Gabi Barbu

DOT anvelope

11 postări în acest subiect de discuţie despre DOT anvelope

DOT anvelope

Gabi Barbu

Buna seara,

Rulota a venit cu anvelopele din poza, care se prezinta ok vizual. 

Va rog sa-mi spuneti daca ultimele 4 cifre indicate de sageata rosie inseamna data fabricatiei, adica saptamana 7, an 2006 ?

Nu am mai vazut acest gen de marcaj si sunt cam in ceata.

Multumesc.

Capture+_2018-06-06-14-29-41.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Drinovan Ovidiu

Buna Gabi!

 Da intradevar este asa cum zici! Adica saptamana si apoi anul de fabricatie!

La mine arata 0509, adica Mai 2009 si pot spune ca se prezinta foarte bine :image.png.158e1006ed5261fe82e712c0f79b980a.png 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu

@Drinovan Ovidiu Marcajul de pe anvelopele tale este cel uzual. La mine apare DOT 2U9J, urmata de seria BCD0706. Speram sa ma insel. Alti bani, alta distractie. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu

Acum ca m-am lamurit si evident trebuie sa le schimb, poate ma ajutati si in urmatoarea problema. 

Dimensiunea lor sunt 195/70/R14 96N, rulota avand o greutate de 960kg(goala). Pe net am gasit o singura oferta, Gt radial, allseason. As vrea sa stiu ce alte dimensiuni as putea folosi, adica ceva mai uzual, pastrand indicele de sarcina?

In talon nu am specificata nici un fel de dimensiune.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

la tine ar trebui sa fie Iulie 2006 !

Poti folosi aceeasi dimensiune de la cele de acum si sa aibe litera C !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu
acum o oră, Drinovan Ovidiu a scris:

la tine ar trebui sa fie Iulie 2006 !

Poti folosi aceeasi dimensiune de la cele de acum si sa aibe litera C !

Nu exista. Singurele sunt cele de mai sus. Vreau sa fie allseason.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
în urmă cu 7 ore, Gabi Barbu a scris:

rulota avand o greutate de 960kg(goala)

Poți lua unele cu indice de sarcină mai mare, nu te încurcă cu nimic ..... și uită de greutatea ei goală :default_big_grin:, consider-o plină ..... cel puțin când cumperi cauciucuri

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu

@Flavius Ivan Indicele de sarcina stiu ca-l pot urca, problema este la dimensiunea anvelopei. In ce limite pot sa jonglez cu ele, pastrand indicele de sarcina si raza de 14 ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Din moment ce nu ai trecut nici o dimensiune in carte, poți jongla în funcție de ce cauciucuri găsești pe piață ...... și nici nu cred că trebuie să te cramponezi prea mult de chestia asta din moment ce nici nu știi că ce ai tu pe ea, la cauciucuri mă refer, sunt ceea ce a pus fabricantul ....

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costi BV

Nu acela este dot-ul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu

@Costi BV Dar care? Seria din dreptul Dot-ului " 2U9J " nu am reusit sa o descifrez.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Doru A.
      de Doru A.
      Vand 4 buc. anvelope, Continental EcoContact 6, vara, 225/60/R17 H 99 SUV.
      Anvelopele au venit echipate pe masina KIA Sportage, cumparata iunie 2020 si au rulaj de max.3000 km.
      DOT Martie 2020.
      Anvelopele au fost schimbate cu Allseason, din lipsa spatiului de depozitare.
      Livrare personala numai la domiciliul meu in Bucuresti sect.6.
      Pret negociabil: 1800 ron.


    • Claudiu Fabian Milea
      de Claudiu Fabian Milea
      Am facut o prostie, nu am schimbat anvelopele la timp, am cumparat rulota in mai si avea anvelopele originale din 2011, aratau foarte bine si m-am gandit sa le mai tin un sezon... Proasta decizie.
      La ultima iesire am patit-o, pe autostraza, la 100km/h, carcasa anvelopei de pe stanga s-a dezintegrat, am simtit o mica vibratie si un zgomot, in oglinda am vazut bucati de cauciuc ramas in urma... Am tras pe dreapta si am crezut ca am facut explozie. Am fost surprins sa vad ca inca mai era aer in anvelopa... Am vazut ca in 1km am o benzinarie si cu 20km/h m-am tarat pe banda de urgenta... Acolo am intrat in rulota si surpriza surpriza, miros de cauciuc si plin de resturi de polistiren... sub bancheta am gasit o gaura si prin ea vedeam asfaltul... am gasit si doua bucati de cauciuc... Asadar, am gaurit rulota in spatele rotii din stanga, gaura are cam 15/20cm si inca doua zone unde se vede izolatia din exterior... Norocul meu ca nu a fost ceva mai grav si periculos in trafic si ca nu a fost afectata instalatia electrica...
      Intrebarea mea este, cum o rezolv? Stiti pe cineva care pricepe la astfel de lucrari? Multumesc pentru sfaturi si idei.




    • Eugen Busu
      de Eugen Busu
      Buna seara,
       
      Unde gasesc anvelope 185R14C 104/102 noi la un pret accesibil?
       
      Multumesc
      Eugen
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.