Mihai-Arad

Camping Seecamping Appesbach, Salzburg - Austria

44 postări în acest subiect de discuţie despre Camping Seecamping Appesbach, Salzburg - Austria

Camping Seecamping Appesbach, Salzburg - Austria

NRLaurentiu

Salut, Ovidiu!

 

In ceea ce priveste vignetele, te pot ajuta cu urmatoarele informatii de pe site-urile lor oficiale:

- pentru Ungaria o poti achizitiona online cu data dorita de incepere a valabilitatii (necesita cont utilizator): https://ematrica.nemzetiutdij.hu pentru o perioada de 10 zile, o luna sau un an. De citit cu atentie schimbarile de la ei, aici: http://toll-charge.hu/articles/article/important-changes-in-the-toll-payment-system Un ghid, gasesti aici: http://toll-charge.hu/documents/document/brochure

- pentru Austria, o poti achizitiona online cu minimum 18 zile in avanshttps://www.asfinag.at/toll/vignette/digital-vignette pentru o perioada de 10 zile, doua luni sau un an.

 

Achizitionarea lor la botul calului, adica prima benzinarie dupa ce treci granita, necesita lipirea lor pe parbriz. Pentru Austria este chiar si o pozitie impusa: sub suportul oglinzii!

 

Ca regula generala: de pastrat doi ani dovezile procurarii vignetelor.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Drinovan Ovidiu

Multumesc @NLaurentiu,

Am mai aflat in legatura cu vinetele ca se mai pot lua pentru Ungaria de la benzinariile Mol din Timisoara inainte de a pleca(in cazul meu) si din benzinariiile OMV pentru Austria!

Am mai aflat ca sunt zone ecologice in Austria unde se merge cu o anumita viteza si care nu trebuie depasita deorece amenzile sunt de la 500 de euro in sus!

Este o perioada anume din an la care este  obligatorie folosirea cauciucu de iarna? Teoretic cred ca este ca si la noi !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K
La 1/7/2019 la 13:50, Drinovan Ovidiu a scris:

 Cum e mai bine sa se faca plata cash sau cu cardul.

Noi am platit numai cash. Intr-un an am fost cu cardul fetei (card in euro, eu nu mi-am facut ca nu plec afara decat in concediu si doar pentru asta ar trebui sa platesc comision de administrare tot restul timpului, fata pleaca des). E bine sa ai si card, e mai comod de platit si indeosebi sunt benzinarii unde nu exista casa, bagi doar cardul la pompa. La unguri primesc si euro dar au un curs de te doare capul, ori schimbi din tara ceva forinti, ori  te feresti sa cumperi ceva. In general benzinariile de pe autostrazi au preturi mai mari. Noi am mai alimentat si de pe langa, de prin localitati, le gaseam cu gps-ul,  cand faci plinul conteaza. Acuma cu rulota nu stiu daca se merita sa te invarti dupa benzinarii, fie si numai 2-3 km. La austrieci, in parcarile Asfinag ai si net free. Pentru cumparaturi si nu numai, noi am folosit masiv gps-ul, ne dadea ce supermaketuri sunt in apropiere, la ce distanta si evident ne ruta catre cel ales. La austrieci programul la supermaketuri e mai scurt ca la noi, sambata si duminica inchis, sa nu te surprinda. Vignete pentru Austria noi am luat mereu de la Nikelsdorf, acolo e o benzinarie mare chiar la granita. O lipesti pe parbriz. La unguri nu, nu ai ce, iti da un bon si atat, ca la noi.  Sub rezerva ca in 2018 nu am iesit, sa nu se fi schimbat ceva.

De vizitat este si zona lacurilor xxSee, ideal de plimbat cu bicicleta, sunt trasee marcate. In general la ei lacurile sunt la mare cautare si amenajate cu tot ce trebuie. Salzburgul este intr-o vale destul de pronuntata, la plecarea din el cam ai de urcat.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Drinovan Ovidiu 

 

în urmă cu 23 ore, Drinovan Ovidiu a scris:

Frumoase mai sunt locatiile prezentate mai sus cea ce ma face si pe mine nerabdator sa le vizitez pe la mijlocul luni martie 2019, mai exact in perioada 7-19!

 

Uf, ufff.... 

Perioada ploioasa ! 

