Matei Angelescu

Ecourile unui sarut...

45 postări în acest subiect de discuţie despre Ecourile unui sarut...

Ecourile unui sarut...


Matei Angelescu
în urmă cu 6 ore, Irina Ursache a scris:

Bravo voua! Groenlanda cu cortul...superb!!!!!! 

 

Din fericire ne bucuram de privilegiul de a putea spune "la noi" in Groenlanda pentru ca asta a fost a treia iesire cu cortul pe coasta de est si am inceput sa ne familiarizam cu unele locuri.. :)

 

 

 

 

  • Like 5
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 27.7.2018 la 7:09, Irina Ursache a scris:

@Matei Angelescu nu ai un blog de calatorii unde putem citi mai multe descrieri? Intreb, deoarece suntem mai multi care visam la asemenea concediu si ne-ar prinde bine explicatii in detaliu incepand de la cum ati ajuns acolo, de unde se inchiriaza un 4X4, ce costuri estimative ar fi etc. Si bravo voua ca va bucurati de splendorile lumii!

 

Un simplu "search" , si prietenul nostru (comun) Google iti spune pina si cel mai mic "secret" nestiut/nevazut ...

Uite aici -> INCHIRIERI AUTO ISLANDA ! ( incepand de la 130 € ptr un 4x4)

un GHID - Practic ptr Islanda !

Laguna Albastra ,   Golden Circle !

 

ATENTIE: Din surse sigure

Pe Highlands "F" de la Kjalvegur (Nr. 35) la Kaldidalur (Nr.550), PERMIS numai masinilor din categoria :EFNN, IFBD, IFBN, IFBR, IFNR, PFAR, PFBD, LVMN, LFAR, OVMN, XVMN und FFNQ

 

Amenzile sunt drastice (pot costa cat toata vacanta!) ! Nu exista N-AM STIU , N-AM VRUT, si...scuze "suptile".

Ghid personal se poate inchiria (personal sau ptr grup) , ... practic si util. Costa dar...

 

@Matei Angelescu , astept cu nerabdare urmatorul "set de imagini" !

 

Multumesc ! :salutare!:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Matei Angelescu
11 minute în urmă, Mihai-Arad a scris:

 

Un simplu "search" , si prietenul nostru (comun) Google iti spune pina si cel mai mic "secret" nestiut/nevazut ...

Uite aici -> INCHIRIERI AUTO ISLANDA ! ( incepand de la 130 € ptr un 4x4)

un GHID - Practic ptr Islanda !

Laguna Albastra ,   Golden Circle !

 

ATENTIE: Din surse sigure

Pe Highlands "F" de la Kjalvegur (Nr. 35) la Kaldidalur (Nr.550), PERMIS numai masinilor din categoria :EFNN, IFBD, IFBN, IFBR, IFNR, PFAR, PFBD, LVMN, LFAR, OVMN, XVMN und FFNQ

 

Amenzile sunt drastice (pot costa cat toata vacanta!) ! Nu exista N-AM STIU , N-AM VRUT, si...scuze "suptile".

Ghid personal se poate inchiria (personal sau ptr grup) , ... practic si util. Costa dar...

 

@Matei Angelescu , astept cu nerabdare urmatorul "set de imagini" !

 

Multumesc ! :salutare!:

 

Noi multumim pentru timpul acordat vizionarii.

 

Legat de masini in Islanda, este un mic paradis pentru turismul auto, dar companiile de inchirieri auto (in special firmele de asigurari) interzic accesul 4x2 pe drumurile de munte (F roads), care pot fi destul de solicitante cu noroi, zapada, piatra si treceri numeroase de rauri, chiar si vara. 

 

Sincer, nu este nevoie de ghid, hartile sunt bune si drumurile suficient de putzine pentru a nu starni confuzii.. :) Un grup ar tulbura bucuria solitudinii, dar asta ramane dupa preferintele fiecaruia.

Exista foarte multi turisti care spera sa se strecoare fara stirea companiilor de inchirieri pe drumurile neasfaltate cu masini 4x2 compacte si se trezesc dupa cativa Km ca nu pot inainta si au avariat si masina pana in punctul in care trebuie sa astepte o masina de depanare. Un serviciu de depanare/recuperare de pe un drum neasfaltat costa cam cat o masina la mana a doua in Islanda...  iar companiile de asigurari nu acopera avariile provocate unui 4x2 pe munte. In fiecare an multe plimbari se termina cu lacrimi si regrete...

Chiar si cand inchiriezi un 4x4 mai robust daunele produse la transmisie, sau in general la orice pe sub masina, mai ales daca au fost cauzate de trecerea unui rau, nu sunt acoperite de asigurare.

