Daniel P

Vacanta de iarna - februarie 2018

153 postări în acest subiect de discuţie despre Vacanta de iarna - februarie 2018

Vacanta de iarna - februarie 2018

Daniel P

Salutare oameni buni! :salutare!:

Dupa sarbatorile de iarna,  se apropie cu pasi repezi traditionala noastra intalnire de vacanta copiilor, care anul asta este intre 03 - 11 februarie...

Profitam si noi de vacanta lor, sa ne mai intalnim cateva zile si sa ne bucuram de o cana de vin fiert si ceva traditionale pregatite la ceaun...:default_emoticons-animated-3:

M-am gandit ca ar fi potrivit sa mai schimbam locatia, dar nu vad niciuna care sa corespunda mai bine din punct de vedere al accesului, tinand cont ca poate fi zapada destul de mare si la un moment dat va trebui sa mai si iesim cu rulotele la drum...:cu-rulota:

Asa ca va propun tot pe Valea Cerbului, dar nu in poiana pe care am folosit-o in mod obisnuit, ci in prima de pe dreapta, cum treci de bariera si dupa ce urci acea panta si apoi cobori...sa mai schimbam macar peisajul :default_big_grin:

Ar mai fi fost varianta Cheia, dar acolo zic sa mergem pe la sfarsitul lui martie, cand apar ghioceii...

Noi vom ajunge cel mai probabil de marti 06.02 si vom ramane pana duminica 11.02...

Asadar, hai sa vedem cine mai doreste sa participe la o noua aventura! :OK:

  • Like 8
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mihai Ciprian

Prezent. O sa vin de joi noaptea 1.02 pana pe 6 sau 7.02. vedem cine mai vine in perioada asta caci doar atat pot.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Armeanu

Seara buna! 

Si eu spun prezent, însă nu știu exact de când.

 O sa știu exact, atunci, cu vreo săptămâna, doua înainte. 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
StefanCornel Gabor

Salutare rulotisti ! Participam si noi la aceasta aventura din data de 4 februarie :bere:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Daniel P, am concediu din 29.01 pana in 05.02 :default_109: 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Ciprian

Am reusit sa fac niste modificari si o sa fiu prezent din 03.02 pana in 08.02. Distractia este garantata.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriellaurentiu

Vreau sa experimentez și eu o ieșire iarna, așa ca o sa fim și noi prezenți la întâlnire .???

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionel Tecuceanu

Se razbuna "stelele"....m-au sabotat! Am pus concediul de pe 1 Februarie si s-a aprobat de pe 12...nu cred ca ajung. E ceva cu valea asta ...dar si cand o sa ajug ?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ninel

Salut , spun prezent probabil pe 06.in formatie complecta.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Daca sunt in tara la acea data spun PREZENT :salutare!:

Am doua  drumuri de facut Grecia si Polonia

In functie de starea vremi la aceea data si a colegilor cu care merg, eu zic ca voi fi la destinatie:OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicolae

Bună dimineata, încerc sa fiu prezent pe 5.02 dacă nu e 6.02. voi fi prezent 100%:default_big_grin:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Binenteles ca spun si eu prezent :salutare!:

Perioada o sa fie probabil 5/6 pana pe 10/11 functie de cum mi se aproba concediul. Voi preciza din timp :noroc:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Readuc in atentie acest topic, sa nu primim reclamatii mai tarziu de la cineva, ca ar fi venit si el,  dar n-a stiut...:laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Si asteptam si niste poze cu locul faptei de la colegul @Alin Opran, care-si petrece acest week-end la Busteni...:nedecis:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Robert Patrick

Ne-ar placea si noua...Macar 2-3 zile...Mai asteptam sa un timp sa vedem daca scapam de la serviciu, apoi dam un raspuns ferm.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Felicitari @Daniel P pentru initiativa!  Mi-ar fi placut sa particip, dar...pana la sfarsitul lunii ianuarie ma supun unor proceduri medicale, respectiv fizioterapie.

N-ar fi prea indicat sa stau in frig la nici o saptamana dupa acestea.

 

De aceea am sa ma rezum sa va vizitez, pentru ca bantui oricum prin zona!

 

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Salutare cred ca spun si eu da , din data de 8 pana in 11 cred .