Locatia este intre munti , langa lac. Umiditatea ridicata ! Disconfort  .... 

In rest , vezi aici (informatii despre Vigneta HU si  A) si  p'aici ( postat de @Gabriel Iofciulescu )

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Drinovan Ovidiu 

 

în urmă cu 11 ore, Drinovan Ovidiu a scris:

Am mai aflat ca sunt zone ecologice in Austria unde se merge cu o anumita viteza si care nu trebuie depasita deorece amenzile sunt de la 500 de euro in sus!

 

Este o perioada anume din an la care este  obligatorie folosirea cauciucu de iarna? Teoretic cred ca este ca si la noi !

 Deci , "zonele ecologice " sunt denumite I-GL , situate de-a lungul autobenzi A1 , care leaga Viena de Salzburg. Despre amenzi, nu stiu cat sunt de mari.

 

https://www.tippscout.de/wp-content/uploads/2017/02/IGL-Autobahn.jpg

 

Anvelope de iarna , DA , obligatoriu 01. Noiembrie  - 15. Aprilie !  (use Google Translate ) 

 

Vizit SALZBURG - TOP !  (bifeaza  pt parcari , WC public......etc)

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Da, perioada aleasa nu e cea mai potrivită mai ales că a nins bine acolo în sezonul asta, deci are ce se topi! Așa că poate sa rămâna în standby! Mai vedem cum o fi până atunci!:multumesc!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Drinovan Ovidiu

 

Camera web montate pe autostrada ! (live ! traficul & starea autostrazilor)

Pret vignetei Austria ! ( ATENTIE: varianta online se comanda cu 18 zile inainte de-a fi folosita ! Varianta de culoare "galbena-lamaie" care se lipeste pe parbriz , sub oglinda , se poate achizitiona din Shop-ul primei benzinari SHELL , 800 m dupa ce-ai intrat in Austria venind  pe M1 din Ungaria) 

GPS: 47.928225, 17.102596   (klick!)  --> https://goo.gl/maps/vcuNzGKRn562

 

Parcarile prin Austria , se platesc cu :

a) aplicatia app tel mobil  (germana / engleza) vezi link-ul alaturat : -> https://www.handyparken.at/ ,  https://beta.easypark.at/  ,  https://www.p-m.cc/pm.aspx

b). Parcarile etajate se poate plati cu: 1). Card credit   2). monede   3). telefon-mobil 

 

Despre Viena gasesti multe informati utile aici ! (lb romana ) :) 

Modificat de Mihai-Arad
Add icon !
  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila

Scuze, poate e offtopic, dar un link cu site-ul unde se pot face rezervari pentru Eagle's Nest imi puteti indica? Pe site-ul oficial nu prea merge. Multumesc anticipat!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz

Nu este nevoie. Sunt multe case de bilete si autobuzele circula din 30 in 30 min.

Si noi ne-am speriat cand am ajuns la locul cu pricina si am vazut o mare de oameni de toate culorile.

Mai important este sa faci rezervare pentru drumul de intoarcere. Asta se face cand ajungi sus si ultima ora de retur (daca mai retin bine) este 16.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila
La 18.11.2017 la 23:58, Mihai-Arad a scris:

La CUIBUL DE VULTURI sau The Eagle’s Nest - A. Hitler din Germania.

Chiar daca revin, dar as vrea sa stiu sigur... Trebuie facuta rezervare la Eagle’s Nest  pentru ca am auzit si varianta ca in sezon ar trebui facuta o rezervare? Aurelianz a spus ca nu, dar un prieten mi-a spus ca el ar fi vrut sa viziteze acest obiectiv, dar nu a avut rezervare prealabila, asa ca a abandonat ideea! A facut cineva rezervare sau toata lumea a mers la liber?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Salut @Alin Mihaila

în urmă cu 17 ore, Alin Mihaila a scris:

Trebuie facuta rezervare la Eagle’s Nest  pentru ca am auzit si varianta ca in sezon ar trebui facuta o rezervare? Aurelianz a spus ca nu, dar un prieten mi-a spus ca el ar fi vrut sa viziteze acest obiectiv, dar nu a avut rezervare prealabila, asa ca a abandonat ideea! A facut cineva rezervare sau toata lumea a mers la liber

 

... Asa cum a spus si  @Aurelianz NU TREBUIE rezervare facuta . Alocati suficient timp pentru a vizita "linistit" o fila din istorie incl. imprejurimile (nu degeaba se numeste Cuibul de vulturi).

