Lupu Ciprian

Aplicatie RV pt Europa Park4night

14 postări în acest subiect de discuţie despre Aplicatie RV pt Europa Park4night

Aplicatie RV pt Europa Park4night

Lupu Ciprian

Va salut !

Am calatorit in mai multe tari folosind  aceasta aplicatie  park4night  buna pt Europa unde aveti si locatii off camping de asemenea locatii on camping  gratuite sau contra cost  si   multe camperstop-uri .

Camperstop este loc de popas pt RV  cu facilitati nu e doar o parcare .....

RV=  vehicul recreational 

 

Pt cei ce nu vor sa consume net afar din Ro  unde nu e  valabil  roaming ( ex  Serbia ) ......  recomand " here we go "   ca si aplicate de navigatie  fara net..   Ai harta pe tel   de acasa pt cateva tari care te intereseaza...   asta pt cine n are un GPS dedicat .

 

Am sa  pun si poze si astfel de locatii camper stop  ...

 

Nu stiu daca e buna ramura aceasta a forumului pt o astfel de postare aplicatie...    o muta moderatorii  daca e cazul  ....

 

O zi buna ! 

Revin cu foto 

 

 

  • Like 6
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P
în urmă cu 1 oră, Lupu Ciprian a scris:

Nu stiu daca e buna ramura aceasta a forumului pt o astfel de postare aplicatie...    o muta moderatorii  daca e cazul  ....

 

O zi buna ! 

Revin cu foto 

 

 

 

Am mutat topicul aici, ca-i sta mai bine...:multumesc!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

Eu am făcut comanda in Olanda de Camperstop Europe 2018, astept sa mi parvină si voi reveni cu detalii.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lupu Ciprian

Va fi  bine daca  vei avea si un  CD cu o baza de date nu doar  catalogul ...

Imi fac imp si prezin exact sa se inteleaga ce ese exac un camperstop pt. ca in unele nu e lasa deca daca ai auorulota... in altele  e lasa cu orice... RV 

Rv= vehicul  recreational ...

 

Iata cateva poze din camperstop Zampetas  Grecia 

langa Salonic.

Aici aveau si service si magazin de piese si rulote ...

 

 

 

20171222_181642.jpg

20171222_181647.jpg

20171222_181701.jpg

20171222_185034.jpg

20171222_185039.jpg

20171222_185117.jpg

20171223_083648.jpg

20171223_083830.jpg

20171223_083835.jpg

20171223_083843.jpg

20171223_083917.jpg

20171223_090011.jpg

20171223_090018.jpg

Modificat de Lupu Ciprian
greseli de ortografie
  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Am mai vorbit cu cineva care a calatorit in afara tarii cu rulota. Mi se pare o discriminare, in foarte multe  parcari de tipul acesta, intre rulote si autorulote. Daca  calatoresc cu rulota nu am voie sa parchez/ stationez numai cu autorulota. Chiar ma intreb care o fi motivul: spatiu mai mare ocupat? sunt ruda mai saraca? Habar nu am... mai trebuie campinguri pentru rulote, separat de autorulote...

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

@Cristian A  sa stii ca am avut si eu cam aceleași sentimente......nu inteleg nici acum de unde aceasta departajare, cu toate că, există anumite motive. Tin, cel mai probabil , de faptul ca sint 2 ansamble, multe rulote nu au  unde deversa apa uzata, nu au rezervor de apa  curata, etc. 

Acum, nu imi mai fac probleme. 

Da deja is off topic. Dacă da, rog un moderator sa șteargă ce am scris.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nelu Predonu

Cristian, nu-i vorba de discriminare. In general dimensiunea unui camperstop este mult mai mica decat dimensiunea unui camping, dimensiunile locurilor de campare deasemenea sunt mai mici in camperstopuri. In camperstop nu vei gasi grupuri sanitare, locuri de joaca pt. copii, loc de servit masa si multe alte facilitati care se gasesc intr-un camping. In general este un loc destinat trecerii noptii, cu timp limitat 24-72 ore. Facilitatile dintr-un camperstop se rezuma doar la toaletarea camperului: deversare apa gri, golire wc, alimentare cu apa potabila si alimentare cu curent (ultimele doua de regula contra cost). Pe aceste considerente legate de dimensiuni reduse, poti gasi camperstopuri si in "buricul targului" cum s-ar zice.

Asta este... nu poti parca o motocicleta intr-un rastel de biciclete.:default_109:

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Nu am nevoie de grup sanitar, are rulota, am nevoie doar de: deversare apa gri, golire wc, alimentare cu apa potabila. Nici macar alimentare cu curent. Parchez rulota si masina o trag deoparte, intr-un loc amenajat. Stau o noapte si plec mai departe. Credeam ca diferenta intre o rulota si autorulota e doar in felul in care este tractata, adica se deplaseaza singura sau este trase de un alt vehicul, principiul de baza e acelasi.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nelu Predonu
în urmă cu 2 ore, Klaudiu B a scris:

Eu am făcut comanda in Olanda de Camperstop Europe 2018, astept sa mi parvină si voi reveni cu detalii.

 

Klaudiu, in vremurile astea... tehnologia ne-a scos din obisnuinta frunzarirea hartilor, atlaselor si a altor materiale scrise pe hartie.

O fi bine? O fi rau? 

Parsonal, folosesc Park4night si Campercontact, aplicatii mobile. Sunt foarte multumit de aceste variante pentru telefonul mobil.

