Alin Opran

Incalzire cu propan - pareri pro/contra

55 postări în acest subiect de discuţie despre Incalzire cu propan - pareri pro/contra

Incalzire cu propan - pareri pro/contra

Alin Opran

Buna dimineata colegi :salutare!:

 

As dori sa propun spre dezbatere subiectul din topic, incalzirea pe timp de iarna cu propan. Daca avem colegi care au cunostinte in acest domeniu ii "provoc" sa ne impartaseasca din experienta/cunostintele lor.

:noroc:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Traian M

Era un coleg mai de mult care zicea ca el iarna foloseste doar butelie cu propan. Cred ca daca cautam dupa propan pe forum ii gasim postarile.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Neata

Sunt si eu foarte curios de parerile colegilor pentru ca eu dupa cat am citit tot nu stiu care varianta este cea mai buna, am putea face chiar o statistica, cati schimba buteliile la statii si cati le incarca .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

GPL este un amestec de propan si butan in functie de anotimp. GPL domestic este GPL de vara adica un continut mai mare de butan. Incalzirea pe propan este un pic mai dificila din 2 puncte de vedere. Statii de incarcat propan mai rare, si presiune mai mare in butelii.

 

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran
27 minute în urmă, Draghiciu Dumitru a scris:

 ....... si presiune mai mare in butelii.

 

Asta m-ar interesa @Draghiciu Dumitru, daca presiunea asta mai mare in buteliile dedicate de propan ar avea o problema in combinatie cu regulatorul de presiune de pe rulota :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Daca butelia e dedicata de propan si o iei de la un distribuitor autorizat cum am exemplificat mai sus cu GASPECO, nu trebuie sa fie nici o problema pt ca si scrie ca se poate folosii la picnic sobe etc. La fel scrie si pe la alti distribuitori. Ideea e sa nu faci prostii cu ea, ca tinutul ei langa o sursa de caldura sau foc etc. Valabil pt toate buteliile de altfel.

Singura problema e ca e mai scumpa la achizitie si apoi la schimbare.

 

Si eu am observat la rulota mea la o iesire iarna ca butelia incarcata cu gpl nu arde bine cand sunt minus 15 grade afara si in rulota nu se face cald sa stai in chiloti cu truma data in blana. Cred ca cu propan nu as fi avut aceeasta problema. Sau cu un vent scos in compartimenul buteliilor poate gpl-ul ar fi ars mai bine. Dar asa nu am fost multumit cu GPL-ul de caldura facuta la minus 15 grade afara.

De aceea nici nu am mai iesit cu rulota pe frig.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Nu sant sigur, dar cred ca regulatorul de propan este diferit de cel pentru GPL. Nu am folosit niciodata butelie de propan.

 

Nu uitati ca buteliile de gaz sunt recipiente sub presiune si ca la 10 ani cred,   trebuie testate. Buteliile normale de aragaz sunt testate si inlocuite la timp.

De aceea, eu recomand aceste butelii.

 

Daca este vorba de frig, am mai spus, trebuie butelii mai mari si doua.

Sau exista rezistente de incalzire la 12V pentru butelii. Butelii mici de dimensiuni si numai una nu dau randament iarna.

De asemenea, iarna este mai bine de utilizat GPL auto decat butelii incarcate.

  • Downvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Regulatorul de pe rulota merge pe orice fel de gaz inclusiv propan.

In Olanda, toate buteliile pentrut rulote sunt incarcate doar cu propan.

Uitati aici http://www.cannenburg.nl/gasflessen-en-gasvullingen

Modificat de Radu Ghita
  • Like 1
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran
acum o oră, Traian M a scris:

Regulatorul de pe rulota merge pe orice fel de gaz inclusiv propan.

In olanda toate buteliile pt rulote sunt incarcate doar cu propan, uitati aici http://www.cannenburg.nl/gasflessen-en-gasvullingen

 

:multumesc!:  @Traian M, asta era info care ma interesa, si anume exploatarea instalatiei de incalzire cu propan in conditii de siguranta. A avut un coleg la iesirea de Revelion 2018 o butelie cu propan de la GasPeco si am vazut diferenta fata de GPL-ul de iarna. A lui a mers bine-merci, nici urma de zapada sau condens inghetat, a mea cu zapada 50% si presiune ioc :default_doh:.

