Dupa cum stiti de 2 ani am o autorulota Hymer cu motor de 2, 2 litri..., la care plateam impozit in jur de 350 lei... Acum vreo 2 saptamani am vandut-o, a trebuit sa merg la fisc pentru a scoate certificat fiscal, iar acolo mi-a spus ca este incadrata gresit la “alte vehicule cu masa pana la 12 tone” ca in carte fiind “autovehicul special M1” este autoturism si deci trebuie sa platesc ca si la un autoturism, adica 800 si ceva de lei... Am incercat sa le explic, ca este corect incadrata si ca am mai avut inca 2 autorulote de-a lungul timpului si au fost incadrate la fel..., dar nu au vrut sa ma asculte..., punandu-ma sa platesc pe acest an si pe anul trecut impozitul ca la un autoturism... (1600 lei) Am refuzat sa platesc atat de mult, nu neaparat pentru acea suma cat pentru situatia in sine..., daca cu mine procedeaza asa, e clar ca si cu viitorii si actualii proprietari de autorulote vor proceda la fel... si e pacat sa platim pentru o autorulota cu care mergem 2 luni pe an, ca si pentru autoturismul cu care mergem zilnic... Am facut o programare pentru audienta la directorul de la administratia fiscala... Rugamintea mea este ca cei care s-au confruntat la organele fiscale cu astfel de situatii (stiu sigur ca au mai fost probleme si in alte judete in tara) sa ma ajute cu o copie dupa documentul cu care a rezolvat problema...   Va multumesc anticipat !
    • Like
    • Upvote
    2