• Conţinut similar

    • Lucian Pop
      de Lucian Pop
      Salutare rulotisti,
      Pe baza neglijenței mele am reusit sa stric o baterie cu gel in jumătate de an asa ca o sa va dau cateva sfaturi simple pentru a prelungi viata acumulatorului cu cativa ani.
       
      1. Bateria ar trebui scoasă din rulota cand nu ieșiți cu rulota mai ales daca rulota sta in soare. Este valabila si reciproca, nu lasati bateria gel iarna in frig. Temperatura ideala pentru o baterie cu gel este de 15-25 grade celsius(am atasat o poza). 
      Temperatura este cel mai important factor. 
      Mare atentie: întâi se deconectează panoul solar, apoi se scoate acumulatorul.  
       
      2. Nu alegeți cel mai ieftin tip de acumulator. Cu cat acumulatorul este mai greu, cu atat este mai bun.
       
      3. Nu descarcati acumulatorul complet. Unele controlere au o protectie care "taie" curentul atunci cand tensiunea scade sub nivelul critic, altele nu. 
       
      4. Daca este posibil montați acumulatorul într-un spatiu cu aerisire. Se poate monta si un ventilator micuț (2-20w). 
      La 3 dolari puteti pune chiar si un controller automat cu termostat. Link aici:
      http//s.aliexpress.com/VJrmy6jm
       
      Sper sa va fie de folos aceste sfaturi si greselile mele sa va ajute. 
       
       
       



  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.