 

Deci pot sa iau linistit o butelie cu propan pentru folosinta :salutare!:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Cea mai buna varianta dupa parerea mea este un duocontrol cu incalzire in el si sa rezolvat problema , costa prea mult.

O husa auto cu incalzire  iar este o varianta , eu am folosit la rulota veche si chiar a dat randament .

Incalzire de la truma iar este o varianta .

Anul acesta fara nimic pe butelie am avut presiune destul de buna , butelia a tinut de vineri de la pranz pana luni , mai era gaz in ea dar am inlocuit-o sa fiu sigur ca nu am problema .

Ideea este ca trebuie fac o achizitie a unui duo control cu incalzire ..

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Regulatorul de gaz al buteliei cu GPL scade presiunea de la 2 bar la 30 sau 50 mbr. La butelia de propan presiunea este mai mare decat 10 bar si nu stiu daca acelasi regulator poate mentine 30 sau 50 mbr

 

Butelia trebuie incalzita nu duo control-ul. Evaporarea are loc in butelie nu in duo control. Poti avea probleme si cu butelia de propan daca este mica , tremperatura joasa (-25) si ai consumatori mari.

Nu poate evapora din lichid cat ai nevoie si scade foarte tare temperatura in butelie. Butelia este un schimbator de caldura care face din lichid, gaz. Cu cat este mai mare schimbatorul de caldura, cu atat produce mai mult gaz. Daca tu tragi mai mult decat produci in butelie scade temperatura in butelie si nu mai ai gaz

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

Da, confirm si eu ca așa e in Olanda. Se încarcă numai cu propan. 

Acum, eu ies foarte  rar la - 15 grade cu motorhome. Da fapt,   nu am ieșit deloc, am fost acum vreo 10 ani cu rulota, dar m-am lecuit.

Din cauza frigului si a drumurilor cu zăpada in exces. 

Revenind, eu am 2 butelii de 12 kg, le incarc cu gpl auto. Nu știu la ce temperatura sub 0 ar funcționa, cred ca la cum spun colegii de forum. Duo control încălzit e scump , nu știu de se merita, husele la 12 volti nu am folosit, iar  gura de încălzire de la vent nu am pentrut compartimentul de butelii. Butelia cu propan pare cea mai acceptabila soluție. Repet, pentru mine , dacă as ieși iarna. 

Modificat de Radu Ghita
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita
7 minute în urmă, Draghiciu Dumitru a scris:

Regulatorul de gaz al buteliei cu GPL scade presiunea de la 2 bar la 30 sau 50 mbr.

 

Cu certitudine, presiunea intr-o butelie cu GPL e mai mare de 2 bari, pe timpul verii poate ajunge linistit la triplul acestei presiuni.

Din curozitate, am instalat un manometru pe o butelie obisnuita (mare) si am citit pe scala acestuia 6, 5 bari.

Butelia continea 20 litri GPL si am lasat-o in plin soare, sa vad cat de mult creste presiunea!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Domnul George M nu confundati presiunea din pompa de GPL cu presiunea din Rezervorul GPL al masinii. La intrare in rezervor este o reductie (o gaura mai mica) si presiune este mai mare pana in ea si scade dupa ea. Presiune la pompa de GPL difera de la statie la statie eu am vazut si 11 bar

 

Domul Ghita are dreptate, daca lasi butelia in soare (dar este o mare greseala) O butelie domestica are in jur de 2 bar. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

Mulțumesc . Aveam neclarități in legătura cu presiunea in butelii. 

