Ionut Airinei

Sfat achizitionare baterie

25 postări în acest subiect de discuţie despre Sfat achizitionare baterie

Sfat achizitionare baterie

Ionut Airinei

Dragi colegi,

 

Acum ca am intrat in posesia rulotei, incep sa ma lovesc de diverse mici probleme. 

 

Caut sa cumpar un acumulator si nu reusesc sa ma hotarasc.

 

Oscilez intre Caranda de 110Ah si Sorgeti 140Ah, ambele AGM, daca este permis pun si link-urile. Care credeti ca este mai ok? Daca aveti alte propuneri sunt binevenite :).

 

Consumatori, momentan am doar cele 2 plafoniere fiecare cu cate 2 becuri de 5W, deci daca ar fi aprinse ambele as avea un consum de 20W.

Pe langa asta, mai am pompele de apa (bucatarie, respectiv WC). Luminile nu cred ca o sa stea aprinse mai mult de 3 ore pe zi, iar apa... imi da cu virgula .

 

Imi doresc sa merg off, cam 4 zile, imi ajunge bateria?

Momentan, nu o sa am nicio sursa de incarcare ; priza este cu 7 pini.

 

Multumesc,

Ionut

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Alin Ifrim

    Mie mi-a ținut 4 zile o baterie de 92 amperi, și nu s-a descarcat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
59 minute în urmă, Ionut Airinei a scris:

Dragi colegi,

 

Acum ca am intrat in posesia rulotei, incep sa ma lovesc de diverse mici probleme. 

 

Caut sa cumpar un acumulator si nu reusesc sa ma hotarasc.

 

Oscilez intre Caranda de 110Ah si Sorgeti 140Ah, ambele AGM, daca este permis pun si link-urile. Care credeti ca este mai ok? Daca aveti alte propuneri sunt binevenite :)

 

Consumatori, momentan am doar cele 2 plafoniere fiecare cu cate 2 becuri de 5W, deci daca ar fi aprinse ambele as avea un consum de 20W. Pe langa asta mai am pompele de apa (bucatarie, respectiv WC). Luminile nu cred ca o sa stea aprinse mai mult de 3 ore pe zi, iar apa... imi da cu virgula :D

 

Imi doresc sa merg off, cam 4 zile, imi ajunge bateria? Momentan, nu o sa am nicio sursa de incarcare, priza este cu 7 pini.

 

Multumesc,

Ionut

 

Poti pune si link-urile in aceasta sectiune, nu-i problema...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Toti incepem cu consumatori putini si dupa cateva iesiri constatăm ca nu ne mai ajunge bateria In consecinta un kit solar(panou +regulator) este strict necesar.?Cu asa ceva ai independenta energetică si undeva la 450lei poti cumpara acest kit.:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Airinei

Bateriile între care oscileaz sunt:

1:

sau

2:

La asta se mai adauga și

Redresor: 

Ar fi mai ieftin sa ma gândesc la un panou și baterie mai mică?

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanstefan
în urmă cu 8 ore, Ionut Airinei a scris:

Bateriile între care oscileaz sunt:

https://electropower.ro/produs/baterie-stationara-agm-140ah-12v/

sau

http://www.caranda.ro/product/fcd-12v-110ah-acumulator-deep-cycle/

 

La asta se mai adauga și redresorul http://www.caranda.ro/product/redresor-ctek-mxs-7-0/ 

 

Ar fi mai ieftin sa ma gândesc la un panou și baterie mai mică?

 

Multumesc,

Salut,

Eu mi-am luat de la Dechatlon la recomandarea unui amic care avea la fel pt. barca.

Am panou de 160w si tin cu ea 6 becuri de 5w, 2 neoane de 10w,  1 pompa, 1 tv 40w, 1 laptop, 3 telefoane si 1 boxa 8w.

Nu am ramas niciodata fara curent.

O am de 1 an si sunt multumit de ea.

Intr o zi cu soare la ora 12 e plina si panoul de opreste.

 

Baterie :

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Airinei

Salutare,

 

Fara a vrea sa fac reclama pana la urma am cumparat Caranda de 110 Ah. Am facut si o iesire cu rulota pentru 3 zile.

 

Cu ce consumatori am eu pe ea (leduri cu un consum total de 9W folosite pentru max 1 ora pe zi si cu pompele folosite pentru spalat vase si WC) bateria a scazut de la 13.3V la 12.8V. Zic eu ca e bine in conditiile in care 12.8V, cf. documentatiei producatorului inseamna 80%.

 

Am zis sa partajez cu voi aceasta informatie :)

 

Seara buna!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Toma Roger

Salut,

Am si eu o intrebare : Pentru o pompa si patru becuri cred ca de 2wsau 3w si cu iesire de 3-4 zile nu mi-ar fi de ajuns o baterie auto normala de 45A ??

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Keszeg Zsolt

Salut,  

Pentru o iesire de 4 zile eu am folosit 10 baterii de UPS legate in paralel (la mine lumina e pe banda de LED si sta aprinsa toata noaptea ca am un prichindel care solicita asta :) ... si pompa de apa) ... alt consumator nu am.

