Popescu Ionut

Probleme caroserie

10 postări în acest subiect de discuţie despre Probleme caroserie

Probleme caroserie

Popescu Ionut

Buna ziua. Cand am pregatit rulota de iarna m-am urcat pe acoperisul iei si am avut o surpriza neplacuta. Am gasit caroseria putin spintecata pe acoperis dupa cum se poate vedea in poza.

Se poate repara si cum? In interior m-am uitat si nu sunt infiltratii in interiorul rulotei, desi au trecut cam multe ploi peste rulota.

Multumesc de ajutor.

 

P_20171207_114217.jpg.1bdba8b81466aef911154edfe7c74e71.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Aurelianz

Indrepti, speli si degresezi bine zona cu alcool, dupa care lipesti cu sikaflex un petic mai generos din orice material care sa reziste la apa si UV. Acolo sus nu se vede interventia.

Cu siguranta a intrat apa. Asta este, bine c-ai vazut acum si nu mai tarziu.

Spor !

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Popescu Ionut

Multumesc.

Da acolo a intrat apa, dar este lemnul de pe acoperis sau ce o fi sub aluminiu si nu l-a penetrat. momentan o sa pun o banda adeziva de exterior pana sa fac reparatia finala.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Recomand ca peticul sa fie tot din tabla de Al. Sikaflexul sa fie din acela pentru structuri (252 , 221, F13C, ...). Se da un spray de vopsea si este ... ca noua.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Militoiu Ciprian

Salut, din experinta la mine a cazut un brad in curte(am scris deja) 2 gauri in plafonul rulotei, ideea este ca trebuie clar indreptat dupa cum a scris un coleg .

Curatat bine locul si poti aplica pana la vara o banda ce izoleaza ferestrele de mansarda(ALUBAND SAU CEVA ASEMANATOR) gasesti la  DEDEMAN.

Reparatia finala cred ca trebuie facuta vara ( metoda cum a descris Dl. Mihnea). Scuze, stiu bine regulamentul dar imi este greu sa trec peste formula de politete.

 Eu am folosit vopsea de bitum si asfalt in loc de spray vopsea.Spor la treaba.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Popescu Ionut

Multumesc pentru sfaturile utile primite.

Momentan rulota este sub o prelata impermeabila (sper). Cand se termina cu ploile (care ar fi trebuit sa fie ninsori) si se va mai incalzi putin, prin primavara voi da prelata jos sa se usuce bine locul, sper ca acum nu mai este umezeala acolo. Ulterior voi face reparatia.

In perioada in care voi face reparatia voi face si ceva poze care le voi posta pe forum.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

Tot ce au spus colegii e Ok. Sa verifici f atent dacă a pătruns apa, e bine sa faci așa ceva, se usucă f greu lemnul , putregaiul se va extinde. Si da, sa faci asta pe caldura. Succes ! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Popescu Ionut

Apa sigur a patruns acolo ca au fost ploi. Rulota a fost pusa la iernat, acoperita cu o prelata. Am fost aseara la ea si m-am uitat pe interior si nu am infiltratii, sper ca am descoperit la timp gaura din tavan.

La 12/12/2017 la 15:39, Mihnea Stoenescu a scris:

Recomand ca peticul sa fie tot din tabla de Al. Sikaflexul sa fie din acela pentru structuri (252 , 221, F13C, ...). Se da un spray de vopsea si este ... ca noua.

 

Am gasit in Hornbach acest Sikaflex il pot folosi pentru reparatii sau mai caut ceva din lista facuta de tine? Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Este foarte bun.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Popescu Ionut

Pana da caldura, la vara, am facut o improvizatie de reparare a caroseriei, de genul Pif si Hercule. O voi verifica destul de des si in caz de probleme voi interveni corespunzator.

Exemplific cu o poza.

P_20180310_165104.thumb.jpg.bdf65433d35185cfe9f460d1af123dfd.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.