Eu am fost fara rezervare (dealtfel peste tot prin Germania / Austria / Italia /Monaco /Croatia / Franta / Cehia ...) ! Am calatorit peste tot FARA REZERVARE. N-am cautat niciodata sa ma campez/cazez/parchez in "buricul-centrului".

Mijloace de transport punctuale, conectate la puncte de interes turistic , ... ce sa-ti spun: bine puse la punct (sg. conditie: sa fii informat! traim era digitala)

In cazul in care n-am reusit sa vad un muzeu /o catedrala , am revenit  a doua zi. Am patit o singura data in Florenta (ITA).

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Eagle's Nest e o crasma care miroase a varza si carnati, un mare fiasco.

Am fost in perioada cand se difuza filmul Band of Brothers, a carui actiune s-a filmat si pe acolo. Era multa lume, in special americani care stiau replicile din film, erau organizati si nerabdatori, ca toata lumea, sa vada un loc celebru si sa li se explice ceva din perioada Germaniei naziste.

Totul este foarte bine organizat jos, in zona de imbarcare. Se ia autobuzul, la coborare intr-adevar iti faci rezervare pentru cursa de intoarcere, ei spun ca 1, 5 sau 2 ore ar trebui sa dureze vizita. La mine a durat 30 minute. Se ia un lift taiat prin mijlocul muntelui si ajungi la casa. Acolo - surpriza, totul e transformat in restaurant, nici o vorba despre Hitler, nu ghid, nu explicatii, parca nici n-ar fi vorba de perioada nazista. In afara de peisaj (frumos, insa ca peste tot in Alpi) nu ai ce vedea decat niste burtosi la masa. Parca erau intr-un colt cateva poze de epoca. Eu m-am asteptat sa vad un muzeu cu explicatii amanuntite din perioada 1933-1945, cand-colo o bodega. M-am intors cu primul autobuz, suparat din cauza timpului pierdut si a sumei irosite.

Ceea ce nu pot eu sa inteleg, in special la romani, pe toate siteurile si forumurile de calatorii, nu sunt spuse pareri obiective. Citesti si ramai cu impresia ca vei vedea ceva interesant. Cand ajungi acolo (am nenumarate exemple din toata Europa, nu e cazul sa declansez polemici), vezi de fapt ca e cu totul altceva decat te astepti. Sau macar, in afara de pareri pro, sa mai vad cate un contra, ca sa inteleg ce ma asteapta. Ca singur exemplu, n-ai sa gasesti unul sa-ti spuna sa nu calci in Cinque Terre in perioada vacantelor de vara, toti lauda zona respectiva ca pe Sfintele Moaste si cand ajungi acolo stai intr-un picior intr-o cocina italieneasca.

Modificat de Vlad Iliescu
  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Vlad Iliescu , te salut si-ti apreciez parerea ta. :salutare!:

 

P.S.

Mie personal mi-a placut ceea ce-am vazut  ....o pagina (sau un rand) din istorie... Un loc cu o incarcatura istorica .Despre peisaj, n-am cuvinte ... de lauda !

Voiam doar sa spun (si, nu tie personal): inainte de-a ma "deplasa" undeva , ma informez (cat pot de mult) despre viitoarea locatie. Astazi cu 4G (in curand 5G) si posibilitati infinite ma documentez, imi filtrez informatiile in asa fel incat sa pot lua o decizie finala , fara blama la sfarsit (fiasco). 

 

Referitor la Eagle’s Nest (Kehlsteinhaus), aici:

1.  2.  /   3. (Muzeu)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Salzburg - 2019

DSC-4811-Salzburg-2019.jpg

 

Salzburg - 2019


DSC-4812-Salzburg-2019.jpg

Best of the best!
Best of the best !

 

 

IMG-20190716-231708.jpg

 

 

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 16.11.2017 la 0:46, Mihai-Arad a scris:

Despre zona Salzkammergut (?) va pot spune ca-i zona de nord/vest a Austriei. O zona cu mult-mult "verde".Paduri si lacuri cu apa cristalina....Paradis ! Privelistea iti incanta ochii...

