Draghiciu Dumitru

1 Mai 2018

12 postări în acest subiect de discuţie despre 1 Mai 2018

1 Mai 2018

Draghiciu Dumitru

De 1 Mai, 5 echipaje din Ploiesti doresc sa viziteze Delta Dunarii. Am dori sa ne campam, in dreptul insulei mai jos de Murighiol.

A intrat cineva dintre dumneavoastra cu rulota in aceasta  locatie? 

 Atasez si harta pentru confirmare a locatiei.

insula langa Murighiol.GIF

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mihai-Arad

@Draghiciu Dumitru   Cu respect , ....s-a mai scris despre acesta locatie aici:

@Sorin Leitoiu , se pare ca stie mai multe !

 

Ideea e minunata , ... si acum il citez pe @Traian M "...stiati ca in saptamana luni 28mai si vineri 1 iunie, luni si vineri sunt libere legale, ramane sa ne luam concediu doar marti, miercuri si joi si avem o saptamana intreaga de vacanta :))))" !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Andrei Coval a fost in alta locatie nu in cea care ma intereseaza.

Locatia care ma intereseaza este la iesire din Murighiol dupa debarcaderul Lebada.

 

Pe dig nu am gasit. Am mers la ferma piscicola,  unde am revenit de 2 ori dupa. 

Locul este foarte ok. Se plateste 10 lei /pers /zi si esti ca si off camping.

Se gaseste umbra, liniste si balta langa rulota.

Ferma piscicola de la intrare in Murighiol este deja descrisa in topic pe forum. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Si ce faci acolo nea Mitica? Plaja, socializare? 

 

"Art. 1 -(1) Se instituie masuri de prohibitie pentru pescuitul in scop comercial, recreativ si familial al oricaror specii de pesti, crustacee, moluste si al altor vietuitoare acvatice in habitatele piscicole naturale, pe o durata de 60 de zile, in perioada 07 aprilie –05 iunie inclusiv, iar in apele care constituie frontiera de stat, inclusiv Golful Musura, pe o durata de 60 de zile, in perioada 07 aprilie –05 iunie inclusiv, cu exceptiile prevazute in prezentul ordin"

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Locul este frumos, dar nu cred ca se poate cobora cu rulota. Am fost acolo cand era uscat si am coborat relativ usor cu masina, dar cu rulota remorcata este altceva. Oricum, configuratia locului se schimba in fiecare primavara functie de cum inunda Dunarea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanstefan

Buna ziua,

 

Am un amic care sta in Murighiol si mi-a recomandat exact aceasta zona pentru off camping.

De ajuns este relativ usor. Cum vii de la Tulcea imediat unde se termina lacul, se face stanga.

Exista indicator catre debarcader ce trebuie urmat.

Inainte de debarcader se face dreapta si se intra pe malul Dunarii. Drumul este reabilitat si portiunea unde se poate campa off se intinde pe cativa km buni de-a lungul acestui drum.

Zona este deasemenea destul de lata si bine nivelata, perfecta pentru campare.

Toata vara anului trecut au fost rulote in zona si nu au existat probleme legate de camparea off. Atat autoritatile cat si localnicii nu au nicio problema cu cei ce campeaza in zona.

Bunul simt se impune pentru a nu avea probleme.

Am inteles ca Dunarea in acea zona este sub forma de "intinsura" adica cu intrare lina in apa, fapt ce permite scaldatul si pescuitul stationar la lanseta, insa nu si la undita.

Anul acesta prohibitia se ridica in data de 5 iunie. Pana atunci nu se poate pescui iar cei ce o vor face risca 100% sanctiuni cf. legii deoarece zona este monitorizata zilnic de paznicii rezervatiei.

In zona gasesti sa cumperi peste de la localnici cat si barci de inchiriat pentru plimbari in rezervatie.

Apa gasesti la casele din zona sau la debarcader, cat si in Dunare din belsug :default_big_grin:.

Eu sunt 100% decis sa merg la inceputul lui iulie in acest loc.

Anunt cu 1-2 saptamani inainte de plecare in caz ca exista doritori.

 

Numai bine!

 

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

Buna seara. Da se poate mai jos de insula.

Mergeti pe digul de pamant si veti vedea pe partea stanga malul Dunarii cu mai multe coborari.

Atentie cum le atacati. Din pacate in perioada in care vreti sa mergeti zona va fi inundata.

Peste cota 195-210cm in Tulcea nu aveti ce cauta acolo.

A.A

639.mp4

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Garvaneanu

Apa este foarte mare acum nu cred ca pina pe 1Mai se va putea intra acolo

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Da asa este; nu se poate intra de 1 Mai

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vali Crintea

Nu se mai organizeaza nimic de 1 mai ? O iesire in numar mare ca in anii anteriori?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Daca este cineva doritor pentru Iepuresti va asteptam cu drag. Se organizeaza deja intalnirea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Pana acum suntem 10 echipaje

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Venera
      de Venera
      Stiti cumva daca se poate campa offcamping la Murghiol sau la Corbu? Pt Corbu am vazut discutii si am inteles ca langa plaja e interzis, dar stiti daca exista posibilitatea de a campa undeva mai departe? Chiar si cativa km? Avem bicicletele cu noi si ii putem duce si pe copii asa. Multumesc mult. Am dori sa stam cateva zile si in camping poate, pt excursie cu barca si ciorba de peste. Dar vrem si low budget, offcamping, pt mai multe zile. La fel si la mare, si in  Delta. Merci inca o data.
    • Sorin  Leitoiu
      de Sorin Leitoiu
      !!
      Incepe sa se vada vacanta si la mine.Cel mic a terminat cu capacitatea , urmeaza sa prindem liceul pe care il vrem, intre timp suntem la Murighiol la o mica pescuiala.
      Sper ca observati tinuta speciala pe care o abordez pentru a inpresiona pestii 
      Ce sa va spun , am cumparat lipitori si rame de 250 ron, bere de 150 ron...bine ca avem frigider, si am prins 3 pestisori de 30 ron 
      Pentru curiosi intrarea este 10 lei pe zi de persoana daca se pescuieste la Dunare, se poate trece numai prin ferma piscicola respectiva si 50 ron pe zi daca pescuiesti in ferma , dar cu eliberarea pestelui .
      In rest numai de bine 




    • Andrei Coval
      de Andrei Coval
      Salutare domnilor! Maine, 26 iulie, intentionez sa merg off camping la Murighiol. Stiu ca se putea ajunge pe dig undeva in zona insulei. Aveti idee daca mai este accesibil drumul pentru rulota? A mai fost cineva de curand? Taxa de acces in rezervatie trebuie platita si pentru rulota sau doar pentru auto? 
       
      Va multumesc anticipat!
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.