Radu Ghita

Cum şi când se restituie taxa de primă înmatriculare?

27 postări în acest subiect de discuţie despre Cum şi când se restituie taxa de primă înmatriculare?

Cum şi când se restituie taxa de primă înmatriculare?

Radu Ghita

:nedecis:        Poate stiati, poate nu!

 

Cum şi când se restituie taxa de primă înmatriculare?

 

Procedura a fost publicată recent în Monitorul Oficial 2 ianuarie 2018.

Cererile pentru restituirea banilor se pot depune până pe 31 august 2018

În ultimele zile ale anului trecut au fost publicate mai multe acte normative printre care şi procedura de restituire a taxei de primă înmatriculare.

 

Fac obiectul restituirii următoarele sume plătite bugetului:

a) taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule, din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificări ulterioare;

b) taxa pe poluare pentru autovehicule, prevăzută de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule;

c) taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, prevăzută de Legea nr. 9/2012 privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule;

d) timbrul de mediu pentru autovehicule, prevăzut de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 9/2013 privind timbrul de mediu pentru autovehicule;

e) dobânzile aferente sumelor de restituit;

 

Cum se face în mod practic, restituirea?

Restituirea taxei se face ca urmare a unei cereri depuse de contribuabilul interesat la organul fiscal la care este arondat.

 

De reţinut: formatul cererii este reglementat de OMFP nr. 1762/2017, arată HotNews.ro.

 

Cererea trebuie să fie însoţită de următoarele documente:

Dovadă de achitare a taxei, cum ar fi chitanţă fiscală sau extrasul de cont, în original sau în copie.

Cartea de identitate şi certificatul de înmatriculare pentru autoturismul respectiv din care să rezulte calitatea de actual sau fost proprietar al autoturismului. Acestea se anexează în copie.

 

Notă: Dacă s-a pierdut documentul ce atesta plata, prezentul ordin aduce o procedură de identificare a plăţilor pe care o urmăreşte autoritatea fiscală. În cazul restituirii taxei de primă înmatriculare pentru achiziţiile finanţate prin contracte de leasing, dreptul la restituire îl are utilizatorul ce a achiziţionat autoturismul şi nu societatea de leasing ce a finanţat achiziţia.

 

Dreptul la restituirea taxei s-a născut la data intrării în vigoare a OUG nr. 57/2017-07 august 2017, iar cererea se poate depune cel mai târziu în data de 31 august 2018. Acest termen este unul de decădere, orice cerere depusă ulterior, nu mai poate fi soluţionată prin restituirea taxei.

 

Termenul de soluţionare a cererii este de 45 de zile, de la depunerea documentaţiei corect întocmită. Acest termen poate fi prelungit conform procedurii din Codul de procedură fiscală.

 

Când se primesc banii?

Restituirea taxei se face fie din Bugetul de stat, fie de la Bugetul fondului pentru mediu, în funcţie de unde s-a înregistrat sumă percepută iniţial, astfel:

a) taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule, taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, în perioada 1 ianuarie 2018 -31 decembrie 2018;

b) timbrul de mediu pentru autovehicule, în perioada 1 septembrie 2018-31 martie 2019

 

Dobânzile Contribuabilii au dreptul la dobândă pentru perioada dintre data perceperii taxei şi data restituirii. Procentul dobânzii este de 0, 02% pe zi de întârziere, conform art. 174 din Codul de procedură fiscală.

Dobândă nu se acordă din oficiu ci la solicitarea contribuabilului prin completarea acestei solicitări în formularul cererii depuse. Restituirea se face într-un cont bancar, după ce se analizează dacă contribuabilul are şi alte datorii la buget. Ce se întâmplă dacă aveţi datorii la Stat? În cazul în care există datorii la buget ale contribuabilului, acestea se compensează cu suma de restituit şi se achita eventual diferenţă.

Citeste mai mult: adev.ro/p1xroy

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vasile Grig

:salutari:

Personal cred ca nu o sa restitue niciodata aceasta taxa  ;sau in cel mai fericit caz o sa avem de primit la pastele cailor;

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
21 minute în urmă, Grigore Vasile a scris:

:salutari:

Personal cred ca nu o sa restitue niciodata aceasta taxa  ;sau in cel mai fericit caz o sa avem de primit la pastele cailor;

 

 

Speranta ...moare ultima !

Capul sus , priveste (numai) inainte si ....fii optimist !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Noi am depus actele in septembrie anul trecut ..... o sa va anuntam cand primim banii in cont :nedecis:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

eu am primit doua transe in cont

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Radu Ghita, am depus eu dosarul pentru masina tatalui meu.

