Stefanstefan

Murighiol 02 - 08 iulie

65 postări în acest subiect de discuţie despre Murighiol 02 - 08 iulie

Murighiol 02 - 08 iulie

Stefanstefan

Buna ziua.

 

Doritori pentru o iesire la Murighiol off camping sau la ferma piscicola pt perioada 02-08 iulie?

Pescuitul inclus 

 

Multumesc!

Modificat de Daniel P
  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Flavius Ivan

Azi este 25 iunie :default_big_grin::default_109:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanstefan
Chiar acum, Flavius Ivan a scris:

Azi este 25 iunie :default_big_grin::default_109:

Iulie am vrut sa scriu...

 

:default_big_grin::default_big_grin::default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Am operat eu modificarea...:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanstefan
în urmă cu 1 oră, Daniel P a scris:

Am operat eu modificarea...:salutare!:

Scuze si multumesc!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciupagea Dumitru

Ce detalii cunoști colegule despre locație?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanstefan

La ferma piscicola am vbit la tel si mi au comunicat ca e 10 lei / zi de persoana cu acces la apa potabila si atat.

Ferma este situata pe malul bratului Sf Gheorghe, cu acces facil, ceva salcii pt umbra si apa la 7-8 m la mal.

Off sunt ceva locuri la insula pe drumul de la puflene insa nu stiu cum se prezinta situatia acolo asa ca inclin catre ferma.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanstefan

Asta este locatia:

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Eu am in plan o iesire in octombrie la ferma asa ca va rog sa mentineti fluxul de informatii - si o relatie buna cu administratorii!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanstefan
28 minute în urmă, Cosmin B a scris:

Eu am in plan o iesire in octombrie la ferma asa ca va rog sa mentineti fluxul de informatii - si o relatie buna cu administratorii!

 

Tarziu in octombrie, avand in vedere ca sapt viit scot tot pestele din balta :default_big_grin:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Nicio problema, nu sunt pescar, doar amator de Delta de ani buni, si barcagiu. Pana acum am fost in salbaticie la cort, acum daca tot am rulota vreau sa fac o incercare si asa.

 

Acu' un feeder tot arunc in balta, succes garantat la caras si alte albituri :)

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin

De ce  nu incerci zona Mahmudia - Balteni? Zona e mai frumoasa acolo, umbrita de padure si mai tine si ceva peste (in agataturi).

Cum intri pe dig dinspre Balteni ai 2-3km de brat cu o sumedenie de locuri, te opresti unde crezi de cuviinta.

Eu am intrat anul trecut dinspre Mahmudia cu rulota si un Jetta sport, am fost singurul care a venit din directia aia timp de 7zile cat am stat in zona, toti veneau dinspre Balteni drumul de N ori ma bun comparativ cu cel dinspre Mahmudia. Anul asta prin septembrie tot pe acolo o sa-mi fac concediul, doar ca acum am schimbat asamblul si trebuie neaparat sa iau drumul dinspre Balteni.

 

Si cateva poze de anul trecut.

20170908_065250.jpg

20170909_073124.jpg

20170906_141935.jpg

11947862_1625206874397897_2426834886150133991_o.jpg

20170908_142027.jpg

20170909_192631.jpg

21442933_1857615917598797_1079051631_n.jpg

  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanstefan
10 minute în urmă, Dobrea Florin a scris:

De ce  nu incerci zona Mahmudia - Balteni? Zona e mai frumoasa acolo, umbrita de padure si mai tine si ceva peste (in agataturi).

Cum intri pe dig dinspre Balteni ai 2-3km de brat cu o sumedenie de locuri, te opresti unde crezi de cuviinta.

Eu am intrat anul trecut dinspre Mahmudia cu rulota si un Jetta sport, am fost singurul care a venit din directia aia timp de 7zile cat am stat in zona, toti veneau dinspre Balteni drumul de N ori ma bun comparativ cu cel dinspre Mahmudia. Anul asta prin septembrie tot pe acolo o sa-mi fac concediul, doar ca acum am schimbat asamblul si trebuie neaparat sa iau drumul dinspre Balteni.

 

Si cateva poze de anul trecut.

