George Bufilian

Recomandare rulota pentru locuit

13 postări în acest subiect de discuţie despre Recomandare rulota pentru locuit

Recomandare rulota pentru locuit

George Bufilian

Salut,

 

Din bun simt am dat mai intai cautare dupa "recomandare *"  si n-am gasit nici un articol care sa aiba acest inceput in titlu, asa ca postez rugamintea mea in speranta ca cineva ma va elucida si indruma corect catre ceea ce ma intereseaza.

 

Dupa cum am scris si la prezentare, am nevoie de o rulota pe care sa mi-o duc la teren, undeva in vecinatatea Ploiestiului, teren pe care mi l-am achizitionat pentru a putea avea un spatiu verde si de gratar in permanenta, intrucat la bloc nu am unde "sa-mi distrez copiii" (vorba unui contemporan). Desigur, mi-ar placea s-o iau cu mine si sa-mi port familia prin tara, insa nevasta-mea e mult prea burgheza si nu accepta sa iasa la cort/rulota mai mult de 2-3 zile, din motive personale. Deci chiar m-ar bucura daca nu am ajunge la discutii gen "rulota-i facuta sa iesi in lume, ia-ti casa mobila pentru ce vrei tu, iti bati joc de ea, etc".

Daca voi gasi ceea ce ma intereseaza ma voi asigura sa fac o platforma corespunzatoare pentru vehicul, precum si o invelitoare sau alte masuri care se impun pentru buna utilizare (accept cu drag orice sugestii in aceasta privinta);

 

Astfel, consider ca nevoile mele sunt urmatoarele:

1) fabricatie dupa 1990;

2) capacitate: minim 6 persoane (pentru dormit ma refer; vreau sa fie mare, compartiment separat pentru dormitor);

3) utilata cu necesitati de baza, perfect functionale (instalatie electrica, posibilitate racord 220V, posibilitate racord apa, incalzire, AC ar fi un plus, frigider, aragaz, cele lumesti; nu va imaginati ca ma refer la vesela si perdele acuma);

4) preferabil cabina dus dedicata (am vazut ca multe au posibilitatea de dus peste WC, eu sunt destul de masiv, iar in plus de asta copiii sunt mici si trebuie ajutati la spalat);

5) fara mirosuri si mucegaiuri, preferabil o rulota in care nu s-a locuit non-stop, ci a fost utilizata cu pauze, aerisita corespunzator, etc;

6) mobila sa fie relativ OK, fara blaturi crapate, rupte, ochiuri de aragaz lipsa, frigider fara tavi prin el (pe motivul "lasa boss ca gasesti pe eBay") etc;

 

Repet, partea de rulare e mai putin importanta intrucat nu ma vad plecand cu ea pe sosea (nu m-ajuta nici masina de altfel) si ma intereseaza s-o pot aduce macar pana acolo (terenul e langa asfalt).

 

Am citit ceea ce presupune inmatricularea, am aflat ca se impune impozit pentru asa ceva si asigurare. Banuiesc ca doar primele doua ma intereseaza, deci sa aiba actele necesare in regula.

 

Ma gandeam ca poate printre dumneavoastra se gaseste vreun cuplu care doreste un upgrade si are ceva bine intretinut de care vrea sa se desparta. Asa, din targuri nu prea sunt incantat sa cumpar.

Intaresc faptul ca pe mine ma intereseaza o marca/model cu ceea ce mi-ar prii, nu considerati ca vin aici ca ultima putoare fiindu-mi sila sa caut pe Autovit sau OLX si vreau mura-n gura. Asa, rulote am tot gasit. Si la bani buni, si la mai putin buni... dar degeaba mi se par mie OK, pentru ca eu nu stiu ce-nseamna calitatea in materie de rulote.

 

Inca ceva: pe acest forum exista cumva vreo sectiune intitulata gen "Ghidul Cumparatorului Nou (eventual Afon)" ? Adica o sectiune de mici chichite care nu trec prin cap oricui sa le caute cand face achizitia, probleme usor ignorate care pot degenera in regrete eterne ?

 

Buget disponibil: 5.500-6.000 Euro.

 

Va multumesc.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Baetu

@George Bufilian daca vrei o rulota numai pentru stationare la teren, nu trebuie sa o inmatriculezi, o poate aduce cineva cu platforma, si daca tot o vrei stationara iti iei cu 2 axe. Astea sunt de obicei mult mai mari si au stabilitate mai mare ! Toata lumea le evita pentru ca sunt greu de manevrat in campinguri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Iti recomand o rulota cu 2 axe, pentru ca e spatioasa, confortabila si nu sunt nici scumpe pentru ca nu se cauta, fiind destul de greu s-o cari dupa tine in concediu sau s-o manevrezi prin camping...in off-camping, nu mai vorbesc :default_doh:

Te sfatuiesc sa rasfoiesti si topicurile din sectiunea " Sfaturi achizitionare rulota", unde vei gasi o multime de lucruri interesante...Bafta! :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@George Bufilian

Daca gasesti rulota in tara poti lua numere provizorii rosii in caz ca nu gasesti o platforma destul de mare pentru a o aduce acasa.