Este vorba despre timbrul de mediu :) mi s-a spus ca banii se restituie dupa 15 sept. 2018.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Este vorba, de fapt, de Ordinul 1488/3198 al viceprim-ministrului, ministrului mediului si al ministrului finantelor publice pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 52/2017 privind restituirea sumelor reprezentand taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, taxa de poluare pentru autovehicule, taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule si timbrul de mediu pentru autovehicule ........ publicat in Monitorul Oficial nr. 1040 din 29 decembrie 2017

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
35 minute în urmă, Ursu Florin a scris:

@Radu Ghita, am depus eu dosarul pentru masina tatalui meu.

Este vorba despre timbrul de mediu :) mi s-a spus ca banii se restituie dupa 15 sept. 2018.

Care la punctul 2.14. lit. b spune ca: "timbrul de mediu pentru autovehicule, intre 1 septembrie 2018 - 31 martie 2019."  ..... referindu-se la restituirea sumelor

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
în urmă cu 3 ore, Flavius Ivan a scris:

Noi am depus actele in septembrie anul trecut ..... o sa va anuntam cand primim banii in cont :nedecis:

 

Noi am platit taxa de prima inmatriculare in 2011.....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Cand am depus actele Martie -Aprilie 2017 cred pentru taxa de mediu cred din 2008 mi s-a spus ca voi primi bani cu dobanda cu tot in 5 transe. Pana acum am primit 2 transe

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

In septembrie se va schimba iar guvernul si va venii noul ministru de finante si va da o ordonanta de urgenta ca sa amane amanarea :))

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petre S

Bună seara,  

Am câștigat în instanță dreptul de a mi se restitui contravaloarea timbrului  de mediu pe care l-am achitat in 2013 de anul trecut din ianuarie. Repet am hotărâre definitivă și irevocabilă prin care statul este obligat să-mi restituie contravaloarea timbrului de mediu+dobanda aferentă +cheltuielile de judecată. 

Știți raspunsul celor de la ANAF: noi vrem să vă dăm banii dar nu avem cadru legal!!! Cand o sa avem cadru legal o sa va restituim banii. Am depus anul trecut de doua ori copii dupa toate documentele pe care mi le-au cerut si anul acesta o data si deocamdata NIMIC! 

Nu stiu daca vreo data voi mai vedea acei bani si nu sunt deloc putini (vreo 2000 euro) 

Pacat ca ne-am nascut in aceasta minunata țară ??!! 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Dar ce masina ai luat de ai platit 2000 eur taxa de mediu??? Eu am la masini taxa platita si este in valoare de ~550 ron. Pai de 15 ori mai mult..ma gandesc ca acea masina chiar scoate ceva noxe...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petre S

George, nu este decat o amarata de Opel Zafira din 2008, euro 4, 1700  euro am platit la ANAF si restul am calculat eu ca ar fi dobanda si cheltuielile de judecata.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Am depus si eu documentele de restituire timbru de mediu, platit in 2014, ~1.600 € pentru Octavia.

Astept cu interes intrarea banilor in cont dupa luna septembrie :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

@Alin Opran ai depus actele dupa ce ai vandut masina?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Da.

Masina am vandut-o in vara, actele le-am depus acum 2 saptamani.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petre S

Se pot depune acte pentru recuperarea banilor daca mai aveti copii ale cartii de identitate, dupa certificatul de inmatriculare si originalul chitantei cu care s-a platit taxa. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Eu nu am copie la talon:default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu
în urmă cu 1 oră, Petre S a scris:

Se pot depune acte pentru recuperarea banilor daca mai aveti copii ale cartii de identitate, dupa certificatul de inmatriculare si originalul chitantei cu care s-a platit taxa. 

Salut!

Chitanta trebuie in original?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

La Ploiești se depune și fără să ai originalul sau copie după chitanță de plată .... în baza unei alte cereri pe care o faci pe loc și care se adaugă la dosarul respectiv, caută ei în arhiva (sistemul) lor dovada plății ....

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
La 05.02.2018 la 12:06, Flavius Ivan a scris:

Noi am depus actele in septembrie anul trecut ..... o sa va anuntam cand primim banii in cont :nedecis:

 

Azi am primit banii în cont  :tipp: :tipp: :tipp:

E momentul de :58d6c6281fac7_faccinste: :bere:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Bun de cinste Flavius. :)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
în urmă cu 1 oră, Flavius Ivan a scris:

 

Azi am primit banii în cont  :tipp: :tipp: :tipp:

E momentul de :58d6c6281fac7_faccinste: :bere:

 

Deci week-endul asta, berea e asigurata...:nedecis:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Salutare, colegi!
       
