George Stanescu

Sfaturi montaj centrala Primus

20 postări în acest subiect de discuţie despre Sfaturi montaj centrala Primus

Sfaturi montaj centrala Primus

George Stanescu

Asa cum va spuneam, de curand am achizitionat o rulota Dethleffs si bineanteles ca m-am apucat de mesterit pentru a fi gata in primavara cu tot ce ne dorim pentru vacantele de vis ce vor urma.

Pana acum am descoperit probleme pe instalatia de 12v - cablul de alimentare de la masina tractare are firul de masa intrerupt, l-am comandat deja la Exis,

-trebuie sa introduc un panou solar in circuit (panoul de 100W si incarcatorul bateriei au fost impreuna cu rulota) Ce baterie imi recomandati si unde ar fi bine sa o montez?

-si cea mai spinoasa problema este ca nu am apa calda Am achizitonat deja o centrala Primus pe care vreau sa o montez in portbagaj langa butelie iar bolerul de 10l undeva sub canapelele din fata pentru a avea circuitul de incalzire cat mai scurt. Este cea din poza alaturata.

Intrebarea mea este cum trag conductele de apa calda prin interiorul rulotei in asa fel incat sa nu fiu nevoit sa gauresc mobilierul si ce piese auxiliare asa avea nevoie pentru montaj?

 

Orice parere este binevenita

centrala-primus-2490.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Traian M

conductele de apa calda sunt defapt niste furtune dedicate, sunt orificii lasate cam la toate corpurile la imbinarea dintre podea si peretele rulotei, oricum primul lucru este sa dezechipezi cat mai mult din lucrurile din rulota, dand afara canapele si patul ca sa vezi cat mai mult.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George Stanescu

Multumesc pentru sfaturi !

In partea din fata sub canapele am vazut spatiile aferente. Problema pe care o voi intampina va fi atunci cand trebuie sa trec cu tevile prin spatele toaletei. Habar nu am ce trebuie sa demontez si ce nu.

Traseule tevilor este destul de complicat. Rezervorul de apa este sub patul din spate in dreapta rulotei(vazand-o dela protap), apoi spre fata este baia cu trecerea peste roata - nu stiu cum ii pot spune altfel- apoi dulapul de haine, canapeaua si in portbagaj pe aceeasi parte este suportul rotii de rezerva. Pe stanga patul frigiderul si chiuveta, apoi usa de intrare si canapeaua la interior. In portbagaj pe stnga va fi montata centrala cu o trecere catre interior pentru agentul termic (Antigel). Deci pentru a avea un traseu cat mai scurt al agentului va trebui sa montez boilerul sub canapeaua din stanga fata, . Va puteti imagina cum va trebui sa trec furtunele de apa rece si calda de la un capat la altul. Deci traseul din baie si cel de sub frigider sunt total necunoscute pentru mine.

Am comadat furtunele de apa rece si calda. Le astept.

Modificat de George Stanescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz

In conditiile date, recomandarea mea este sa treci cu furtunurile de apa rece/calda pe dedesubtul rulotei, bineinteles izolate cu ceva.

La prima mea rulota, furtunul era pozitionat din fabrica pe dedesubt chiar fara izolatie, pe toata lungimea rulotei. 

Spor !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George Stanescu

Cred ca oricum as face nu pot sa scap de traseu lung de apa, deoarece baia e pe o parte si bucataria exact in fata ei pe partea cealalta  Aveti idee pe unde trec furtunurile in regiunea frigiderului? Trebuie sa il dau afara?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Rulota ar trebui sa aiba deja traseu de apa rece si calda, ar trebui sa aiba un boiler cel putin electric pe traseul de apa calda, poti monta centrala fix inlocuind bolerul electric cu ea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George Stanescu

:multumesc!:Rulota nu a fost dotata cu apa calda. Si pentru ca ne place sa iesim offcamping de aceea am ales varianta asta de incalzire a apei.  Robinetele sunt doar pt rece, va trebui sa le schim si pe acelea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Pai e simplu, tragi furtunele de apa calda fix pe unde merg si cele de apa rece.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

@George Stanescu, modelul acesta Primus 2490 achizitionat de tine nu este cumva si centrala termica ?  :nedecis:

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George Stanescu
Citat:

Salutare !

@Alin Opran 

ba da, este centrala termica, Se poate folosi si pentru incalzire prin calorifere si incalzire in pardoseala si are si un boiler pentru apa calda menajera. Eu il voi folosi doar pentru apa calda.

@Traian M corect , dar pentru asta trebuie sa demontez frigiderul?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Pescuiesti furtunul cu o sarma de pe partea cealalata a frigiderului daca exista loc deja pt unde sa treaca furtunul. Adica legi furtunul cu o sarma, bagi sarma pana iese pe partea cealalalta si apoi tragi de ea si o scoti cu furtun cu tot.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George Stanescu

:OK: Simplu, Nuu?