Salzburg , la o aruncatura de bat departare. Cred ca-s vreo' 50 km departare. Prin zona sunt prea multe obiective turistice .... 

 

Hallstatt

 

DSC-4918-Puia-2019.jpg

 

DSC-4908-Puia-2019.jpg

 

DSC-4902-Puia-2019.jpg

 

DSC-4907-Puia-2019.jpg

 

... "hai-hui" prin tara lu' Heidi. :) 

(aia in care se vad muntii in zare, aia cu casute de lemn si pajisti insorite de jur-imprejur, cu Milka si ....)

 

DSC-5199-T4-Gosausee.jpg

 

DSC-5158-T4-Gosausee.jpg

 

DSC-5157-T4-Gosausee.jpg

 

DSC-5155-T4-Gosausee.jpg

 

DSC-5154-T4-Gosausee.jpg

 

DSC-5153-T4-Gosausee.jpg

 

DSC-5165-T4-Gosausee.jpg

 

Ori de cate ori am ocazia (la sf. de saptamana) fug  :)  intr-acolo.

De ce acolo? Ce gasesc acolo ?

Farmecul & linistea imi ofera "comfortul" si energia pt zilele care urmeaza (grele /stresante, reci/mohorate, ...etc).

Iubesc , aceast "colt de rai" !

 

P.S.

Inca n-am apucat sa gust cu adevarat concediul din acest an (vara).

Usor-usor, dar cu pasi mari imi condeiez vacanta catre ... Franta (coasta mediteraniana) dar si o buna bucata din insorita Spania (pin' la Sevilla).

Cu "casa" dupa mine. :) , asa-i sta bine calatorului !

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adalbert Tiberiu

Cred ca am gasit urmatoare noastra destinatie:OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 6 ore, Adalbert Tiberiu a scris:

Cred ca am gasit urmatoare noastra destinatie:OK:

 

E frumosa  destinatia :) , atat vara cat si iarna. Ai de unde alege, crede-ma.

Chiar si numai intr-un sf. de saptamana, reusesti sa vezi o particica din acest colt de rai.

In 7, 5 h esti la destinatie ! In doi (soferi),   timpul si distanta , e o nimica toata !

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 6 ore, Adalbert Tiberiu a scris:

Cred ca am gasit urmatoare noastra destinatie:OK:

Salut ...

Ai vazut asta ? Bine, daca iubesti muntele.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Liliana Burghelea
      de Liliana Burghelea
      Buna ziua tuturor,
       
      este cineva care stie care este procedura de inmatriculare a unei rulote in Austria. Ne-am mutat aici si nu stim unde sa mergem sa o inregistram si sa luam numere de Austria.
       
      Multumesc si drumuri bune😀
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Campingul Birkenstrand este situal pe malul lacului Wolfgangsee, in localitatea Abersee, la aprox 6 km de Sankt Gilgen, respectiv 7 km de Strobl, localitățile ce delimitează lacul. Am campat aici 7 nopti, conditiile fiind printre cele mai bune din cate campinguri am vizitat eu. Pretul a fost cam 37 euro/zi, destul de bun as spune in comparatie cu ce ofera campingul. Chiar daca am avut ceva divergente cu proprietarii din cauza faptului ca nu mi-au rezervat parcela pentru care ne-am invoit inca din luna ianuarie (intr-un final au reusit sa-mi ofere o alternativa buna, dar fara a face vreun discount pentru disconfortul generat), trebuie sa recunosc faptul ca locatia este absolut incântatoare. Am ales acest camping pentru distantele catre celelalte obiective: Salzburg - 30 km, Hallstatt - 40 km, Eagle`s Nest - 60 km...

















    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Pentru vizitarea Vienei am ales campingul Wienerwald, aflat la aproximativ 30 km de centrul Vienei, intr-un cadru natural superb. Pretul a fost de 27, 5 euro/zi, destul de bun as spune eu comparativ cu preturile celorlalte campinguri din zona capitalei austriece. Campingul se afla relativ in proximitatea autostrăzii (5km), la doar 10-12 km de cel mai apropiat Park&Ride din Viena, unde va puteti lasa masina in conditii de siguranta si costuri minime (3, 6 euro/zi) si de unde puteti lua metroul catre obiectivele turistice din Viena.












  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.