Draghiciu Dumitru

Discutii diverse despre masini

81 postări în acest subiect de discuţie despre Discutii diverse despre masini

Discutii diverse despre masini

Draghiciu Dumitru

Are cineva Mitsubishi Outlander din 2007 . Ma intereseaza tinuta de drum, reparatii, piese de schimb , rugina , motorul de 2, 4 l pe benzina

 

Modificat de Daniel P

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Traian M

A avut un prieten de-al meu varianta diesel, fiabila doar la calitatatea materialelor din interior s-a plans, plastice usoare, ieftine si cam scartaitoare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

dar Subaru Forester 2011 cu motor diesel de 2l

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Piesele la Subaru sunt foarte scumpe si nu se prea gasesc oem decat consumabile, iar originale te rup, este foarte cunoscut acest fapt, poti googali dupa pret piese subaru sa vezi ce se vaita lumea pe forumuri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barac Augustin

Subaru e scump la intretinere.Ca si ex un etrier de fata pt un Forester din 2001 aprox 1500lei. Iar daca nu ii pui instalatie GPL iti consuma destul de multisor!!!

Ca si tinuta de drum ambele stau bine, nu poti sa te plingi de ele. nu recomand Subarul pt tras la rulota.Un amic a facut remorcari cu el si dupa 2 ambreaje scimbate relativ repede a scimbat si masina.De vina este motorul boxer care e un motor de turatie si acolo prajea ambreajele.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

este 2000 cmc  diesel

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

dar volvo X90 diesel la 210000km din 2004 motor 2500 cmc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Cred ca volvo-ul e euro 3, si decat 210000 km din 2004 par putini km. Si la volvo preturile pieselor sunt scumpute. Daca ar fi sa aleg eu, m-as uita dupa urmatoarele criterii:

1. minim euro 5,  

2. Carnet service verificabil in reprezentanta

2. Un model popular la care gasesti piese pe toate drumurile

4. Poate chiar autoutilitara gen navara, l200, ford ranger etc.

5. cutie automata

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

toate au carte sant expertizate si au numar real de km. Subaru este euro 5 dar nu are cutie automata la 4500 euro din 2011, Misubishi are cutie automata dar este pe benzina euro 4 din 2008, Volvo este expertizat si are cutie automata 2, 5 l la 4800 euro din 2003 euro 3

dar tinand cont ca nu se plateste taxa acum pot fi aduse oricare dintre ele

 

utilitarele sant in jur de 140 cai cu motor de 2, 5l dar sant ele grele si cu rulota se misca mai greu si sant mai scumpe cu cel putin 1500 euro

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

ce inseamna model popular da-mi exemplu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Toareg r5 tdi, tiguan 2.0tdi, ford kuga, jeep grand cherokee, nissan pathfinder, renault koleos 2.0 dci, toyota rav4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Subaru ala 2.0 diesel din 2011 la 4500 de euro e mult prea ieftin ca sa fie in regula. Parerea mea e ca daca un autoturism e mult prea ieftin fata de pretul mediu pe care il regasesti pt alte anunturi la vanzare pt o masina identica, ceva e neinregula cu el. Fie a fost dauna totala si reparat, fie motor schimbat, fie km foarte multi, fie are o problema tehnica care necesita multi bani pt reparatie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

nissan are mari probleme cu cutia automata tuaregu daca ai un pe perne esti mancat si probleme du cardanu, renault nu imi place dar preturile la aste sant peste 6000 euro

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

cand sant in garaje si zice ca sant expertizate este adevarat nu este romania si nici germania este elvetia. Daca aduci o masina din europa in elvetia iti scrie pe certificat ca nu este cumparata din elvetia

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Touaregul fara perne clar, iar cardanul se reconditioneaza si reechilibreaza, nu chiar f. scump.

Acestea au fost parerile mele personale, matale alegi dupa propria vointa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Daca importi din elvetia nu trebuie sa platesti taxa vamala si tva, pt ca nu e in UE?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
13 minute în urmă, Traian M a scris:

Daca importi din elvetia nu trebuie sa platesti taxa vamala si tva, pt ca nu e in UE?

 

Ba da, dar trebuie contactat un comisionar vamal pentru lamuriri .....

Ce stiu eu este ca tva-ul este zero daca masina este second hand, adica are vechime cel putin 6 luni sau 6000 km la bord .... si ca nici vama nu se plateste, daca la achizitia masinii primesti certificatul EUR1, certificat care atesta ca masina este fabricata in EU, pentru cele fabricate in EU bineinteles,   in Elvetia neproducandu-se masini ....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

nu, daca se certifica ca este fabricat in UE. Cu uncertificat EUR 1 si sub 6000 euro pe factura ca este cumparat din elvetia si fabricat in EU nu se platesc taxe vamale. Daca nu este fabricat in UE taxa de import 10% din pretul masinii evaluata de serviciu vama

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

multe masini pentru Elvetia au mentiunea pentru Elvetia sau swiss edition

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

daca vrei sa verifici o masina pui VIN aici https://www.autodna.ro/ il verifica si pentru 50 lei iti da istoricul masinii

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

50 de lei 1 singura verificare? Sunt curios de unde au ei informatiile despre masini ca nu cred ca dealerii autorizati li le pun la dispozitie ca sunt date cu caracter personal, in cel mai bun caz au informatii generale de la ITP-uri nationale. Fac pariu ca daca bag VIN-ul Jeep-ului meu luat de mine de nou in 2015 din Romania cu revizii doar la reprezentanta, nu imi returneaza nimic, pentru ca nici o reprezentata jeep nu poate vedea reviiziile sau interventiile facute la alta reprezentanta tot jeep.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
5 minute în urmă, Draghiciu Dumitru a scris:

spune daca este furata unde este fabricata si alte informatii 

Raportul_autoDNA_WVGZZZ7LZ7D019879.pdf TUAREG.pdf

 

In acest raport sunt informatii mai mult decat generale ...... ca sa nu mai spun ca 116090 km kilometrtaj mediu mi se par O MARE PROSTIE ..... chiar si cei aproape 200000 km maxim din acel grafic, mi se par O MARE PROSTIE pentru o masina de genul ala, si diesel .....

Acum fiecare crede ce vrea si da banii pe ce vrea ..... doar suntem o tara libera, nu-i asa?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

cand cumperi o nasina la mana doua vrei sa stii exact anul de fabricati pentru ce tara a fost facuta  daca a fost furata si ce dotari a avut  din fabrica, Km mediu este 161000 de km nu 116000 de km. Daca pui 11 ani x cu 15000km an face 165000km. Iar 15000 km pe an nu face orcine. Mie mi se pare rezonabil media de km

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Dotarile si data fabricatiei la multe marci, cel putin europene, le poti gasii gratis chiar pe saituri hostate de marcile auto, tb doar sa iti faci cont, la jeep si la ford e asa, banuiesc ca si la altele. Pe mine ma intereseaza reviziile sa fie facute in reprezentanta si la timp.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.