Adrian Maier

Teardrop Homemade

58 postări în acest subiect de discuţie despre Teardrop Homemade

Teardrop Homemade

Adrian Maier

Buna seara,

Am vazut prima rulota tip Teardrop acuma cativa ani "pe net" si m-am indragostit de acest concep. Intre timp mi-am achizitionat o rulota Knaus proiectata de niste ingineri nemti si executata cu maiestrie de niste muncitori ... tot nemti :). Rulota cu care nu am avut ocazia sa ies inca doar de vreo 2 ori si care asteapta numerele definitive pentru a putea iesi in continuare si de care sunt foarte multumit deocamdata, rulota la care i-am cumparat un mover dar am hotarit sa-l montez dupa vizita la RAR, rulota la care abia astept sa-i montez un sistem fotovoltaic, sa-i iau un generator, un sistem care sa-mi faca apa calda pe gaz (sunt mare fan OFF camping si pescar inrait) dar,

Tot salvez pe Pinterest tot felu' de "Teardrop Trailers" si mi-am salvat chiar si niste planuri, am vizionat si o gramada de video-uri pe youtube cu oameni care si-au facut cu mainile lor o astfel de minirulota si ma bate un gand sa-mi cumpar anul asta o remorca de 750kg, o platforma de fapt, si sa-mi construiesc pe acel sasiu o rulota teardrop.

Nu am vazut pana acum pe drumurile noastre decat o singura bucata, care era de fapt un hybrid intre o rulota mare si un teardrop.

Cea mai mare problema a mea nu este executia in sine, ci RAR-ul romanesc :)

Atasez cateva poze reprezentative si sper sa gasesc si alti pasionati de acest tip de rulota, si poate chiar pe cineva care chiar si-a construit asa ceva...si care ma pot ajuta cu sfaturi.

Cea ce ma incanta la ea (chiar daca e posibil sa iasa mai scumpa decat o rulota SH din 2002-2006) e ca in carlig dupa o Toyota Hilux pregatita de Offroad, poti ajunge si campa ORIUNDE.

045silvertearstrailers.jpg

175581.jpg

extreme-teardrops-kodiak-mirro-lake-summit-camp.jpg

teardrop-trailer-8.jpg

th.jpg

the-timberleaf-teardrop-trailers-gessato-5.jpg

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Stefan Adam

La noi nu cred ca poți omologa ( pe persoana fizica :default_big_grin:) o rulota home made. Nu aunt 100% sigur dar știu ca la remorci nu este posibil. Doar firmele autorizate au aceasta posibilitate.

 Sunt unele teardrop-uri fabricate si pe la noi. Le zice Ader, nu știu dacă ai dat de ele in căutările tale.

rulote_3_20140910_1030849404.jpg

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

@Adrian Maier 

Dar, nu mai bine cumperi una de afară, o aduci in tara, faci la RAR omologare de tip, fiind mai puțin de 10 bucati(asa stiam eu ) si nu ai bătăi de cap?

Mai mult ca sigur nu ai sa obții omologare daca o faci in regie proprie. 

Am văzut și eu pe afară, dar nu multe. Nonconformiste . 

Succes ! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Maier

Eu m-am gandit si la urmatorul aspect ( stilul romanesc de a gasi kikitze in lege e de vina ):

Imi cumpar o platforma de 750kg cu sau fara sistem de franare, o inmatriculez si pe ea transport o incarcatura care nu o sa iasa din gabaritul platformei si care nu depaseste MMA-ul platformei, incarcatura fiind o constructie din lemn, cu usa, geamuri, trapa, etc, care este "ancorata" de platforma in 4 suruburi.

Si cand ma opreste Militia....poftiti domnule Ofiter documentele....transport o Cusca pe aceasta Superba remorca fara obloane :)))

Modificat de Adrian Maier
  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Maier

Am facut rost de numarul patronului de la Ader de vreo 2 saptamani...nu l-am sunat inca....dar la 1800 euro....

Il sun maine sa vad daca e adevarat (nu am vazut nici un pret pe site-ul lor).