Pana una alta, combinatia masina potrivita si atentia cuvenita fiecarei situatii, asigura o sansa mai mare sa-ti pastrezi zambetul si la terminarea excursiei... 

Au fost numeroase situatii cand in sectiuni de corugatii severe si unele treceri de rauri, chiar si asa-zisele 4x4 (astea mai “grasute” si lucioase, de oras) erau in cumpana in timp ce “tractorul” nostru proiectat in anii ‘70 trecea fara probleme. Puntea fatza fixa, garda la sol mare, rezistenta componentelor, etc oferea sanse mai bune tractorului... 

Pe de alta parte, comparat cu alte masini serioase de teren, Defender 110 (cea cu AWD!) este o masina cu un motor prea mic (2.4 litri, ca un ARO 240) care, chiar si in varianta diesel, cu un cuplu mai adecvat, ramane un motor prea mic pentru ce ar trebui sa poata masina. Defender-ul a fost eliminat de pe piata pe toate continentele, pe buna dreptate, de Land Cruiserele echipate cu 4.2 L, sau 4.5 L. 

Asa ca, e mai bine ca au stopat productia....

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Matei Angelescu

Am uitat sa mentionez, pentru cei cu timp mai mult la dispozitie si cu shef de condus, se poate trece cu bacul cu masina proprie in Islanda.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Sunteti extraordinari! Multumim pentru frumosele imagini surprinse de voi ! Faceti o echipa foarte bine pregatita pentru orice situatie!Aveti tot timpul planificata calatoria si daca ceva nu merge treceti la planul B! Felicitari pentru cea ce faceti! :salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BogdanP

Ce vacanta minunata! Pozele postate de voi iti taie pur si simplu rasuflarea si te fac sa visezi! Felicitari !!!:bravo:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Matei Angelescu

"Echoes of a Kiss" - 2018

 

Inca fierbinte, proaspat scos de la "cuptor"... :)

 

https://vimeo.com/300068784

 

While some plans work well to the smallest details and other plans are completely derailed by unforseen circumstances, adaptability and teamwork remain the only means to move forward.

 

We visited “Bluie East Two”, a former US Army base from World Wor II located in East Greenland, in 2014 and four years later, in 2018, we decided to retrace our steps and find the echoes of a kiss shared at the Blue Hut.

 

The endeavor reminded us how precious the time we spend together is and how important it is to embrace graciously whatever nature, or fate, throws at you.

 

We tried to balance the magical solitude of Greenland with a fast paced road trip through Iceland.

 

Thank you for taking the time to come along and share the glimpses of our 167 minute long video diary.

 

Please, don't forget to click on the "HD" letters and choose the 1080p for the best viewing quality.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Matei Angelescu

Multumim si noi pentru timpul acordat vizionarii!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Matei Angelescu

Mai incerc o data sa postez video pentru ca prima data s-a postat doar legature URL

 

Deci, "Ecourile unui Sarut" - 2018

 

 

 

  • Like 7
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Matei Angelescu

Si cum zilele trec, odata cu noi, se apropie din nou vremea sa ridicam ancora spre alte zari... :) Din pacate, va fi tot o tura fara rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Drum bun sa aveti, si distractie la maxim. :noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

 O adevarata placere in a viziona acest frumos film de aventura! :clapping:

Am putut vedea locuri inedite prin intermediul vostru!

Trairiile sunt foarte intense in timpul oricarei calatori, ca pe urma sa ramanem doar cu amintirile ! :) 

 Multumim pentru prezentarea minunatelor iesiri facute in natura!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Matei Angelescu
în urmă cu 3 ore, Drinovan Ovidiu a scris:

 O adevarata placere in a viziona acest frumos film de aventura! :clapping:

Am putut vedea locuri inedite prin intermediul vostru!

Trairiile sunt foarte intense in timpul oricarei calatori, ca pe urma sa ramanem doar cu amintirile ! :) 

 Multumim pentru prezentarea minunatelor iesiri facute in natura!

 

Multumim mult pentru timpul acordat vizionarii si comentariului.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Matei Angelescu

Sarbatori Fericite tuturor si implinirea dorintelor fiecaruia!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

N-am cuvinte!

Felicitări si la mai multe! :OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MARIAN JIANU

Salut Eugen

pe 23 trec pe la Calan  ma duc spre Maramures poate ne vedem la o cafea dar nu am nr tau sa te sun, sau pleci in IT la doamna.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Matei Angelescu
în urmă cu 4 ore, MARIAN JIANU a scris:

Salut Eugen

pe 23 trec pe la Calan  ma duc spre Maramures poate ne vedem la o cafea dar nu am nr tau sa te sun, sau pleci in IT la doamna.

 

Drum lung din Groenlanda la Calan, Mariane... :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salut @Matei Angelescu si noi va dorim sarbatori fericite, si drumuri bune:noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.