Pentru Campercontact platesc cca. 31 lei/an si pot face zilnic upgradare. Deci, voi avea cele mai noi date comparabile cu un atlas scris fie el si din 2018.

Nu mai spun cam ce inseamna sa frunzaresc o carte de 1-2 kilograme (am inteles ca are vreo 600 de pagini) comparativ cu accesarea datelor pe telefonul mobil.

La o cafea dimineata merge si cu atlasul, dar de regula cand se apropie seara, cand esti "live" pe traseu accesarea datelor din telefon este infailibila.

 

Este doar parerea mea dupa cativa ani buni de calatorii prin vestul Europei. In 2004 foloseam harti si atlase, in 2005 foloseam laptopul cu Route 66 pe picioarele fiului din dreapta mea, in 1/2 concediu din 2006 - POI-urile din GPS. Adunasem in casa o multime de harti si atlase de tari si orase... le-am aruncat ! N-am avut incotro si m-am aliniat vremurilor si noii tehnologii.

Nu spun ca achizitia facuta de tine nu ar fi ok, dar pe langa acest atlas e bine sa incerci si variantele pt. telefoanele mobile.

  • Like 5
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nelu Predonu
acum o oră, Cristian A a scris:

Nu am nevoie... Nici macar alimentare cu curent. Parchez rulota si masina o trag deoparte, intr-un loc amenajat... Credeam ca diferenta intre o rulota si autorulota e doar in felul in care este tractata, adica se deplaseaza singura sau este trase de un alt vehicul, principiul de baza e acelasi.

 

Eu am scris ce facilitati are un camperstop, asta nu inseamna ca e cineva obligat sa apeleze la ele.

"Parchez rulota si masina o trag deoparte, intr-un loc amenajat" - adica pe langa camperstop ar mai trebui sa aiba respectivii si o parcare amenajata pt vehiculele tractoare. Pacat, nu s-au gandit. :))

"principiul de baza e acelasi" da, dar dimensiunea nu mai este aceeasi. Si in loc de un vehicul, vorbim de doua.

 

 

Modificat de Nelu Predonu
  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

@Nelu Predonu    folosesc  versiunea free campercontact. E ok. Eu am  navigație dedicată  pe camper. Am avut si experiente mai neplăcute, gen telefon ce se bloca, nu se încarcă, se incalzea in parbriz, fire prin masina, suna , scoate l ......disconfort.

Nu stiu cum e cu acest atlas Camperstop, nu am avut asa ceva. Dar, din discuții cu cei care folosesc asa ceva a reieșit că în combinație cu o navigație dedicată ar fi ok. Nu depind de conexiune la net, adresa o iei din carte, introduci in navigator si gata. Voi vedea de se merita, voi reveni cu detalii. 

Eu oricum planific traseul de acasă, cum probabil procedăm majoritatea, ca pot aparea trasee noi.....rezolvam din mers. 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

Am intrat in posesia ghidului Camperstop Europa 2018. 

A costat în Olanda 28 euro. Are 752 pagini, 10 500 camperstop in Europa, 27 tari. 

Posibilitatea  de a căuta locație are 4 , oricare dintre ele foarte usor de folosit.

Pentru fiece camperstop are o poza, câte locuri de campare, ce facilități ai, terenul din locatie, gen asfalt, piatra iarba, etc, cât costă, adresa si coordonate GPS, distanta fata de centrul orasului,  market, autostrada, benzinarie, statie de transport in comun, perioada de functionare in decursul anului, internet.

Detaliat pentru fiecare tara, viteze, restricții, semne , etc. 

Harta pentru fiecare din cele 27 tari, pe regiuni. 

Interesant e faptul că fata de edițiile trecute s-au introdus 875 de noi stopover. 

Are si campingurile aferente țărilor,  oferind aceleași detalii si in cazul lor. 

România are destinată o singură pagină. 

Eu sînt mulțumit, acum fiecare face cum crede ca e ok pentru necesități si posibilitati .

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Klaudiu B ,

si eu folosesc pe langa navigatie Garmin Drive , tot felul de harti & atlase (+pliante) din dragoste fata de "geografie". Imi place sa rascolesc altlasul , sa ma orientez pe/dupa harta ...

Ce mai, iubesc coordonatele ! :)

Pentru anul acesta , viitoarea vacanta (lunga) mi-am achizitionat cate ceva ...

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lupu Ciprian

AM folosit cu succes aplicatia si  in vara aceasta alagand a stau jumate / jumate on si off camping....

Trebuiesc la unele locatii facute ceva observatii de ex la Salonic  este o parcare cu inclinatie de aproape 10%   locul de cmaperstop ....

Cu rulota n ai nici o sansa sa manevrezi  ansamblul acolo oricum nu primesc rulote pt ca locurile sunt max 15 si  sunt ca nite locuri de parcare de supermarket....  poate doar mai mari cu 1 m......

 

 

P.S.  la Camperstop Zampetas primeau si rulote ....  pt ca spatiul e mare ...

Unde spatiul e mic  am auzit ca nici autorulotele n-au voie sa stea mai mult de 24h mi-a spus dl Traian Baltateanu ( BV ) are a folosit AREA SOSTA pe Italia ... destul de des.... ( tot gen camperstop ) .. asta ca sa aiba loc toata lumea  adica a se gaseasca mai mereu locuri vacante .....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.