Mihai A.

Masa tractabila - marje de eroare-producator

64 postări în acest subiect de discuţie despre Masa tractabila - marje de eroare-producator

Masa tractabila - marje de eroare-producator

Flavius Ivan
în urmă cu 9 ore, Angelo Baritz a scris:

Ca sa nu mai deschid un topic pentru ca nu-și are rostul va întreb și eu cum stau la categoria acestei discuții? Am un Renault Grand Scenic cu datele din foto și rulotă este Elldis Hurricane XL cu "greutate la gol 890kg." Mă încadrez în legea (nu știu care ziceți voi ca sunt novice)? E normal să pot trage rulota asta după mașina sau schimb mașina? Risc amendă sau dosar penal cum am văzut în discuțiile anterioare? Va rog ajutați-mă sa înțeleg și eu șpilul. Mersi frumos! 

15509515402072211621318969677981.jpg

 

Și din câte văd ești limitat la 855 kg MMA tractabil în ansamblul de vehicule ..... bănuiesc că mașina ta e cu motor de 1.5 dci 110 cp, am dreptate?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Angelo
în urmă cu 8 ore, Flavius Ivan a scris:

MMA-ul rulotei este important, nu "greutatea la gol" ....

MMA asta o stabilește RARul? 

Inteb asta deoarece eu doar factura aia de Anglia o am și nu e trecută acolo decât "greutateaa gol", asta era ideea, cum aflu acel MMA? Mersi frumos 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Producătorul rulotei stabilește mma-ul .... e scris pe c.i.v.-ul rulotei .... așa e cum e scris și la mașină .... dacă nu ai c.i.v.-ul făcut încă o să poți vedea după ce îl vei face.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Oricum ar fi, mma-ul rulotei de care pomenești nu poate fi 855 kg cât este limitată mașina ta să tragă.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Angelo
21 minute în urmă, Flavius Ivan a scris:

 

Și din câte văd ești limitat la 855 kg MMA tractabil în ansamblul de vehicule ..... bănuiesc că mașina ta e cu motor de 1.5 dci 110 cp, am dreptate?

1, 9 DCI cu 131 CP

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

E aceeași problemă ca la Citroen, marcă pe care o cunosc cât de cât, MPV-urile gen C4 Picasso aceeași clasă cu Scenic sunt limitate mult la tractare, așa că am renunțat să trec la C4 Picasso văzând ce limitat este la mma în ansamblu de vehicule. 

Cred că va trebui să schimbi mașina dacă vrei să rulotești. :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Am un prieten cu Renault Scenic 2, cu motor de 1.5 dci 110 cp și are aceeași problemă ..... 1000 kg sau 1050 kg mma remorcabil cu sistem de frânare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Angelo
în urmă cu 13 ore, Flavius Ivan a scris:

Am un prieten cu Renault Scenic 2, cu motor de 1.5 dci 110 cp și are aceeași problemă ..... 1000 kg sau 1050 kg mma remorcabil cu sistem de frânare.

Mă gândeam la MASA MAXIMA TEHNIC ADMISĂ A ANSAMBLULULI DE VEHICULE care de 3050KG. pentru mașina mea ar fi greutatea pe care o pot trage după mașină ( adică mașina + rulota )! Altfel o să mă văd nevoit să cam vând rulota, dar abia peste o lună am RAR si cred că acolo aflu cel mai clar! Mersi frumos pentru timpul acordat

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Masa maximă tehnic admisibilă a ansamblului de vehicule, punctul 7 din c.i.v, care la tine este 3050 kg, înseamnă mma auto, punctul F.1. din c.i.v, care la tine este 2195 kg + plus mma rulotă, nu greutate la gol .... de aici rezultă că la tine mma rulotă nu poate fi mai mare de 855 kg. :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vana Petre
17 minute în urmă, Angelo Baritz a scris:

