Aidu

Baterii de acumulatoare pentru panouri fotovoltaice

33 postări în acest subiect de discuţie despre Baterii de acumulatoare pentru panouri fotovoltaice

Baterii de acumulatoare pentru panouri fotovoltaice

Aidu

Am panou solar 100W, care vad ca functioneaza decent cu o baterie auto 100Ah.

E normala faza asta?? Sunt tehnologii diferite?? Vad ca zice ca e cu gel, nu cu acid ca bateria auto... si rezista 18 ani?!

Intreb avand in vedere ca bateriile dedicate pt kituri fotovoltaice costa mult mai mult.

Exemplu

Ma intereseaza sa mai instalez panouri, eventual unul de 250 W.

Pt asta o sa pun in paralel mai multe baterii auto puternice.

Sau sa cumpar un acumulator dedicat??

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Radu Ionescu

Am folosit baterie auto luata de pe o alta masina a mea ptr. iesiri scurte. A fost ok dar.... iarna asta a murit bateria si nu a tinut decat 6 ani (fata de 9-10 cat au tinut altele similare pe care le-am avut, aceeasi marca).

Planuiesc sa iau una dedicata.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aidu

Sunt nedumerit... cum adica 6 ani baterie auto e putin??? Am impresia ca bateriile auto obisnuite dureaza 4-5 ani...

9-10 ani este vb de baterie gel?? 

 

De altfel, si o baterie auto standard de 100Ah incepe la 350-400 lei... prin urmare pt o baterie gel nu e extrem de scumpa sa inceapa de la 700 lei, daca dureaza de 2 ori mai mult timp?!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Rombat Calciu, asta am tot pus pe masini si da, cu exceptia celei pe care am pus-o si pe rulota, 9-10 ani m-au tinut.

Ca e cu gel sa fara, nu ma pricep sa-ti dau detalii, vezi ca exista topicuri pe care s-a discutat mult de ce e mai bun pentru rulota un acumulator tip hobby fata de unul auto.

 

Later edit: n-am dat 350-400 lei pe Rombat-urile alea ci in jur de 150 lei (65 Ah)

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Stoica

Rombat tempest 100 A 450ron. Baterie pentru rulote , barci , case mobile etc.

Rombat

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aidu

Pt panouri a 200w este suficienta 1 baterie 100ah...sau 2?!

E vreo formula de calcul??

 

Si ce se intampla daca panourile produc mai multa énergie dacat stocheaza bateria+consum??

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Stimate coleg @Aidu

Iti urmaresc de la inceput postarile si inca nu m-am lamurit daca iti bati joc de noi, sau pur si simplu esti pe dinafara total de orice subiect...

Te-am invitat sa citesti sectiunile tehnice din forum unde s-a discutat pe larg despre absolut toate probleme si intrebarile tale, dar m-ai ignorat total...

Am obosit si eu, dar cred ca si colegii sa mai raspunda la aberatiile tale si de aceea te atentionez ca si rabdarea mea are o limita si nu stiu cat voi mai tolera aceasta atitudine...O zi buna! :salutare!:

  • Like 7
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Stoica

Rolul panoului la rulota este sa incarce bateria, cind a incarcat -o se opreste.Controlerul se seteaza la ce tensiune maxima trebuie sa se opreasca.Panoul de 200w baga maxim 11A in conditii ideale(lumina solara de intensitate maxima si perpendiculara pe panou).In aceste conditii presupunind ca ai consumat circa 20%din baterie seara in 2 ore bateria va fi incarcata daca in timpul asta nu mai consumi nimic

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aidu

Multumesc pt precizari. 

Deci retin ca nu are de ce sa ma preocupe ce se intampla cu curentul neutilizat produs dupa incarcarea completa a bateriei... pt ca inseamna ca regulatorul impiedica productia de nou curent.

Acum in ceea ce priveste sporirea capacitatii de stocare.