 

Modificat de Klaudiu Boghiu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

butelia normala are temperatura de fierbere aprox. -35 grade C. Daca temperatura scade si ajunge aproape de -35 grade C in butelie nu mai produce gaz. Propanul are temperatura de fierbere in jur de -45 grade C, Temperatura de firbere Butan este de -1 grad C. Asta este motivul pentru care este nevoie de butelii  cat mai mari si cat mai multe. La -20 grade C daca ai suprafata de schimb de caldura nu este nici o problema. Evaporarea lichidului se face cu absortie de caldura care este luata din mediu inconjurator. (-10, -20, +20 in functie de anotimp)

Cand vezi gheata pe butelie, este apa din atmosfera care ingheata pe ea ca este foarte rece. Lichidul din butelie ingheata la -180 grade C.

Eu iarna folosesc 2 buteli mari cu GPL si nu am avut probleme niciodata chiar la -15 grade. Dar stiu persoane care au fost acum 2-3 ani cu rulota la -28 grade C si nu au avut probleme

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

 Cred ca Alin a intrebat daca este mai bun propanul pe timp de iarna decat GPL cu avantaje si dezavantaje.

 

Nu stiu unde se gasesc butelii cu propan si daca se pot schimba. Daca esti plecat cu rulota in tara cred ca este mai usor sa o incarci cu GPL sau sa o schimbi la o statie PECO. Schimbind buteliile din cand in cand esti sigur ca butelia a fost verificata si testata. O butelie noua de propan o folosesti 10 ani dupa aceia trebuie facut test de presiune sau inlocuita.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
AdiM

Propanul este cel mai bun, butelia nu trebuie incalzita cu nimic, merge ok la orice temperatura. Cu privire la regulator de presiune, pe majoritatea scrie butan/propan. Daca folosesti propan e bine sa fie regulator de propan, se gasesc.

  • Like 1
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Ca sa lamurim:

 

Discutii despre propan intradevar au mai fost, doar ca nu am avut sentimentul ca se exprima opinii profesionale ci doar experiente personale ale colegilor. Ceea ce ma intereseaza pe mine si sunt convins ca si pe alti colegi, este daca folosirea propanului la butelii este sigura si fara riscuri. De aici si aceast topic.

 

Cu ajutorul colegilor @Traian M, @Draghiciu Dumitru, @Klaudiu Boghiu si @Radu Ghita am reusit sa inteleg nu numai ca propanul este sigur in exploatarea pe rulote dar, in alte tari, exista butelii dedicate lor (ceea ce nu stiam).Le multumesc pentru aceste informatii :noroc:

 Sunt rulotist si de iarna si vreau sa folosesc propanul la incalzire pentru a evita problemele generate de gpl.

 

Ca sa vin si cu o informatie utila, astazi voi achizitiona o butelie de propan si o voi instala in weekend. Voi reveni luni cu concluzia.

Butelie de propan se poate obtine de la reprezentantii GasPeco la pretul de 70 lei, in link-ul furnizat de @Traian M se gaseste lista distribuitorilor din toata tara :salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

cauta sa cumperi cea mai mare butelie care iti incape in compartimentul rulotei. Buteliile mici produc putin gaz la temperaturi scazute.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

De cumparat nu se pot cumpara. Voi schimba o butelie normala de aragaz cu guler pe una identica dar umpluta cu propan.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Evident ca nu se poate incarca cu propan o butelie. Butelia cu Propan o cumperi gata incarcata de la ei si apoi decat o schimbi tot la ei. E o butelie speciala de propan si incarcarea o fac doar ei. Suna in callcenter la ei si intreaba ce distribuitor are butelii cu propan la vanzare in Craiova sau in regiune.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Sant mai greu de schimbat buteliile cu propan

 

In Europa nu prea se foloseste la bucatarie gaz deacea au ei butelii cu propan si nu cu GPL. Ei folosesc propanul doar la gratare si la rulote.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Emanuel F.
      de Emanuel F.
      Salutare grup! as avea nevoie de ajutor vostru, am un mini convector s 78/26 de la Juno, si vreau sa-l il instalez pe rulota deoarece nu am soba pe ea si preturile sunt cam maricele si nu prea  imi permit in perioada asta.
      Problema este ca am duze de GN si as vrea sa le pun pe GPL dar nu gasesc niciunde! am apelat chiar si la un prieten in germania sa sune la producator sa intrebe daca are duze pentu el iar producatorul a spus ca este un model mai vechi si din pacate nu se mai gasesc/fabrica duze pentru modelul pe care il am.
      Intrebarea mea este stiti o persoana care poate modifica duza sau poate are cineva " o duza" pt el. 
      L-am probat si duza lui de GN dar flacara era galbena si am inteles ca nu este Ok. 