Asadar, din cate am citit 1 buc ar avea 5-6AH ... nu stiu exact modelul acesta cat are x 10 buc. ar da 50-60Ah capacitate de stocare...dupa 4 zile cred ca puteam sta linistit inca cel putin 3  IMG_1836.thumb.JPG.965bf379010ae7fcfdbda210919aae82.JPG

 

asa arata in ambalajul original (aici inca erau in serie):

IMG_1840.thumb.JPG.83c97dacec8a4cd0f7ffc85c12e21e4b.JPG

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
55 minute în urmă, Toma Roger a scris:

Salut,

Am si eu o intrebare : Pentru o pompa si patru becuri cred ca de 2wsau 3w si cu iesire de 3-4 zile nu mi-ar fi de ajuns o baterie auto normala de 45A ??

 

Teoretic, da...

Practic, depinde foarte mult de starea bateriei si de cat de mult timp tii becurile aprinse...

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Toma Roger
45 minute în urmă, Daniel P a scris:

 

Teoretic, da...

Practic, depinde foarte mult de starea bateriei si de cat de mult timp tii becurile aprinse...

Bateria ma gandesc s-o cumpăr nouă in perioada următoare, probabil Varta iar becurile le voi tine probabil cel mult jumatate de ora seara, dar nici atunci pe toate, din iesirile de pana acum am observat ca un bec imi este de ajuns cat să mă schimb si să mă pun la culcare. Aaa si ce mai consum este trei patru incărcări de telefon.!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Irina Ursache

Si noi suntem in cautare de o baterie pe gel deep cycle de 100 Ah. Imi poate recomanda cineva anumite link-uri, ceva modele bune calitativ dar nu exagerat de scumpe? 

Modificat de Irina Ursache

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul Radulescu

Recomand Sorgeti.

Eu am panou de 285W/24V si baterie sorgeti de 100 ah, si nu am reusit sa o descarc inca...

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
în urmă cu 16 ore, Irina Ursache a scris:

Si noi suntem in cautare de o baterie pe gel deep cycle de 100 Ah. Imi poate recomanda cineva anumite link-uri, ceva modele bune calitativ dar nu exagerat de scumpe? 

 

O soluție ar fi aceasta, pe care o am și eu și de care sunt foarte mulțumit deocamdata...Bafta! :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Irina Ursache

Multumesc colegii! Azi am primit vestea buna ca primim o baterie SH in locul celei stricate, pe acid de 95 Ah, ceea ce e perfect pentru acest moment (1-2 luni ). 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Noi avem o baterie de 100A de masina, pe care iarna o folosesc cu un UPS la centrala din casa, iar acum vara e bine venit pe rulota, ne tine 3 zile mai mult nu stiu ca n-am  stat mai mult de trei zile off.:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Stiu ca ar trebui o baterie special, dar in lipsa banilor ma descurc si asa.:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin S

Bună ziua.

 

 Ce opțiuni mai avem în țară, pentru baterii AGM, un bun raport calitate - preț ?

Minim 100MAh - 120mAh

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sionut
La 5/16/2018 la 22:28, Stefanstefan a scris:

 

 

Baterie :

  Salut, cea scrisa de Stefanstefan e excelenta .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin S
4 minute în urmă, Sionut a scris:

  Salut, cea scrisa de Stefanstefan e excelenta .

Mulțumesc, dar nu este o baterie AGM.

Iau în considerare, doar AGM sau Gel. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sionut

Este o baterie facuta pentru descarcari profunde . ei o recomanda si vand pentru motoare de barca electrice. De altfel, Minkota si face

cele mai tari motoare electrice de barca. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin S
acum o oră, Sionut a scris:

 

 Înțeleg, dar bateria mea, o țin chiar sub pat și nu vreau să risc. Bateria indicată mai sus, nu pare a fi din categoria celor sigilate, judecând după orificiul de control al lichidului, precum la bateriile cu acid.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
4 minute în urmă, Cosmin S a scris:

 Înțeleg, dar bateria mea, o țin chiar sub pat și nu vreau să risc. Bateria indicată mai sus, nu pare a fi din categoria celor sigilate, judecând după orificiul de control al lichidului, precum la bateriile cu acid.

 

Este ultima problemă pe care ar trebui să o ai ...... mulți rulotiști țin baterii de acest fel sub pat, chiar și eu :default_109: .... important este să nu o "fierbi", ca să zic așa, ciclurile de încărcare  să se facă corect, atunci degajă gaze mai multe .... știu chiar pe cineva care " doarme" pe 6 baterii de câte 100 Ah de acest gen, de câțiva ani și doarme bine :nedecis:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

@Cosmin S  vezi aici

 

Eu am doua si sunt atat de multumit de ele incat am sa mai comand foarte curand inca doua!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin S
în urmă cu 4 ore, Radu Ghita a scris:

@Cosmin S  vezi aici

 

Eu am doua si sunt atat de multumit de ele incat am sa mai comand foarte curand inca doua!

Cam piperate și descrieri confuze. Din câte am înțeles până acum, nu există cu adevărat AGM Gel, ci fie AGM, fie Gel.

Pe acest site, afișează preturi de Gel, dar lasă loc de interpretări.

Așa, am avut oferte bune din afară, la AGM și ies mai bine, chiar și cu transportul inclus. La +200€ , iau baterie bună pe Gel, de 100mAh. Dacă aș avea buget, m-aș băga direct la litium.

Mulțumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.