Am urmarit diverse kituri ce se vand cu 200 si ceva W...acestea sunt de obicei insotite de baterii 100Ah

Exemplu

Ideea fiind ca oricum nu se poate produce mai multa energie in cursul unei zile, cat sa umple mai mult decat 1 singura astfel de baterie.

In exemplul indicat: Acest kit solar produce 800Wh media zilnica anuala, acumulatorul poate stoca pana la 1320W. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aidu

Iata regulatorul!

IMG_20180607_082023_hdr.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Discutia ar trebui sa inceapa cu necesarul de energie. De aici stabilesti capacitatea bateriei. Apoi, "viteza" cu care consumi din acea capacitate. Apoi, conditiile meteo, cate ore de soare ai pe timpul zilei, la ce intensitate, unghiul planului panourilor fata de razele solare. De aici ar trebui sa obtii indicii despre necesarul de putere a panourilor fotovoltaice. 

Asta ar fi pe scurt o schita logica in proiectarea unui sistem fotovoltaic. Nu se poate face un calcul exact, intrucat sunt foarte multe variabile. Totusi se poate face o estimare, iar de regula se supradimensioneaza si acumulatorul si puterea panourilor, pentru siguranta. Evident, in limitele bugetului si a bunului simt.

Fara intentia de a rani pe cineva, nu poti face chiar orice lucrare fara cunostinte minime, in primul rand pentru ca nu stii sa pui intrebari. Apoi, aceeasi lipsa de cunostinte te va impiedica sa intelegi raspunsurile primite. Concluzionand, pune mana si documenteaza-te (invata), apoi apuca-te de treaba. 

Succes!

  • Like 4
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aidu

Ai dreptate!

Daca vreau sa pun panou de 250w, ce regulator imi trebuie??

Modificat de Radu B

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

 

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Ionescu

Buna ziua ! Va rog daca se poate sa ma ajutati in alegerea unui acumulator stationar !! optasem pt o baterie de 100 a dar am renuntat, vreau ceva mai mare 

https://m.emag.ro/acumulator-cu-gel-jarrett-deep-cycle-vrla-12v-120ah-sb-1122/pd/D7KC30BBM/?cmpid=74237&gclid=EAIaIQobChMIt4m61qqB4AIV0wrgCh27fADFEAEYASABEgJBx_D_BwE

sau

https://www.olx.ro/oferta/baterii-solare-gel-acumulatori-150ah-panouri-tractiune-deepcycle-agm-ID8DOBb.html#cf443031c3;promoted

sau astept alte sugestii ! buget max 1000 ron !Multumesc anticipat !!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vana Petre

Detin 2 astfel de acumulatori, Jarrett de 120Ah...parerea mea este ca sunt "slabute" ca performante...acum depinde ce vrei de la acumulator, mai ales daca pui invertor mai puternic pe el...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Ionescu
La 1/22/2019 la 14:04, Catalin Ionescu a scris:

Buna ziua ! Va rog daca se poate sa ma ajutati in alegerea unui acumulator stationar !! optasem pt o baterie de 100 a dar am renuntat, vreau ceva mai mare 

https://m.emag.ro/acumulator-cu-gel-jarrett-deep-cycle-vrla-12v-120ah-sb-1122/pd/D7KC30BBM/?cmpid=74237&gclid=EAIaIQobChMIt4m61qqB4AIV0wrgCh27fADFEAEYASABEgJBx_D_BwE

sau

https://www.olx.ro/oferta/baterii-solare-gel-acumulatori-150ah-panouri-tractiune-deepcycle-agm-ID8DOBb.html#cf443031c3;promoted

sau astept alte sugestii ! buget max 1000 ron !Multumesc anticipat !!!

Buna ziua ! Revin cu intrebarea ! recomandati asa ceva? Are cineva acest model? multumit?

