Petcu Cosmin

Ford ranger

21 postări în acest subiect de discuţie despre Ford ranger

Ford ranger

Petcu Cosmin

Buna seara! Masina cu care trag rulota este un Ford Ranger 2.2 disel. Am chinuit-o destul de rau pe la munte prin ravene si drumuri offroad si nu m-a dezamagit. Este o masina foarte buna si am numai cuvinte de lauda. Saptamana asta  am adaugat un ledbar de 500W. O seara frumoasa. 

 

P.S. Nu prea ma pricep la descrieri, cel putin pentru inceput. :)

20171022_164556.jpg

20170814_114021.jpg

20180206_212641.jpg

20180210_165226.jpg

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Flavius Ivan

Foarte frumoasă! :OK: Să o stăpâneşti sănătos! :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petcu Cosmin

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Azi am iesit si eu la o plimbare pe malul lacului Belis, unde mai merg si cu rulota. Plimbare si cu masina si pe jos pe malul lacului si pe lac gheata e groasa.IMG_20180211_130548.jpg.898878de0d75800487600d0ac0832d15.jpg

IMG_20180211_133747.jpg

IMG_20180211_133846.jpg

IMG_20180211_131035.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petcu Cosmin

Salut! Frumoasa masina! Am si eu o intrebare, presupun ca este wildtrak motor 3.2!   Cat consuma in oras

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

In bucuresti 23 la suta zicea un coleg in topicul de sus.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Am, in 4 luni,   putin peste 12.000 km facuti. 8.000 numai in oras, 4.000 inafara, din care jumatate cu ruota. Computerul de bord arata 10, 2 l/100 km, media, nu stiu cat e de exact.  Am facut si eu niste calcule: numai oras: 13-13, 5,   extraurban: 9-9, 2,   autostrada: 10, 5,    extraurban cu rulota: 11, 5.   Aproximativ.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

In cartea tehnica e dat: 8, 9 extraurban,   12, 3 l urban si 10 l  mixt.  Consumul real pe care l-am obtinut pana acum e mai mare, cel descris mai sus, cu 1, 2 l urban mai mult de exemplu. E si normal, cifrele oficiale la totii producatorii sunt mai mici.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petcu Cosmin

Eu am motor de 2.2  si 60000 km 80% facuti in bucuresti. Mie imi ia 12% cam asa. Regret ca nu mi-am luat si eu wildtrak de 3.2. Asta e  asteptam urmatorul upgrade :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Frumos proiectorul cu led ! Si de folos off camping.   M-ar fi tentat si pe mine, dar sunt limitat de inaltime. A trebuit sa iau si o antena mai scurta cu 5 cm sa incap in garaj.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petcu Cosmin

@Cristian A    este incredibil de puternic. Exista doua brate care le pui in zona parbrizului sus, si vine la nivel cu plafonul. Cauta pe net montaj ledbar 52"  pentru Jeep wrengler. Este asemanator pentru ford ranger

images(2).jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Am gasit, in schimb altceva, sa nu am probleme cu inaltimea: bare longitudinale pentru bena, pentru Ford Ranger. Sunt utile, eu am si suport ski, cutie portbagaj de 2, 1 m lungime, etc. Pot culisa pe toata lungimea benei.

IMG_20180211_165811.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Mersi de informatia cu ledbar-ul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petcu Cosmin

@Cristian A  Pretul pentru brate sunt undeva la 100 ron  si ledbar  52" 700 ron. Binenteles din China  :)))     Au venit prin Dhl in 5 zile 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Led-urile din poza sunt 160 lei pe Aliexpress, plus minus ceva, in functie de model. Transport 0 si rabdare 4 saptamani.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petcu Cosmin

@Cristian A  presupun  cand ai zis 160, te refereai la dolari :)   iti zic un furnizor pe alieexpess care livreaza gratis la noi prin Dhl in 5 zile cu transport 0. Asa a venit al meu 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Popa
acum o oră, Cosmyn a scris:

Salut! Frumoasa masina! Am si eu o intrebare, presupun ca este wildtrak motor 3.2!   Cat consuma in oras

Salut! Acum am 2500 km, din care ultimii 580 doar in Bucuresti facuti. Media este de 20.1 l/100km. Eu zic ca o sa mai scada consumul, dupa cum spun si colegii,  nu cred ca ajunge la 12 in traficul din Bucuresti.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petcu Cosmin

@Alexandru Popa   Asa consuma si a mea 12% in Bucuresti. Primii 4000 km  am exasperat cu consumu. :)

Modificat de Petcu Cosmin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Sub 3-13, 5 in oras nu cred ca o sa scot niciodata, poate mai mult cu ceva (am considerat primii 10 mii rodaj si nu am prea calcat acceleratia si nici off road nu am facut, unul din motive fiind si faptul ca masina a venit cu cauciucuri all seazon, in care nu am incredere ca in unele de iarna).

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

S-o stapanesti cu placere @Petcu Cosmin si drumuri bune in continuare! :noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A
La 11.02.2018 la 17:47, Petcu Cosmin a scris:

@Cristian A  presupun  cand ai zis 160, te refereai la dolari :)   iti zic un furnizor pe alieexpess care livreaza gratis la noi prin Dhl in 5 zile cu transport 0. Asa a venit al meu 

E vorba de lei

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.