Mihai-Arad

Cum si unde iti alegi concediul

10 postări în acest subiect de discuţie despre Cum si unde iti alegi concediul

Cum si unde iti alegi concediul

Mihai-Arad

Cand vine vorba despre vacanta , niciodata nu esti hotarat.  Variante sunt numeroase si nu te poti decide pentru ca … vrei „si pe mama si pe tata“ (c-an reclama aia cu masina SH). Dar, … lasa berea deoparte si citeste-ma in randurile de mai jos. Poate „gandind–pe uscat“  faci alegerea corecta , atat pentru tine cat si pentru cei dragi tie.

 

1.      Cu cine pleci in concediu ? Cine te insoteste ?

Distractie/relaxare pentru toata lumea – asta-i motivul  care trebuie sa va uneasca .

Cei mai multi dintre noi ne planificam vacantele doar pentru o parte a familiei. Fie totul este asa cum vor copiii, fie asa cum decid parintii. Fals ! Nici  copii dar nici parinti nu merita mai mult sau mai putin din „prajitura-vacanta & distractie“. Cauta un echilibru echitabil, astfel incat toata familia/lumea sa se bucure de vacanta. Altfel, cineva va fi morocanos tot timpul si probabil ca-i va contamina si pe ceilanti membri ai „echipajului“. Printr-un „joc“ cu cartile pe fata aflati dorintele tuturor. Totul e o joaca , al care participa tot echipajul !

*** Copiii si varstnici , obosesc repede. Nu condu „vitejeste“ pe sosele patriei doar de dorul de-a ajunge repede. Viata are prioritate!

 

2.       Ce activitati ti-ar place sa faci /faceti ?

Nu stresa copii ! Lasa-i sa se bucure de copilarie ! Coboara-te la mintea lor ! Joaca-te in nisip, alearga cu/dupa ei , lasa-te stropit cu „pistolul cu apa…

Vrei sa citesti 3 carti pe saptamana in liniste si „tot mama“ s-aibe grija de cei mici ? Tot mama sa puna/stranga masa? Aceasi rutina de zi cu zi d’acasa? NU ! NU ! NU ! Rasfata-ti sotia /mama copiilor tai ! Si EA trebuie sa simta vacanta poate mai mult decat noi (cei de gen masculin). Petrece-ti timpul impreuna; face-ti „toate“ activitatile impreuna… Daca pierzi un meci de fotbal, nu-i o tragedie. Tragic e sa treaca copilaria copiilor pe langa tine si sa te trezesti ca-ti spune „nenea“ ! [ J ]

 

3.      Incotro vrei s-apuci ? Cum ai ales destinatia ? Pe ce criterii ? In functie de ce ?

Tot printr-o joaca gasesti destinatia potrivita ! Trage-ti „biletele“ cu destinatiile dinainte alese. Lasa-i si pe copii s-aleaga , oferindu-le variante. Inainte de toate pregateste-i /povestete-le despre destinatia A, B sau C fara sa-i influentezi direct. Lasa-i fantezia de copil s-aleaga ! Perioada e foarte importanta ! Prin povesti despre daci si romani , i-ai bagat in istorie. Despre printi/printese , regi si regine ai aduc aproape de castele  sau locuri cu insemnatate istorica. Uite asa i-ai <<cucerit>>  cu istoria si cu geografia.  Mai raman stiintele-naturale .

 

4.      Bugetul !

Tu, stalpul familiei cand ti-ai ales masina dorita cati dintre membri familiei au fost pentru /contra. Dar, tot masina care ti-ai dorit-o ai cumparat-o. Pe copii i-ai „pacalit“ spunandu-i doar partea pozitiva despre ea.  Acum, aloca-ti un buget generos pentru intreaga familie daca esti „stalpul casei“! Nu face rabat de la placerile sotiei/mamei de-a servi pranzul macar odata la un restaurant . Copii merita suprize si ei. Bugetul, sa fie…. fara numar (aiurea, s-aibe capat!)

 

5.      Cazarea ( Camping / Free) !

Dac-ai fost la restaurant de trei ori saptamana trecuta, acum, saptamana asta „meriti“ sa stai trei zile off-camping (contrabalansezi bugetul din saptamana trecuta). Pentru cei mici cazarea in camping sau off , e o aventura ( au ce povesti la gradi/scoala).