      Revenit din micro-concediul cu rulota petrecut la Corbu (urmeaza o minirecenzie a campingului Teepee), am verificat on-line trecerile peste podul de la Fetesti. Cele doua treceri au fost platite in avans pentru auto (cu nr. de inmatriculare al lui). Ieri era verificat doar drumul spre Constanta ca fiind platit, intoarcerea era detectata dar figura ca neplatita. Azi apare si intoarcerea ca fiind platita. Insa a ramas ca neachitata taxa pentru rulota la dus (a fost detectata la dus, la intoarcere nu a detectat-o). Precizez ca stiu prevederile in care se specifica ca un vehicul este considerat si ansamblul dintre auto+(semi)remorca.
       

       
      Intrebare: s-a mai lovit cineva de aceasta situatie? Se actualizeaza mai tarziu si este eliminata din sistem detectia remorcii?
    • Cretu
      de Cretu
      Buna ziua, deschid si eu topicul pentru proiectul ce urmeaza.
       
      Dupa lungi cautari si studii timp de 1 an, ne-am hotarat sa cautam un Van pentru a incepe o conversie in stilul "DIY"
      Prioritar in alegerea masinii era: Km intre 100-200K, brand renumit pentru fiabilitate/anduranta, existenta pe piata in tarile UE a unui nr. insemnat de unitati vandute, piese schib accesibile la pret(magazin/dezmembrari), an de fabricatie intre 1990 - 2000 (motivul ca nu am vrut sa am multa electronica pe masina,  considerand ca masinile din acea perioada au fost construite cu simt de raspundere fata de ce e acum, parere strict personala), si ultima optiune sa fie si 4x4 dar nu era prioritate.
       
      In top au iesit doua masini :
      1. Mercedes T1 310 diesel /benzina cu sau fara 4x4
      2. Volkswagen T4 LWB diesel /benzina  Syncro
       
      Motivul de ce am ales aceste doua marci:
      - seria Mercedes T1 a fost construita dpdv mecanic cu simt de raspundere (lasand probleme de rugina la caroserie deja bine cunoscute), aceste masini inca merg foarte bine. Nu mai zic de modele speciale cu ar fi masinile de pompieri, armata, ambulanta si cu 4x4 Allrad care au fost construite in colaborare cu divizia G de la Mercedes, pentru partea de 4x4 .
      - seria Volkswagen T4 masina de munca a tuturor, ca a fost de marfa, de transport persoane nu conteaza, o masina care a avut o fiabilitate foarte buna si cu km foarte multi. Multe servicii publice ambulanta,  pompieri , ministerul de interne au fost echipate cu acest tip de model. Daca e sa fie si Syncro cu atat mai bine.
       
      Acum urmeaza perioada cea mai grea in gasirea masinii. Munca si iar munca la calculator, zi si noapte pe site-urile de specialitate vanzari si licitatii. Urmariri si statistici in evolutia preturilor a masinilor SH,  coroborat cu apropiere de varsta de 30 ani vechime a masini pretururile explodau.
       
      in Decembrie 2021 am luat decizia de a ma opri la doua modele si va explic mai jos si de ce.
      - Mercedes T1 310  diesel /benzina cu sau fara 4x4 masina de pompieri (masina cu care am avut contact, si o avem in parcul auto in anul 1999 la o unitate de pompieri unde efectuam armata).
      - Volkswagen T4 LWB diesel /benzina  Syncro masina de pompieri sau ambulanta 
      Avantajele pe care le-am luat in considerare au fost:
      - nr. mic de km si intretinere corespunzatoare (pentru masina de pompieri)
      - sistemul electric deja existent pe masina (chiar si 220V cu a doua baterie) mare avantaj in reducerea costurilor
      - posibilitate de fi inmatriculat ca auto istoric
       
      Si iata ca asteptand a aparut si masina care sa se incadreze in bugetul alocat, si in toate cerintele mai sus mentionate.
       
      Castigatoarea este un Volkswagen T4 LWB 2.5 benzina  Syncro Ambulanta, ca poza cea din poza  atasata (poza cu titlu informativ).
      Scuze pentru situatie data,   pozele reale o sa le atasaz in momentul cand o sa soseasca masina in curte. Mai multe detalii intr-un topic separat cand o sa prezint masina.
       
