Marian Eduard

Instalație electrică rulota 220/12v

2 postări în acest subiect de discuţie despre Instalație electrică rulota 220/12v

Instalație electrică rulota 220/12v

Marian Eduard

Salutare,  

 

Doresc, sa modific un pic instalația electrica a rulotei, adică vreau sa montez, un panou de siguranta pe cele trei 'trasee' electrice  pe 12v(apa, lumini si frigider), sa leg un redresor tip Lidl pe circuit, astfel încât în momentul în care am 220v sa imi încarce bateria, sa automatizez trecerea de la 220v la 12v. Am citit mare parte din posturile colegilor, însă nu ma pricep asta de bine încât să 'traduc' echipamentele trecute acolo in coduri pentru comenzi in magazine. Dacă avem un coleg din Bucuresti, care dorește să mă lumineze in aceasta problema, astept cu interes postarile lui. Rulota pe care doresc sa o aranjez este Hobby 370 din 1992. 

 Multumesc.:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mihai K

Salut.

 

Nu-ti recomand un redresor de la Lidl. Sunt simple si mai tarziu o sa-ti para rau.

Ai nevoie de un incarcator care stie sa faca diferenta intre incarcare si alimentare.

Samlex are niste incarcatoare care fac asta, de ex SEC-1215E.

Acest tip de incarcatoare pot sa incarce si sa alimenteze in acelasi timp. Un redresor simplu nu are detectie de acumulator. Ii dai drumu' si gata. Asta stie cand s-a incarcat acumulatorul si il tine la 13, 5-13, 8v adica tensiunea de "stocare", cand ajunge la o alta tensiune prestabilita reincepe incarcarea.

In schimb atentie la acumulatorul pe care-l pui, capacitatea minima pentru incarcatorul ala este 60A.

In NICI UN CAZ sa folosesti acumulatori auto. Ii faci praf imediat.

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.