Stefanstefan

Murighiol 02 - 08 iulie

65 postări în acest subiect de discuţie despre Murighiol 02 - 08 iulie

Murighiol 02 - 08 iulie

Cosmin B

Asa este, ape este la nivelul cel mai scazut de cati ani merg in Delta DAR acolo fiind intersectia bratului vechi cu canalul rectificat imediat la mal se duce in abrupt chiar si peste 10 metri - am dat cu sonarul, sunt si copaci cazuti in apa; peste brat la "ceatal" este o plaja numita pe GM "Playa de Sol" (prezenta in poze mai sus) cu intrare mai lina in apa, acolo s-a prins cel mai bine si albitura, si avati, si crap.

Am avut permise luate online dar nu a venit nimeni in control; nu luati permis pentru masina caci este incinta privata; tariful este de 10 lei/zi/persoana. Daca nu plecatri de pe locatie nu va trebuie nici permis pentru persoane nici pentru barca (bratele principale sunt excluse), doar pentru pescuit, care sunt gratis.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Draghiciu Dumitru

@Gabi Barbu

 

te rog frumos,   pune un numar de telefon  pentru ca as dori sa vorbesc cu tine despre plecarea la Murighiol!

Modificat de Radu Ghita

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu

@Cosmin B esti de milioane! ?

Multumesc(multumim) pentru detalii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

Am fost și eu weekend-ul trecut, pe dig cam 2 km de la Murighiol spre Dunavat, apoi am coborât pe malul bratului Sf. Gheorghe. Loc frumos pentru campat, slăbuț pentru pește, dar știam asta. La 90 % din locurile bune de crap mare, nu se ajunge decât cu barca. Am prins în schimb 10kg caras frumos, la portofel. 

IMG_20181007_093450.jpg

IMG_20181006_170319.jpg

IMG_20181006_165053.jpg

IMG_20181006_165048.jpg

IMG_20181006_092211.jpg

IMG_20181006_092153.jpg

  • Like 3
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

A fost cineva anul acesta la ferma de la Murighiol, mai este valabila cazarea in incinta la ei?

Sau altundeva in zona, care mai este situatia?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Am fost saptamana aceasta la Murighiol dar nu la ferma ci pe mal in aval de Murighiol in dreptul insulitei.

Pescuitul a fost foarte slab la fel ca si la ceilalti din zona, am bibanit ceva pe lacuri. La cherhana gasiti permanent carasi frumosi cu 6 lei kilogramul.

Sambata am sters-o caci a dat ploaia, iesitul pe dig cu rulota a fost dificil dar Duster-ul si-a facut datoria fara nicio ezitare :)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ene Bogdan
La 25.06.2018 la 23:50, Dobrea Florin a scris:

De ce  nu incerci zona Mahmudia - Balteni? Zona e mai frumoasa acolo, umbrita de padure si mai tine si ceva peste (in agataturi).

Cum intri pe dig dinspre Balteni ai 2-3km de brat cu o sumedenie de locuri, te opresti unde crezi de cuviinta.

Eu am intrat anul trecut dinspre Mahmudia cu rulota si un Jetta sport, am fost singurul care a venit din directia aia timp de 7zile cat am stat in zona, toti veneau dinspre Balteni drumul de N ori ma bun comparativ cu cel dinspre Mahmudia. Anul asta prin septembrie tot pe acolo o sa-mi fac concediul, doar ca acum am schimbat asamblul si trebuie neaparat sa iau drumul dinspre Balteni.

 

Si cateva poze de anul trecut.

20170908_065250.jpg

20170909_073124.jpg

20170906_141935.jpg

11947862_1625206874397897_2426834886150133991_o.jpg

20170908_142027.jpg

20170909_192631.jpg

21442933_1857615917598797_1079051631_n.jpg

Salutare ,  

 

Te rog daca poti sa-mi spui mai exact unde se poate pescui in acea zona , in Dunare sau in Ghiol . Ai cumva coordonate geografice ? Se merge dinspre Baltenii de Jos spre Mahmudia pina la acea liziera de padure ?

Este foarte frumoasa zona in care esti si cred ca este di peste '

Multumesc anticipat pentru ajutor.

 

Cu respect

Bogdan

Modificat de Ene Bogdan
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin
în urmă cu 1 oră, Ene Bogdan a scris:

Salutare ,  

 

Te rog daca poti sa-mi spui mai exact unde se poate pescui in acea zona , in Dunare sau in Ghiol . Ai cumva coordonate geografice ? Se merge dinspre Baltenii de Jos spre Mahmudia pina la acea liziera de padure ?

Este foarte frumoasa zona in care esti si cred ca este di peste '

Multumesc anticipat pentru ajutor.

 

Cu respect

Bogdan

Salutari, nu se mai poate intra cu auto de anul trecut, cei de la ocolul silvic au sapat sant adanc de-a lungul drumului si au pus barriera.

Zone accesibile cu rulota sunt pe Chilia,   doar ca trebuie sa treci cu bacul pe la Tudor Vladimirescu.

 

Zona unde am pescuit in ultimii 7ani image.png.b9a82dfdf139b226d271286ac58255fb.png

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ene Bogdan
13 minute în urmă, Dobrea Florin a scris:

Salutari, nu se mai poate intra cu auto de anul trecut, cei de la ocolul silvic au sapat sant adanc de-a lungul drumului si au pus barriera.

Zone accesibile cu rulota sunt pe Chilia,   doar ca trebuie sa treci cu bacul pe la Tudor Vladimirescu.

 

Zona unde am pescuit in ultimii 7ani image.png.b9a82dfdf139b226d271286ac58255fb.png

Ok , multumesc mult pentru informatii .

 

Cu respect 

Bogdan

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Cred ca trebuie sa ne luam tara inapoi, si nu ma refer doar la acest caz de teritoriu interzis ci si la multele zone din Bucovina (aici locuiesc) interzise accesului de catre "silvicultori", in fapt traficanti de lemn.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Confirmare proaspata:

 

5ed39157474f4_ScreenShot2020-05-31at14_10_11.png.db5ec06a5c83cc8b682e0a38489963ec.png

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu

Mai stie cineva ceva de ferma piscicola? La numarul de telefon nu mai raspunde nimeni, intra casuta vocala imediat ce formezi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanstefan

Salut,

 

A ajuns careva anu asta pe la balteni, victoria, murighiol off camping cu rulota?

 

Multumesc anticipat pt raspuns!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Mircea
La 02/06/2020 la 15:55, Gabi Barbu a scris:

Mai stie cineva ceva de ferma piscicola? La numarul de telefon nu mai raspunde nimeni, intra casuta vocala imediat ce formezi.

Salutare, si eu sunt interesat de subiect. Am vrea sa mergem de miercuri.

Poate are vreun coleg informatii despre ferma, multam’

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.

Salut, am un prieten care este în zona unde treci prin fermă. A ajuns joi, stă până mâine, este la cort.

L-am sunat acum, condițiile sunt aceleași, 10 lei pe zi de persoană. El a intrat seara târziu și nu a mai sunat, a deschis poarta și a trecut. 

Acum vede la ieșire dacă îl mai întreabă cineva de sănătate.

Peștele mare nu trage, a prins morunaș și plătică, și asta doar la primele ore ale dimineții.

Vremea a fost grozavă, țânțari sunt doar seara, media obișnuită.

Pentru permise a trebuit să piardă un pic de timp la aparatul din Tulcea, eu am luat tot timpul online dar se pare că nu merge acum...

Cam asta este, dacă mai vreți informații suplimentare îl mai sun.

Fir întins! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.