Andrei Rusu

Burstner Premio 460 TS

21 postări în acest subiect de discuţie despre Burstner Premio 460 TS

Burstner Premio 460 TS

Andrei Rusu

Dupa o lunga asteptare, a sosit. Este un Burstner Premio 460 TS, venit direct din fabrica. Pachet premium,  rezervor marit de apa (40l), baie cu dus. MMA  1360 kg, masa proprie 1218 kg.  Urmeaza sa-i instalez un suport de biciclete, marchiza, TV. Desi este noua, am totusi cateva nemultumiri: nu are baterie proprie iar boilerul si vent-ul merg doar pe 220V.

Acum va cer si parerea dvs: credeti ca ar merita investitia pt instalarea unei baterii + panouri solare + invertor 12v->220v? Ideea mea e sa iau un generator portabil (max 1kw, nu o sa am multi consumatori, pretul lui e undeva pana in 1000 ron) pe care sa-l folosesc in off camping, iar cand nu sunt pe generator, sa folosesc bateriile masinii. In camping deja nu mai e nici o problema. Mentonez ca nu voi avea timp fizic sa ies foarte mult cu ea, cate 2-3 zile off-the-grid, si asta probabil o data pe luna. In rest, va merge la inchiriere. 

Pun mai jos cateva poze de prezentare cu scula din dotare. A mea are exact aceleasi culori (imi lipseste doar tv-ul momentan). 

 

FB_IMG_1516468898321.jpg.cd466198fed60667e092ade9d001345a.jpgFB_IMG_1516468910459.jpg.4df50444b721ec2bd14ee57223df8022.jpgFB_IMG_1516468913206.jpg.39a8cd1101e9388cd7a96d06b8c11594.jpgFB_IMG_1516468916398.jpg.03c0305efb22bc211c002d5815a5e06f.jpgFB_IMG_1516468919679.jpg.ae143d415ae1725aa1a1cd4149b30427.jpgFB_IMG_1516468922975.jpg.e806a5ed4165b31e41c26c1f3512c0ac.jpgFB_IMG_1516468928902.jpg.f07407d49000f1d0a5c26e10aac7049b.jpgFB_IMG_1516468934011.jpg.d07b834d6b2eb366461a0b76940a3fdd.jpgIMG-20180116-WA0004.jpg.a9af808f32117dfcfba8a6cc3ba31a81.jpgIMG-20180116-WA0005.thumb.jpg.ceb9d169a08f70d2737047cad520ab3e.jpgIMG-20180116-WA0006.jpg.ec825100cf79bd81d050e0751de2ce5a.jpg

  • Like 6
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Alexandru A

Vacante frumoase! :OK:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Daca nu au mover nu au baterie 12V. Deacea nu are vent la 12V.  Asta este configuratia standard. Daca vrei sa stai off camping merita baterie si panou. Panoul si bateria sant cam la acelasi pret cu generatorul. Pentru generator cari benzina si ori cum ar fi  miroase plus ca face zgomot. Au fost cazuri cand l-au dus mai departe de rulota si a fost furat.Sfatul meu este baterie si panou plus vent pe 12v. Cu conditia sa mergi mult off. Daca te gandesti la camping las-o asa

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Sa o stapaniti sanatosi @Andrei Rusu :OK: Sa aveti vacante placute si numai drumuri bune cu :cu-rulota: :noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Sa o stapaniti sanatosi!

Daca mergi off camping, merita panou+ baterie....daca stai prin camping-uri nu merita investitia! Acum daca o dai spre inchiriere depinde ce, cerinte  au clientii, te orientezi in timp si hotarasti! Multa bafta!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

S-o stapanesti sanatos si sa va ofere numai iesiri frumoase! :noroc:

Pacat de ea ca urmeaza sa fie inchiriata...:default_doh:

Poti sa ne spui si cat a costat? :multumesc!:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Sa o folosesti sanatos ! Cat despre necesitatea de a o dota cu instalatie si accesorii de 12V, colegii nostri ti-au raspuns foarte bine.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lungu Marin

Sa o stapaniti sanatosi si sa va aduca castiguri uriase , dar eu nu as inchiria o asa <<scula<<

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

:bravo:Marfa !!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Sa o stapanesti sanatos!

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Sa te porti sanatos si bucuros - merita toti banii bateria cu gel de tip agm vrla si panouri solare, si clar tb sa schimbi ventul cu unu pe 12v. Pe mine ma mira ca mai pun venturi pe 220 la rulote noi. Eu am tot un Burstner dar modelul e AVERSO 465 TS din 2008 si are ventul pe 12v.

Aia cu bazinul de apa marit de 40l e cam o gluma, asa avea si a mea si ma tinea jumate de zi si l-am inlocuit cu unul de 95l.

