Marian Dobre

Tractare rulota cutie automata?

15 postări în acest subiect de discuţie despre Tractare rulota cutie automata?

Tractare rulota cutie automata?

Marian Dobre

Salutare dragilor si un an nou plin realizari si impliniri!

  In viitorul apropiat imi voi schimba masina care va fi un Vw Touran. Dupa ce am tot stat sa le socotesc ce masina sa aleg pt nevoile personale, am ascultat o mie de povesti depre motorizari etc, eu as fi ales un 2.0 de 136 cp insa din cate am inteles sunt cu ceva probleme iar varianta ce a mai probabila v a fi un 1.9 105 cai.

Ei acum vine marea mea problema pt ca eu tare mi as dori o cutie automata pt traficul infernal din bucuresti. Doar ca nu stiu daca vor fi probleme cand voi tracta rulota. 

Exista riscuri? Pot tracta o rulota de 1000 de kg cu o cutie automata? Sunt colegi pe grup care tracteaza asa ?

 

Ps : pe modelul touran cutiile automate sunt tip dsg cu dublu ambreiaj ( pt cei mai experimentati....eu nu ma pricep doar din ce am tot cautat pe net)

 

Cu respect multumiri anticipate!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Draghiciu Dumitru

Eu folosesc un freelander 1 de 2, 5 l cu cutie automata  tiptronica ( o pot folosi in manual, automat si sport plus numai in vitezele 1, 2 si 4) si cutie de transfer. Eu sant foarte multumit de ea. Cutia automata trebuie folosita la coborare in treapta cu care ai fi urcat daca nu faci asta nu ai frana de motor si se incalzesc franele tare asta se intampla la masina mea.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Dan

Salut @Marian Dobre si bafta in alegerea masinii! Rog a nu se considera reclama. Info detaliate despre VAG /Touran/ajutor gasesti aici- vwforum.ro  Numai bine.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Orice masina indiferent de cutie poate tracta o remorca, scrie in cartea ei masa remorcabila cu dispozitiv de franare ce o poate tracta. Aflii care e aceea pt masina ce vrei s-o cumperi si vezi daca se incadreaza cu MMA-ul rulotei tale. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
în urmă cu 11 ore, Marian Dobre a scris:

Pot tracta o rulota de 1000 de kg cu o cutie automata?

 

De tractat sigur ca poti tracta ..... chiar este si mult mai comod sa tractezi avand pe masina cutie automata .... la MMA rulota 1000 kg ideal ar fi ca MMA remorcabil cu sistem de franare al masinii sa fie cel putin 1300 kg .... daca alegi VW Touran te incadrezi oricum, nu sunt fan VAG dar sunt mai mult ca sigur de asta ....

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Cel mai bine verifica aici ce rulota poti sa tragi cu masina care o vrei

 

https://towcar.info/GB/

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurel

Salutare ! Eu am pe ambele masini cutie automata si totul merge perfect.

Succes !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barac Augustin

Salut daca te-ai oprit la Turan motorizarea de 1.9 si 105cp este mai ok . Ii faci o rescriere de soft si ajungi la 130cp si o sa iti consume si mai putinsi nu vei avea prbm ce apar in mod fregvent la 2.0. Referitor la cutia automata rezista si la tras rulota si la resoftare fara probleme. Spor la cautat!!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Dobre

Multumesc tuturor! Deci concluzia este ca nu sunt probleme chiar daca ai cutia automata. Masina pana la urma cred ca voi inclina totusi spre sharan  pt ca o voi folosi si ca masina personala si in alte scopuri. Incep sa inclin catre sharan pt compartimentarea scaunelor si pt ca este mai spatioasa decat touranul,   care cei drept imi place mai mult doar pt aspect. acum voi vedea ce noroc voi avea si ce voi gasi....

@Barac Augustin : la un 1.9 ma gandeam si eu. Am tot citit despre motoarele 2.0 ca sunt cu probleme. Nu stiu cat adevar cat legenda dar cand mai multi spun acelas luru e mai bine sa asculti

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

As mai recomanda sa iei mai nou in calcul norma de poluare in perspectiva noii taxe de poluare din martie 2018. Cred ca tot ce va fi diesel sub Euro 5 va fi foarte scumpa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
acum o oră, Traian M a scris:

As mai recomanda sa iei mai nou in calcul norma de poluare in perspectiva noii taxe de poluare din martie 2018. Cred ca tot ce va fi diesel sub Euro 5 va fi foarte scumpa.

 

@Traian M 

Foarte scumpa :nedecis::default_109:

Detii informatii in acest sens, ori doar "vorbesti, vorbe"?

Am mai citit si noi pe "ici pe colo", am vazut c-ar fi preconizat pana la 200 de euro, depinzand de mai multi factori!:tamp:

Acum ieftin nu-i dar nici de nesuportat!

S-auzim numai de bine! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

@Eugen David pe principiul politicienilor de una zic si alt fac si ce se mai speculeaza prin presa eu personal cred ca vor fi mult mai mari decat 200 de euro pe an si nu m-as risca sa fac o achizitie inainte de apariria noii taxe.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Dobre

Ca topicul sa aiba si un final, sa va spun cu ce m am ales si de ce.

Un Ford galaxy a fost alegerea. L am ales in defavoarea touranului pt ca este ceva mai mare , are 7 locuri in care chiar poti sta inclusiv in cele de pe randul 3, si f imoptant pt mine poti configura scaunele in ce fel vrei. Este si ceva mai inalt de la pamant decat touranul.

 Despre masina prea multe nu va pot spune pt ca deabea am cumparato si inca nu stiu ff bine cum se prezinta tehnic aici ma refer la lucrurile pe care le depistezi in timp). Este motorizarea de 1.9 115 cp , este din 2001 se prezinta bine, motorul este in mintile lui. Din tot ce am vazut a fost singura pe care sa iti permiti sa dai banii si am avut si o surpriza frumoasa: cel ce o vindea mi a spus ca nu are carlig dar ce sa vezi?:) avea din ala demontabil. Am scapat si de o cheltuiala in plus si am mai si negociat putin ca asa e romanul:))

 

 Va salut cu drag si va multumesc inca odata pt sfaturi si raspunsuri!

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Militoiu Ciprian
în urmă cu 17 ore, Marian Dobre a scris:

Este motorizarea de 1.9 115 cp , este din 2001 se prezinta bine, motorul este in mintile lui

Este destul de bun, ai luat un Ford cu motor vw(motorul este AUY)este pus pe Sharan.

Daca a fost intretinut cum trebuie duce peste 400000KM, EGR-ul se mai blocheza , cand 

se merge mult in oras.La fel si geometria variabila de la turbina.Daca iesi inafara o data la 

doua saptamani mers constant (90-110)nu o sa ai probleme.

Bafta!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.