Dragos M

Antifurt rulota

42 postări în acest subiect de discuţie despre Antifurt rulota

Antifurt rulota

Dragos M

Vazand acel topic cu rulora furata din curtea RAR cred ca se fura destul de usor o rulota...

Asadar, imi poate recomanda un coleg un sistem antifurt BUN (calitativ) pentru rulota ?

Cred ca pentru protap, ca la roti oricum pun moverul si nu o poate misca...

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Traian M

Depinde ce cupla antibalans ai pe protap, sunt antifurturi de la acelasi producator al cuplei dedicate pt ea.

Nu as recomanda sa tii moverul presat pe roata daca rulota sta parcata pentru ca deformezi cauciucul, se deformeaza sarma din cauciuc, mie mi s-a intamplat la vechile cauciucuri sa se deformeze unde faceau contact cu asfaltul doar de la stat si nemutata rulota 6 luni, trebuia sa ii fi bagat presiune mai mare in pneuri, mai ales iarna.

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Cel mai bun antifurt...scoti rotile ..:default_big_grin::default_big_grin::default_big_grin::default_big_grin::default_big_grin::salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M
în urmă cu 12 ore, Traian M a scris:

Nu as recomanda sa tii moverul presat pe roata daca rulota sta parcata pentru ca deformezi cauciucul

 

Eu nu cred ca poate deforma muverul anvelopa..., sta presat cativa milimetri in anvelopa, plus de asta nu tin moverul 6 luni..., il tin cateva zile...

 

Referitor la antifurt, cupla este AL-KO AKS 5002 (sau ceva de genul) insa ce am gasit dedicat nu mi se par prea sigure...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Esti sigur ca cupla este aks5002, ca eu nu am gasit acest model nici pe sait la al-ko? Exista doar aks1300 si aks3004. Uite aici catalogul cu toate produsele alko pt rulote, la pagina 22 sunt antifurturile, exista si pt cale sa nu o poti decala.

 

http://www.alko-tech.com/sites/default/files/uploaded_files/DE/FZT/Kataloge/499668_caravan_08-2017_en_0.pdf

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin

Cred ca cel mai sigur este sa demontezi cupla daca stationarea este mai lunga.

 

Se scoate usor si la fel de usor se pune la loc. Se scot cele doua suruburi si se impinge pistonul inauntru.

Pe grupurile de UK nu e zi sa nu se posteze cate o rulota disparuta, multi zic ca anitfurturile se deschid cu surubelnita nu pe la butuc ci pe la sistemul de prindere - pe la picioare (nu sunt sigure deloc).

Eu ca tot sunt patit cu viitoare mea rulota asa o sa fac, si pana la urma si cupla un aks3004 face cu ochiul si costa o gramada de bani.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M
17 minute în urmă, Traian M a scris:

Esti sigur ca cupla este aks5002, ca eu nu am gasit acest model nici pe sait la al-ko? Exista doar aks1300 si aks3004.

 

3004 este, le-am incurcat...

 

cel pentru cale pare util..., cum sa o mai fure, pe sus ? Dar cat o costa...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Lacătul nu e pentru hoți... Însă pntru a le da de lucru în caz că le vin idei, am obișnuitul cui de siguranță ce blochează și maneta sistemului antibalans Alko 1300 ( https://www.pieseremorci.ro/piese-remorci/antifurturi/antifurt-al-ko-ak-1300.html ) și mai am blocajul pe roata ( https://m.okazii.ro/antifurt-roata-blocaj-roata-cu-cheie-275mm-bit-520809-a182280478).

Ultimul, din punctul meu de vedere e cel mai ok.

DSC_0273.JPG.a08d2dff73889ac0a40e14c308a3e1f3.JPG

 

Modificat de Ovidiu-Betty
O virgulă
  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Parerea mea este ca orice sistem care poate incetini sau descuraja actiunile hotilor este bun. Trebuie insa sa fim constienti ca, nimic in acest sens, nu este infailibil mai ales daca este de provenienta comerciala (pe acestea se scolarizeaza hotii). Cele mai eficiente sunt sistemele simple, eficiente, de obicei ieftine, generate de propria imaginatie intuitiva. Acestea, avand caracter de unicat (neuzuale), indeplinesc cel mai bine dezideratul ca furtul sa fie zadarnicit (valabil si pentru sistemele de alarma din locuinte).

  • Like 4
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Citind pe forumuri din Germania si pe cateva grupuri pe Facebook tot din afara, vad ca din ce in ce mai multi proprietari de rulote se plang ca le-a fost furata rulota..., am vazut chiar rulota de 50.000 Euro furata ! (ce sa mai vorbim de Romania unde se fura si cea de 1000 Euro... :default_big_grin: )

Asadar am modificat titlul acestui topic din "Antifurt protap rulota" in "Antifurt rulota" (pentru a nu ne rezuma doar la protap) si v-as ruga sa dezbatem acest subiect, dandu-ne fiecare cu parerea care credem ca este cel mai bun sistem antifurt...

