• Conţinut similar

• Macsim
      de Macsim
      salutare. am achizitionat englezoaica FLEETWOOD GARDLAND 146/5. intrebarea este: unde gasesc documentatie despre ea? are cineva macat un "user manual" sau experienta cu aceste rulote....ma poate lumina cineva pe partea de franare si electrica?
      pana acum am verificat:
      1. boilerul-functioneaza si pe gaz si electric;
      2. frigider-testat pe gaz si 240v;
      3. aragaz-functional;
      4. incalzire- functional.

are baterie...nu stiu cand si daca o incarca...am comandat pe ebay.uk un adaptor de la 13 pini la 2 x 7 pini.
    • Dragota Martian
      de Dragota Martian
      Cu aproximativ o lună în urmă, am început lucrările la acest proiect, pe care l-am plănuit de ceva timp.
      Am început cu degresarea suprafețelor după care am lipit cu silicon toate îmbinările dintre caroserie și structura de rezistență. Am continuat cu lipirea membranei bituminoase cu folie de aluminiu.
      Pentru izolare, în toată structura de rezistență (stâlpi) am folosit lână. La partea de jos, în praguri, am folosit tot lână, învelită în folie anticondens. Izolația tavanului am făcut-o cu polistiren de 3 cm și la pereți de 5 cm, totul, lipit cu silicon Sikaflex.
      La partea de jos, pardoseală, am pus două straturi de polistiren, primul cu folie de aluminiu de 6 mm, și al doilea de 3 cm. Peste tot polistirenul s-a folosit un strat de burete cu folie de aluminiu. Voi posta câteva poze din timpul lucrărilor..... Pe partea electrică nu mă prea pricep și de aceea aștept sfaturi /păreri din partea voastră. Vreau să folosesc 4 panouri monocristaline de 100w/bucata și 2 acumulatori (gel) de 200 Ah/buc. 

• Gheorghe Cristina
      de Gheorghe Cristina
      Buna rulotistilor!
      Suntem o familie cu 2 fetite( 9 si 5 ani) care isi doreau de mult sa cumpere o rulota pentru ca obisnuiesc sa-si  petreceaca vacantele cu cortul.
      Anul acesta se implinesc 10 ani de la casatorie si cadoul nostru este o rulota fleetwood din 2002. Suntem inca in procesul de inscriere si speram ca intr o saptamana o sa avem numere negre pe ea si sa fie gata pentru analiza amanuntita.
      Precizez ca noi nu am vazut niciodata o rulota, prima vazuta, prima cumparata. Stiu ca nu a fost foarte bine asa dar nu ne am putut abtine. Problema noastra in acest moment este ca nu stim cum functioneaza aparatele din ea si toate "chestiile" din ea.
      Sper ca  sa gasesc rezolvare la profesonalistii de aici.
      Inca citesc informatii din forum ca sa gasesc raspunsuri si cand o sa fiu gata ....o sa va intreb.
      Multumesc mult
    • Vizitator
      de Vizitator
      Campingul Pefkari a fost o alegere norocoasă. Am făcut, de curiozitate, un tur şi pe la celelalte, dar mi s-au părut ba prea mari şi aglomerate, ba prea slab dotate, în timp ce Pefkari ne-a oferit acea necesară combinaţie de condiţii bune cu linişte, intimitate, umbră, apă limpede şi un cor de greieri căpiaţi, activi exact când ai fi tras un pui de somn la prânz – ei bine, de ultimii puteam să ne lipsim, dar erau şi ei incluşi în pachet.Treaba cu greierii a tinut vreo trei zile, asa ca nu va speriati.
      Campingul este dotat cu tot ce este nevoie:
      • Grupuri sanitare (duşuri, chiuvete, toatele) curate
      • Terasa cu gratar
      • Chiuvete pentru spălat vase si alimente
      • Maşini de spălat
      • Masa de calcat cu fier de calcat
      • Internet wireless
      • Electricitate
      Grupuri sanitare sunt decente si multe, se face des curăţenie, m-au amuzat dintotdeauna prezenţa odorizantelor, mai ales că spaţiul este cumva în aer liber, nefiind închis ermetic. Există nişte lăzi mari frigorifice si frigidere în care toată lumea pune mâncarea şi toată lumea o găseşte tot acolo (cel mult se mai schimbă locul dar nu dispare).
      Tot în camping aveţi acces la un minim necesar: o terasă restaurant de genul self-service cu preţuri decente şi mâncare grecească sau internationala, un magazin din care puteţi lua mancare de dimineaţă sau de gătit, îngheţaţă, bere…
      Plaja este curată şi înconjurată de pădure sau stânci. Iar apa, ca peste tot în Grecia, este limpede precum râsul unui copil. Apă in care peştii mici mişună nestingeriţi. Spre seară pe plajă se face sport, se joacă volei, badminton sau orice altceva aveţi în dotare. Nisipul este amestecat cu pietre, de aceea, pentru partea cu sportul poate că nu v-ar strica încălţările adecvate.
      Acest camping mi-a placut cel mai mult, daca voi mai merge in Thassos tot aici voi campa .Toti stateau la mese, cu lumanari, romantici, serveau cina si apoi un pahar de vin, ca si noi de altfel, liniste, nu manele si tarani, lumea te saluta respectuos, dar nu se uita la ce faci, ce mananci, se uita la tine doar cand te saluta. Iti este si jena sa faci galagie.
      Calitatea serviciilor din acest camping pur si simplu nu are comparatie cu unele campinguri de pe litoralul romanesc. E ca si cum ai compara un restaurant frantuzesc cu kebabu' de la colt.
      Despre locuri de vizitat in continuarea acestui topic.
      Preturile sunt pe :http://www.camping-pefkari.gr/prices
      Camping Pefkari Beach
      GPS: 40.615581, 24.599783
      Email:
      info@camping-pefkari.gr

Telefon:0030-25930-51190 ; 0030-25930-51595

Fax:0030-25930-51190

• Vizitator
      de Vizitator
      Campingul este situat  la doar 15 minute de orasul Veliko Tarnovo, la est de satul Dragizhevo , care este la 4 km sud de drumul spre Makaza.Este un camping de tranzit pentru cei care  merg in Grecia.
      Este un camping luxos, curat , frumos si are o suprafata destul de mare. Campingul are si restaurant unde se mananca foarte bine preparate bulgaresti si internationale.
      Acest camping este dotat cu o mica bucatarie , loc de spalat vase , un grup sanitar cochet, alimentare cu energie electrica si apa pentru fiecare loc de campare, fosa septica.
      Tariful de campare este de 15 euro /zi/ echipaj 2 persoane+ curent 3 euro
      Despre locurile si obiectivele de vizitat in zona :
      Veliko Tarnovo cu cetatea, bisericile, centrul vechi: - Cetatea Tsarevets
      -  Galeria de Arta
      -  Monumentul Asenevtsi
      -  Casa Sarafkina si Muzeul Etnografic
      -  Catedrala din Veliko Tarnovo
      -  Biserica Fortificata a celor 40 de Sfinti Martiri
      -  Biserica Sfintiilor Petru si Pavel
      Arbanasi cu ale lui case pitoresti, manastiri si muzee -Satul este un adevarat muzeu in aer liber, case vech cu arhitectura specifica inconjurate de ziduri groase din piatra, ca niste mini fortarete.
      Localizare:
      Vasil Levski Street, No.70
      Dragizhevo 5145
      Lyaskovets
      Bulgaria
      Tel : 00 359 (0)619 42777
      Mob : 00 359 (0)886 877 244
      Website:campingvelikotarnovo

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.