mult MMA 2T. Dar ma descurc si cu asta acum ce sa fac? Obligat fiind sa raman in legalitate. Daca aveam tractabil in carte 2T luam altceva.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel
10 minute în urmă, Doru Negru a scris:

 

Aici puteti gasi fisele tehnice pentru auto detinut , va lamuriti si eventual mergeti la RAR pentru a corecta cartea de identitate .

 

https://www.auto-data.net/ro/renault-espace-iv-phase-iv-2.0-dci-173hp-automatic-20274

 

Mersi pentru link dar ma indoiesc ca RAR se uita la mine daca ma prezint lor cu info de pe un site. Cred ca trebuie sa fac o adresa oficiala catre Renault Romania si astia sa-mi dea in scris ca pentru modelul meu pot tracta cu sistem de franare maxim 2T. Asa cred ca as avea sanse mai mari la RAR. O sa ma interesez.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 5 ore, Marius Viorel a scris:

daca ma prezint lor cu info de pe un site

Cu siguranta nu o sa te ia in seama! Mai ales ca are erori/omisiuni acel site!

Varianta

în urmă cu 5 ore, Marius Viorel a scris:

sa fac o adresa oficiala catre Renault Romania si astia sa-mi dea in scris

este cea corecta.

Dar nu cred ca are sens, copiii cresc, vor avea optiuni. Sau instalezi un cort de dormit in cortul rulotei! :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.