Mă gândeam la MASA MAXIMA TEHNIC ADMISĂ A ANSAMBLULULI DE VEHICULE care de 3050KG. pentru mașina mea ar fi greutatea pe care o pot trage după mașină ( adică mașina + rulota )! Altfel o să mă văd nevoit să cam vând rulota, dar abia peste o lună am RAR si cred că acolo aflu cel mai clar! Mersi frumos pentru timpul acordat

Cred ca vei fi nevoit sa schimbi masina pt ca, asa cum iti zicea si Flavius, ea te limiteaza la o rulota cu mma de 855kg care e greu de gasit...poate un model foarte vechi si, probabil, foarte "distrusa"...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Angelo
42 minute în urmă, Flavius Ivan a scris:

Masa maximă tehnic admisibilă a ansamblului de vehicule, punctul 7 din c.i.v, care la tine este 3050 kg, înseamnă mma auto, punctul F.1. din c.i.v, care la tine este 2195 kg + plus mma rulotă, nu greutate la gol .... de aici rezultă că la tine mma rulotă nu poate fi mai mare de 855 kg. :noroc:

Mersi frumos!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Angelo

Pfoaaaaaaaaa ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Angelo
în urmă cu 14 ore, Flavius Ivan a scris:

E aceeași problemă ca la Citroen, marcă pe care o cunosc cât de cât, MPV-urile gen C4 Picasso aceeași clasă cu Scenic sunt limitate mult la tractare, așa că am renunțat să trec la C4 Picasso văzând ce limitat este la mma în ansamblu de vehicule. 

Cred că va trebui să schimbi mașina dacă vrei să rulotești. :noroc:

Ăștia zic altceva, gata o să iau un distonocalm și până nu fac RARul nici nu mai vreau să mă mai gândesc la nimic! Trebuie să văd ce MMA îmi dau ăia la RAR și mai am de așteptat incă o lună! Ai de mine!

2.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Și la tine apare în carte la punctul O.1. apare mma remorcabil cu sistem de frânare 1300 kg ..... numai că te limitează apoi la punctul 7 .... cred că legea română prin RAR, nu știu în Franța cât și cum are dreptul să remorcheze același model de mașină ....

Aceeași situație o am și eu .... de la 1600 kg mă limitează la 1300 kg mma remorcabil cu sistem de frânare.

Peste o lună, când vei face RAR-ul rulotei vei constata că are mma 1000 -1100 kg, cred eu :nedecis: și că tot mașina trebuie schimbată. :default_doh:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

:salutare!:Buna ziua.Din experieta mea[12 ani am tras melcul] de tras o trage mai greu la deal.Problema  este la vale , te poate impinge din spate si daca este ud jos chiar este o problema.Masa rulotei obligatoriu mai mica  cu 20% de cat a masinii.:OK::cu-rulota:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi Florean

O intrebare mai ciudata: am un jeep cherokee kl care poate trage pana la 1600kg ,  mma masina e 2450 si am achizitionat o rulota cu mma 1060 adica total 3510kg. Cu permisul meu B si atat sunt pasibil de ceva la un control in trafic sau se accepta marja si atunci e ok? (Politistul pe care l-am intrebat a zis ca merge si asa dar...)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Problema e că în trafic întâlnești alți polițiști, nu pe cel pe care l-ai întrebat tu :default_big_grin:

Iar treaba cu "se acceptă marja" îți dai seama că e retorică,   dar poți să te riști și vezi cum te descurci :default_109:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi Florean

Da asa e dar pt zece kg sa trec la alta categorie e greu de digerat. Sincer vina e a mea ca am intrebat vanzatorul inainte de a vedea rulota cat are mma si a zis ca 1000 si nu am mai fost atent la acest aspect in acte