Daniel te-a indrumat catre sectiunea unde gasesti sfaturi pentru a alege o rulota.

Trebuie sa tii cont de principala informatie : infiltratiile sunt principalul dusman al rulotelor.

In rest, daca ai un prieten care este rulotist, ia-l cu tine cand vizionezi rulote, el va sti sa te indrume.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George Bufilian

Ok, foarte buna informatia. Am receptionat.

 

Prieteni rulotisti nu prea am, dar cand ma voi hotari din ce oras ma deplasez s-o iau (exclus Arad, asta am retinut ca linie de baza din discutii) poate gasesc local vreun utilizator de pe aici.

 

Am pus ochii pe cateva rulote cu 2 axe fabricate dupa 1999, care surprinzator mi se incadreaza in buget. Dupa ce mai sap o sa fac o lista aici si voi solicita opinii.

 

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George Bufilian

Ok, se pare ca mi-am gasit rulota visurilor mele, in sensul ca are urmatoarele atuuri:

 

1) E-n buget (o lasa la 5.500, va zic la sfarsit de ce);

2) E imensa;

3) Complet mobilata, fara blaturi rupte, etc;

4) Extra: are clima, functionala; are si TV LCD;

 

Contra:

a) boiler stricat; nu se stie daca e o siguranta sau toata cablaraia (poate si rezistenta);

b) iluminat 12V nefunctional;

c) doua geamuri usor crapate... avand in vedere ca-s plexiglass cu forma proprietara, macar informativ daca imi puteti oferi un pret si-un timp de asteptare pentru livrare;

 

In principiu nu s-a fumat in ea, nu s-a gatit, dar toaleta are urme de igrasie... avand in vedere ca omul zice ca sunt DOAR la toaleta, imi imaginez ca nu putem vorbi inca despre infiltratii in caroserie.

 

Dumneavoastra ce parere aveti ? Se merita sa bat un drum pana la Valcea ?

 

Aici este anuntul.

 

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Mie mi se pare dubioasă ..... cred că are mai multe probleme decât ți s-a spus la telefon ..... dar, dacă chiar are RAR-ul făcut, cred că se merită să mergi să o vezi ....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George Bufilian

In regula.

 

Inca ceva. Tot cautand am mai gasit un lucru care mi-a dat reset:

 

Rulota

 

Mi se pare ok ca pret, an si dotari, vanzatorul insa nu-mi place.

 

Avand in vedere ca e-n Bucuresti, as putea sa trec o fuga uichendul asta... asta daca n-o vinde avand in vedere super-mega-hiper oferta cu care se lauda.

 

Ar merita deranjul ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Anunțul a fost reînnoit acum 3 zile .... așa că asta cu hiper-mega-oferta e o mare vrăjeală .... oricum e mult mai vechi anunțul deoarece la sfârșit anunțului scrie că e gata de înmatriculat, la început că e gata înmatriculată .... deci e mult mai vechi anunțul .... 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M
în urmă cu 2 ore, George Bufilian a scris:

In regula.

 

Inca ceva. Tot cautand am mai gasit un lucru care mi-a dat reset:

 

https://carzz.ro/rulota-elddis-crusader-storm-2000-cu-aer-conditonat-si-dus-anunt_1068981.html

 

Mi se pare ok ca pret, an si dotari, vanzatorul insa nu-mi place.

 

Avand in vedere ca e-n Bucuresti, as putea sa trec o fuga uichendul asta... asta daca n-o vinde avand in vedere super-mega-hiper oferta cu care se lauda.

 

Ar merita deranjul ?

Daca e inmatriculata in RO si are acte pe numele lui, mergi s-o vezi eventual cu vreun coleg care mai stie cate ceva, sa se uite de infiltratii in primul rand.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George Bufilian

Dragi colegi, astazi am reusit de m-am deplasat la locul faptei si am analizat in detaliu rulota mai sus mentionata.

 

Pe de-o parte m-a incantat, pe de cealalta m-a dezamagit.

In mare pretul ma face s-o pastrez ca varianta primara, am reusit sa negociez pana la o valoare care sa-mi placa zic eu.

 

Va rog sa-mi comentati opiniile de mai jos si sa-mi raspundeti la cateva intrebari daca sunteti amabili.

 

Hai sa simplificam lucrurile:

AVANTAJE:

- Doua axe. Deci mare.

- Baie mare. Asta nu are dormitor matrimonial, in schimb are o baie in toata regula, cu cabina de dush separata, WC foarte comod si un lavoar relativ generos.

- Aer conditionat. Electrolux. Nu l-am testat, dar proprietarul zice ca merge ceas.

- Paturi supraetajate copii. Pentru cele doua fete, e parfum.

- Tapiterie foarte bine pastrata, paturi in deplina ordine.

- Fara igrasie sau mirosuri ciudate.

- Aragaz mare, grill, cuptor, frigider cu congelator, Electrolux si asta.

