• Conţinut similar

• Vlad Iliescu
      de Vlad Iliescu
      Salut tuturor, sunt detinatorul unei rulote Weinsberg 450FU, achizitionata in august anul trecut. Simultan cu rulota am cumparat o butelie plina cu propan de tipul https://www.falle.at/shop/gas/gasversorgung/gasflaschen/propan-gasflasche.html#v_320_351
      Am achizitionat si o flansa cu ajutorul careia as putea sa o reincarc la statia GPL, la mica intelegere cu operatorul.
      De asemeni, am gasit un punct de distribuire a buteliilor in Bucuresti de unde as putea sa cumpar butelie de tip Petrom plina cu propan.
      Am urmatoarele intrebari:
      1. Referitor la butelia din dotare, cum se procedeaza in tarile din vest, mai precis in Austria? Unde se pot reincarca sau schimba buteliile? Exista centre speciale pentru rulote, dai butelia si iei una plina, ti-o reincarca pe a ta? Nu reusesc sa gasesc o informatie clara. Poate la campinguri au asa ceva? Ma gandesc ca o sa se goleasca in curand si vreau sa bag tot propan in ea, nu GPL.
      2. In Romania exista vreun loc in care sa o reincarc cu propan?
      3. Daca achizitionez inca o butelie de tip Petrom de la firma gasita, aveti idee ce dimensiuni are? Ma intreb daca incape in cel de al doilea spatiu rezervat pentru butelii. Cea actuala are diametru 30 cm si inaltime 59 cm. Inteleg ca cele de la Petrom au un guler. Banuiesc ca acel robinet este deja instalat pe butelie si eu ar trebui sa insurubez flansa de la regulatorul de gaz pe robinetul buteliei. Exista compatibilitate intre instalatia de pe rulota si butelia Petrom?
      Va multumesc anticipat si astept sfaturi pertinente.
    • Cosmin S
      de Cosmin S
      Bună ziua

Știu că pe afară, rulotistii au posibilitatea de a alimenta un GPL special pentru perioada invernală. Există așa ceva la noi ?
      În urmă cu vreo doi ani, când am petrecut revelionul la Bușteni, nu îmi mai făcea față căldura. Am înțeles de la colegii rulotisti, că probleme vine din pricina buteliei de gaz, expusă direct în frig (am rezervor mare, montat în exterior).

Există vreo soluție, poate să alimentez de undeva, cu GPL aditivat, pentru auto ?
    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Buna seara,

Imi poate da cineva un sfat legat de incalzirea in pardoseala?
      Ce lichid trebuie pus in vas? ma gandesc la antigel, e ok si cel normal de masina sau trebuie ceva special?
      Rulota pentru care ma intereseaza este un LMC Lord Ambassador 560.

Multumesc anticipat,
      Bogdan
    • Dragos Dumitru
      de Dragos Dumitru
      Buna ziua caut un robinet pentru o soba Truma S3002 la cel vechi am rusit sa rup teava de la termostat si soba merge continu.
      Astept ofertele de la dumneavoastra.
      Cu stima, DragosD
      tel: 0741545996
    • Filip D.
      de Filip D.
      Dragi colegi,  

După ceva vreme, am început din nou căutarea de rulote, de dată această cu un buget de 3000 de euro.

Criterii: 4 locuri de dormit în două zone, panou fotovoltaic, baterie. 

Tot căutând și căutând, am dat peste 

https://www.olx.ro/oferta/rulota-de-vanzare-5-locurii-ID8RSrP.html

Din pozele de pe site și cele trimise, la cerere, de proprietar, arată foarte bine. 

Ce știți de această marcă? Oare voi găsi piese în caz că se defectează?... 

Vă mulțumesc! 
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.