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B
La 17.12.2017 la 7:46, Dragos M a scris:

Ce parere aveti despre aceste sisteme antifurt ?

Sau de la al-ko acesta varianta mai ieftina, sau cel premium ?

 

 

Oricare din ele plus un receptor GPS pe perioada cat o folosesti. Eu asa as face , sînt valori mari, care pot face cu ochiul eventualilor hoti. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Parerea mea e ca cea mai simpla si mai eficienta solutie impotriva furtului, e demontarea rotilor si suspendarea rulotei pe niste capre sau borduri si calele de sprijin coborate...daca exista in plus si un antifurt ptr protap, foarte bun si ala montat...:)

Este adevarat ca e un pic deranj, dar pentru cateva ori pe an cat iesim cu rulota, merita efortul decat sa ne trezim intr-o buna zi ca ne-a disparut rulota din parcare...:salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dascalu Marius

Eu il am pe cel de roata si pentru siguranta rulotei, cand plec, mi-am comandat antifurtul original pentru aks 3004 (varianta safety compact), da inca nu a venit in RO. Va trebui sa mai astept pana cand vine amicul din DE.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

@Daniel P Problema majora este atunci cand iesim cu rulota, in restul timpului cei mai multi nu o tinem in parcarea din fata blocului si deci riscurile sunt infime...

Cand iesim cu rulota trebuie ceva simplu si eficient, nu putem demonta roti sau cuple...

 

@Dascalu Marius  Acel sistem nu stiu cat este de eficient, am gasit discutii pe forumuri de afara unde spuneau ca nu prea ar fi..., ceva mult mai calitativ ar fi AKS safety premium..., dar si pretul este pe masura...

 

Mai asteptam si alte opinii... :salutare!:

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dascalu Marius

@Dragos M. - Eu nu am o problema cu tinutul rulotei acasa, in schimb, cand ma opresc cu masina si rulota pe la un supermarket pentru "mici" cumparaturi stau cu inima cat un purice ca exista riscul sa "agate" cineva rulota la alta masina. Aks-ul meu e relativ nou (montat anul trecut) si nu am antifurt. La cel vechi aveam ceva, Milenco, dar era pentru cupla standard. Am avut de ales, stiam de noua aparitie, da' nu stiu daca se merita. Daca e sa o fure, tot o ia. Ideea e ca daca-l vede poate isi vede de treaba. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Eu pe asta vreau sa-l comand https://m.ebay.de/itm/Anh-ngerschloss-Diebstahlsicherung-Anh-nger-AKS3004-und-AKS2004-Wohnwagen-PKW/152132174719

Cheia e rotunda (exclus sa fie fortat cu o surubelinta) si e mai “rar”...,  cele facute de Alko in general le cunosc hotii...

Studiaza-l putin si vezi cum ti se pare...

 

Eu as mai vrea ceva suplimentar, dar nu stiu ce... :default_big_grin:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dascalu Marius

Da e ok si din punctul meu de vedere, da cheia aia rotunda ...... ,   seamana binisor cu multe alte chei rotunde. Sper sa ma insel. Oricum, are aceesi problema pe e-bay "Möglicherweise kein Versand nach Rumänien " , iar asta presupune sa ti-l cumpere cineva de acolo. Pentru mine zarurile sunt aruncate, in sensul ca e deja cumparat, doar ca nu a ajuns in RO.

P.S. o intrebare:  La autorulota - unde il folosesti? I-ai pus carlig si mai iei remorca dupa ea?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Nu, nu, am rulota acum... :default_big_grin:

 

Revenind la antifurtul de protap, daca nu este montata si o bila poate sa polizeze bila de la carligul masinii si atunci poate pleca cu ea cu tot cu antifurt oricat de bun ar fi el... 

Mai cautam solutii..., poate stie vreun coleg ceva mai safe...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Pentru cand rulota e legata de masina se poate folosi un lant gros cu un lacat bun. Lantul sa vina printre protap si legat de cuiul masinii. Eu folosesc aceasta solutie la o remorcuta de 750. Pt AKS1300 de la rulota am un antifurt ca un cui cu cheie in cap tot de la ALKO care blocheaza parghia sa nu o poti ridica, ca sa o scoti de pe bila carligului masinii.

Nici un antifurt nu e infailibil daca rulota e lasata pe spatiul public termen lung. Oricat de bun ar fi si ingenios, il studiaza in timp si il incearca pana le iese.

  • Like 1
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B
în urmă cu 12 ore, Klaudiu B a scris:

Oricare din ele plus un receptor GPS pe perioada cat o folosesti. Eu asa as face , sînt valori mari, care pot face cu ochiul eventualilor hoti. 