Tot comand una...si o echipez eu dupa aceea. O platforma goala de 750 kg e in jur de 4000 lei....imi vine greu sa cred ca ei o vand carosata la 1800 euro...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Banuiesc ca este varianta cea mai mica...dar merita sunat si intrebat.

 Scrie pe rulota pretul :)

rulote_1_20140910_1493680413.jpg

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Adrian Maier

Am vizitat parcul de rulote din Rm.Valcea unde se fabrica Ader inca de acum cativa ani, dorind sa cumpar un teardrop. Modul in care erau finisate si executate atunci nu reflecta in nici un caz pretul cerut. Nu stiu daca au evoluat de atunci. La expozitia nautica de anul trecut am vazut un teardrop facut in tara de catre o firma turceasca din ce imi amintesc, pregatit pentru off-road, mult mai apropiat de acest concept si de pozele postate de tine. Am vazut ca vor participa si la Salonul Nautic din Martie. Cand gasesc datele lor de contact le voi posta.

In ceea ce priveste o constructie DETASABILA montata pe o remorca/platform gasesti exemple pe Pinterest. Nu cred ca vei avea probleme pe drum in tara daca nu depaseste gabaritul si sarcina remorcii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Maier

Cunosc firma din Turcia si produsul lor: Carretta, au si un distribuitor in Romania: http://minirulote.ro/ dar ce m-ar multumi pe mine: http://minirulote.ro/modele/procamp-bushcamp-pre/ costa 17.000 euro :)))

E frumoasa.....dar o sa o fac eu cu 6-7000 (e 2018, avem scule, lasere, CNC-uri, prese, elevatoare si suntem mult mai destepti decat parinitii si bunicii nostrii, chiar si mai inalti :))).

Asta dupa ce o sa-l vizitez si pe domnul Dinu, patronul de la Ader din Valcea cu care am vorbit astazi si mi-a spus ca reincepe productia si va participa la Salonul Nautic de anul aceasta cu 2 modele, unul standard si unul de OffRoad. Nu a stiut din pacate sa-mi dea preturi exacte, dar mi-a dat de inteles ca cea standard, ar fi cam 5500 Euro (nu mi-a detaliat dotarile)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Cochetez si eu de mult timp cu ideea de a-mi fabrica un  Teardrop  si tot datorita problemelor pe care le le poti  intampina la  omologare, m-am gandit la aceiasi solutie expusa de colegul @Adrian Maier, mai sus, o platforma ...

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Mi-am facut si niste schite, sper  sa reusesc sa le finalizez cadnva  :OK:

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

2.jpg

1.jpg

  • Like 5
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Interesante schitele si ideea cu rulota ca "incarcatura".

Am vazut si o rulota romaneasca offroad la un eveniment organizat in poligon:

image.png.33bd65923e08aa0ffe712a4c91b75f25.png

au o pagina de FB pe care din pacate nu o mai gasesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Maier

Foarte tari schitele colegului Eusebiu Cretu, sper sa le si materializezi, pentru mine oricum sunt MOTIVANTE.

Dupa cum se poate vedea si in schitele lui Eusebiu, caracterul demontabil al rulotei este ceva foarte usor de realizat si cu asta am incheiat orice fel de discutii cu oragnismele statului roman (RAR, ISCTR, politia rutiera, s.m.d.p)

Nu suntem noi de vina ca sunt ei INAPOIATI si ca nu tin pasul cu evolutia tehnologica. Maine poimaine o sa avem autoturisme ....scutere...sau rulote facute cu imprimante 3D in curtea omului si ei nu o sa le poata OMOLOGA....

 

Ca si o paranteza, acuma vreo 8 ani mi-am cumparat o remorca de 750 kg din Germania dintr-un magazin de bricolaj gen Dedeman.

Am demontat rotile, am pus-o in bena (ca era sambata si nu aveam de unde sa scot numere) si am venit cu ea acasa.

Ghici....nu se poate inmatricula....ca NU AM factura fiscala.

