Adrian Chiritescu

Siguranta fuzibila Thetford WC

3 postări în acest subiect de discuţie despre Siguranta fuzibila Thetford WC

Siguranta fuzibila Thetford WC

Adrian Chiritescu

Salutare,

Am o problema cu suportul de siguranta fuzibila de sticla pentru WC Thetford. Este un suport de culoare negru, cilindric, in care se introduce siguranta fuzibila si se insurubeaza in locul destinat acesteia.

Ma poate ajuta cineva cu un sfat de unde sa achizitionez din tara acest suport sau daca are cineva de vanzare, etc.

Va multumesc anticipat.

image.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Salut, Adrian!

 

Vezi daca poti adapta asa ceva. Oricum, trebuie sa scoti ansamblul de deasupra, unde intra siguranta. Nu este greu, sunt vreo 4 suruburi vizibile, iar in centrul mecanismului parghiei (sub sageata figurata de tine) de actionare a supapei de golire a vasului WC mai este un surub, mai scurt decat celelalte.  Eu l-am vazut facand poze cu telefonul bagat inauntru si orientat in sus (tinea ceva si nu stiam ce!) La mine siguranta este plata, nu cilindrica (C200). Poti adapta orice suport pentru siguranta, conditia este sa nu intre in gabaritul casetei cu reziduuri atunci cand o scoti sau o introduci la loc. Dupa ce desfaci acel surub, iei o pozitie astfel incat sa desprinzi acel locas de culisare din sistemul de parghii ascuns de capacul alb. Si cel mai bine este sa ai la indemana schema explodata cu piesele WC-ului.

 

Succes!

Modificat de NLaurentiu
  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

O rectificare: am vorbit de varianta Thetford C2, nu C200.

Atasez si o poza cu piesele din interiorul toaletei, cu roze am marcat ansamblul pe care ar trebui sa-l scoti:

 

5b6d42bd1eff9_C2diagram.thumb.jpg.5e1b18588e0ad5a56849eb788e15db57.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Salutare, dragi colegi!
       
      Astazi, pe canalul Youtube "The Trudgians",  Dan Trudgian a postat un film explicativ extrem de bine pus la punct, prin care arata cum se utilizeaza toaleta chimica de la rulota/autorulota. In cele 8 minute, el acopera toate aspectele legate de cum se umplu/golesc rezervoarele, diferite aspecte legate de sistemele uzuale de "tras" apa, dar si sfaturi privind utilizarea toaletei la drum, dar si iarna. Filmul se poate traduce automat intr-o romana aproximativa, eu nu am urmarit subtitrarea nici in engleza (generata automat si ea!), dar este posibil sa fie greseli grosolane (inerente unei traduceri automate).
      Dan Trudgian face parte dintr-o comunitate de rulotisti din Anglia si este bine vazut printre acestia. Este autorul multor filme explicative si despre reparatii in regim DIY.
      Filmul il gasiti aici.
       
      Zile frumoase si fara... mirosuri neplacute din toaleta!
    • Adrian Chiritescu
      de Adrian Chiritescu
      Salutare. Am o problema la vasul de wc thetford din rulota... nu mai merge apa desi pompa de apa functioneaza la actionarea bateriei de apa rece din baie si din bucatarie. Aveti idee ce poate fi ? Rulota este un beyerland 400-2 quartz.
    • Bogdan B
      de Bogdan B
      Am demontat wc-ul de la rulota sa il curat. Cand am cumparat rulota (in urma cu 2 luni) am omis sa il testez, asa ca nu stiu daca functioneaza.
      De atunci este i  reparatie / curatire capitala.
      Acum ma uit la el si habar nu am care este principiul de functionare.
      Nu are niciun racord la apa, doar un fel de mic rezervor gri cu capace galbene, pe lateral (pp. ca este pentru solutie) si intre peretele exterior si cel interior este ceva apa veche, ca si cum ar fi pe post de rezervor.
      Mai are o pompita si un contact electric actionat (cred) de un buton mare, rotativ.
      Deci, CUM FUNCTIONEAZA?
      Pe unde se alimenteaza cu apa care ar trebui sa il spele ??? ?
      Multumesc!


    • Viorel C.
      de Viorel C.
      Vand usi de vizitare pentru toaleta fixa Thetford, existenta la o rulota sau un camper.
      Detin o usa de vizitare cu dimensiunea cadrului interior: 370 mm x 300 mm.
      Si o alta usa de vizitare cu dimensiunea cadrului interior: 350 mm x 280 mm.

      Pret 220 lei/bucata!
      Telefon 0768710487
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.