      Problema care ma framanta acum este, cum o inmatriculez:
      - autospeciala M1 fiind deja ambulanta - se poate inmatricula pe persoana fizica asa ceva? nu stiu si nici nu am gasit informatii de genul
      - autoutilitara N1 e o varianta, avand panoul despartior montat
      - omologare directa in camper cu minim de investitie, avand in vedere obligativitate omologarii, trebuie facuta cu o firma specializata.
       
      Multumesc pentru rabdarea de a citi aceste randuri si astept feedback de la cine vrea sa impartaseasca cu mine aceasta experienta.
      Astept parere si PRO si CONTRA.
       
      Multumesc!

    • Marius Viorel
      de Marius Viorel
      Salutare domnilor!
       
      Din ce vad pe internet apar tot mai multe stiri ca guvernul asta nou ne pregateste o taxa noua pentru poluare.
      Cu siguranta, motor mai mare, taxa mai mare. 
      Acuma noi preferam motoare mai mare ca na, trebuie sa urnim din loc niste "case"
      Ce ne facem cu astia?
      Daca ne trag vreo 1000ron pe an pe langa faptul ca am platit deja, apropo, luna asta peste 1000 ron RCA la un motor de 2.0 pe 1 an.
      2000 ron doar sa ne facem treaba fara nici un beneficiu. Cam neproductiv, pe langa multe altele.
       
      Ce ne facem?
      Pareri? In afara de: ti-o trebuit rulota te descurci...
    • Viorel C.
      de Viorel C.
      Deschid acest topic despre actele necesare inmatricularii unei rulote, avand in vedere ca exista destule persoane care doresc sa afle despre acest aspect.
      Incerc sa fac o lista, lista care este deschisa tuturor cu completarile de rigoare, cu principalele tari din care se procura o rulota.
      Pentru o rulota adusa din Olanda, actele necesare inmatricularii in Romania sunt urmatoarele:
      -cele trei file din totalul de patru al actului de indentitate al rulotei (o fila ramanand la cel care a vandut-o in Olanda), cunoscute sub numele de DELL 1, 2, 3;
      -actul de radiere cunoscut sub numele de RDW, act ce trebuie sa aiba stampila cu data radierii din Olanda si cu numarul de inmatriculare pentru export si in care sa fie trecute datele celui care a cumparat rulota;
      -factura de vanzare-cumparare;
      -numarul de inmatriculare trecut in RDW;
      Se pare ca nu se mai cere in toate orasele tarii traducerea acestor acte, un fapt imbucurator pentru multi.
      Pentru rulota adusa din Germania, actele necesare sunt cele ca si la autoturisme:
      -cartea de origine a rulotei (Brief-ul mare);
      -certificatul de inmatriculare (Brief-ul mic)
      -contractul de vanzare-cumparare;
      -numarul de inmatriculare cu care a ajuns rulota in tara;
      La o rulota adusa din Anglia, stiindu-se faptul ca rulota, remorca, sunt considerate un accesoriu si nu au un numar de inmatriculare dedicat, numarul fiind cel al masinei care tracteaza, nu este nevoie decat de:
      -factura rulotei, asta in cazul ca exista un asemenea document (daca nu exista, se poate face o declaratie notariala la noi in tara);
      -contract de vanzare-cumparare;
      Un fapt asemanator, referitor la numarul de inmatriculare identic cu al vehicolului care tracteaza, exista si in Belgia sau Olanda, in situatia in care rulota nu depaseste greutatea de 750 kg.
      Ce trebuie retinut, in majoritatea cazurilor, fara exceptie, atunci cand se intra in posesia unei rulote, consta in verificarea seriei de sasiu aflata pe cadrul rulotei, nu doar verificarea acelei etichete ce este atasata pe caroserie (acea eticheta se poate monta/demonta), eticheta in care este trecuta seria de sasiu, greutate maxima a rulotei si in unele cazuri si anul de fabricatie.
      Actele realizarii cartii de identitate pe Romania, identificarea si I.T.P-ul, costa in jur de 620 lei. De ce asa de mult, nu pot stii, cand la un autoturism este 410 lei si cu totii stim cate operatiuni sunt atunci cand se verifica o masina.
      Eu va pot spune ca la RAR-UL din Craiova, verificarea unei rulote a durat nici doua minute. O poza a seriei de indentificare de pe sasiu si atat.
      Daca am facut ceva galagie la pretul care mi s-a parut enorm, au zis ca sa telefonez si sa intreb la Bucuresti de ce s-a fixat un astfel de pret.
      Astept alte comentarii, completari, din partea voastra, referitor la acest subiect.
      Mult succes!
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.