Viorel K

Intrebari despre greutati rulote

3 postări în acest subiect de discuţie despre Intrebari despre greutati rulote

Intrebari despre greutati rulote

Viorel K

Tot scotocind dupa rulote, am gasit de vanzare rulote nu foarte mari dar cam grele si invers.

O comparatie, la concret, intre doua rulote care ar putea face obiectul meu: Adria Aviva 300 si Caravelair Antares Luxe 400. 

Sunt rulote mai mici, Adria chiar foarte mica, ceea ce e bine cumva dat fiind ca am un Opel vectra 1.6 benzina, 100cp, dar totusi posibil sa nu imi prea placa pentru stat permanent (cand nu ne plimbam), pe timpul verii, undeva langa Bucuresti. 

La Adria, pe site-ul producatorului (aici), (si de vanzare aici),   sunt specificate 3 greutati: masa proprie 687 kg,   masa maxima in ordine de mers 761 kg si MMA 1000kg.

 

Deci doua prime intrebari: 

- care e diferenta intre masa proprie si cea in ordine de mers?

- la celelalte rulote la care se dau doua greutati, MMA si inca una, care e cea "inca una", neincarcata sau in ordine de mers? Ei le denumesc de regula masa totala. 

 

Mai departe!

 

Cravelair (de vanzare aici), (si pe site-ul producatorului aici), este mai lunga cu vreo 1, 2 m, dar mai grea cu doar vreo 30 kg (daca la Adria luam masa maxima in ordine de mers), adica suprinzator de putin fata de diferenta de lungime.

Intrebare: ce anume da in principal diferenta de greutate la rulote, dincolo de marime, greutatea mai mare este numai un dezavantaj sau denota pe undeva si o lucratura mai "serioasa"?

In cazul asta Adria ar fi mai de calitate? Ca marci, nu ma pricep sa le compar si nu imi dau seama ce pate fi "prost" facut la o rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Dragos M

De exemplu rulotele Tabbert sunt cele mai grele, mobila in general este facuta din lemn masiv in mare parte, fata de pal, placaj...etc, de aici diferenta de greutate..., eu cred ca aceasta diferenta de greutate se vede in calitate...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Sper sa iti fie de folos:

 Link

MIRO = mass in running order ( masa in ordine de mers).

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.