Raul Radulescu

Ajutor - Rugaminte directionare 2% - formular 230

18 postări în acest subiect de discuţie despre Ajutor - Rugaminte directionare 2% - formular 230

Ajutor - Rugaminte directionare 2% - formular 230

Raul Radulescu

Buna ziua,
Sunt rulotist mai nou, dar sunt tata cu experienta.
Am un copil de 11 ani - Stefan, care s-a nascut cu grave probleme de sanatate.
Aici vedeti povestea lui:
https://helpstefanut.wordpress.com/povestea-mea/
Pe scurt, solicit ajutorul dvs, prin completarea formularului 230. Banii astfel obtinuti, se duc direct catre tratamente pentru Stefan
Atasat aveti formular 230 precompletat cu datele noastre. Dumneavoastra trebuie sa completati doar sectiunea 1 - date personale, si sa semnati in josul paginii.
Formularele imi pot fi trimise pe email: raul_stefan@yahoo.com
Sau prin posta: Radulescu Raul, str. Vanatori 94, Rasnov, Brasov.
Multumesc anticipat pentru fiecare formular pe care-l voi primi.
Fiecare formular conteaza ptr. noi.

formular 230-2017 bun.pdf

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Stefan P

Doamne ajuta, sa se faca bine Stefan si voua multa putere si rabdare in aceasta incercare grea a vietii!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Tocmai ce am completat saptamana asta formularul respectiv, pentru un coleg de serviciu care avea si el copilul cu o situatie speciala...poate mai sunt alti colegi care nu l-au completat inca si te pot ajuta ...

Va doresc sanatate si numai bine! :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Ti-am mutat topicul aici, pentru ca sectiunea Of-topic nu e vizibila vizitatorilor, ci numai membrilor forumului...

Acum poate vedea toata lumea anuntul...Bafta! :salutare!: 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul Radulescu

Multumesc pentru mutare.

Multumesc celor care mi-au trimis deja formular.

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler
8 minute în urmă, Raul Radulescu a scris:

Multumesc pentru mutare.

Multumesc celor care mi-au trimis deja formular.

 

Daca suntem din alt judet, nu trebuie sa depunem formularele la  circumscriptia fiscala  unde suntem arondati( noi, de ex, la Turda)?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Completat! Multa sanatate! Numai bine!:)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P
în urmă cu 1 oră, Emil Vinteler a scris:

Daca suntem din alt judet, nu trebuie sa depunem formularele la  circumscriptia fiscala  unde suntem arondati( noi, de ex, la Turda)?

Poti sa depui unde vrei tu, nu neaparat acolo unde esti arondat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler
31 minute în urmă, Stefan P a scris:

Poti sa depui unde vrei tu, nu neaparat acolo unde esti arondat!

In instructiuni scrie altceva, dar poate colegul a mai depus si s-o fi modificat. Eventual, intreaba luni la Finante si daca e nevoie iti trimitem formularul cu nr de inregistrare de la circa noastra fiscala:

INSTRUCȚIUNI de completare a formularului 230 “Cerere privind destinația sumei reprezentând până la 2% din impozitul anual şi deducerea cheltuielilor efectuate pentru economisirea în sistem colectiv pentru domeniul locativ”

cod 14.13.04.13

 

 

1. Formularul se completează şi se depune de către persoanele fizice care realizează venituri din salarii şi asimilate acestora, în următoarele situații :

‐ au efectuat în anul de raportare cheltuieli pentru acordarea de burse private conform Legii nr.376/2004 privind bursele private, cu modificările şi completările ulterioare şi solicită restituirea acestora ;

‐  optează pentru virarea unei sume reprezentând până la 2% din impozitul anual, pentru susținerea entităților nonprofit care se înființează şi funcționează în condițiile legii sau unităților de cult;

Contribuabilii care îşi exprimă această opțiune pot solicita direcționarea acestei sume către o singură entitate nonprofit sau unitate de cult.