Baterii gel :

Multumesc anticipat !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
La 1/22/2019 la 15:27, Flavius Ivan a scris:

 

Susțin recomandarea colegului @Flavius Ivan

Apropo, am avut in decursul timpului mai multe tipuri de baterii (se poate vedea prin posturile mele),  dar am cam rămas dezamăgit de ele! Tot doream sa cumpăr "una si buna" numai că nu stiam pentru care să optez! La întâlnirea din toamna de la Rimetea aveam o baterie auto de 85 Ah. O cumpărasem cu 3 ani înainte noua la Audi ce-l aveam atunci! Cand l-am vandut am oprit-o inlocuind-o  cu alta! Ei bine, la Rimetea n-a mai facut față la mover. Au trebuit colegii sa ma ajute pentru parcare la locul de campare! Din discuții cu colegii, la sugestia colegului @Daniel P cate deține astfel de baterie m-am hotarat! Asa ca am comandat o baterie Newmax de 150 Ah!

Bateria am primit-o în zilele următoare la întâlnirea națională de la Câmpul Cetății unde am si inlocuit-o pe rulotă!

Am cumparat o baterie de 150 Ah fiindca pe lângă toți consumatorii deținuți doar la 12v, inclusiv tv de 36 w si moverul ca si consumatori mari mai vroiam sa adaug un frigider cu compresor la 12v, ceea ce am si facut!

Normal că de atunci am avut tot timpul s-o testez ce poate!

Am incarcat-o full cu un redresor dedicat ce-mi arată cand este full, am deconectat încărcarea , inclusiv cea solara si am racordat pe baterie doar un singur bec, bec de far H7 de 55w!

Consumul pentru el măsurat cu un clește voltampermetric ce masoara si cc era aprox 4, 7 Ah!

Pe parcursul a 30 de ore fără încărcare tensiunea pe bornele bateriei a scazut la 11, 6 v!

La un calcul; 30×4, 7=141 Ah!

Deci ca sa scadă pana in zona critică de 1, 8 A/ element, adecă 10, 8 v pe baterie mai era si timp dar si curent in baterie!

N-am mai lasat-o, imi era suficient sa ma edifice!

Dar testul l-am repetat încă o data, rezultatul fiind la fel!

Acum ce am observat eu : funcționând pe un invertor "sinus pur" de 150 w si alimentand permanent pompa de la centrala termică a locuinței, bateria se descarcă mult mai repede!

Am făcut testul in vederea achizionarii unui invertor de putere mai mare tot sinus pur circa 600 w, pentru a-l folosii la alimentarea unui frigider cu un volum de 67 l ; asta pentru a nu mai schimba agregatul cu unul de 12 v!

Constatarea mea este ca nu merita!

Dacă un invertor de 150 w cu un consum in stand bay de 0, 15 Ah (scrie in acte) in realitate consuma 0, 5 A, si in sarcina cu pompa centralei de 56 w pe treapta mare cu un consum scris pe ea de 0, 26 Ah, consumul din baterie este de 6, 25 Ah!

Deci consumul frigiderului cu o putere de 50 w va fi aproape cam la fel!

Nu va merge încontinuu, mai întrerupe, dar la fel si centrala, scade temperatura se oprește pompa! Cam la fel!

Scuze de "off topic" dar trebuia sa lămuresc oarecum problema!

Deci ca si constatare personală, bateria "newmarc", cel puțin a mea este bună, sunt multumit!

Multumesc inca o data colegilor @Daniel P si @Flavius Ivan care mi-au "dat un imbold" pentru achiziția ei!

Am plătit 1220 de lei inclusiv transport (60 lei), are circa 46 de kg! Acum vad ca s-au mai ieftinit un pic  la banii ăștia cumperi una de 200 Ah!

Vorba lui Daniel, o fi tot din Asia dar din Coreea nu din China!

Si telefoanele coreene sunt ok, de ce n-ar fi si bateriile!!!

Numai de bine si bafta la achiziționarea bateriilor potențialilor rulotisti doritori! 

