Catalin Visan

Inchiriere rulota

6 postări în acest subiect de discuţie despre Inchiriere rulota

Inchiriere rulota

Catalin Visan

Va salut. Doresc ca pe la inceputul lunii august sa inchiriez o rulota pentru 10-12 zile si sa fac un tur prin tara (cam 3-4 zile per locatie). Va solicit ajutorul in a gasi o firma sau o persoana fizica care inchiriaza rulote (dar nu la preturi prohibitive).

Va specific faptul ca desi am B-ul de o caruta de ani fara incidente, as prefera una nu foarte lunga pentru ca as fi la prima iesire cu o rulota. Ca echipaj am fi eu, sotia, fata de 8 ani care poate dormi cu noi intr-un pat dublu si baiatul de 15 ani. Mai trebuie de stiut ca tragator ar fi un Ford Mondeo 1800 cc benzina sau un Mercedes Vito 220 diesel cu 8 locuri. (astept si aici un sfat).

Daca nu v-am plictisit pana acum va rog sa imi oferiti variante de traseu. As prefera campingurile sa fie amplasate in locuri cat mai pitoresti cu obiective turistice intr-o oarecare apropiere, curate si dotate.

Va multumesc mult pentru timpul pe care mi l-ati acordat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Popa

Te salut @Catalin Visan.

Cateva aspecte importante din punctul meu de vedere

1. uita-te in cartea masinii cu care vrei sa tractezi, sa nu fii restrictionat de greutatea prea mare a rulotei

2. fa-ti un traseu pe unde ai vrea sa mergi, astfel incat sa putem sa iti recomandam locuri de campare

3. cu acceptul admin. iti pun un link catre o firma care inchiriaza rulote 

https://www.facebook.com/autorulotadeinchiriat/

4. fiind prima iesire cu rulota, nu iti recomand un traseu foarte, foarte lung.

5. fa tot posibilul ca prima iesire sa fie una deosebit de frumoasa, astef te vei indragosti de rulotit. Daca prima iesire va fi un esec, sunt mari sanse sa nu iti mai doresti sa iesi a doaua oara.

 

Multa bafta!

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

PS: daca ai nedumeiri,  nu ezita sa intrebi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Visan

MMA sau cum ii spune este de 1500 kg dar cred ca max 1000 kg ar fi mai potrivit. Cat priveste traseul chiar daca ajung mai departe de Bucuresti nu m-a deranjeaza daca asta nu inseamna sa fac tot drumul de dus sau intors intr-o singura zi. Fiind cald prefer ca locatiile sa fie in zone mai muntoase dar nu pe cine stie ce pisc?. Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Visan

Nu ma ajuta nimeni cu vreun sfat?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

Poți merge 2 zile la Varlaam (vis a vis de pensiunea Montana) sau Siriu (spre Izvorul Bucuriei) cu posibilități de drumeții destule. Sau zona de la Vama Buzăului. Apoi treci munții spre Brașov și poți sta în zona Rasnov (Cheile Rasnoavei) sau la Bran (Vampire Camping).

 Apoi mergi la Făgăraș - Laguna Albastra sau Fantanita Craiesei. După astea, spre Sighișoara sau alte direcții, dacă mai ai timp.

Modificat de Radu B
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.