M a atenționat cineva apropo de RECEPTOR GPS, eu am vrut să zic că aș folosi oricare dintre cele enumerate de Dragoș plus un dispozitiv de localizare prin GPS.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Maier

Cand mi-am cumparat bicicleta, cea mai mare panica a mea a fost sa nu-mi fure cineva bicicleta....si dupa ce m-am gandit cateva  zile, si dupa ce mi-am cumparat o "legatoare" deaia de biciclete mai scumpa....si m-am gandit ca daca as vrea sa fur acea bicicleta tot as putea sa tai respectivul fier... (am un flex dewalt pe baterie) ... mi-am cumparat de pe olx. un dispozitiv destul de ieftin (100 si ceva de lei) care se incarca printr-un miniUSB si in care bagi o cartela SIM... si cand apelezi nr-ul de telefon aferent SIM-ului....device-ul respectiv iti trimite printr-o aplicatie instalata pe telefonul tau  coordonatele GPS ale device-ului. De acolo-n colo fiecare se descurca cum poate sa-si recupereze rulota...sau bicicleta..

Asta in cazul in care hotii nu o duc intr-un buncar, tunel sau o fac bucati pana afli tu unde este...Bateria device-ului in stand-by tine 1-2 saptamani, dar in cazul unei rulote unde nu suntem conditionati de volumul dispozitivului, se poate lega la o baterie externa de 10-20.000 mA si extinde autonomia la cateva luni.

 

4177766871480506078.jpg

Modificat de Adrian Maier
  • Like 4
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Maier

Eu am bagat device-ul in cadrul bicicletei dupa ce am scos scaunul.

Daca mi-ar fi furat-o baietii din "Ocean`s Eleven" sau "Italian Job" probabil ca scoteau scaunul...aruncau device-ul si nu mai gaseam bicicleta :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

 Imediat dupa ce am cumparat rulota m-a preocupat montarea unei alarme auto cu pager, cu senzor de shock si de perimetru!

Lucru care de altfel l-am si facut!

 La montarea senzorului de perimetru a fost mai greu ca si orientare pentru a percepe miscare la cel 4 geamuri ( sa montat rasturnat in partea de sus a geamului din fata)! Senzorul de shock l-am montat in partea din fata sub geam pentru a simti, daca se umbla la potbagaj! Contact de deschidere a usii! Sirena in spatele frigiderului pentru a fi auzita prin grilele de racire si antena alarmei in partea de sus a rulotei, adica la trapa!

Suplimentar mai am si tija de blocare cu cheie pentru cupla AK1300.

 Sa incercart o data fortarea usi cu o surubelnita in partea de jos, dar doar atat, nu sa mers mai departe, asta in parcare la bloc!

 A mai fost un curios noaptea la ora 1 sa incerce sa deschida usa rulotei pe la Manastire Oasa, dar l-am auzit si am vorbit cu sotia si a plecat, pobabil un muncitor ce lucra la constructia manastiri !

 La Cheile Butii sa mai luat din fata rulotei un recipient de apa pentru dus lasat la soare, de atunci, cand plecam de la rulota, strangem tot!:)

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Tot citind cum am spus si mai sus pe forumuri de profil din afara, ma minunez cat de repede se poate fura o rulota cu tot felul de antifurturi pe ea...

De exemplu vedeti in videoclipul de mai jos, cum fura o remorca cu un lant in loc sa cupleze remorca la carligul masinii, e atat de simplu cu tot cu antifurtul de la protap o fura... :default_big_grin:

 

 

Totusi acel antifurt de protap este necesar cum spunea un coleg mai sus in timpul mersului, ganditi-va ca opriti intr-o parcare mare cum sunt cele din Germania si mergeti sa mancati..., cand rulota e cuplata la masinia nu are mover pus, nu are picioarele lasate, nu are vreo gheara la roata..., e chestie de cateva secunde sa traga masina langa a voastra sa o scoata de pe carligul vostru si sa o cupleze la el, e cel mai simplu de furat cand este legata la masina...

 

Ca si masura de protectie impotriva acestui furt e clar ca e bun un antifurt care poate fi montat cand rulota este cuplata la masina...(dar si in stationare), concluzia (cel putin pentru mine) este acel ALKO Safety Premium care este confectionat dintr-un otel de calitate, iar tija care incuie din Zinc (fara crom) si care este catalogat de testele britanice in securitate cu "Sold Secure Gold" sau cel de care spuneam mai sus cu cheie rotunda Saracen Gullwing.

 

Pe langa acest antifurt e clar ca mai trebuie ceva la roti..., insa o simpla gheara din tabla de blocare a rotii cu un levier se desface in cateva secunde..., ceva mai calitativ ar fi aceasta https://www.bulldogsecure.com/view/bulldog-230f-titan-wheel-clamp/107  care este din titan..., dar nu stiu... cred ca mai trebuie studiat pe partea aceasta de blocare a rotilor...

 

Pe un forum din Germania se discuta de niste improvizatii facute de fiecare la el acasa, astfel facand un antifurt home made hotul nu stie la ce sa se astepte si este luat cumva prin suprindere, fata de un antifurt care este in comert si in general cunoscut de hotii profesionisti....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.