Adrian Popa

Igiena off-camping este necesara !

3 postări în acest subiect de discuţie despre Igiena off-camping este necesara !

Igiena off-camping este necesara !

Adrian Popa

Am vrut de mult timp sa scriu aceste randuri , dar  nu am stiut cum sa ma adresez si unde. 

Cu aceasta ocazie cred ca ar fi binevenit pentru  toata lumea , mai ales pentru cei ce sunt la inceputul carierei de rulotist, off sau on camping,  sa stie un lucru : gunoiul nu este placut nici de mirosit, nici de curatat pentru nimeni.

Daca  acolo unde au fost vor mai veni si a 2-a oara, este bine de stiut ca daca vor sa intinda patura pe iarba , nu pe  gunoi,  pot lua de acasa saci de gunoi care se pot folosi si se pot cara in rulota pana la cel mai apropiat "cazan" sau daca unii  din noi suntem mai comozi din fire, putem "facem" o vatra  sau sa gasim o vatra pentru foc.

A fi bine sa tinem cont ca in ultima seara ,  putem atunci cand stam la ultimul foc de tabara sa scapam "totusi"  de gunoiul  strans  (sticla, cutii de bere, seminte, chistoace de tigara si multe altele).

Pot fi facute scrum la ultimul foc de tabara, daca nu dorim sa le caram in mod special cu rulota pana in primul sat .

 

Curatenie Valea Valsanului_Foto MaiMultVerde.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Radu Ghita

De acord cu tine Adrian, insa cu doua observatii:

- sticlele si cutiile de aluminiu nu se fac scrum (cutiile de aluminiu se vor topi intr-o oarecare masura, dar nu dispar);

- sa faci o noua vatra pentru foc poate fi prohibitiv daca te afli intr-o rezervatie, iar pe locul unde ai facut focul vegetatia si microrganismele din sol dispar pentru multa vreme.

 

Cea mai buna solutie e depozitarea gunoaielor direct in sacii de plastic dedicati iar acestia sa fie transportati la cel mai apropiat tomberon!

 

Ca sa nu mai vorbim de amenzi!     sursa

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

 De fiecare data unde campez am un fix de a-mi face curat in apropiere! Nu suport sa vad resturi de gunoi pe langa! Asa ca i-au un sac de gunoi si il incarc cu resturile lasate de alti, apoi il arunc la primul cos ce apare in drum la plecare spre alta destinatie! Iar focul pentru gratar in fac in tava gratarului!

 Daca ar sti romanul de amenzi nu ar mai lasa gunoaie peste tot! Dar acestea nu se aplica!

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.