Mihai-Arad

Camping Seecamping Appesbach, Salzburg - Austria

44 postări în acest subiect de discuţie despre Camping Seecamping Appesbach, Salzburg - Austria

Camping Seecamping Appesbach, Salzburg - Austria

Mihai-Arad

Salut dragi rulotisti, ...

Camping Seecamping Appesbach din St. Wolfgang - zona  Salzkammergut / Austria

Despre zona Salzkammergut (?) va pot spune ca-i zona de nord/vest a Austriei. O zona cu mult-mult "verde".Paduri si lacuri cu apa cristalina....Paradis ! Privelistea iti incanta ochii...

Salzburg , la o aruncatura de bat departare. Cred ca-s vreo' 50 km departare. Prin zona sunt prea multe obiective turistice pe care le-as putea enumera , acum, aici...Ma limitez strict la Wolfgangsee (Lacul Wolfgang) si la camping.

Campingul este unul mai degraba-familiar, unde copii si bunici sunt la ei acasa.Totul decurge ca la "bunici-in-vacanta".Nepoti zburda cat e ziua de lunga;ba cu trotineta, ba cu aripiare ptr inot, ba desculti prin iarba... Apa din lac, ...e lacrima de curata.Calda, depinde de fiecare.

Campingul are shop, un restaurant (se mananca bine;ca la mama daca sti ce sa comanzi)....Grupul sanitar, ...nu-i gasesc "minus-uri".Din camping , intr-o plimbare de 10-15 minute esti in centrul St.Wolfgang de unde poti face plimbari cu vaporul , skijet, electro-barci, ....sau cu trenuletul catre varful Schafberg (1.732 m).

Sus pe terasa cabanei (se poate innopta contra cost) poti admira in liniste maretia si splendoarea lacului.Culorile sunt magnifice.

 

DSC_0848_1_A__1.JPG.bb9d385ddf3a626c0cf1fcfd4d45f5f6.JPGDSC_0846.JPG.1cb7503ca5f3453e1f218e8a2652a441.JPGVedere de pe traseuDSC_0853_1_A.png.26a391cb1bae94533e787c2a59a0ab10.png

 

Eu , noi , plecam dimineata pe trasee-montane si reveneam seara rupti de oboseala.

O baie in lac pentru relaxare, puneam la cale un nou plan pentru ziua urmatoare...inca o baie in lac si la somn. Maine-zi , o luam din loc pe trasee.

 

lacul Wolfgangsee vazut de la Bleckwand

 

Fantastic

 

Superb

Fara__Cuvinte ! Superb ! Curaj!

Catre Bleckwand

 

Odata ajunsi in varf, ....la doar 1.541 metri am complectat acest "Jurnal " !

 

GipfelBuchAm fost si noi,  p'aici!

 

Varful Bleckwand !

Sus in varf !Am reusit !

 

Din varf  se vede-n jos, un hau....

DSC_1152__A.JPG.8972f3d877a600c3e2a77f058e240bf4.JPG

Relaxare ! Ne adunam gandurile....

DSC_1138__A.JPG.62dc8e98c31ba98a3df06ab8a5fa1d84.JPG

 

Lacul Wolfgangsee printr-un "ochi" al naturii !

 

DSC_1069__A.JPG.b6b32a366b106d8043092e5a4b1ee72d.JPGTerminat ,  la deal pe caldura-amiezii !

 

DSC_1064__A.JPG

  • Like 15
  • Upvote 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Dragos M

Foarte frumoasa zona..., am fost si eu in acea zona acum vreo 2 ani...intr-adevar e frumos tare...

Multumim @Florea Mihai-Micki  :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Da... Foarte, foarte frumos într-adevăr ! E arhicunoscut faptul că Austria e o țară de un pitoresc extrem.

Fotografiile tale dovedesc, în plus acest lucru.

Mulțumim pentru postare@Florea Mihai-Micki:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz

Da, foarte frumoasa zona. Noi am stat in campingsee Wolfgangblick pe partea cealalta a lacului Wolfgang, in localitatea St. Gilgen, regiunea Abersee, aproximativ 30 km distanta de Salzburg. Punct strategic pentru a face zilnic vizite la obiectivele turistice din zona, aproximativ 50 km dus-intors. Cateva poze din acest camping:

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

5.1.jpg

 

image.jpg

 

Cateva obiective atinse de aici au fost:

1. Mocanita cu cremaliera care urca pe muntele de langa noi

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

2. Alt obiectiv a fost mina de sare Salzwelten Hallstatt, poze voi pune in urmatoarea postare.

 

 

  • Like 9
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 8 ore, Florea Mihai-Micki a scris:

Salut dragi rulotisti, ...

