Croiala

Piezoelectric defect.

7 postări în acest subiect de discuţie despre Piezoelectric defect.

Piezoelectric defect.

Croiala

Salut. Nu am gasit nimic pe forum despre cum se schimba un piezo de la aragaz si sau frigider. Daca e undeva scris imi cer scuze pentru deschiderea unui nou topic. Mentionez ca am o rulota achizitionata de curand marca wilk deluxe. Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Croiala

Defectiunea consta in faptul ca nu revine dupa apasare. Daca a desfacut cineva si poate sa imi spuna daca merge scos de acolo , curatat sau inlocuit. Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Daca este vorba despre inlocuire sau demontare si nu stii cum, trebuie sa mentionezi instalatia pe care o vizezi (frigider, aragaz, soba ..). in cazul frigiderului, acesta trebuie scos partial din mobilierul in care este incastrat (dupa demontarea celor 4 holzsuruburi cu care este fixat). La soba se demonteaza masca. La aragaz nu stiu (al meu se aprinde cu flacara).

In general, aceste piese sunt capsulate si nu cred ca si pot demonta fara a le afecta integritatea.

Se poate incerca readucerea in functiune vis-a-vis de defectiunea reclamata, prin tratarea cu solutie tip WD40 introdusa prin spatiul unde culiseaza butonul. Poate (repet: poate) se va "da pe calea cea buna".  Daca nu "vrea" cred ca va trebui inlocuit.

Fiind bucurestean, ai la indemana o solutie ieftina (23 - 24 lei), dand cautare pt. Piese Horeca > "aprinzatoare piezoelectrice" sau, daca vrei ceva automat la 1, 5V (~ 28 lei), > "generator de scanteie pt. aprindere cu 2 iesiri". La acesta din urma trebuie sa-i adaptezi o sursa (baterie sau din instalatia de 12V a rulotei, printr-un circuit stabilizator LM317 in configuratia pentru furnizarea tensiunii de referinta = 1, 25V) si un buton fara retinere (ca la sonerie). Daca necazul pe care il ai este la soba Truma si tii neaparat la aspectul original (butonul acela mare, fara rost), va trebui sa te aprovizionezi la sursele de piese dedicate rulotelor la preturile cunoscute...

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Croiala

Multumesc de informatii. O sa incerc sa scot frigiderul ca sa ajung la piezo. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
StefanPaduraru
La 12/16/2017 la 18:25, Mihnea Stoenescu a scris:

in cazul frigiderului, acesta trebuie scos partial din mobilierul in care este incastrat (dupa demontarea celor 4 holzsuruburi cu care este fixat).

Buna ziua, am si eu problema cu aprinderea piezo la frigider (a fost mutata la truma de fostul proprietar). o sa imi cumpar zilele astea aprindere piezo-electrica + buton si spatiu ptr baterie 1.5V, insa am o problema in a scoate frigiderul (dupa ce am demontat toate holzsuruburile cu care e fixat). cred ca tine cumva teava de gaz de el si nu reusesc sa il scot, mi-e sa nu pocneasca teava de gaz. daca demontez aerisirile din afara oare pot sa vad ce e in spatele frigiderului? sa vad ce tine si nu ma lasa sa il scot?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sandu Silviu

Trebuie sa demontezi aerisirile si sa decuplezi teava de gaz si sa il scoti din priza si de la 12v apoi il poti scoate linistit

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Țeava de gaz se poate decupla de la robinetul pt. serviciu sau din partea de jos unde este robinetul pt.avarie și siguranță (funcție de configurația construcției). Totodată s-ar putea sa fie nevoie sa deconectezi și firele de alimentare cu 230v AC și 12v DC).

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.