 

  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Am omis, or fi ele consumurile asemănătoare dar in cazul funcționarii frigiderului la 12 v pe compresor, atunci când se oprește nu mai are consum ca in cazul invertorului!

Dacă invertorul de 150 w consuma in gol 0, 5 A, apoi cat o consuma cel de 600 w, cazul expus de mine?

Nu mai zic de cele mai mari!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Ionescu
acum o oră, Eugen David a scris:

 

Susțin recomandarea colegului @Flavius Ivan

Apropo, am avut in decursul timpului mai multe tipuri de baterii (se poate vedea prin posturile mele),  dar am cam rămas dezamăgit de ele! Tot doream sa cumpăr "una si buna" numai că nu stiam pentru care să optez! La întâlnirea din toamna de la Rimetea aveam o baterie auto de 85 Ah. O cumpărasem cu 3 ani înainte noua la Audi ce-l aveam atunci! Cand l-am vandut am oprit-o inlocuind-o  cu alta! Ei bine, la Rimetea n-a mai facut față la mover. Au trebuit colegii sa ma ajute pentru parcare la locul de campare! Din discuții cu colegii, la sugestia colegului @Daniel P cate deține astfel de baterie m-am hotarat! Asa ca am comandat o baterie Newmax de 150 Ah!

Bateria am primit-o în zilele următoare la întâlnirea națională de la Câmpul Cetății unde am si inlocuit-o pe rulotă!

Am cumparat o baterie de 150 Ah fiindca pe lângă toți consumatorii deținuți doar la 12v, inclusiv tv de 36 w si moverul ca si consumatori mari mai vroiam sa adaug un frigider cu compresor la 12v, ceea ce am si facut!

Normal că de atunci am avut tot timpul s-o testez ce poate!

Am incarcat-o full cu un redresor dedicat ce-mi arată cand este full, am deconectat încărcarea , inclusiv cea solara si am racordat pe baterie doar un singur bec, bec de far H7 de 55w!

Consumul pentru el măsurat cu un clește voltampermetric ce masoara si cc era aprox 4, 7 Ah!

Pe parcursul a 30 de ore fără încărcare tensiunea pe bornele bateriei a scazut la 11, 6 v!

La un calcul; 30×4, 7=141 Ah!

Deci ca sa scadă pana in zona critică de 1, 8 A/ element, adecă 10, 8 v pe baterie mai era si timp dar si curent in baterie!

N-am mai lasat-o, imi era suficient sa ma edifice!

Dar testul l-am repetat încă o data, rezultatul fiind la fel!

Acum ce am observat eu : funcționând pe un invertor "sinus pur" de 150 w si alimentand permanent pompa de la centrala termică a locuinței, bateria se descarcă mult mai repede!

Am făcut testul in vederea achizionarii unui invertor de putere mai mare tot sinus pur circa 600 w, pentru a-l folosii la alimentarea unui frigider cu un volum de 67 l ; asta pentru a nu mai schimba agregatul cu unul de 12 v!

Constatarea mea este ca nu merita!

Dacă un invertor de 150 w cu un consum in stand bay de 0, 15 Ah (scrie in acte) in realitate consuma 0, 5 A, si in sarcina cu pompa centralei de 56 w pe treapta mare cu un consum scris pe ea de 0, 26 Ah, consumul din baterie este de 6, 25 Ah!

Deci consumul frigiderului cu o putere de 50 w va fi aproape cam la fel!

Nu va merge încontinuu, mai întrerupe, dar la fel si centrala, scade temperatura se oprește pompa! Cam la fel!

Scuze de "off topic" dar trebuia sa lămuresc oarecum problema!

Deci ca si constatare personală, bateria "newmarc", cel puțin a mea este bună, sunt multumit!

Multumesc inca o data colegilor @Daniel P si @Flavius Ivan care mi-au "dat un imbold" pentru achiziția ei!