Pune-i mover ca e grea si vei face hernie miscand la ea cand vrei sa o pozitionezi pentru campare si nu esti pe asfalt ca sa meraga mai usor.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Frumoasa si dotata, iesiri si vacante minunate alaturi de cei dragi:cu-rulota:.Poate te alaturi si tu grupului Cluj-Mures la una din iesirile noastre. :salutare!:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Robert Patrick

Sa va bucurati de ea! Foarte eleganta...O casa de lux pe roti...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Rusu
La 1/22/2018 la 16:37, Daniel P a scris:

S-o stapanesti sanatos si sa va ofere numai iesiri frumoase! :noroc:

Pacat de ea ca urmeaza sa fie inchiriata...:default_doh:

Poti sa ne spui si cat a costat? :multumesc!:

Multumesc. A fost 18.300e. Am luat-o in leasing,   ma  ajunge undeva la 23k pe 5 ani (casco inclus).  Va  merge destul  de mult la inchiriere, e doar o solutie intermediara pana voi putea trece la un camper. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Rusu
La 1/22/2018 la 14:41, Draghiciu Dumitru a scris:

Daca nu au mover nu au baterie 12V. Deacea nu are vent la 12V.  Asta este configuratia standard. Daca vrei sa stai off camping merita baterie si panou. Panoul si bateria sant cam la acelasi pret cu generatorul. Pentru generator cari benzina si ori cum ar fi  miroase plus ca face zgomot. Au fost cazuri cand l-au dus mai departe de rulota si a fost furat.Sfatul meu este baterie si panou plus vent pe 12v. Cu conditia sa mergi mult off. Daca te gandesti la camping las-o asa

Am luat in calcul varianta bateriei +panouri. Singura problema ramane boilerul care functioneaza doar la 220v...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Cele din Anglia vin cu boiler pe gaz.Se mai gasesc boilere pe gaz dar costa 200-250 euro la mana adoua

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

Sa o stapanesti sanatos.

In ce priveste dotarile/modificarile ulterioare, vad 2 abordari: una legata de ce ti-ai dori tu, si alta legata de inchiriere. Pentru inchiriere nu trebuie sa pui clientul sa monteze/demonteze, sa mufeze etc, sau cat mai putin din astea. Uneori si cele mai simple treburi, considerate simple de niste oameni normali "tehnic", sunt facute varza si cu pericol de deterioare de altii "atehnici", si mai ales cand nu e lucrul lor... 

 

P. S. Pentru inchrirere cred ca o afacere mai buna era o rulota de prin 2000-2005.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Rusu
acum o oră, Viorel K a scris:

Sa o stapanesti sanatos.

In ce priveste dotarile/modificarile ulterioare, vad 2 abordari: una legata de ce ti-ai dori tu, si alta legata de inchiriere. Pentru inchiriere nu trebuie sa pui clientul sa monteze/demonteze, sa mufeze etc, sau cat mai putin din astea. Uneori si cele mai simple treburi, considerate simple de niste oameni normali "tehnic", sunt facute varza si cu pericol de deterioare de altii "atehnici", si mai ales cand nu e lucrul lor... 

 

P. S. Pentru inchrirere cred ca o afacere mai buna era o rulota de prin 2000-2005.

Corect. Iau  in considerare aspectul inchirierii si o voi lasa asa cum e. O baga in priza si au totul functional. Pt uz propriu o sa iau un generator, kipor ig1000 sau raider rd-gg05. Despre kipor am citit cateva review-uri, dar nu am gasit mai nimic despre raider. Ati folosit, stiti  ceva despre el? 

Referitor la anul fabricatiei, conteaza mult si "clientela". Personal, nu as  inchiria o rulota/autorulota mai veche de 7-8 ani. Dar asta e doar optiunea mea. 

Va multumesc pentru idei, sfaturi, sunt de mare ajutor. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Sunt si eu curios cum faci s-o inchiriezi, dai personal anunturi pe olx, la jumate etc?

Ce te faci daca ti-o fura chiriasii sau fac dauna totala? Casco acopera servicii de inchiriere? Daca da trebuie facuta cu acte printr-o firma dedicata de inchirieri ca sa te despagubeasca, in caz de furt tb sa prezinti la casco toate randurile de chei, certificatul de inmatriculare si cartea ei in original. Certificatul in schimb trebuie sa il dai chiriasului sa-l aiba la el. Daca se fura cu certificat cu tot adio despagubire casco.

M-am gandit si eu la inchiriere dar facand un mic calcul 50euro pe zi X 150 de zile pe an inchiriate = 7500 de euro incasari, daca faci prin firma cu acte, taxe si impozite si totul legal cred ca amortozezi achizitia in 4-5 ani.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Rusu
La 1/24/2018 la 14:40, Traian M a scris:

Sunt si eu curios cum faci s-o inchiriezi, dai personal anunturi pe olx, la jumate etc?

Ce te faci daca ti-o fura chiriasii sau fac dauna totala? Casco acopera servicii de inchiriere? Daca da trebuie facuta cu acte printr-o firma dedicata de inchirieri ca sa te despagubeasca, in caz de furt tb sa prezinti la casco toate randurile de chei, certificatul de inmatriculare si cartea ei in original. Certificatul in schimb trebuie sa il dai chiriasului sa-l aiba la el. Daca se fura cu certificat cu tot adio despagubire casco.

M-am gandit si eu la inchiriere dar facand un mic calcul 50euro pe zi X 150 de zile pe an inchiriate = 7500 de euro incasari, daca faci prin firma cu acte, taxe si impozite si totul legal cred ca amortozezi achizitia in 4-5 ani.

Colaborez cu o firma de profil, iar in paralel o inchiriez si eu (prieteni, cunostinte - deja o am ocupata o luna la vara). Inchirierea se face cu factura fiscala si contract de inchiriere. Daca n-o aduce inapoi e caz penal. Oamenii vor sa mearga in concediu, nu la puscarie...

Amortizarea cam acolo cred ca va fi, 4-5 ani. Imi propun sa amortizez investita o data cu finalizarea leasing-ului (5 ani). Daca merge si mai repede, cu atat mai bine. 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Ionut

Este superba! drumuri lungi si vacante frumoase cu :cu-rulota: sa aveti!:OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.