20170908_065250.jpg

20170909_073124.jpg

20170906_141935.jpg

11947862_1625206874397897_2426834886150133991_o.jpg

20170908_142027.jpg

20170909_192631.jpg

21442933_1857615917598797_1079051631_n.jpg

Multumesc pt informatie!

Intru prin Mahmudia si o iau catre Balteni pe langa apa. Am inteles bine?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin

Recomand intrarea dinspre Balteni spre Mahmudia. Digul dinspre Mahmudia este foarte prost si foarte ingust de la crengile copacilor (nu e foarte circulat). Si mai risti sa te si rastorni daca nu esti foarte atent, rupturile de dig si gropile trebuie sa le abordezi pe malul dinspre Dunare/padure (desi nu se vede este taluzat cu piatra), malul celalat dinspre mlastina risti sa se rupa si ai vreo 2m in jos.

E adevarat, deoarece drumul este foarte prost in zona aia pana la ruptura mare din dig ai 500m cu liniste, o sa fi singur, dupa ruptura e mai aglomerat pentru ca e accesibil dinspre Balteni, dar locuri sunt berechet pentru toti.

In zona am mers 3 ani la rand si de regula cei 3km de dig ii faceam in 30min, dar anul trecut fiind prima data cu rulota i-am facut intr-o ora. Anul asta o iau dinspre Balteni, nici nu ma gandesc sa vin iar dinspre Mahmudia.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanstefan
în urmă cu 6 ore, Dobrea Florin a scris:

Recomand intrarea dinspre Balteni spre Mahmudia. Digul dinspre Mahmudia este foarte prost si foarte ingust de la crengile copacilor (nu e foarte circulat). Si mai risti sa te si rastorni daca nu esti foarte atent, rupturile de dig si gropile trebuie sa le abordezi pe marginea dinspre dunare/padure (desi nu se vede este taluzat cu piatra), malul celalat dinspre mlastina risti sa se rupa si ai vreo 2m in jos. E adevarat, deoarece drumul este foarte prost in zona aia aia pana la rutptura din dig ai 500m liniste, o sa fi singur, dupa ruptura e mai aglomerat pentru ca e accesibil dinspre Balteni, dar locuri sunt berechet pentru toti.

In zona am mers 3 ani la rand si de regula cei 3km de dig ii faceam in 30min, dar anul trecut fiind prima data cu rulota i-am facut intr-o ora. Anul asta o iau spre Balteni, nici nu ma gandesc sa vin iar dinspre Mahmudia.

M-am uitat pe Google Earth.

Din ce am vazut prin Balteni daca tii strada principala te duci chiar pe malul Dunarii.

Multumesc mult pentru informatie!

 

Seara buna!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin
3 minute în urmă, Stefanstefan a scris:

M am uitat pe google earth.

Din ce am vazut prin Balteni daca tii strada principala te duci chiar pe malul dunarii.

Multumesc mult pentru informatie!

 

Seara buna!

Exact, ala este drumul.La un moment dat asfaltul se intrerupe in drum de pamant dar se mergea foarte bine.

Numai bine.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Multumesc si eu pentru informatii Florin, si zona asta era pe lista, nu stiam insa daca sunt locuri suficiente. Acum am aflat!

Un dezavantaj al acestei zone Balteni inspre Mahmudia este ca ne lungeste drumul la lacuri cu vreo 20 km fata de ferma, dar ramane in carti.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanstefan

@Florin

Imi poti spune te rog daca e loc suficient sa si intorc in loc ansamblul pt a iesi tot prin Balteni?

Intreb deoarece eu am rulota in 2 axe fara mover si nu o pot intoarce decat cuplata la masina iar anul trecut pe dig la Nufarul, fiind ingust drumul si inaltat fata de teren,   era sa o imbulinez. :default_doh:Norocul meu a fost ca era iesirea ok si in capatul dinspre Victoria si ca nu m am intalnit cu masini din sens opus.:OK:

Daca sti, gasim in zona o fantana sau un robinet cu apa potabila?

