Salut dragi rulotisti, ... Camping Seecamping Appesbach din St. Wolfgang - zona  Salzkammergut / Austria Despre zona Salzkammergut (?) va pot spune ca-i zona de nord/vest a Austriei. O zona cu mult-mult "verde".Paduri si lacuri cu apa cristalina....Paradis ! Privelistea iti incanta ochii... Salzburg , la o aruncatura de bat departare. Cred ca-s vreo' 50 km departare. Prin zona sunt prea multe obiective turistice pe care le-as putea enumera , acum, aici...Ma limitez strict la Wolfgangsee (Lacul Wolfgang) si la camping. Campingul este unul mai degraba-familiar, unde copii si bunici sunt la ei acasa.Totul decurge ca la "bunici-in-vacanta".Nepoti zburda cat e ziua de lunga;ba cu trotineta, ba cu aripiare ptr inot, ba desculti prin iarba... Apa din lac, ...e lacrima de curata.Calda, depinde de fiecare. Campingul are shop, un restaurant (se mananca bine;ca la mama daca sti ce sa comanzi)....Grupul sanitar, ...nu-i gasesc "minus-uri".Din camping , intr-o plimbare de 10-15 minute esti in centrul St.Wolfgang de unde poti face plimbari cu vaporul , skijet, electro-barci, ....sau cu trenuletul catre varful Schafberg (1.732 m). Sus pe terasa cabanei (se poate innopta contra cost) poti admira in liniste maretia si splendoarea lacului.Culorile sunt magnifice.     Eu , noi , plecam dimineata pe trasee-montane si reveneam seara rupti de oboseala. O baie in lac pentru relaxare, puneam la cale un nou plan pentru ziua urmatoare...inca o baie in lac si la somn. Maine-zi , o luam din loc pe trasee.         Odata ajunsi in varf, ....la doar 1.541 metri am complectat acest "Jurnal " !     Varful Bleckwand !   Din varf  se vede-n jos, un hau.... Relaxare ! Ne adunam gandurile....   Lacul Wolfgangsee printr-un "ochi" al naturii !