Doru Negru

Infoliere geamuri rulota

12 postări în acest subiect de discuţie despre Infoliere geamuri rulota

Infoliere geamuri rulota

Doru Negru

Salut domnilor ,

propun spre discutie acest subiect , montare folie pe geamuri la rulota , lucru la care ma gandesc de mai mult timp , tinand cont ca vara oricat ai cauta umbra in cele mai multe cazuri cel putin un geam , daca nu doua stand catre soare se transforma intr-un veritabil semineu . Din experianta cu foliile auto pe auto , rezulta o buna izolare termica dar cu rezultate finale destul de dramatice , si aici ma refer la momentul cand accidental se zgarie/taie folia unui geam , este o munca infernala sa cureti folia si adezivul ramas in urma scoaterii foliei . Sigur exista solutii chimice - Deca Flash - furnizat de Mafra , dar sigur geamul-sticla nu este afectata ( se puverizeaza acest spray pe geam si apoi se ia la frecat cu carpe cat mai moi ) dar ma gandesc ca policarbonatul din care sunt facute geamurile de rulota se mot zgaria sau matui .

Cautand solutii am gasit o varianta de folie perforata , care spun ei adera electrostatic :

https://www.germanelectronics.ro/auto-em...56113.html


Ce pareri aveti ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Dragos M

Si pe mine ma intereseaza sa pun pe rulota..., avem un coleg care are pe camper @Alexandru A , daca vrea poate ne da el ceva detalii... :default_big_grin:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Si eu a montat folie auto suntek, ai intimitate pe timp de zi nu trebuie sa mai tragi jaluzelele termice, au o protecție solară buna.Cristi Nitu avea folii tip oglinda mi se păreau mai bune ca ale mele.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

@Dragos M 

Păi nu avem la rulote, camper acele jaluzele de aluminiu, sau din ce or fi ele , care le putem trage cand bate soarele ? Sau nu inteleg eu despre ce e vorba ? Stiu, sînt  si pentru intimitate. 

Ca sa nu mai zic de instalație de aer conditionat 

Eu trag acele jaluzele, folosesc ac daca e nevoie si mi se pare mai mult decât ok. Cred ca imi scapa mie ideea.....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Pe mine ma cam intereseaza si aspectul..., e altceva... :default_big_grin:

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Doru, linkul de la german nu se deschide.Cum facem?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Negru

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Negru
în urmă cu 18 ore, Klaudiu B a scris:

@Dragos M 

Păi nu avem la rulote, camper acele jaluzele de aluminiu, sau din ce or fi ele , care le putem trage cand bate soarele ? Sau nu inteleg eu despre ce e vorba ? Stiu, sînt  si pentru intimitate. 

Ca sa nu mai zic de instalație de aer conditionat 

Eu trag acele jaluzele, folosesc ac daca e nevoie si mi se pare mai mult decât ok. Cred ca imi scapa mie ideea.....

 

Rulota mea este din 1991 , englezeasca  . Pe atunci nu toate aveau jaluzele atermice , si de altfel foarte multe rulote (  daca ai observat la aglomerari rulotistice ) chiar si mai tinere sau noi nu au aer conditionat in dotare , poate max 2% din rulote .

 

Asa ca decat achizitia unor jaluzele atermice ar dubla poate pretul rulotei , mai bine o solutie alternativa . Si sa nu mai vorbim de faptul ca uneori  mai stam cu geamurile intredeschise pentru a aerisi sau a simti briza , lucru ce nu ar fi eficient cu rulourile atermice trase .

 

Sigur eu am un aer portabil , dar orice pregatire in plus cu investitii minime  nu poate fi decat benefica  .

 

Acesta este aerul conditionat de care vorbeam :

 

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

cred ca se poate monta pe interior pe partea de geam care e dreapta, curburile de pe laterala nu cred ca se pot acoperi corect si risti sa se exfolieze

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

@Dragos M 

Am ferma convingere ca este asa, nu ma indoiesc . E un fapt vizibil dealtfel. :default_big_grin:

Sincer, la cat am umblat eu , nu am vazut  geamuri cu folie. Sau nu am băgat eu de seamă. Posibil orice. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Buna dimineata 

Dacă se cauta un pic prin paginile forumului se gaseste un tipic in care @Gogonea Razvan tratează exact acest subiect, bineînțeles a trecut mult timp de atunci!

"Tratează subiectul", dar prezintă si poze cu "lucrarea"  de montare folie pe geamurile la rulota! :default_doh:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Cam asta e diferenta, vizual..., doar ca nu e folie, asa este din fabrica...

Prima cu geamuri normale si cealalta cu geamuri negre... :default_big_grin:

 

Freisteller_Heck_Opal_515_Detail.png

 

94bb945fe2d1.JPG

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.