Pai doamna Politista: Daca am cumparat-o "pe persoana fizica" si am platit-o cu cardu` si am primit doar un bon fiscal....ca asa dau prostii  aia de nemti, bon, nu dau factura la persoanele fizice.....ce vreti sa fac acuma?  Sa o TZAP la gunoi ? 

Dupa o audienta la seful ei la care i-am explicat speta, a luat domnul un PIX ROSU (cred ca era sfintit) si a scris pe dosar: BUN DE INMATRICULAT si de atunci pot sa circul cu remorca pe strazi, ca altfel cresteam gaini in ea....

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Rasfoind Pinterest am gasit cateva poze intersante despre subiectul nostru.

IMG_0269.JPG

IMG_0270.JPG

IMG_0272.JPG

IMG_0273.JPG

IMG_0274.JPG

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 18 ore, Adrian Maier a scris:

Foarte tari schitele colegului Eusebiu Cretu, sper sa le si materializezi, pentru mine oricum sunt MOTIVANTE.

Dupa cum se poate vedea si in schitele lui Eusebiu, caracterul demontabil al rulotei este ceva foarte usor de realizat si cu asta am incheiat orice fel de discutii cu oragnismele statului roman (RAR, ISCTR, politia rutiera, s.m.d.p)

Nu suntem noi de vina ca sunt ei INAPOIATI si ca nu tin pasul cu evolutia tehnologica. Maine poimaine o sa avem autoturisme ....scutere...sau rulote facute cu imprimante 3D in curtea omului si ei nu o sa le poata OMOLOGA....

 

Ca si o paranteza, acuma vreo 8 ani mi-am cumparat o remorca de 750 kg din Germania dintr-un magazin de bricolaj gen Dedeman.

Am demontat rotile, am pus-o in bena (ca era sambata si nu aveam de unde sa scot numere) si am venit cu ea acasa.

Ghici....nu se poate inmatricula....ca NU AM factura fiscala.

Pai doamna Politista: Daca am cumparat-o "pe persoana fizica" si am platit-o cu cardu` si am primit doar un bon fiscal....ca asa dau prostii  aia de nemti, bon, nu dau factura la persoanele fizice.....ce vreti sa fac acuma?  Sa o TZAP la gunoi ? 

 

Dupa o audienta la seful ei la care i-am explicat speta, a luat domnul un PIX ROSU (cred ca era sfintit) si a scris pe dosar: BUN DE INMATRICULAT si de atunci pot sa circul cu remorca pe strazi, ca altfel cresteam gaini in ea....

 

Citez: Dupa o audienta la seful ei la care i-am explicat speta, a luat domnul un PIX ROSU (cred ca era sfintit) si a scris pe dosar: BUN DE INMATRICULAT si de atunci pot sa circul cu remorca pe strazi, ca altfel cresteam gaini in ea....

Daca nu te primea "seful ei" in audienta ? Ma duc cu gandul ca "madam politista" era de decor p'acolo, ....pentru CINEVA ?!  Sau, incompetenta ?TOTUL e bine cand se termina cu bine...(chiar si pe nervi i nostri).

 

Intr-adevar, schizele lui @Eusebiu Cretu merita o "larga dezbatere" ! Sunt de apreciat ! Bravo !

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Maier

Postez aici un link care pe mine m-a motivat si inspirat si mai tare:

 Link :

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

In acesta vara am vazut si eu in Germania acest model de rulota, nu mi s-a parut deloc mica :salutare!:

 

IMG_20180630_161625.jpg.31f9bf9d222583af187a02c5c8163497.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Subiectul este interesant si ma gandeam cum s-ar putea inmatricula in RO o astfel de rulota home made :nedecis:

 

In UK si IRL rulotele/remorcile nu au un certificat de inmatriculare propriu, nu detin numar de inmatriculare propriu, preia numarul masinii. Numarul se comanda pe net, nu te verifica nimeni daca este al tau sau sa te intrebe de ce il ceri. Pur si simplu il comanzi, costa 15 euro si iti vine acasa. Cat de idioti sunt :amuzat:

