Andrei I.

[Tutorial Video] Actualizare Harti GPS Trimestrul 4 - 2017 iGO Primo Europa

10 postări în acest subiect de discuţie despre [Tutorial Video] Actualizare Harti GPS Trimestrul 4 - 2017 iGO Primo Europa

[Tutorial Video] Actualizare Harti GPS Trimestrul 4 - 2017 iGO Primo Europa

Andrei I.

Salutare,

 

Revin cu un nou tutorial, de data aceasta dedicat dispozitivelor care ruleaza ca sistem de operare Android (telefoane/tablete), cu ultimul pachet de harti disponibile - 2017, trimestrul 4.

 

Link catre video: https://youtu.be/KbUq3i5TTL0

 

Sper sa fie util, mai ales ca nu toata lumea are un dispozitiv GPS dedicat, iar sezonul de concedii bate la usa.

 

Multumesc si succes!

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Petre

Pentru cei interesati, pot sa ofer fisierele necesare pentru softul de navigare Igo Primo.

Ma refer la harti, puncte de interes cladiri, relief, etc...tot ce tine de functionarea corecta a aparatelor gps.

Pentru telefoane, tablete , pentru cei care au sau doresc sa instaleze soft de navigare.

Hartile sunt din trim.4 , 2017 full Europa sau doar tarile care va intereseaza.

 

:salutari:

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petre

harti romania q4 2017.rar

 

Spre exemplificare, aceasta arhiva contine hartile q4 2017. Hartile din aparatele gps sau de pe alte dispozitive care ruleaza Igo , se inlocuiesc cu acestea . 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petre
acum o oră, Petre a scris:

harti romania q4 2017.rar

 

spre exemplificare aceasta arhiva contine hartile q4 2017. hartile din aparatele gps sau de pe alte dispozitive care ruleaza Igo , se inlocuiesc cu acestea . 

Aceste  sunt harti doar pentru Romania; pentru cine foloseste doar hartile Romania in gps sau telefon..etc.... 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei I.

@Petre  Inteleg ca nu ai citit ce am scris in cadrul subiectului si de asemenea nu ai dat click pe link-ul catre tutorialul video, nu? :default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petre

Salutare,

am urmarit  si video , am descarcat si continutul,  (harti , cladiri, poi, etc) ce era disponibil la acea postare. Kiturile de instalare nu contin harti. Hartile disponibile la descarcare nu contin decat fisierele  *.FBL - harta unei tari , *.FDA - semne de circulatie si *.FTR - Truck Information informatii pentru soferii de camioane, gen drumuri interzise. 

Mai sunt disponibile pe langa acestea si fisiere gen *.FPA - Informatii pt puncte de interes care nu se afla pe drumul principal si *.FSP - fisier ce contine informatiile despre viteza maxima legala de deplasare si mai sunt si fisiere *.fjv sauFjw, care arata iesirile de pe autostrada Acestea doar la capitolul harti. La capitolul Poi , fisiere cu puncte de interes (benzinarii, hoteluri, bancomate, farmacii, spitale, atractii turistice, parcari etc) mai sunt si cele de interes pt camione, la unele tari sunt la altele nu.Toate acestea pot fi sau nu incluse in structura IGO , mai ales daca nu se doreste incarcarea memoriei cu fisiere nefolositoare.Dar poate cineva foloseste gps si pe camion si atunci e necesar.

La capitolul licente in dosarul respectiv nu apar licentele pt harti 2017. Nu am incercat kitul Igo descarcat , deoarece am instalate Igo pe toate dispozitivele Android  detinute, inclusiv Nextgen , pe unele.Pe aparatul Gps am Win CE, si acolo si pe celelalte am hartile full Europa cu functiile camion , chiar daca nu am camion, dar cand plec cu rulota setez aparatul pe camion si astfel voi evita sa intru prin centrul localitatilor pe unde trec si sa evit blocaje sau traficul intens din orase.O schema a dosarelor Igo arata ca in poza ..:noroc:

license.rar

Primo Folders structure.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petre

Oricum, in scurt timp vor fi harti actualizate pt trim.1 , 2018. Un pachet complet cu harti, relief, cladiri, camere radar, etc ..pentru toata Europa are in jur de 6 Gb.

Ocupa mult din memoria aparatelor sau a telefonului, de aceea poate fi folosit un astfel de gps doar cu content Romania (tot ce pesupune).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei I.

Salutare @Petre,

 

Am sa iti raspund sau am sa te lamuresc pe rand, in privinta fiecarui aspect pe care l-ai mentionat mai sus, asadar: da, kit-urile cu softurile de navigatie nu contin harti si toate cele, asta e motivul pentru care am pus separat pachetul de harti, pentru a-si popula fiecare dupa necesitati kitul pe care il utilizeaza.

 

Filele cu extensia .fbl reprezinta hartile de baza, pentru turisme, cele cu extensia .fda contin informatiile despre semnele de circulatie si limitarile de viteza, iar cele cu extensia .ftr contin informatiile ce tin de restrictiile de gabarit si ADR pentru camioane, iar aceste file sunt strictul necesar pentru a utiliza softul de navigatie in parametrii optimi, fie ca mergi in modul turism sau camion.

 

Filele cu extensia .fpa contin o interpolare a drumului cu adresa de destinatie (daca adresa de destinatie este undeva intr-o zona cu blocuri unde masina nu poate ajunge, atunci va parea o linie intrerupta pana la destinatie),  practic sunt niste adrese stocate, fara a mai fi nevoie de calcul interpolat al segmentelor de strazi. Sunt utile in mod special in Rusia si s-a dovedit ca mai mult incurca decat sa ajute.

 

Filele cu extensia .fsp contin o baza de date cu statistica vitezelor pe drumuri,   iar rutarea se va face in functie de ziua din saptamana si ora in care circuli (cam ce face Waze, dar fara sa utilizeze statistici in timp real, ci bazandu-se pe unele predefinite). Si in acest caz s-a dovedit ca mai mult incurca decat sa ajute.

 

Filele cu extensiile .fjv si fjw functioneaza numai pe dispozitivele Becker de generatie noua, le poti sterge si ai sa vezi ca iGO o sa-ti afiseze in continuare pozele respective cu iesirile de pe autostrazi.

 

Licentele anuale nu mai sunt necesare de ani buni pentru utilizarea iGO-ului (cele de baza incluse in kituri sunt suficiente), cele anuale se utilizeaza numai pentru dispozitivele Becker.

 

Multumesc pentru schema, cunosc structura foarte bine. 

 

Toate cele bune.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Catalin

Multumim @Andrei I.  si @Petre  :noroc:

Inca o data se confirma faptul ca din polemica se naste progresul. In cateva postari am aflat cam tot ce ar trebui sa stie orice utilizator obisnuit de Igo Primo despre acest soft de navigatie.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.