Draghiciu Dumitru

Discutii diverse despre masini

81 postări în acest subiect de discuţie despre Discutii diverse despre masini

Discutii diverse despre masini

Sorin S

@Draghiciu Dumitru  aaatentie mare la Subaru diesel prima generatie are probleme mari la vibrochen , capata joc mare cuzinetul , vibratie mare si se rupe . Ca masina este nemaipomenita doar stii ca te am tras pe vale acem 2 ani , ca piese te rupe . Eu am benzina de 2.0 cu 160cp , bujie 100ron , distributie 2000ron , bobina 350ron , ambreiaj 1000ron si astea au fost schimbate de mine nu la Subaru.

 

De ce nu te uiti la un Audi quattro , dacia duster model nou , Suzuki vitara , Ford Kuga . Eu unul as merge pe Duster  nou chiar daca nu are aitomata pe 4x4...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Flavius Ivan
în urmă cu 8 ore, Draghiciu Dumitru a scris:

cand cumperi o nasina la mana doua vrei sa stii exact anul de fabricati pentru ce tara a fost facuta  daca a fost furata si ce dotari a avut  din fabrica, Km mediu este 161000 de km nu 116000 de km. Daca pui 11 ani x cu 15000km an face 165000km. Iar 15000 km pe an nu face orcine. Mie mi se pare rezonabil media de km

 

15000 pe an e o medie buna pentru Romania ...... in afara o masina diesel face cel putin 40.000-50.000 pe an

P.S. am gresit cand am scrie 116000 km in loc de 161000, dar imi mentin parerea ca E O MARE PROSTIE ACEL RAPORT

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

cei care fac statistici sant de meserie se ocupa cu asta spunand ca este o medie stiu ei ce spun. Eu ma uit dupa masina si rare sant masinile cu 300000 km iar cu 400000 nu am vazut. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

duster nu gasesti sub 6000 euro

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

autodna.ro si alte siteuri similare sunt un business privat si vor sa faca bani, practic de banii aia ei nu ofera informatii reale pt un vehicul real ce vrei sa il verifici, ci doar te aburesc cu niste statistici. Pot a confirm ca in europa de vest majoritatea oamenilor fac minim 30000-50000 de km pe an pt ca au sosele, autostrazi, centuri ocolitoare ale oraselor si merg mult, cunosc oameni/colegi din Germania care veneau de la 140 de km zilnic la servici deci minim 280-300 de km pe zi dus intors. 

Atata timp cat nu poti verifica la reprezentanta kilometrajul, (sa fi fost macar de cateva ori la dealeri pt o interventie si sa poti avea o data  de intrare in service si un nr de km inregistrati),   altfel cam intre 30000-50000 pe an trebuie sa estimezi ca o masina a facut in medie.

Eu in Romania fac 25000 pe an si 70% sunt in Bucuresti-Ilfov si restul in concedii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

daca spune ca este furata sau nu este furata nu este informatie adevarata, Stiai ca tuaregul se face in Spania si pentru Romania, media de km este 160000km si masina care vrei sa o cumperi are 250000km vanzatorul spune ca este din 2010 se ea este din 2006 astea nu sant informatii necesare cand cumperi o masina la mana doua.

eu nu ma gandesc la o masina cu 300000km Daca a facut 300000km in 6 ani a fost alergata mai bine lipsa

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Doar aia cu furtul e utila, daca chiar pot spune cu acurtete acest lucru. Dar trebuie sa fii destul de credul sa cumperi de la samsari masini aduse de ei si neinmatriculate inca in RO. Cel mai safe e fie cumperi una cu cartea facuta sau deja inmatriculata in RO, sau fie te duci in strainatate si cumperi tu direct de la proprietar sau de la dealeri auto sh care trebuie sa fie in general cunoscuti si seriosi si sa ofere si o garantie de 6 luni - 1 an,   care oricum nu o iei si le ceri discount la pretul de achizitie al masinii, sau masina sa fi fost cumparata de noua din RO cu revizii verificabile la reprezentanta cu cati mai putini proprietari, preferabil unic.

Masinile sunt o gramada de fiare, electrica si electronica supuse uzurii si imbatranirii, cu cat sunt mai vechi si mai ieftine cu atat sansele sa aiba probleme si sa se strice sunt mai mari.

Pe toate saiturile cu specific auto sunt articole cu sfaturi de achizitie sh si toti spun sa fii circumspect cand vezi o masina care pare foarte buna si cu pret foarte mic, e clar ca se vrea sa se scape de ea.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

poate nu ai inteles eu vorbesc despre masini de la garaje care sant expertizate nu despre masini de la persoane fizice care nu stii ce probleme au.Verificare este utila numai pentru masinile din romania.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Eu vorbeam de cat de util e sa verifici pe saituri de tipul celor autodna.ro si cam cum ar tb sa actionezi daca nu vrei sa iti iei tzeapa la achizitie, nu ma refeream la activtatea dvs de aducere masini din elvetia, caci elvetienii sunt printre cei mai seriosi in branse.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Multumesc dar acum vreau una pentru mine si apoi mai vedem

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
în urmă cu 4 ore, Draghiciu Dumitru a scris:

cei care fac statistici sant de meserie se ocupa cu asta spunand ca este o medie stiu ei ce spun. Eu ma uit dupa masina si rare sant masinile cu 300000 km iar cu 400000 nu am vazut. 