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Stoica

Flavius , masa maxima tehnic admisa a ansamblului este masa cintarita la momentul controlului.Adica greutatea masinii cu pasageri si bagaj +masa rulotei cu incarcatura..Masina are voie sa traga un MMA de 1300kg.Va trebui sa ai grija sa nu fi incarcat cu masina la 2195 kg atunci cind tragi rulota.Subiectul s-a mai discutat si s-a primit un raspuns de la RAR in sensul asta .MMTAA(MASA MAXIMA TEHNIC ADMISA A ANSAMBLULUI) nu inseamna MMA ansamblu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

@Cristian Stoica îmi pare rău să ți-o spun, dar te înșeli ..... dacă îmi poți arăta acel răspuns de la RAR, de care pomenești te rog să îl arăți ..... dacă nu, îți recomamd să citești asta https://lege5.ro/Gratuit/geydmnrvge3a/instructiunile-privind-cartea-de-identitate-a-vehiculului-din-20012016

P.s. Cred că acel răspuns, de la RAR, de care pomenești este cel pus de mine acum un an, în care se spune că Masa maximă tehnic admisibilă a ansamblului este mma auto + mma rulotă, același lucru fiind menționat și în linkul de mai sus. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Dacă nu te-ai convins după citirea linkului pe care ți l-am recomandat atunci îți recomand să citești și pagina 5 a documentului atașat. :salutare!:

RNTR7.pdf

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Stoica

Raspunsul de care vorbesti era cel primit de la politi.Ulterior  s-a primit si un raspuns de la RAR in care se spunea exact ce am spus eu.Intr-un act oficial nu poti pune 2 lucruri  care se bat cap in cap.Se spune clar ca masina poate tracta 1300 de kg.Dupa care la un alt punct sa spui ca nu ai voie sa tragi decit 855 kg.Dar vorba lunga saracia omului , fiecare interpreteaza cum vrea si face cum crede el ca e mai bine.Eu am fost in aceiasi situatie  , m-am interesat direct la RAR cind am omologat rulota si am primit raspounsul pe care vi l-am inpartasit si voua .In final fiecare face cum vrea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Cristi Florean

cel mai simplu este sa faci un curs pentru B96, adica extinderea posibilitatii de tractare pana la 4250 kg. Este un curs teoretic, obtii o adeverinta in baza careia inscrii pe carnet B96, valabil in toate tarile UE.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
în urmă cu 3 ore, Cristian Stoica a scris:

Raspunsul de care vorbesti era cel primit de la politi.Ulterior  s-a primit si un raspuns de la RAR in care se spunea exact ce am spus eu.Intr-un act oficial nu poti pune 2 lucruri  care se bat cap in cap.Se spune clar ca masina poate tracta 1300 de kg.Dupa care la un alt punct sa spui ca nu ai voie sa tragi decit 855 kg.Dar vorba lunga saracia omului , fiecare interpreteaza cum vrea si face cum crede el ca e mai bine.Eu am fost in aceiasi situatie  , m-am interesat direct la RAR cind am omologat rulota si am primit raspounsul pe care vi l-am inpartasit si voua .In final fiecare face cum vrea.

 

Îmi pare rău dar cred nu ai înțeles absolut deloc discuția cu colegul @Angelo și problema ridicată de el. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emanuel Dobrin

Salutari! Imi cer scuze daca am postat in topicul care nu trebuie. 

 

Sunt in cautarea unei rulote si in cautarile mele am gasit una in felul urmator: 

Elddis Avante 534. 

F1 - MTMA - 1400 KG. 

N1 - MTMA pe 1 axa  1500. 

 

Care se ia in calcul? Conform paginii 5 din RNTR, se pare ca se ia in calcul masa totala admisa pe 1 axa.  Rulota intra la categoria Semiremorca/ remorca cu o axa centrala?  

 

Cu masina mea, pot tracta cu sistem de franare - 1400 KG. 

Daca se ia in calcul F1, pot sa o tractez. Daca se ia in calcul N1... Nada. Trebuie sa ma gandesc la alta rulota. 

Orice parere este binevenita. 

 

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.