Ba pe deasupra iti mai si poti alege intre 4-5 feluri de font (model), de la cel clasic la cel gotic :salutare!:

 

Am vazut circuland in aceste 2 tari tot felul de remorci, mai noi sau mai vechi, in stare mai buna sau adevarate dezastre pe roti, cu lumini de fabrica sau confectionate artizanal. Legiuitorul spune ca este doar responsabilitatea ta ca proprietar/utilizator sa te asiguri ca sunt sigure pentru circulatia pe drumurile publice. Nu au nici ITP de facut, nu se plateste impozit si nici asigurare separata. Se poate extinde asigurarea vehicolului tragator catre trailer/remorca/rulota.

Ma intreb daca in aceste conditii (de aici) se poate confectiona o rulota tear-drop sau de alt fel cu care sa circuli cu ea :nedecis:

 

Si in cazul in care ar fi legala aici, as putea sa o aduc in RO sa o inmatriculez asa cum se poate aduce o rulota la care ai doar o factura sau chiar nimic?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
în urmă cu 2 ore, Alin Opran a scris:

In acesta vara am vazut si eu in Germania acest model de rulota, nu mi s-a parut deloc mica :salutare!:

 

IMG_20180630_161625.jpg.31f9bf9d222583af187a02c5c8163497.jpg

Acea este o rulota pura, nu un teardrop. 

Se cheamă Knaus T@b și are și varianta dublu ax care se cheamă T@b XL. 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Urmăresc cu interes deoarece doresc sa construiesc împreună cu feciorii mei una pentru a merge la pescuit sau a dormi noaptea pe coclauri. 

Sunt curios daca acel producător poate face și la "rosu" cu un preț rezonabil, tip 1500-1800 €, iar eu sa mi-o finisez în garaj acasă la mine. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Burduja George
La 23.02.2018 la 12:14, Gabriel Iofciulescu a scris:

Interesante schitele si ideea cu rulota ca "incarcatura".

Am vazut si o rulota romaneasca offroad la un eveniment organizat in poligon:

image.png.33bd65923e08aa0ffe712a4c91b75f25.png

au o pagina de FB pe care din pacate nu o mai gasesc.

http://fimcaravans.ro

Rulota este foarte rezistentă făcută din fibra de sticla. 

Este o rulota cu care poți ajunge oriunde poate și mașina :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut S
în urmă cu 17 ore, Alin Opran a scris:

In acesta vara am vazut si eu in Germania acest model de rulota, nu mi s-a parut deloc mica :salutare!:

 

IMG_20180630_161625.jpg.31f9bf9d222583af187a02c5c8163497.jpg

 

Are @George B un  review foarte bun despre aceste rulote:

Sunt intr-adevar spectaculoase.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Robert Cristea

M am apucat de , , mesterit" pe o remorca simpla de 750 kg fara sistem franare, pe care o tineam degeaba prin fata casei, pe care o voi folosi la pescuit.

Am realizat o structura usoara din profil rectangular de 2 cm, pe care am nituit placi de dibond lite, care este f usor si are o rezistenta mecanica f buna. Urmeaza sa o izolez termic cu stadur de 2 cm la interior, instalatie electrica , ventilatie si mobilier, care va fi format din 3 cutii, 2 cu sertar pt mini aragaz si mini chiuveta, masa mobila si perne/saltea, dimensiunea spatiului pt dormit fiind de 200 x 145 cm.

Toata constructia este demontabila, fiind prinsa de remorca prin 8 suruburi. La itp, dau jos , , incarcatura" in 2 oameni, fac itp fara probleme. Caroseria nu iese din dimensiunile date in carte si are aceiasi culoare din talon..

Va voi tine la curent pe masura ce avansez in amenajarea interiorului. 

IMG_20190718_172800.jpg

IMG_20190719_175739.jpg

IMG_20190719_175756.jpg

IMG_20190726_193018.jpg

remorca.jpg

remorca2.jpg

  • Like 8
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.