Camping Seecamping Appesbach din St. Wolfgang - zona  Salzkammergut / Austria

Despre zona Salzkammergut (?) va pot spune ca-i zona de nord/vest a Austriei. O zona cu mult-mult "verde".Paduri si lacuri cu apa cristalina....Paradis ! Privelistea iti incanta ochii...

Salzburg , la o aruncatura de bat departare. Cred ca-s vreo' 50 km departare. Prin zona sunt prea multe obiective turistice pe care le-as putea enumera , acum, aici...Ma limitez strict la Wolfgangsee (Lacul Wolfgang) si la camping.

Campingul este unul mai degraba-familiar, unde copii si bunici sunt la ei acasa.Totul decurge ca la "bunici-in-vacanta".Nepoti zburda cat e ziua de lunga;ba cu trotineta, ba cu aripiare ptr inot, ba desculti prin iarba... Apa din lac, ...e lacrima de curata.Calda, depinde de fiecare.

Campingul are shop, un restaurant (se mananca bine;ca la mama daca sti ce sa comanzi)....Grupul sanitar, ...nu-i gasesc "minus-uri".Din camping , intr-o plimbare de 10-15 minute esti in centrul St.Wolfgang de unde poti face plimbari cu vaporul , skijet, electro-barci, ....sau cu trenuletul catre varful Schafberg (1.732 m).

Sus pe terasa cabanei (se poate innopta contra cost) poti admira in liniste maretia si splendoarea lacului.Culorile sunt magnifice.

 

DSC_0848_1_A__1.JPG.bb9d385ddf3a626c0cf1fcfd4d45f5f6.JPGDSC_0846.JPG.1cb7503ca5f3453e1f218e8a2652a441.JPG

 

lacul Wolfgangsee vazut de la Bleckwand

 

 

 

@Ovidiu-Betty , @Daniel P , @Dragos M , @Flavius Ivan , @Dan B va multumesc pentru apreciere.

Ieri , cand am postat imaginile, fiind la ceas tarziu de seara , am omis sa postez adresa si coordonatele Campingului:

 
Seecamping Appesbach

Au 99

A - 5360 St.Wolfgang

GPS: 47°43'57.7"N 13°27'50.0"E  sau  47.732702 , 13.463880

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz

2. Mina de sare Salzwelten Hallstatt.

Urcarea se face cu un funicular pana la un moment dat dupa care se merge la pas pana la mina. Coborarea tot cu funicularul,  iar iesirea din mina se face prin tunel lung de 2km si foarte ingust, cu un trenulet lung pe care incaleci ca pe motocicleta, unul in spatele celuilalt. Frumos !

 

image.jpg

 

image.jpg

 

13.1.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

3. Alt obiectiv a fost urcatul cu telecabina 2100 m de la Dachstein, si mai departe pe jos aproximativ 30 min pana la Panorama sau Five fingers (cinci degete).

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

4. Una din zile am petrecut-o in Salzburg unde am vazut Gradinile Mirabell, podul cu lacate Makartsteg, orasul vechi si casa memoriala Mozart.

Poze in urmatorul post.

  • Like 4
  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz

Salzburg ... Gradinile Mirabell, podul cu lacate Makartsteg, orasul vechi si casa memoriala Mozart.

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

33.1.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

  • Like 4
  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Mai adaug cateva fotografii din zona

DSC_3197__A.JPG.4770a8c3ca6f33527287352b9954a199.JPGDSC_3237__A.JPG.2e236737212d651b6946c2428e57d56e.JPG

DSC_3232__A.JPG.756eadf2eb8489102b381e5f1c0b80bd.JPG

 

Drumetii prin zapada la Dachstein /Austria

 

Pestera de gheata... Dinozauri si mamuti au locuit p'aici !

Lunga de ... 42 km. Nu-i deschisa publicului in totalitate, din motive de siguranta !