 

6.     Sanatatea si  siguranta ! NU UITA de ele !

 

Sunt cateva dintre criteriile pe care ma bazez cand imi "condeiez" planul de vacanta. Incep de pe acum si pin' de Pasti sunt gata (cu cele mai mici detalii daca-i nevoie;pentru muzee si diferite obiective , chiar e nevoie)

 

Va doresc  Vacante minunate alaturi de cei dragi !

 

Imi cer scuze pentru greselile de exprimare/ortografie.Dar, sper ca toti colegi (user) sa-ntelega.... al meu mesaj .

:)

  • Like 7
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Traian M

Concediul il aleg eu si trebuie neaparat sa aiba soare si mare xD

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Că bine le-ai mai zis ! :OK:

Mulțumim ! :noroc:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Ovidiu-Betty , eu iti multumesc , fein !  

:noroc:

 

""" Nu toti suntem  la fel !

Dar TOTI suntem OAMENI ! """

 

E bine sa sti pe cine ai langa tine !

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

:default_doh:

Incet dar sigur , ...  imi cam dau seama cum sta treaba !

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

N-am cuvinte ... :default_109:

 

VA MULTUMESC !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Popescu Ionut

Buna seara.

Am citit cu mare atentie modul de organizare a concediului si constat ca ai pus foarte bine la liniuta problemele/intrebarile pe care trebuie sa le rezolvi la plecarea in concedii de lunga durata.

Eu cu sotia procedam la fel. La inceputul anului ne propunem sa vizitam o anumita/anumite tari si timpul se scurge usor, usor si iata ca se apropie vara si constatam ca se apropie si concediu. Bine inteles ca nu avem nici un plan de concediu decat tarile si uite asa cu trei zile inainte nu stim unde mergem si cat stam. Cand vin de la serviciu gasesc o lista lunga de cumparaturi pe care o fac seara tarziu sa nu am aglomeratie in magazin si sa termin repede cumparaturile.

Au mai ramas 2 zile si ntrebam fata daca vine cu noi sau ramane acasa (copil in jur de 7 ani) si raspunsul este inevitabil ca vine cu noi. O intrebam unde vrea sa merga si-i zicem de tarile care vrem sa le viziteze, este deacord si a mai trecut o zi.

in ultima zi de serviciu si inainte de concediu seara alimentez masina la plin o sapl (sa fie curata macar pana la granita) iar sotia in timpul asta face bagajele ei si ale fetei. La mine este simplu cu gagajele (se potriveste orice culoare cu orice culoare si orice bluza cu orice pantalon, daca nu ma vede sotia). Seara car toate bagajele in masina si stabilim ora de plecare.

Prima zi de concediu trezirea la ora stabilita urcat in masina si la drum. Pe drum luom micul dejun si cautam unde vom dormi in prima noapte. Tot pe drum incepem sa facem planul de concediu si ce avem de vizitat. De aici incep povestile si atatarea curiozitatii copilului si totul devine o joaca in 3. Un copil mic si 2 copii mari. Randul la bucatarie se face cu schimbul dupa regula cine gateste nu spala vasele. In tara ne intoarce in functie de cine se termina primul banii sau zilele de concediu.

Pana acum am plecat numai cu cortul si undeva la 14 zile cheltuiam in jur de 2000 euro pe tot ce aveam nevoie: combustibil, autostrazi, vizitat obiective, cazare(campinguri), mancare etc.

De la anul vom incepe o era noua, era rulotei. Avantaje si dezavantaje vor fi. Noi cantarim numai avantajele, dezavantajele ii lasam pe altii sa le cantareasca, noi le vom ocoli si ne orientam. Anul viitor vom face cateva iesiri cu rulota inainte de concediul mare in asa fel ca ea sa fie pregatita de drum in orice moment si in rest vom merge ca si pana acum, intr-un cuvant vom merge cu valul.

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Popescu Ionut

Precizare.

Tipul concediului descris mai sus se face doar dacă toate persoanele sunt aventuriere, neobosite si fără mofturi.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.