‐  contribuabilii solicită deducerea din veniturile impozabile din salarii, obținute la funcția de bază, a cheltuielilor efectuate pentru economisire în sistem colectiv pentru domeniul locativ, potrivit legii, în limita unei sume maxime egale cu 300 lei pe an.

2. Termen de depunere:

‐ anual, până la data de 25 mai a anului următor celui de realizare a venitului;  Formularul se completează în două exemplare:

‐ originalul se depune la:

a)      organul fiscal în a cărui rază teritorială contribuabilul are adresa unde îşi are domiciliul, potrivit legii sau adresa unde locuieşte efectiv, în cazul în care aceasta este diferită de domiciliu, pentru persoanele fizice care au domiciliul fiscal în România;

b)      organul fiscal în a cărui rază teritorială se află sursa de venit, pentru ceilalți

contribuabili persoane fizice;

‐ copia se păstrează de către contribuabil sau de către împuternicitul acestuia.

3. Formularul se depune în format hârtie, direct la registratura organului fiscal sau la oficiul poştal, prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire. 

Data depunerii formularului este data înregistrării acestuia la organul fiscal sau data depunerii la poştă, după caz. 

Formularul se pune gratuit la dispoziție contribuabilului, la solicitarea acestuia.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Am completat si trimis formularul. Multa sanatate !

Daca nu suntem pe calea cea buna (referitor la ceea ce spune colegul @Emil Vinteler), deci daca actiunea nu are efect, o vom repeta conform procedurilor cerute.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler
39 minute în urmă, Mihnea Stoenescu a scris:

Am completat si trimis formularul. Multa sanatate !

Daca nu suntem pe calea cea buna (referitor la ceea ce spune colegul @Emil Vinteler), deci daca actiunea nu are efect, o vom repeta conform procedurilor cerute.

Nevasta-mea zice, e un soricel de birou ( contabila).

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul Radulescu

Multumesc tuturor care mi-au trimis formularul.

Formularul se depune la circumscriptia fiscala la care e arondat "donatorul"...

Dar eu le "centralizez",   le fac un borderou si le trimit cu posta, la fiecare circumscriptie fiscala.

Astfel am o evidenta a celor care m-au ajutat, si circumscriptia fiscala primeste un singur plic cu "n" formulare+borderou, si le e usor sa le aloce ptr. noi.

Desigur, le puteti depune direct la circumscriptia fiscala a voastra, dar atunci eu (noi) nu stim cine ne-a ajutat.

Deci, daca puteti , trimiteti la mine pe mail sau posta.( ar trebui sa semnez si eu in coltul din dreapta jos).

Oricum, multumesc....

De ieri pana azi am primit in jur de 10 formulare!

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul Radulescu

Stefan, unde-i place lui mult, intre autorulote:

 

IMG_20171130_153107.jpg

IMG_20171201_102707.jpg

IMG_20171201_122704.jpg

IMG_20171130_164043.jpg

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul Radulescu

In urma discutiilor de mai sus, m-am interesat la anaf Brasov, si am nevoie de o imputernicire ptr. a depune aceste formulare.

Va atasez varianta completa a formularului 230.
Are si o a2a pagina, o imputernicire care-mi da mie voie sa depun acel formular in numele vostru, ca o consecinta a noilor reglementari fiscale.
Asadar se completeaza datele personale de pe formular si se semneaza jos la contribuabil, si se completeaza si semneaza imputernicirea.


Actele scanate pot fi trimise pe email: raul_stefan@yahoo.com

Sau poze pe whatsapp: 0745678887

Eu centralizez aceste formulare si le voi depune la anaf.
Va multumesc celor care mi-au trimis deja formulare si multumesc si celor care imi vor trimite formulare.

formular 230+imputernicire 2017.pdf

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Ne pare rău de momentele prin care trebuie să treceţi cu Ştefănuţ, însă fiţi puternici şi cu credinţa că totul va fi bine în cele din urmă !

Toate cele bune şi sănătate lui Ştefan ! :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul Radulescu

Multumim.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Va doresc izbanda deplina, multa sanatate si putere !

Am trimis prin e-mail.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul Radulescu

Am primit.

Multumesc mult.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.