 

E normal nea Mitica, la km aia nu se mai uita nimeni la ele, dar sa le mai si cumpere la pretul pe care il vezi matale ..... asa ca le dau km inapoi si SUNT CA NOI! Si nu te gandi ca parcurile nu fac asta, ci doar pesoanele fizice .... TOTI FAC ASTA!

Sigur o sa ti se spuna ca a fost a unei batrane si mergea cu ea la cumparaturi in weekend ..... sau a unui doctor/avocat care la fel o tinea in garaj si iesea cu eu numai duminica ..... 

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
în urmă cu 3 ore, Draghiciu Dumitru a scris:

vanzatorul spune ca este din 2010 se ea este din 2006 astea nu sant informatii necesare cand cumperi o masina la mana doua

 

Astea sunt informatii pe care le poti verifica prin actele masinii ..... nu pe site-uri de genul celui de care ai pomenit, cu acel raport ....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
în urmă cu 3 ore, Draghiciu Dumitru a scris:

Daca a facut 300000km in 6 ani a fost alergata mai bine lipsa

 

Trebuie sa intelegi ca nu gasesti diesel, in afara, altfel ..... 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

asta la romani daca ai tu garajul tau si vine unul cu o masina care zice ca are 100000km  situ teuti la ea ca este interesat sa nu te pacaleasca nu ii zici fugi de aici ca asta are 200000km

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

cum altfel ca nu inteleg adica sub 300000 de km

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

DA, nu gasesti masina diesel de 6 ani, fara cel putin 250.000-300.000 reali, nu ce indica la bord sau ce spune vanzatorul ..... in afara vorbesc, se poate sa gasesti in Romania, cumparata de noua de aici, si cu media de km de care vorbesti matale, dar si pretul e altul ....

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

daca tot cumpar masina ma gandesc si la diesel am folosit-o 16 ani si inca mai merge

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

asta era pentru sa iti faci o parere despre km

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

daca o vand pe a mea imi cumpar diesel daca nu o vand pe a mea iau gazu de pe ea o dau la dezmembrari si imi cumpar pe benzina sant mai ieftine si mai multe pe benzina pentru ca au alta norma de poluare la taxe

 

https://fr.comparis.ch/carfinder/marktplatz/details/show/23383335

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

daca te uiti pana jos pe pagina undeva vezi pretul pietii si pretul la care se vinde masina si iti dai seama daca este pret corect

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
3 minute în urmă, Draghiciu Dumitru a scris:

daca o vand pe a mea imi cumpar diesel daca nu o vand pe a mea iau gazu de pe ea o dau la dezmembrari si imi cumpar pe benzina sant mai ieftine si mai multe pe benzina pentru ca au alta norma de poluare la taxe

 

https://fr.comparis.ch/carfinder/marktplatz/details/show/23383335

 

Nu vreau sub nici o forma  ..... 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

daca ar trebuie sa optezi intre doua masini pe care ai cumpara-o

 

Tuareg 2, 5l din romania cica la 120000km din 2006  la 6000 euro sau 

Volvo X90 din elvetia la 220000km din 2004 la 4800 euro

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Dar de ce sa te chinui sa aduci Comapss-ul ala la 7900 de franci cand prin RO poti gasii masini bunicele la 8000 de euro tot certificate si cu istoric verificabil uite ce am gasit eu la o cautare sumara doar pe autovit

https://www.autovit.ro/anunt/nissan-x-trail-ID7Gqrmb.html#4f7ee9e21b

https://www.autovit.ro/anunt/nissan-x-trail-ID7GqaZ1.html#4f7ee9e21b

https://www.autovit.ro/anunt/opel-antara-ID7GqjAi.html#dded877dba

https://www.autovit.ro/anunt/chevrolet-captiva-ID7Gljp1.html#dded877dba

https://www.autovit.ro/anunt/renault-koleos-ID7GqbDC.html#2f8d0fb83b

https://www.autovit.ro/anunt/dodge-nitro-ID7Gp7Td.html#2f8d0fb83b

https://www.autovit.ro/anunt/dodge-nitro-ID7GpKfn.html#2f8d0fb83b

Sa nu mai vorbim de dusteruri 1.5dci care sunt garla si cu revizii la reprezentanta

Te mai negociezi la ele si poate scoti un pret bun.

Daca mai cauti si pe alte saituri se gasesc masini de prim proprietar cu revizii doar la reprezentanta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.