Sper din toata inima sa ajungem si noi doar daca nu apar neprevazute pe la munca si vremea sa fie acceptabila...

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

De lipsa zapezii nu ne mai plangem de data asta...:OK:

Imagini cu locul faptei, primite de la colegul @Alin Opran prin WhatsApp...:bravo:

 

IMG-20180121-WA0028.jpg

IMG-20180121-WA0027.jpg

IMG-20180121-WA0026.jpg

IMG-20180121-WA0025.jpg

IMG-20180121-WA0024.jpg

IMG-20180121-WA0023.jpg

IMG-20180121-WA0022.jpg

IMG-20180121-WA0021.jpg

IMG-20180121-WA0020.jpg

IMG-20180121-WA0019.jpg

IMG-20180121-WA0016.jpg

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Foarte misto , ideea este cum intram noi in locatia propusa ?

Daca va mai ninge pana la termenul stabilit se pare nu pre avem sanse sa intram in locatia stabilita decat cu 4x4 sau cu lanturi . Ideal ar fi sa vorbim cu cei de la primarie si contra unei sume modice sa ne faca loc , ca sincer vor fi ceva rulote si nu stiu cum facem sa intram acolo....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Ne descurcam noi, stai linistit...:)

In primul rand conteaza deplasarea, la starea carosabilului ma refer...Sa ajungem acolo, asta e important...apoi sa intram acolo 15-20 m e o nimica toata pentru noi, doar suntem golani,  nu? :tipp: pardon, aventurieri :nedecis:...plus ca pana atunci stratul de zapada poate sa mai scada, sau sa mai creasca, cine stie...:default_big_grin:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

La cabana este o Wola pentru dezapezire. 100 de lei si curata terenul pentru voi

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Am trecut si eu azi pe la locul cu "pricina" . Drumul este accesibil. E acoperit de zapada dar se merge lejer. Zapada nu este foarte foarte mare. Acolo la intrarea in locatia cunoscuta zapada este pana la genunchi, este asa mare pentru ca sa trecut cu lama si normal ca in margine e mai mare si a mai si viscolit-o... dar dupa portiunea asta sa zicem de 1m lata zapada este undeva la 20-30 cm si momentan nu este inghetata, este destul de afanata, moale. Daca se da cu o lopata o portiune din zapada de la intrare care e mai mare dincolo nu este problema, se merge bine.

Posibil sa fac eu prima partie:laughing:, probabilitate sa fiu de pe 2 februarie seara pana pe 5 dimineata acolo. Imi pare rau ca nu ne putem intersecta...sau daca voi reusi ma voi intoarce in perioada 9-11.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Alin Opran
      de Alin Opran

       
      Am definitivat planurile de vacanta pe anul acesta, va fi o caltorie lunga din Irlanda pana in Romania (si retur) si va dura peste o luna.
      Nu am un obiectiv anume de atins, tot traseul va fi la inspiratie si va curprinde traversarea catorva tari si zone pe care ni le dorin sa le (re) vedem. Vom traversa cu ferry in Tara Galilor si vom petrece ceva timp in Peak District, zona Rezervatie naturala. Posibil sa urcam in Scotia daca vremea va fi favorabila.
       
      Va urma eterna traversare cu ferry Dover-Calais unde ne vom opri o zi la buna noastra prietena, Mrs. Marie care are o ferma si unde am fost asa de bine primiti anul trecut 
       
      Vom continua cu coasta de vest a Frantei indreptandu-ne catre Andorra si Barcelona. Vom continua cu Coasta de Azur cu oprire din nou in St. Tropez unde ne vom reintalni cu prietenul Daniel (roman) care este administratorul unui frumos camping. Va urma drumul catre Milano si trecerea catre Elvetia cu oprire initiala la lacul Como. De acolo va urma vizitarea Liechtenstein si traversarea Austriei prin Alpii austriei. Mai departe Ungaria si in final, Romania cu destinatia Bucuresti.
       