Am plătit 1220 de lei inclusiv transport (60 lei), are circa 46 de kg! Acum vad ca s-au mai ieftinit un pic  la banii ăștia cumperi una de 200 Ah!

Vorba lui Daniel, o fi tot din Asia dar din Coreea nu din China!

Si telefoanele coreene sunt ok, de ce n-ar fi si bateriile!!!

Numai de bine si bafta la achiziționarea bateriilor potențialilor rulotisti doritori! 

 

Multumesc frumos !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Ionescu
în urmă cu 1 oră, Eugen David a scris:

 

Susțin recomandarea colegului @Flavius Ivan

Apropo, am avut in decursul timpului mai multe tipuri de baterii (se poate vedea prin posturile mele),  dar am cam rămas dezamăgit de ele! Tot doream sa cumpăr "una si buna" numai că nu stiam pentru care să optez! La întâlnirea din toamna de la Rimetea aveam o baterie auto de 85 Ah. O cumpărasem cu 3 ani înainte noua la Audi ce-l aveam atunci! Cand l-am vandut am oprit-o inlocuind-o  cu alta! Ei bine, la Rimetea n-a mai facut față la mover. Au trebuit colegii sa ma ajute pentru parcare la locul de campare! Din discuții cu colegii, la sugestia colegului @Daniel P cate deține astfel de baterie m-am hotarat! Asa ca am comandat o baterie Newmax de 150 Ah!

Bateria am primit-o în zilele următoare la întâlnirea națională de la Câmpul Cetății unde am si inlocuit-o pe rulotă!

Am cumparat o baterie de 150 Ah fiindca pe lângă toți consumatorii deținuți doar la 12v, inclusiv tv de 36 w si moverul ca si consumatori mari mai vroiam sa adaug un frigider cu compresor la 12v, ceea ce am si facut!

Normal că de atunci am avut tot timpul s-o testez ce poate!

Am incarcat-o full cu un redresor dedicat ce-mi arată cand este full, am deconectat încărcarea , inclusiv cea solara si am racordat pe baterie doar un singur bec, bec de far H7 de 55w!

Consumul pentru el măsurat cu un clește voltampermetric ce masoara si cc era aprox 4, 7 Ah!

Pe parcursul a 30 de ore fără încărcare tensiunea pe bornele bateriei a scazut la 11, 6 v!

La un calcul; 30×4, 7=141 Ah!

Deci ca sa scadă pana in zona critică de 1, 8 A/ element, adecă 10, 8 v pe baterie mai era si timp dar si curent in baterie!

N-am mai lasat-o, imi era suficient sa ma edifice!

Dar testul l-am repetat încă o data, rezultatul fiind la fel!

Acum ce am observat eu : funcționând pe un invertor "sinus pur" de 150 w si alimentand permanent pompa de la centrala termică a locuinței, bateria se descarcă mult mai repede!

Am făcut testul in vederea achizionarii unui invertor de putere mai mare tot sinus pur circa 600 w, pentru a-l folosii la alimentarea unui frigider cu un volum de 67 l ; asta pentru a nu mai schimba agregatul cu unul de 12 v!

Constatarea mea este ca nu merita!

Dacă un invertor de 150 w cu un consum in stand bay de 0, 15 Ah (scrie in acte) in realitate consuma 0, 5 A, si in sarcina cu pompa centralei de 56 w pe treapta mare cu un consum scris pe ea de 0, 26 Ah, consumul din baterie este de 6, 25 Ah!

Deci consumul frigiderului cu o putere de 50 w va fi aproape cam la fel!

Nu va merge încontinuu, mai întrerupe, dar la fel si centrala, scade temperatura se oprește pompa! Cam la fel!

Scuze de "off topic" dar trebuia sa lămuresc oarecum problema!

Deci ca si constatare personală, bateria "newmarc", cel puțin a mea este bună, sunt multumit!

Multumesc inca o data colegilor @Daniel P si @Flavius Ivan care mi-au "dat un imbold" pentru achiziția ei!