- Actele toate gata, ITP pana-n 2020, cauciucuri aproape noi "C", doar o trec pe numele meu la fisc.

- Chederele par ok. Usor imbatranite, dar nu cum ma asteptam (adica Opel-ul meu 2004 le are intr-o stare mai proasta).

- Nu pare sa ploua sau sa fi plouat pe dinauntru, repet, nu are igrasie si nici umflaturi prin placaje.

 

DEZAVANTAJE:

- Mobila haisita in anumite colturi. Se pare ca la interior s-a intamplat ceva lupta intre ceva betivi ca altfel nu-mi explic, lupta care s-a concretizat cu un corp de mobila impins in peretele lateral dreapta atat de tare incat i-a facut o umflatura pe dinafara. Panoul exterior nu pare afectat in nici un alt fel inafara de usor bombat, iar la interior s-a concretizat prin smulgerea usii unui corp de mobila glisanta si a cadrului patuturilor de copii... dar nimic seriors, totul a ramas functional (exceptie usa care va trebui prinsa cu suruburi si piulite de data asta, gaurile de holtzsuruburi sunt largite).

- Cam coapta la exterior de la soare. Un capac lipsa, altul abia se tine, iar fibra de sticla are urme de stat in soare. Exclus accident. Dupa 18 ani tinuta afara banuiesc ca nu pot cere mai mult.

Asta nu m-ar deranja neaparat, eu oricum ii voi face aplecatoare.

- Ii lipseste redresorul (pentru incarcarea bateriei). A zis ca-mi face reducere pentru el, s-a defectat si nu i-a cumparat altul inca. Eu o sa am 220V tras unde o bag, deci nici asta n-ar fi o tragedie.

- ceva lustre / spot-uri haisite si sparte pe alocuri pe marginile de plastic, deci probabil urme de manipulare obiecte mari pe dinauntru, dar izolate.

- clapeta la congelator rupta intr-o parte, se inchide asistata cu doua maini, urma de malpraxis.

- carcasa sobei sparta un pic in partea superioara, din nou urma de neindemanare.

 

INTREBARI:

1) Posibilitate de 220V am in caz ca ma hotarasc s-o cumpar - pentru probe, are si butelie, dar cum pot proba circuitul de apa ? (respectiv boilerul si pompele). Circuit de apa nu avem unde e pozitionata. Adica un boiler cu rezistenta stricata ar fi dezastru. N-oi gati in ea, dar dus cu siguranta voi face.

2) Antena TV cu amplificator ma mai ajuta in vreun fel in 2018? Daca-i pun TV mai prind ceva pe analog gratis ?

3) Cat ati plati dvs pe acest vehicul ?

4) Daca voi constata ca suntem pe aceeasi lungime de unda, la ce preturi ulterioare sa ma astept pentru intretinere ?

(eventual daca vreau sa fac o full-revizie la aerul conditionat (freon, toate cele), curatare circuite apa, gaz, orice altceva s-ar mai face gospodareste pentru a imbunatati conditiile)

 

Va multumesc.

 

 

 

 

20180505_105414.jpg

20180505_110746.jpg

20180505_110756.jpg

20180505_110810.jpg

20180505_110825.jpg

20180505_110843.jpg

20180505_111021.jpg

20180505_112713.jpg

20180505_112721.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Ce pot sa-ti spun despre mobila haita e ca se intampla de la mers. Daca ai depozitate lucruri grele in ea si mergi cu rulota, care se balanseaza mult in mers, greutatea obiectelor muta mobila din loc.

Producatorii de rulote recomanda sa mergi cu rulota cat mai goala adica bagajele in masina, iar toate bunurile care totusi le bagi in ea trebuiesc bine ancorate.

Evident ca nimeni nu respecta aceste recomandari si merg cu ele full. Si mie mi s-au miscat niste dulapuri dupa un drum prost si apoi am bricolat o saptamana sa le pun la loc si sa le lipesc bine.

Modificat de Radu B

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George Bufilian

Bai, una peste alta, ca sa citez un contemporan: "Am facut-o si p-asta".

 

Am reusit sa negociez un pret foarte bun, chiar sub limita la care imi inchipuiam, omul s-a tinut de cuvant si mi-a transportat-o pana la teren, chiar pana pe pozitia finala, am facut si contractul de vanzare cumparare la Bucuresti, deci tot ce mi-a mai ramas e s-o trec la fisc pe numele meu si gata.

 

Intr-adevar, n-o fi ea in cea mai buna stare, dar daca a strabatut centura Bucurestiului in proportie de peste 60% si nu s-a deteriorat peretele respectiv banuiesc ca nici n-o sa-l vad picat prea curand.

 

Voi cauta sa postez in sectiunea corespunzatoare achizitia, sa pun poze si sa cer sfaturi de intretinere acolo.

 

Multumesc tuturor pentru sfaturi, in special Domnului Flavius care a avut rabdarea si amabilitatea de a-mi explica in detaliu prin telefon principalele aspecte referitoare la exploatarea unor astfel de vehicule.

 

Va imbratisez pe toti !

 

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.