Comparativ cu Scarisoara , e diferenta de la Terra la Calea Lactee

Pestera de ...gheta. Lunga de 42 km

DSC_3183__A.JPG

DSC_3191__A.JPG

DSC_3195__A.JPG

Modificat de Florea Mihai-Micki
*** Add photo !
  • Like 5
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Multumim @Aurelianz pentru prezentare si foto, dar trebuia sa deschizi un topic separat, pentru ca sunt locatii diferite! :salutare!:

O sa le separ eu mai tarziu, cand am putin timp...:multumesc!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Si iata cum reusim sa promovam Austria  in loc sa promovam tarisoara noastra draga !

[Recunosc, am fost mult, prea mult plecat in vacante p'afara.De aici si materialele prezentate.Si, inca nu-i nici 10%]

Intrebam intr-o postare anterioara , despre MARAMURES, ... NU a postat NIMENI , NIMIC despre acel colt de rai.

Dar despre BUCOVINA ? Despre Delta-Dunarii & Dobrogea am vazut, am citit, am fost... Imi doresc sa le revad , oricand ! Delta-Dunarii e un PARADIS pe care nu stim sa-l exploatam , inca. Atunci cand vor aparea "termopane" si cladiri cu fatade din sticla (placut ochiului) vom regreta timpul pierdul de-al vedea in starea pura...

 

Ce-as putea citi , ... de la voi ? Am curaj sa plec pe cont propriu (oriunde in lume) dar asteptam un "zvac" pentru elan... Ceva care sa ma "miste" putin. Nimic !

Haideti dragi colegi sa promovam ROMANIA !

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
5 minute în urmă, Daniel P a scris:

Multumim @Aurelianz pentru prezentare si foto, dar trebuia sa deschizi un topic separat, pentru ca sunt locatii diferite! :salutare!:

O sa le separ eu mai tarziu, cand am putin timp...:multumesc!:

@Daniel P , mai mult sau mai putin din zona Salzkammergut (din campingul descris de mine sau de @Aurelianz ) se ajunge foarte usor/repede .... la Salzburg si la celelante obiecteive din imagini !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Popescu Ionut

Frumoase descrieri la ambele campinguri. Am trecut si eu asta vara prin zona pe autostrada si tare asi fi dorit sa stau putin in zona.

Daca se poate un tarif pentru cele doua campinguri, cat a-ti platit efectiv? din experienta ce afiseaza campingurile pe site si cat platesti difera putin. Au si ei tarife ascuns.

Multumesc de informatii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Popescu Ionut , preturile sunt afisate "la vedere" pe site-urile oficiale postate in mesajele de mai sus.

Nu exista preturi ascunse ! Intreabi la Receptie , si elimini din start orice suspiciune.

N-am platit niciodata vre' un cent in plus fata de ce scrie pe "tabel-Preturi".

Ah, sa nu uit: bonul fiscal / factura  iL primesti fara sa-l ceri. (in germana=Rechnung).

Nu-ti face griji, in privinta asta.Nu-ti baga nimeni mana in buzunar fara voia ta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
23 minute în urmă, Popescu Ionut a scris:

Daca se poate un tarif pentru cele doua campinguri, cat a-ti platit efectiv? din experienta ce afiseaza campingurile pe site si cat platesti difera putin. Au si ei tarife ascuns

 

Asta se poarta in Romania ..... iar de chitanta/factura nici nu poate fi vorba! 

Asa am crezut si noi ca o sa gasim la unguri si cand colo a fost asa cum spune @Florea Mihai-Micki  .... alta mentalitate :OK:

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Popescu Ionut

Va intreb de preturi ascunse, deoarece in austria, in tirol am stat intr-un camping foarte frumos si am platit cat era afisat, dar pentru dus trebuia sa bagam 0.50 centi pentru 3 minute de apa calda.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi A.

Frumoase locații. Mulțumim pentru efortul de a ne împărtăși și noua. 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 8 ore, Cristi A. a scris:

Frumoase locații. Mulțumim pentru efortul de a ne împărtăși și noua. 

@Cristi A. placerea este de partea mea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Continuare

De la Campingul prezentat mai sus se poate ajunge foarte usor , La CUIBUL DE VULTURI sau The Eagle’s Nest - A. Hitler din Germania.

