• Conţinut similar

    • Cynthia Canela
      de Cynthia Canela
      Ne poate recomanda cineva un service unde putem monta un cârlig de remorcare pe mașină cu tot cu partea electrică - și care să ofere factură, în București?
    • Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Buna seara dragi colegi rulotisti,
      Astazi am gasit un prim raspuns la intrebarea ‘unde sa mergem aproape de Bucuresti cu rulota pentru o iesire de weekend?’. La camping 
      La Artar, in Jud Dambovita, si doar 50 km de Bucuresti, in directia Targoviste. Detalii despre locatia exacta gasiti pe site-ul lor www.la-artar.ro sau direct la telefon 0744.554.382 sau email contact@la-artar.ro
      Accesul se face pe asfalt pana la poarta lor, deci extrem de facil pentru oricine. Aici am gasit un spatiu enorm, vedeti in pozele de mai jos, cu infrastructura necesara de apa, curent, toalete si dusuri, mese, frigider exterior etc. Noi nu am solicitat decat apa de la ei insa toate sunt incluse in pretul de campare, si pentru ca tot am intrat in toalete sa fac poze pentu forum, pot spune ca sunt curate bec, ca acasa. Suntem fascinati de design-ul rustic chic, de spatiul enorm, de frumusetea locului si de linistea asternuta seara, totul la doar 1 ora de condus cu rulota. Sincer, este un loc excelent de organizat o intalnire intre prieteni din zona Bucurestiului. Pretul platit de noi pentu o rulota cu 2 adulti, un copil si catel, totul inclus, 80 ron pe noapte. Mult, putin, voi decideti. Noi credem ca este fantastic aici si face fiecare leu. Au si o locatie de evenimente la 50-100 m de camping unde am mancat si servit o cafea/bere dupa caz, la preturi absolut decente. Atasez si cateva poze cu locatia, care are un aer absolut mirific… mese albe cu scaune albe in padure, cu rau si lac langa. Proprietarii au fost draguti si ne-au primit chiar daca aveau un eveniment privat si am fost omeniti cu ce ne-a poftit inima si stomacul. Jos palaria pentru “client service” si disponibiletate. 
      Recomand locatia pentru orice familie cu copii sau catel.
      In rest las pozele sa vorbeasca de la sine si sa aveti o seara perfecta.
       
      PS. In caz ca va intrebati, fireste ca am vrut sa il vizitam pe @Daniel P in locatia lui insa nu este “acasa” la Letca noua, umbla prin tara bucurandu-se de concediu si azi din cate stiu este la un alt rulotist apropiat de sufletul nostru, @Fejer Antal, insa locatia lor ar fi presupus 3, 5-4 ore de condus dus, si tot atatea la intors maine…

































    • Tiberiu Popa
      de Tiberiu Popa
      Buna ziua, colegi!
      Mai am cateva zile si imi inmatriculez rulota, o Swift Charisma 23, dupa cum scrie in cartea de identitate. De Pasti sau imediat dupa, probabil, vom face voiajul inaugural, xa sa zic asa.
      Pana atunci, as vrea sa imi fac temele nerezolvate, daca intrebarile au mai fost puse in alt topic (eu nu le-am gasit), iertare!
      1. In primul rand, are cineva un manual (handbook) pentru modelul asta, din 2001? Am vazut intr-o postare un link, dar nu pare valabil, mai vechi de 2011 nu exista si nici pentru cele mai noi nu se poate descarca. Daca are cineva, scot berea de la rece!
      2. Legat de asta si de designul mobilierului, e o chestie la care nu ii dau de cap. Rulota are doua canapele laterale, intre ele un corp de mobilier care devine o masuta. Corpul se poate detasa, permitand extensia canapelelor si transformarea lor in pat extins. Intrebarea este urmatoarea: ce loc trebuie sa ocupe masuta (corpul de mobilier), atunci cand patul este extins? Sau e musai sa fac patul toata ziua, iar noaptea sa ma impiedic de masuta? Cred ca imi scapa mie ceva...
      3. Despre toaleta. Aceasta are un rezervor detasabil, care colecteaza apele gri, cred ca asta e termenul. Intrebarea este, exista ceva substante care se adauga in acest rezervor, pentru fluidizarea continutului, in genul pilulelor cu bacterii din fosele septice de la casa? Daca da, de unde pot cumpara asa ceva?
      Multumesc anticipat pentru orice lamurire! Adaug o foto cu patul extins, poate ajuta! Corpul acela, masuta, l-am cocotat temporar pe biroul din stanga, dar nu pare sa fie acela locul!

    • Tiberiu Popa
      de Tiberiu Popa
      Salutare, colegi rulotisti! Acum ma pot inscrie si eu in categorie, dupa cautari si selectii, am reusit sa gasesc ceva ce se apropie de compromisul optim pentru mine. Anul trecut, chiar inainte de inceperea pandemiei, am ratat momentul si am amanat achizitia pentru anul acesta, desi stiam ca vor creste preturile. Pana la urma, cred ca am facut bine, deoarece, intre timp, mi-am schimbat si opinia vizavi de englezoaice, comparand ani si preturi si design interior. Am tot cautat o rulota adusa recent, dar nu am gasit nici un dealer care sa ma ajute sa trec cu bine prin furcile caudine ale vamii, toti pe care i-am contactat mi-au spus ca totul este rezolvabil, dar nu au vreut sa rezolve ei aceste probleme, nici macar contracost. Asadar, ma consider norocos ca am gasit o rulota gata inmatriculata, cu ITP valabil pana in 2023, si care, asa cum scriam, e foarte aproape de compromisul optim dorit.
      Despre rulota. E usurica, 983 kg., nici nu am simtit-o pe drum (drept e, nici nu prea am avut drum greu din Medias in Cluj). Cu 3 locuri de dormit, interiorul dragut si in stare buna, baia chiar eleganta, mi s-a parut chiar frumoasa pentru o rulota din 2001. Proprietarul anterior a mai dotat-o cu un panou fotovoltaic de 100 W si o baterie cu gel de 100 Ah si un extra boiler de 20 litri, ceea ce o face destul de pregatita si pentru un off-camping mai putin energofag. Nu am apucat sa instalez cortul din dotare, am nevoie de spatiu pentru asta, dar am parcat-o cu ajutorul moverului, desi in 2 persoane merge si la mana. In butelie au intrat 11 litri de GPL, dar dupa vreo 2 ore maxim de incalzire a scazut presiunea pe manometru la vreo 2 bari. Nu cred ca asta e consumul, probabil am uitat robinetul deschis sau are scapari in exterior. In interior, mai are un radio CD Kenwood, detector de gaze si o alarma la care proprietarul nu stie codul, asa ca va trebui sa gasesc o varianta sau sa o schimb.
      Pozele nu sunt chiar relevante, asa e de obicei, pantofarul umbla cu pantofii rupti, eu fiind putin fotograf, ca sa zic asa.
      Aducerea acasa a fost insotita de pregatirea spatiului de parcare, refac poarta si am turnat o cale de rulare, urmand sa adaug o copertina, nu imi place ideea de a o lasa in soare sau ninsoare.
      Cam atat despre noua jucarie. Fireste, daca aveti intrebari, va voi raspunde pe masura timpului disponibil. Incep sa ma documentez cu privire la locurile de iesit si sa centralizez cumva toata informatia relevanta de pe forum, pentru acces facil.
      Va doresc experiente placute!





  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.