Depinde cat timp ai la dispozitie. (vara, cand, in ce luna ?) 7 zile in Slovenia ? Nu mi se pare o solutie buna. Nu mai bine ramai in Italia; ai mult mai multe de vazut decat in Slovenia. Lacul Bled si pestera Postoja , nu le-am vazut (nu mi-a starnit interesul) nu pot sa-ti spun nimic. In schimb despre litoralul Croat din Peninsula Istria , iti pot spune (povesti ) 3 zile si trei nopti. Am fost de cateva ori in Peninsula Istria. Chiar recomand Opatija , Porec, Rovinj ... Pul* !   Opatija -             PUL* - Croatia             """Pul*** se afla Amfiteatrul, unul dintre cele mai bine conservate amfiteatre romane. A fost construit in sec. I din ordinul Împaratului Claudius. Forma lui se aseamănă foarte mult cu cea a Colosseumului din Roma. Acesta putea găzdui 20.000 de spectatori avizi de cruzimea luptelor cu gladiatori. În Evul Mediu aici se organizau turniruri iar astăzi se ţin concerta si diferite spectacole. În perioada în care am fost noi aici, se desfăşura un Festival de Film, in fata a doar 5000 de spectatori, capacitatea actuala a amfiteatrului."""     Sper sa-ti fi fost de folos, cumva. .... apropo, undeva mai la sud de 37017 Lazise , am fost la Peschiera del Garda si la Limone sul Garda ( in partea de nord a lacului , in coada cum zicem noi ). Multa bafta in alegerea corecta ! Pin-la urma e vacanta, si oriunde e bine si frumos.  
    • Like
    • Upvote
    3