Lungu Marin

Probleme wv passat suspensie spate

3 postări în acest subiect de discuţie despre Probleme wv passat suspensie spate

Probleme wv passat suspensie spate

Lungu Marin

Aveam wv passt cam lasat pe spate si erau si telescoapele duse, atunci am cumparat telescoape noi , arcuri noi si protectii telescoape noi si ce credeti dupa ce am inlocuit totul pe spate masina mea mergea aproape taras cu aprox.100 kg in portbagaj si rulota dupa ea aproape goala.Dupa ce am deslegat rulota masina tot asa statea parca erau arcurile din sarma.Abia am primit banii inapoi pe arcuri de la magazin ziceau ba ca nu le-am montat la un  service autorizat ba ca a trecut prea mult timp de cand au fost achizitionate ba ca de ce le-am montat.In continuare am procedat in felul urmator , am montat arcurile vechi cu 3 distantiere cauciuc pe fiecare arc si un cauciuc de 10 mm sub arc.Si ce sa vedeti masina este OK acum.Dl Viorel care un camper m-a invatat sa fac asa  si este OK.Aviz celor ce au aceasta problema.

 

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Drinovan Ovidiu

 Eu am schimbat vechile telescoape la Passatul din 93! Acestea sau dus din cauza solicitarilor primite din partea rulotei, cand sa rulat pe drumuri cu denivelari, gen vechiul drum Deva-Oradea! Cum acestea au curs si nu mai functionau bine a tras dupa ele si un arc pe care la rupt in partea superioara! A trebuit sa le inlocuiesc cu altele! Am gasit la cei Shacs niste telescoape pentru drumuri grele la pretul de 350lei perechea! Acestea sunt mai robuste si ridica arcul cu 2cm fata de cele standard! Am schimbat si arcul cu unul la fel! Singura problema e ca dupa ce le-am montat si am incercat telescoapele acestea la o apasare scurta a masini in jos ar fi trebuit sa revina mai cu intarziere in sus, dar nu vad nici o diferenta fata de cele stricate! Asa ca find piese livrate pentru Romania ma astept sa nu fie de calitate, cele noi! Nu le-am dus la nici un test, dar am testat alta masina (VW Jeeta din 85) si la apasarea in jos a ei aceasta revenea cu o mica intarziere!Deci lucrau bine.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Militoiu Ciprian

Pentru arcuri recomand Lesjofors(Suedia) niciodata probleme.

Amortizoare(telescoape denumire corecta) Sachs sau Kayaba daca v-a tin "ficatii".

Adevarat costuri putin mai ridicate dar calitate.

Intotdeauna verificati ambalaj=produsul din interior.

Lucrez cu piese auto de 11 ani si am vazut multe ......

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.