Mihai-Arad

De la Florenta la Siena- Partea II-a

4 postări în acest subiect de discuţie despre De la Florenta la Siena- Partea II-a

De la Florenta la Siena- Partea II-a

Mihai-Arad

Continuarea de aici ,   unde am scris despre Camping !

Partea a II-a

Cateva cuvinte & imagini din Siena - Toscana

Siena fiind unul dintre frumoasele orase ale Toscanei si mereu in rivalitate cu Florenta , m-am decis sa-l vizitez. Un oras cu o incarcatura istorica si nu numai. Zis si facut.

Dis de dimineata (06:30h) am plecat din Camping-ul descris mai sus (in link) catre Gara Centrala din Florenta de unde am luat trenul spre Siena… Calatoria in sine dureaza in jur de o ora , timp suficient pentru a-mi pune „ordine in ganduri“ si pentru un plan de vizita eficient care sa cuprinda (ptr o zi) cat mai multe obiective turistice, astfel incat sa pot pastra vie amintirea. Nu-mi doream sa vad „all“ incat s-am un gulas de amintiri. Calitatea !

Siena cu stradutele pietonale pietruite foarte inguste, in panta uneori abrupte; lipsite de trotuare, marginite de cladiri nu foarte inalte din caramida care creeaza o atmosfera calda-prieteneasca fata de albul rece al marmurei din Florenta…

Intrarea in vechea cetatea a Sienei se face prin Porta , de fapt sunt mai multe poti seculare , parti din zidul cetatii Siena. Porti uriase, solide , impunatoare care apara centru vechi , astazi patrimoniul UNESCO ;ramas neschimbat de secole. Centrul vechi suporta cu „vitejie“ fluxul de turisti dornici de-a vedea frumusetiile medievale ramase mostenire noua, generatia mileniului III-lea.

 

Plecarea din Gara -Florenta

 

Siena

 

Siena

 

Siena

 

Siena-ratacind pe stazile inguste

 

Ssiena-Toscana

 

Siena

 

Toscana-Siena

 

Siena - Centrul vechi

 

Siena - centru vechi /istoric

 

Siena

 

Siena

 

Siena - Piazza del Campo

 

Siena - Piazza del Campo

 

Palazzo Publico - Siena

 

Piazza del Campo - Siena

 

Siena

 

Palazzo_Pubblico

 

Siena

 

Siena

 

Siena

 

Siena

 

Siena_Catedrala

 

Siena_Cathedral

 

Siena

 

26_Siena.JPG.3fd10f9d837997b5038bcb43258d7e12.JPG

 

30_Siena.JPG.b70751371778c5ab1595a5250f680d9d.JPG

 

Siena

 

Porta_Romana_(Siena)

 

Siena

 

De vazut in Siena !

  • Piata del Campo
  • Dom-ul/ Catedrala
  • Santa Maria della Scala
  • Palazzo Pubblico

 

Seara ne-am intors cu trenul in Florenta , inapoi in camping …

Vacanta a continuat catre San Marino – Urbino – San Leo

Revin

 

Cu deosebita placere pentru:

@George B  , @Alin Mihaila , @Robert Patrick , @Daniel P , @Flavius Ivan , @Silviu Pascu , @Costica V. , @Emil Vinteler , @Ovidiu-Betty , .......

 

 

Modificat de Florea Mihai-Micki
add user
  • Like 7
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Emil Vinteler

@Florea Mihai-Micki, nu stiu ce profesie ai, dar ai un talent artistic deosebit, atat la fotografii, cat si ca narator. :bravo:Sa ai sanatate sa ne mai bucuri cu povestile tale frumoase si pozele care par sa treaca de ecranul monitorului.:salutare!:Multumim!

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 18.12.2017 la 7:51, Emil Vinteler a scris:

@Florea Mihai-Micki, nu stiu ce profesie ai, dar ai un talent artistic deosebit, atat la fotografii, cat si ca narator. :bravo:Sa ai sanatate sa ne mai bucuri cu povestile tale frumoase si pozele care par sa treaca de ecranul monitorului.:salutare!:Multumim!

Multumesc  @Emil Vinteler !

:) ceea ce fac , fac din pasiune ! am mai scris pe undeva (forum) , merg la servici de drag ; nici nu stiu cum /cand trece timpul.

 

P.S. TIMPUL , este cel mai mare dusman al meu !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.