Horia Nedelea

Acumulatori bateri gel pentru voi

13 postări în acest subiect de discuţie despre Acumulatori bateri gel pentru voi

Acumulatori bateri gel pentru voi

Horia Nedelea

Acumulatori baterii gel la cel mai bun preț calitate! Acumulatori perfecta stare de voltaj și amperaj, sunt aduși din Germania după aparatura medicala folosiți  doar pe ups, uni sunt noi! Garanție, politica de retur, transport. www.acumulatorigel.simplesite.com

received_1664095790324735.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Stefan P

Salutare! Un pret ne dai? Si ce amperaj au?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Acum am inteles!

Am intrat pe adresa indicată si am vazut despre ce-i vorba!

Colegul nu vinde , doar a postat informația!

Mulțumim!

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin Dinu

salut,  

sincer, nu recomand acumulatori gel pentru instalatii fotovoltaice ( rulote ). 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty
37 minute în urmă, Cosmin Dinu a scris:

sincer, nu recomand acumulatori gel pentru instalatii fotovoltaice ( rulote ).

Te rog frumos motivează-ţi afirmaţia !

Noi la primăvară intenţionăm să achiziţionăm un kit fotovoltaic care să includă şi o baterie pe gel. Din ce am mai citit, inclusiv pe acest forum şi discutat cu colegi de pe acest forum şi nu numai, afirmaţia ta nu e corectă.

De asemenea, pe site-urile de vânzări de astfel de kit-uri fotovoltaice care au în componenţă şi baterii sunt baterii pe gel.

Mulţumesc !

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin Dinu

@Ovidiu-Betty 

Asadar, acumulatorii gel sunt baterii stationare pentru UPS. Treaba lor este sa stea incarcate si sa furnizeze curent doar atunci cand este nevoie ( cade reteaua )

Ele nu sunt recomandate pentru cicluri zilnice de incarcare descarcare si sunt foarte pretentioase la curentul de incarcare. Ca si exemplu, cei de la Victron le`au scos deja din productie si nu le recomanda. 

Singurele baterii gel ce pot fi folosite pentru astfel de aplicatii sunt Optima,  acesti acumulatori sunt auto si sunt utilizati in principal la vehiculele Off-road. 

 

Am tot observat pe acest forum ca nu multi folosesc in sistem si regulatoarele de incarcare pentru fotovoltaice. Acestu lucru este cel mai daunator pentru un acumulator, mai ales daca este si gel. In timpul incarcarii necontrolate, o crestere masiva de tensiune va provoca fierberea acumulatorului , acesta, fiind gel, va crea bule de gaze in interior, bule ce raman acolo si nu se pot duce nicaieri. Pe scurt, bateria se umfla, se sulfateaza - la revedere capacitate de stocare, la revedere bani. 

 

Vorbesc in cunostinta de cauza ( am acasa 6 acumulatori Victron Gel de 220Ah si nu au fost ieftini )

Acum, na` fiecare face ce vrea cu banii lui.

Eu recomand AGM deep cycle sua,  daca exista buget, OPzS 

 

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin Dinu

@George M. Te aștept și la mine să-mi regenerezi două baterii umflate sau poate așteptăm..  În fine.  Cu mare drag, nu ma mai bag . Fiecare face ce vrea și după cum citește pe ce găsește 

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin Dinu

Și nu's 'experiente', sunt câțiva ani de lucru 

DSC_0009.JPG

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty
în urmă cu 10 ore, Cosmin Dinu a scris:

Eu recomand AGM deep cycle sua,  daca exista buget, OPzS 

Mulțumesc @Cosmin Dinu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Neata , asa cum a zis si colegul nostru nici eu nu recomand gel la rulota .

Toate rulotele sau camperele achizitionate de noi vin cu baterii agm deap cycle sau doar baterii normale cu descarcare profunda. 

Acelasi raspuns l am primit de la un tehnician de la Rombat , bateriile gel nu se recomanda la rulote campere , de ce ? , nu sant gandite la vibratii si miscari permanente si mai ales ca nu sant gandite pentru temperaturi joase .

In ups sant tinute calde intre 16si 18 grade iarna iar vara sant racite , respectiv sa nu sara de 40grade incinta respectiva .

Ultima informatie o am de la un prieten care lucreaza la Vodafone si cu asta se ocupa revizie , service ups antene ..

 

Eu am un rombat tempest de 120ah cumparata in aprilie si sant tare multumit de ea , la 3 4 saptamani o incarc sa o tin pe linia de plutire si este totul ok ... 

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicu Iancu
La 04.12.2017 la 10:13, Cosmin Dinu a scris:

salut,  

sincer, nu recomand acumulatori gel pentru instalatii fotovoltaice ( rulote ). 

De asta ce zici ? Acumulator cu gel, descarcare (ciclu) profunda.

IMG_4598.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin Dinu

Salut,  

Nu cunos ficare brand in parte si particularitatile lor, doar ca de fel, recomand ocolirea bateriilor gel in aplicatii cum ar fi off-camping, off-road, overlanding, stiu ca sunt minunate ca si caracteristici si libertatea de pozitionare dar totodata curentii si curba de incarcare este usor diferita si trebuie respectata, nu permit regenerare , egalizare.. etc.

Pentru a avea o viata lunga a bateriilor tre sa achizitionezi echipamente spcifice lor, iar eu nu am vazut pe nimeni sa aibe redresor cu posibilitatea de selectare a tipului de baterie de exemplu. 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Sunt redresoare Smart care recunoaște tipul de acumulator s-au se poate alege din meniul lui! Din meniul controlerului MPPT pe care am montat in rulotă deasemenea se poate alege tipul acumulatorului.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Lucian Pop
      de Lucian Pop
      Salutare rulotisti,
      Pe baza neglijenței mele am reusit sa stric o baterie cu gel in jumătate de an asa ca o sa va dau cateva sfaturi simple pentru a prelungi viata acumulatorului cu cativa ani.
       
      1. Bateria ar trebui scoasă din rulota cand nu ieșiți cu rulota mai ales daca rulota sta in soare. Este valabila si reciproca, nu lasati bateria gel iarna in frig. Temperatura ideala pentru o baterie cu gel este de 15-25 grade celsius(am atasat o poza). 
      Temperatura este cel mai important factor. 
      Mare atentie: întâi se deconectează panoul solar, apoi se scoate acumulatorul.  
       
      2. Nu alegeți cel mai ieftin tip de acumulator. Cu cat acumulatorul este mai greu, cu atat este mai bun.
       
      3. Nu descarcati acumulatorul complet. Unele controlere au o protectie care "taie" curentul atunci cand tensiunea scade sub nivelul critic, altele nu. 
       
      4. Daca este posibil montați acumulatorul într-un spatiu cu aerisire. Se poate monta si un ventilator micuț (2-20w). 
      La 3 dolari puteti pune chiar si un controller automat cu termostat. Link aici:
      http//s.aliexpress.com/VJrmy6jm
       
      Sper sa va fie de folos aceste sfaturi si greselile mele sa va ajute. 
       
       
       



  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.