       










    • Daniel P
      de Daniel P
      Salutare prieteni   ! 
      Vreau să vă informez despre o ofertă atractivă zic eu,  pentru cei care vor să-si schimbe vechile butelii din metal de pe rulota sau camper, cu unele mult mai ușoare din material compozit in sistem buy-back.
      Se oferă un discount de 100 lei la predarea unei butelii fară guler, astfel că butelia din compozit se poate achizitiona cu 350 lei. Sau 180 lei la predarea uneia cu guler și se mai plăteste 270 lei pentru achizitia noii butelii din compozit.
      Detalii mai jos... 
      https://auto-rulota.ro/tehnice/livrare-gratuita-la-domiciliu-butelii-de-gpl/
    • Stefan M
      de Stefan M
      Salut,
       
      Nu am gasit pe nicaieri o lista cu benzinariile sau locurile de unde se poate cumpara/schimba o butelie cu propan in Romania.
      Va propun sa le centralizam aici, pe orase si tipuri. Cred ca ar fi de ajutor pt toata lumea, in special pentru cei in tranzit prin anumite orase.
       
      Bucuresti/Ilfov - Butelii GasPeco 10 kg
      Petrom Șoseaua București-Ploiești 2 (Fantana Mioritia) Petrom B-dul Tudor Vladimirescu nr. 64-78 (13 Septembrie) OMV Bulevardul General Vasile Milea (Politehnica) OMV Șoseaua Chitilei 1, București  OMV Domnesti,  Sos. Centura, Domnesti  
      Astea sunt cele pe care mi le-a comunicat reprezentatul Gazpeco pt. Bucuresti saptamana trecuta.
      Va astept cu completari
    • Ursu Florin
      de Ursu Florin
      Bună ziua, astăzi mi-a ajuns folia de încălzire Pardoseala.
      Stie cineva dacă folia de încălzire se lipește cu ceva de podea? 
       
    • Vlad Iliescu
      de Vlad Iliescu
      Salut tuturor, sunt detinatorul unei rulote Weinsberg 450FU, achizitionata in august anul trecut. Simultan cu rulota am cumparat o butelie plina cu propan de tipul https://www.falle.at/shop/gas/gasversorgung/gasflaschen/propan-gasflasche.html#v_320_351
      Am achizitionat si o flansa cu ajutorul careia as putea sa o reincarc la statia GPL, la mica intelegere cu operatorul.
      De asemeni, am gasit un punct de distribuire a buteliilor in Bucuresti de unde as putea sa cumpar butelie de tip Petrom plina cu propan.
      Am urmatoarele intrebari:
      1. Referitor la butelia din dotare, cum se procedeaza in tarile din vest, mai precis in Austria? Unde se pot reincarca sau schimba buteliile? Exista centre speciale pentru rulote, dai butelia si iei una plina, ti-o reincarca pe a ta? Nu reusesc sa gasesc o informatie clara. Poate la campinguri au asa ceva? Ma gandesc ca o sa se goleasca in curand si vreau sa bag tot propan in ea, nu GPL.
      2. In Romania exista vreun loc in care sa o reincarc cu propan?
      3. Daca achizitionez inca o butelie de tip Petrom de la firma gasita, aveti idee ce dimensiuni are? Ma intreb daca incape in cel de al doilea spatiu rezervat pentru butelii. Cea actuala are diametru 30 cm si inaltime 59 cm. Inteleg ca cele de la Petrom au un guler. Banuiesc ca acel robinet este deja instalat pe butelie si eu ar trebui sa insurubez flansa de la regulatorul de gaz pe robinetul buteliei. Exista compatibilitate intre instalatia de pe rulota si butelia Petrom?
      Va multumesc anticipat si astept sfaturi pertinente.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.