      Cam asta e traseul propus, cca 5 mii km doar la dus:
       

       
      Binenteles ca vor fi modificari de traseu functie de vreme si imprejurari sau datorita unor locuri pe care ni le propunem sa le vedem adhoc.
      Momentan mai am de terminat niste maruntiruri la camper si sa fac una-doua iesiri de proba aici in Irlanda. Si binenteles sa-i fac o revizie completa de ulei, filtre, lichide 
       
      Va tin la curent 
    • Mihai Pencea
      de Mihai Pencea
      Părinții mei ne-au inspirat de mult un vis in care era vorba de o rulota. Au trecut anii, si eu si fratele meu avem copii si familiile noastre. Am fost crescuți si educați sa credem in familie si sa ne iubim soțiile și copii si NICIODATA sa nu renunțăm la visele noastre. De data aceasta ei au fost finanțatorii acestui vis (asa cum au mai finanțat si alte vise ale noastre, si asa cum si noi vom finanța visele copiilor nostri) si au achiziționat rulota Fendt Joker (nu stiu ce număr ca inca învățam despre rulote) din 1996 cu 4 locuri de dormit si 2 zone. Rulota a fost la o familie din Cluj timp de 7 ani. Aceștia au avut grijă de rulota asa cum nimeni nu putea sa o faca mai bine. I-au adus toate îmbunătățirile necesare si au fost foarte amabili, si cand zic foarte amabili, chiar am rămas plăcut surprins să cunosc astfel de oameni (in topicul unde am anunțat că vrem sa cumpărăm rulota, am detaliat mai mult procesul) si ne-au facut toata inițierea necesară pentru a merge în siguranță și cu plăcere in orice vacanță. 
      Din 30 mai vom începe prima aventură pe 6 roti si va fi la noi in tara, pe la mare, pe la munte si sa vedem ce se mai ivește. Suntem amatori de natură si cort, dar pot sa zic ca de abia acum suntem liberi in natura in cel mai bun confort. 
      Sa auzim de bine si cu siguranta o sa va bazai mult si bine pana le învăț pe toate in alte rulotismului:)). Ma bucur ca am dat aici doar peste oameni faini si cred ca daca fiecare dintre noi vom inspira generațiile următoare si pe cei din jur, vom avea tot mai multi oameni faini in frumoasa noastră țară. 
      Vânt din spate si cum zice Florin Piersic, "va doresc vouă tot ce îmi doresc si mie, dar inzecit"



    • Florin Smolnicki
      de Florin Smolnicki
      Pentru că mi-am dorit foarte mult să ies cu rulota și iarna și pentru că am o nouă rulotă cu care pot face acest lucru, m-am hotărât și planificat cu mult timp înainte să ies cu rulota la ski, în stațiunea Vatra Dornei.
      A fost o idee foarte bună, totul a funcționat perfect! Nu am avut nicio problemă.
       
      Iată aici prezentarea. Sper să vă placă. Pentru idei/ lămuriri/ sugestii/ întrebări etc vă stau la dispoziție.
       
       
       
       
    • Adi Aloman
      de Adi Aloman
      Este putin folosit si arata foarte bine. Cortul provine de pe o rulota Chateau Cantara 495C. Nu are pete, rupturi sau alte defecte. Materialul e solid si rezistent la vant.
      Vine insotit de bete, husa bete, ancore, husa ancore, perdele detașabile. Marele avantaj este ca are fusta si poate sa fie folosit si iarna. 
      Lungimea snurului care intra pe sina este de aprox. 8.4 metri. 
       
      Pret 250 euro, cu precizarea la apelare ca sunteti de pe forum. 










    • Daniel P
      de Daniel P
      Dragi colegi
      Astăzi 16 octombrie, se implinesc fix 25 de ani de la cununia religioasă care a avut loc pe 16 oct. 1994. Un sfert de secol 
      Motiv pentru care, am hotărât să marcăm evenimentul cum se cuvine, organizând o petrecere la Letca Nouă, ce va dura 4 zile și 4 nopți, alături de rude, colegi si prieteni rulotiști. 
      Va exista si o mică slujbă la biserică sâmbătă la ora 13.00,  ținută în costume naționale, preparate traditionale de sezon gătite la fața locului, ( ciorbe și sarmale la ceaun, pastramă, gratar, mititei ), multă distracție și voie bună. 
      Vremea se anunță superbă, așa că vom da startul mâine seară, joi 17 octombrie, și vom încheia luni .  
      Țineți aproape! 
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.