Cabana pe care a primit-o A. Hitler cadou la implinirea varstei de 50 ani , astazi deschis publicului... Mai multe detalii aici!

Aici traseul cum se poate ajunge!

Cateva poze de la " The Eagle's Nest"

 

DSC_2285.JPG.820558cc14de8d96e821a84efd17ba70.JPG

 

DSC_2287.JPG.cfd7c5e333cae5486bef06c2be660c9a.JPG

 

Urcarea se face numai cu BUS-uri speciale ! Pe drum nu pot trece doua masini una pe langa cealanta !

 

DSC_2485.JPG.351feeef2600c31f66765dfa77279334.JPG

 

se trece prin tunel , ...

DSC_2473.JPG.16c23ef98075688c72e67393785e23d8.JPG

si se urca cu liftul.

DSC_2464.thumb.JPG.0b336d0438cf54e8f5e6b3926f34ccbc.JPG

 

DSC_2431.JPG.66ca67a2376cd42f47f3f51989aea5b2.JPG

DSC_2475.JPG

DSC_2323.JPG

DSC_2344.JPG

 

revin cu mai multe imagini !

 

în urmă cu 3 ore, Florea Mihai-Micki a scris:

revin cu mai multe imagini !

 

Am incercat sa adaug fotografii, ....dar se pare c-a expirat timpul alocat pentru "modificare/adaugare" !

Sorry !

 DSC_2440.thumb.JPG.34c6e2159323e7685d3743386ee905fe.JPGIMG_20151004_113635.jpg.8e634f6b6f826eea0aba2090551af18e.jpgGreu de ajuns la cuibul de vulturiPasarea cerului,  singura care ajunge acolo,  sus

  • Like 10
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz

Am vrut sa scriu si eu aici despre acest obiectiv "Kelsteinhaus" dar m-am oprit crezand ca m-am bagat aiurea. Merita vazut ! Descrierea colegului @Florea Mihai-Micki este suficienta, mai completez si eu cu cateva poze:

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

Un alt obiectiv in zona care nu trebuie ratat, sunt cheile Liechtenstein, in germana "Liechtensteinklamm" situate la aproximativ 60 km sud de Salzburg. Ne-am rezervat special o zi pentru acest obiectiv dar nu am avut parte deoarece in perioada aceea, cheile erau inchise publicului. Pozele nu-mi apartin, le-am atasat pentru pentru o prezentare sumara:

 

image.jpg

 

2698_Lamerkmlamm.jpg

 

Photo14.jpg

 

Photo85.jpg

 

 

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

 

Am facut si noi de cateva ori trasee prin zonele respectivelor lacuri, cu bicicletele (e specialitatea casei). Nu le ratati daca treceti pe acolo. 

 

La 16.11.2017 la 12:51, Florea Mihai-Micki a scris:

Ah, sa nu uit: bonul fiscal / factura  iL primesti fara sa-l ceri. (in germana=Rechnung).

Nu-ti face griji, in privinta asta.Nu-ti baga nimeni mana in buzunar fara voia ta.

 

Am avut experiente de "la negru" si la unguri, si la austrieci, si la nemti. Nu mai tin minte la elvetieni. Iar daca le lasi un euro il iau zambind. Cazuri rarisime dar am avut, insa recunosc ca in parte i-am incurajat noi cand ne-au facut favorul de a ne caza chiar daca nu mai erau locuri si s-au straduit cum-necum sa ne primeasca. Aici e talentul sotiei de a insista fara a si enerva. Am avut si un caz cand dupa ce am platit am aflat ca masina trebuia sa o parcam undeva aproape la un km de camping, noi fiind cu cortul. Ni se dadea un carut mare, mult mai mare ca cel de supermarket, sa ne caram lucrurile de la poarta campingului la locul de campat (abia apoi duceam masina la parcare). Spre marea mirare a  receptionerului, chestia asta nu ne-a convenit si ne-am luat banii inapoi fara nici o problema, desi ne daduse chitanta. Ideea era ca salteaua noastra gonflabila se umfla electric si aveam nevoie de masina langa cort. Nu mergea umflata afara ca nu mai intra in cort. Si chiar si asa  am fi fost de de cascadorii rasului cu ditamai salteaua umflata pe caruciorul acela.

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

 

Ce sa-ti (mai) spun? Favorul pe care vi l-a facut nu-i o scuza ....