Am plătit 1220 de lei inclusiv transport (60 lei), are circa 46 de kg! Acum vad ca s-au mai ieftinit un pic  la banii ăștia cumperi una de 200 Ah!

Vorba lui Daniel, o fi tot din Asia dar din Coreea nu din China!

Si telefoanele coreene sunt ok, de ce n-ar fi si bateriile!!!

Numai de bine si bafta la achiziționarea bateriilor potențialilor rulotisti doritori! 

 

La bateria de 200A PRETUL ESTE de 1533 TVA inclus !!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Ionescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

@Catalin Ionescu

Chiar nu mai stiu despre a câta baterie ne ceri parerea și-ncerc sa-mi îmaginez cand te vei opri sa ne ceri sfatul? Baterii sunt o multime, nu vreau sa le fac inventarul!

Chiar nu stiu ce vrei? O baterie super si mona bănuiesc, dar nu vei găsi așa ceva! Nu-i obligatoriu ca o baterie de la o anumita firma ce a fost ok la mine sa fie ok si la tine, mai au si defecte de fabricatie! Cu ani in urma am cumpărat cu cineva pentru Daciile ce le aveam cate o baterie Tudor: închipuiți ca a mea "a decartat" dupa circa un an si jumatate in schimb a prietenului a ținut 6 ani!

Daca vrei o baterie cu adevarat "de firma" orienteaza-te către "Optima"! Au si pret dar si valoare!

N-aș zice ca pentru aceasta baterie trebuie să mai ceri parerea nimănui!

Cum am spus in cazul bateriilor cu pret modic poti sa dai si kix dar poti sa ai si satisfacții!

Baftă colegule si hotărăște-te  ca incepe sezonul rulotistic si tu tot nedumerit esti!

Dar nu-i nimic, baterie poti cumpara si la anul dar si in anii viitori!

Pana atunci poate se fabrică si bateria visurilor tale!

:OK:

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Ionescu
19 minute în urmă, Eugen David a scris:

@Catalin Ionescu

Chiar nu mai stiu despre a câta baterie ne ceri parerea și-ncerc sa-mi îmaginez cand te vei opri sa ne ceri sfatul? Baterii sunt o multime, nu vreau sa le fac inventarul!

Chiar nu stiu ce vrei? O baterie super si mona bănuiesc, dar nu vei găsi așa ceva! Nu-i obligatoriu ca o baterie de la o anumita firma ce a fost ok la mine sa fie ok si la tine, mai au si defecte de fabricatie! Cu ani in urma am cumpărat cu cineva pentru Daciile ce le aveam cate o baterie Tudor: închipuiți ca a mea "a decartat" dupa circa un an si jumatate in schimb a prietenului a ținut 6 ani!

Daca vrei o baterie cu adevarat "de firma" orienteaza-te către "Optima"! Au si pret dar si valoare!

N-aș zice ca pentru aceasta baterie trebuie să mai ceri parerea nimănui!

Cum am spus in cazul bateriilor cu pret modic poti sa dai si kix dar poti sa ai si satisfacții!

Baftă colegule si hotărăște-te  ca incepe sezonul rulotistic si tu tot nedumerit esti!

Dar nu-i nimic, baterie poti cumpara si la anul dar si in anii viitori!

Pana atunci poate se fabrică si bateria visurilor tale!

:OK:

 

Multumesc de recomandare si sprijin ! Scuze daca deranjez cu atatea intrebari, dar pe principiul cat platesti atata face sau ce e scump nu este obligatoriu si bun, vreau sa aleg un acumulator care sa ma tina cativa ani, la un pret de 1200- 1600 ron nu cred ca e de neglijat parerea celor care folosesc anumiti acumulatori !

Nu l cumperi in fiecare zi !!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Asa mi-am zis si eu dar dupa cateva baterii pentru care nu am vrut să plătesc mult am si cumpărat una si sunt multumit!

Baftă!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.