 

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin

Eu zic ca e loc suficient, cu ceva atentie intorci intre copaci. Nu este o padure deasa si nici "jungla" este o padure curata, cu frunzis uscat si iarba iar copacii sunt drepti si rari, tipic dunarii pentru consolidarea malurilor. Anul trecut era o raba cu tot cu remorca, ce facea cu remorca acolo nu am inteles, doar subliniez ca a gasit acelasi drum de intors. Daca tii drumul din Balteni spre Mahmudia pe malul apei, la un moment dat el se infunda intr-o ruptura / canal ce are legatura cu mlastina din spatele padurii (cand bratul e crescut se revarsa in mlastina), aici este un platou maricel cu ceva copaci lipsa, poti intoarce lejer acolo (daca nu e ocupat), doar ca zona aia nu prea tine peste mare fiind intisatura de nisip, dar platicuta prinzi pana te plictisesti.

 

Apa potabila o iei din sat ca tot treci prin el cand vii pe malul apei, pentru toaleta si bucatarie direct din dunare, doar mancam bors de peste cu apa direct din brat. Dupa ruptura ce are legatura cu mlastina din spate, mergand cca. 1km este o zona deschisa fara copaci (vechea trecere a bacului) cu nisip, acolo poti sa te balacesti ore intregi ca nu deranjezi pe nimeni, zona e accesibila cu masina doar din directia Mahmudia - Balteni, nu si invers.

Daca intentionezi sa stai mai mult aprovizionarea pe parcurs poti sa o faci din Mahmudia, au un Penny acolo, nu ai nevoie mai mult de 1h dus-intors. Mai nasol este cu momeala vie, rame negre si lipitori, trebuie sa te duci pana in centru in Murighiol, in Balteni si Mahmudia nu gasesti niciodata, dar daca nu ai tinta somnul-salaul un sac de bile din Decathlon (10kg) iti este suficient pentru o saptamana.

 

Victoria - iar o zona frumoasa, in urma cu 8 ani acolo am vazut la cineva crap de 26kg prins la cocolos de mamaliga simpla,   home made. De cand au taiat padurea de dupa dig nu am mai fost prin zona (sa fie 6ani de atunci), m-am mutat pe Balteni.

 

 

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin
în urmă cu 5 ore, Cosmin B a scris:

Multumesc si eu pentru informatii Florin, si zona asta era pe lista, nu stiam insa daca sunt locuri suficiente. Acum am aflat!

Un dezavantaj al acestei zone Balteni inspre Mahmudia este ca ne lungeste drumul la lacuri cu vreo 20 km fata de ferma, dar ramane in carti.

 

Daca ai barca e alta poveste, nu prea e de stat in zona Balteni. Eu personal as fugi pe bucla la Uzlina dar depinde de cote, daca este sub 100 la Tulcea nu prea ai ce face, sau as merge chiar pe "marele M" (intre Murighiol si Sf. Gheorghe). Oricum trebuie verificat cu ARBDD Tulcea, anul trecut am inteles ca nu se ma permite accesul pe bucle pe o perioada de 5ani (or fi povesti).

Din Balteni poti fugi repejor pe Litcov si cam atat.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Buclele sunt interzise la pescuit anul acesta.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanstefan
în urmă cu 1 oră, Dobrea Florin a scris:

 

Daca ai barca e alta poveste, nu prea e de stat in zona Balteni. Eu personal as fugi pe bucla la Uzlina dar depinde de cote, daca este sub 100 la Tulcea nu prea ai ce face, sau as merge chiar pe "marele M" (intre Murighiol si Sf. Gheorghe). Oricum trebuie verificat cu ARBDD Tulcea, anul trecut am inteles ca nu se ma permite accesul pe bucle pe o perioada de 5ani (or fi povesti).

Din Balteni poti fugi repejor pe Litcov si cam atat.

Multumesc mult, mult, mult!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu

@Cosmin B si eu vreau sa merg la ferma in a doua saptamana din octombrie. Pescuit si o zi de plimbare pe lacuri. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Eu am inceput planurile si pregatirea pentru prima saptamana din octombrie, sper sa mai fie valabil la ferma caci mi se pare, logistic, locul cel mai convenabil fata de malul in amonte sau aval.

 

Daca are cineva informatii noi va rog scrieti, eu voi raporta de la fata locului (eventual daca are cineva un fir scurt/cunostinta la ferma sa ne ajute cu un telefon acolo?).

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu

0756190191 acesta este numarul de la ferma, postat de catre un coleg in alt topic din 2017. Vezi daca mai e valabil si da-ne un semn.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.