 

asa voi face.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George Stanescu

Gata!

Am finalizat modificarile esentiale pe care mi le-am propus si suntem gata de plecare. Am montat trumavent pe 12v, centrala Primus si boilerul caruia a trebuit sa schimb senzorul de temperatura, schimbat baterii pentru apa calda si rece, montat perdea dus, realizat instalatie si prize pe 12v pentru offcamp, montat pwm 20A, instalat modul de vizualizare tensiune si consum, schimbat cablu 13 fire ( cel vechi am descoperit ca avea cateva fire rupte si ascunse sub o izolatie prost facuta).

Au mai ramas cateva lucruri de facut dar nu sunt esentiale: becuri led pe care le-am comandat din china, o banda led pentru iluminat exterior pe care o voi monta cand se mai incalzeste afara si cine mai stie ce alte idei imi vor mai trece prin cap. Betty (asa o cheama pe mandruta mea) a zis ca o fac avion.

A si era sa uit, trebuie sa pun si mocheta achizitionata de la Hornbach, pentru ca doar este casuta noastra de vara nu-i asa? Soacra-mea a zis ca ne pregatim pentru cand o sa ne dea astia mici afara din casa.

IMAG0781.jpg

IMAG0783.jpg

IMAG0782.jpg

IMAG0780.jpg

IMAG0778.jpg

IMAG0779.jpg

IMAG0777.jpg

IMAG0784.jpg

  • Like 8
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
S. Simion

Permiteţi-mi să mă mir de un lucru: dacă aveţi centrală termică, ce nevoie mai aveţi de Trumavent?

Şi încă un lucru: vă sfătuiesc să nu cumva să montaţi furtunele de apă, fie ea rece sau caldă, izolate sau nu, în exteriorul rulotei. Vor îngheţa la minus câteva grade. Rulotele nordice, de ex, au tot traseul apei exclusiv în interiorul rulotei. La fel şi rezervoarele de apă, curată, respectiv uzată. Dacă, însă, mergeţi doar vara cu rulota, atunci nu va fi nicio problemă.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicolae  Ene
La 28.01.2018 la 11:58, George Stanescu a scris:

Gata!

Am finalizat modificarile esentiale pe care mi le-am propus si suntem gata de plecare. Am montat trumavent pe 12v, centrala Primus si boilerul caruia a trebuit sa schimb senzorul de temperatura, schimbat baterii pentru apa calda si rece, montat perdea dus, realizat instalatie si prize pe 12v pentru offcamp, montat pwm 20A, instalat modul de vizualizare tensiune si consum, schimbat cablu 13 fire ( cel vechi am descoperit ca avea cateva fire rupte si ascunse sub o izolatie prost facuta).

Au mai ramas cateva lucruri de facut dar nu sunt esentiale: becuri led pe care le-am comandat din china, o banda led pentru iluminat exterior pe care o voi monta cand se mai incalzeste afara si cine mai stie ce alte idei imi vor mai trece prin cap. Betty (asa o cheama pe mandruta mea) a zis ca o fac avion.

A si era sa uit, trebuie sa pun si mocheta achizitionata de la Hornbach, pentru ca doar este casuta noastra de vara nu-i asa? Soacra-mea a zis ca ne pregatim pentru cand o sa ne dea astia mici afara din casa.

IMAG0781.jpg

IMAG0783.jpg

IMAG0782.jpg

IMAG0780.jpg

IMAG0778.jpg

IMAG0779.jpg

IMAG0777.jpg

IMAG0784.jpg

Bravoooooo frumoasă  lucrare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Mihai

Salutare,

 

Ce fel de regulator folosesti ? Am gasit referinte tehnice cum ca este necesar unul care sa acopere plaja 200 - 500 mBar.

 

Multumesc,

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George Stanescu

Asa e. Eu am comparat-o cu tot cu regulatorul variabil.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Irimia Ionut

Presiunea de lucru la centralele Primus este de 200-400 mbar.. De zece ori m-ai mult decât un regulator obișnuit de butelie.. Asa ca aveți grija ce regulator folosiți, dacă vreți sa aveți căldură.. Eu am. Luat un rotemberger profesional cu reglaj 0'3-4bar..Cu un ceas obișnuit maxim 40 grade va avea apa în calorifere iarne.. Iar dacă sunt doritori am o centrala Primus2490 completa, centrala, boiler, electrica.. Inafara de calorifere!

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George Stanescu

Eram in Doraly si am gasit asta. E un regulator variabil.

IMG_20190924_113520831.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Mihai
în urmă cu 4 ore, George Stanescu a scris:

Eram in Doraly si am gasit asta. E un regulator variabil.

IMG_20190924_113520831.jpg

ce plaja de presiune acopera ? cum poti constata presiunea setata fara manometru ? ce pret are ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.