Padure fara uscaturi , NU exista !

Pot sa-ti spun din experientele traite de mine ; nu mi sa-ntamplat p'afara sa nu primesc bonul fiscal !

Si acum , dupa anii de zile mai am in "cutia cu amintiri" , carti de vizita / facturi de la diferite Campinguri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

:default_109:   :OK:

Am  "biletul castigator" , asa ca ....duminica  :fug: spre  Alpii !

Fara schiuri .... :default_big_grin:

Revin cu detalii despre Camping si....locatie !

 

Modificat de Mihai-Arad
icon
  • Like 1
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Vacanta minunata si distracie la maxim.:OK:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

  Frumoase mai sunt locatiile prezentate mai sus cea ce ma face si pe mine nerabdator sa le vizitez pe la mijlocul luni martie 2019, mai exact in perioada 7-19!

 Cum nu am mai calatorit inspre vest,  raman multe necunoscute in legatura cu procedurile ce trebuiesc respectate de-a lungul drumului!

 Si anume procurarea vinetei la unguri , apoi la austrieci(nu stiu daca aceasta trebue lipita pe parbriz) de unde este mai bine sa o cumperi (staie de carburant, vama) si pe ce perioada se pot lua, avand in vedere ca dorim sa stam aproape 2 saptamani;

 Cum e mai bine sa se faca plata cash sau cu cardul.

 Am vazut ca parcarile se platesc in funtie de perioada care se doreste( ex.1ora/3ore sau peste noapte) la un automat la care se intoduc euro, deci este nevoie de multe monede sau merg si bancnote?

 Limita de viteza pe autostrada cu rulota! Cat trebuie sa fie in Ungaria respectiv Austria?

 Ca locatie deschisa in extrasezon si mai acesibila ca pret (19euro/noapte, masina+rulota +4 persoane) am gasit ca fiind la campingul Berau am Wolfgangsee!

 Aceasta locatie ar fi baza de plecare spre frumoasele obiectivele de vizitat!

 Ce locati de prin apropiere recomandati pentru a manca sau a face cuparaturi?

 Daca exista vreo interdictie la masinile diesel!

 Exista ceva bilet/abomament/zi pentru mijloacele de transport in ideea de a vizita orasul Salburg

 

Wolfgangsee.JPG.bce9f9974c8b25446631ffe72971ca63.JPG

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Liliana Burghelea
      de Liliana Burghelea
      Buna ziua tuturor,
       
      este cineva care stie care este procedura de inmatriculare a unei rulote in Austria. Ne-am mutat aici si nu stim unde sa mergem sa o inregistram si sa luam numere de Austria.
       
      Multumesc si drumuri bune😀
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Campingul Birkenstrand este situal pe malul lacului Wolfgangsee, in localitatea Abersee, la aprox 6 km de Sankt Gilgen, respectiv 7 km de Strobl, localitățile ce delimitează lacul. Am campat aici 7 nopti, conditiile fiind printre cele mai bune din cate campinguri am vizitat eu. Pretul a fost cam 37 euro/zi, destul de bun as spune in comparatie cu ce ofera campingul. Chiar daca am avut ceva divergente cu proprietarii din cauza faptului ca nu mi-au rezervat parcela pentru care ne-am invoit inca din luna ianuarie (intr-un final au reusit sa-mi ofere o alternativa buna, dar fara a face vreun discount pentru disconfortul generat), trebuie sa recunosc faptul ca locatia este absolut incântatoare. Am ales acest camping pentru distantele catre celelalte obiective: Salzburg - 30 km, Hallstatt - 40 km, Eagle`s Nest - 60 km...

















    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Pentru vizitarea Vienei am ales campingul Wienerwald, aflat la aproximativ 30 km de centrul Vienei, intr-un cadru natural superb. Pretul a fost de 27, 5 euro/zi, destul de bun as spune eu comparativ cu preturile celorlalte campinguri din zona capitalei austriece. Campingul se afla relativ in proximitatea autostrăzii (5km), la doar 10-12 km de cel mai apropiat Park&Ride din Viena, unde va puteti lasa masina in conditii de siguranta si costuri minime (3, 6 euro/zi) si de unde puteti lua metroul catre obiectivele turistice din Viena.












  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.